______

תרומת דם ו-HIV

כל מנות הדם המתקבלות בתרומה נבדקות לגילוי HIV. נוהל של משרד הבריאות קובע כי תורמי דם שהמנה שלהם תמצא חיובית או גבולית בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV, יקבלו מכתב לביתם. למרות זאת חשוב לזכור: תרומת דם היא אינה תחליף לבדיקת איידס

האם תרומת דם היא תחליף לבדיקת HIV?

מדי שנה כ-300 אלף בני אדם בישראל תורמים דם. כל מנת דם המיועדת לתרומה עוברת סדרת בדיקות שבודקות נוכחות של נוגדנים למחלות וירליות שונות, ביניהן גם HIV. מתוך כלל התורמים, כ-300 יימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV אך תוצאת הבדיקה המאמתת (WESTERN BLOT) שלהם תתקבל כ"שלילית" או כ"לא חד משמעית".

מדובר במקרים גבוליים שמקורם לרוב הוא בתשובה חיובית כוזבת שנובעת מהבדלים ברגישויות של בדיקת הסקר והבדיקה המאמתת. עם זאת, בחלק מהמקרים מדובר באדם שלאחר בדיקות נוספות עלול להתברר כחיובי (נשא HIV). בנק הדם מבשר לכל התורמים הגבוליים (כ-0.1% מכלל התורמים בשנה) על כך כי עלתה האפשרות שהם נשאי HIV ועליהם לפנות לרופא להמשך הבירור.

כמו כן, לא ישתמש בנק הדם במנות שקיים לגביהן ספק ולתורמים תשלח הודעה באמצעות הדואר, נוסח המכתב מופיע באתר משרד הבריאות (קישור מצורף בתחתית העמוד).

בעבר היה מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקת ה-HIV רק במקרים ברורים שבהם המנה הנבדקת יצאה חיובית גם בבדיקת הסקר הראשונית וגם בבדיקה המאמתת. מדובר בכחמישה פרטים בשנה אשר הוזמנו אל משרדי ההנהלה של בנק הדם בתל-השומר ושם קיבלו את התוצאה בצורה פרונטלית.

הוועד למלחמה באיידס עומד על כך כי כל תשובה חייבת להימסר לתורם תוך שמירה על כבודו, בסביבה מקצועית, תומכת, ובליווי הסבר מלא על משמעות התוצאות.

תורמי הדם שבדיקת ה-HIV שלהם היא גבולית – צריכים לקבל את הבשורה באמצעות ייעוץ מתאים ולכך נדרשים משאבים שאין לרשות בנק הדם. במקום להפנות את המשאבים הדרושים, הפתרון שמציע משרד הבריאות כיום הוא שליחת מידע רפואי רגיש באמצעות הדואר. 

תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV

מאפריל 2018: גם גברים המקיימים יחסי מין עם גברים יוכלו לתרום דם

בכך, השתנתה המגבלה שהיתה קיימת עד כה – התנזרות ממין במשך שנה.אתמול פורסם מהלך חשוב זה, אותו הובילו האגודה למען הלהטב, הוועד למלחמה באיידס וארגונים נוספים. 

מהלך זה מהווה צעד משמעותי קדימה בכל הקשור לשוויון זכויות ומיגור אפליה, ומעמיד את ישראל במצב מתקדם יותר מאשר מדינות מערביות אחרות כגון ארה"ב וקנדה. אבל, גם למהלך זה, ישנן מספר הגבלות: תורם שיבקש לממש את מסלול התרומה יידרש לסמן בטופס שאלון התורם סעיף חדש שבו נכתב: "אני מסכים להשתתף בפרויקט הקפאת פלזמה". בשלב הראשון, מנת הדם שתרם תיבדק ככל מנת דם. אם תימצא תקינה, יופרד רכיב הפלזמה שמהווה 55% מנפח הדם ואינו כולל תאי דם. הפלזמה תישאר בהקפאה במשך ארבעה חודשים ולא יעשה בה שימוש. בתום התקופה, יוכל התורם להגיע בשנית ולתרום מנת דם נוספת. אם זו תימצא תקינה ניתן יהיה להשתמש בפלזמה שהוקפאה.אנחנו מקווים שזה יהיה שלב ביניים לקראת הכנסת טכנולוגיות מתקדמות יותר בבנק הדם, שיאפשרו לכל גבר הומו לתרום דם ללא מגבלות. לצד זאת, אנו מקוים כמובן שתהיה ירידה בשיעור ההדבקות ב-HIV בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, שכיום הוא עדיין גבוה באופן משמעותי מהשיעור הממוצע באוכלוסיה הכללית. 

לכתבה בנושא, לחצו כאן

שאלות נפוצות

באיזה מקרים מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקה?

בנק הדם החל במשלוח מכתבים לאלו שיימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV. גם אם הבדיקה המאמתת תראה תוצאה הפוכה או לא וודאית. המכתבים החלו להישלח רק לאלו שתרמו דם החל מחודש ספטמבר 2009.

קיימתי יחסי מין לא מוגנים וייתכן כי נחשפתי ל-HIV, למרות זאת החלטתי לתרום דם, תוך כמה זמן מרגע הבדיקה, אקבל את המכתב במידה ויש בעיה?

בעיקרון אין זמן מוגדר, זה יכול לקחת ימים ואף שבועות. בנוסף לכך חשוב לזכור כי הבדיקה לא מזהה את הנגיף בכל המקרים, תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV. גם בשיטות החדשניות שנהוגות כיום בבנק הדם עדיין קיימת תקופת חלון שבמהלכה אין אפשרות לזהות את הנגיף שגורם לאיידס.

כל אדם שקיים יחסי מין לא מוגנים ובחר לתרום דם כדי לגלות אם יש לו HIV, הוא אדם שמסכן את עצמו ואת כל מקבלי התרומה. כיום אין שום סיבה לסכן אחרים רק בגלל החשש מבדיקת HIV.

הוועד למלחמה באיידס, מציע לנבדקים בדיקה אנונימית בליווי יועץ מקצועי שניתן לקבל את תוצאותיה תוך 30 דקות בלבד. אנו מקווים כי תבחרו לנהוג באחריות ואם יש לכם סיבות לחשוש, תתרמו דם רק אחרי שגיליתם כי סטטוס ה-HIV שלכם הוא שלילי.

פעילות הסברה לקהילת התלמידים

מירב אורן - אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בייעוץ והתפתחות האדם ותקשורת מטעם אוניברסיטת חיפה ובעלת תואר שני
בייעוץ חינוכי מאוניברסיטת תל אביב. מירב החלה לעבוד בוועד בשנת 2011 כמנחת סדנאות הסברה. בשנת 2017 מונתה לרכזת תחום חינוך
למיניות בריאה, תחת מערך ההסברה. במסגרת עבודתה בוועד, מירב מפתחת תכנים וחומרי הדרכה בנושאי מיניות בריאה. כמו כן, מעבירה
ומפתחת הכשרות והדרכות לצוותים חינוכיים ולהורים בנושא חינוך למיניות בריאה ומעניקה הכשרה והדרכה באופן שוטף לצוות החינוך של הוועד.

דן בן דור - פיתוח משאבים

בוגר תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בתיירות ומלונאות באוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר שני במדעי החברה ולימודי אירופה באוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף, גרמניה. בשנת 2018 מונה לתפקיד אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. 

טל אברמן - רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

דניאל גורדון - דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו,  ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

מור ארם - עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות

בוגרת BSW מאוניברסיטת חיפה וMA  מהאוניברסיטה העברית.

טרם הצטרפותה לוועד עסקה שנים רבות בקידום שיח מיטיב עם אוכלוסיות במצבי סיכון, ואנשי מקצוע שעובדים עימם, בתחומים של מיניות, להט"ב, מתבגרים, נשים וטראומה. כיום, מור אמונה על המערך הפסיכו-סוציאלי בוועד. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף, מור מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.


בן דורון - מנהל מרכז הבדיקות סניף תל אביב

בן מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט. את תפקידו בוועד התחיל בנובמבר 2016 כמנהל אדמיניסטרטיבי.
לאחר כשנתיים בתפקיד מונה לנהל את מערך מרכז הבדיקות האנונימיות של הוועד. במסגרת תפקידו בן אחראי על מתנדביי מרכז הבדיקות יועצים ובודקים, תפעול רציף של המרכז וניידות בדיקות כמו כן העלאת המודעותהחברתית לביצוע בדיקות באוכלוסייה הכללית,
מתן תשובות חיוביות ועוד.

רינת לסמנוביץ' - ס. מנהל מרכז הבדיקות

סטודנטית לרפואה שנה חמישית, באוניברסיטת תל אביב. את דרכה בוועד התחילה בהתנדבות ב2015 בתור מנחת סדנאות הסברה בבתי ספר במסגרות של נוער בסיכון. בשנה וחצי האחרונות מעבירה סדנאות ייעודיות למשתמשים ונגמלים מסמים במסגרות שונות ברחבי הארץ. ב-2018 הצטרפה לצוות הוועד בתור סגנית מנהל מרכז הבדיקות האנונימיות ואחראית על תפקודו השוטף. לצד זה, רינת אחראית על תפעול ניידות רחוב לאוכלוסיית דרי הרחוב, משתמשי סמים וקורבנות זנות. התפעול כולל איתור נשאי HIV ו HCV, חלוקת קונדומים וציוד הזרקה סטרילי יחד עם הנגשת שירותי חבישה בסיסיים ומזון. בנוסף, אחראית על ביצוע בדיקות HIV וHCV לאיתור נשאים בסניפי יזה"ר השונים והפנייתם לקבלת טיפול.אסמאית מרהציון טספמרים - מגשרת קהילתית

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באריתריאה. בעקבות פעילות זו, נאלצה לבקש מקלט במדינת ישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

דובב בוירסקי - מנהל אדמנסטרטיבי

בוגר לימודי תעודה בתקשורת חזותית ועיצוב ואפיון UI/UX ומעצב גרפי במקצועו, הגיע
לוועד כמנהל אדמיניסטרטיבי בנובמבר 2018. במסגרת תפקידו, דובב אחראי על ניהול המשרד, תיאומים לוגיסטיים ועיצובים
גרפיים לאירועיי הוועד.

ענת שטיינברג - רכזת שלוחת בל"ה דואגת חיפה

בוגרת תואר שני במנהל ציבורי, בלוגרית, מאמנת ומנחת קבוצות
בתחום הקרירה ושפת גוף. ב- 2013 הצטרפה למערך סדנאות ההסברה של הועד, שימשה כמנחת סדנאות בנושא מיניות בריאה בבתי ספר ומסגרות של נוער בסיכון, הנחיית מעגל נשים חיוביות ומשמשת כמאמנת לאנשים החיים עם hiv. החל מ- 2017 התחילה לרכז את הפעילות של בלה חיפה, במסגרת התפקיד הפעלת מרכז בדיקות, חלוקת קונדומים והעלאת המודעות

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר