______

תרומת דם ו-HIV

כל מנות הדם המתקבלות בתרומה נבדקות לגילוי HIV. נוהל של משרד הבריאות קובע כי תורמי דם שהמנה שלהם תמצא חיובית או גבולית בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV, יקבלו מכתב לביתם. למרות זאת חשוב לזכור: תרומת דם היא אינה תחליף לבדיקת איידס

האם תרומת דם היא תחליף לבדיקת HIV?

מדי שנה כ-300 אלף בני אדם בישראל תורמים דם. כל מנת דם המיועדת לתרומה עוברת סדרת בדיקות שבודקות נוכחות של נוגדנים למחלות וירליות שונות, ביניהן גם HIV. מתוך כלל התורמים, כ-300 יימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV אך תוצאת הבדיקה המאמתת (WESTERN BLOT) שלהם תתקבל כ"שלילית" או כ"לא חד משמעית".

מדובר במקרים גבוליים שמקורם לרוב הוא בתשובה חיובית כוזבת שנובעת מהבדלים ברגישויות של בדיקת הסקר והבדיקה המאמתת. עם זאת, בחלק מהמקרים מדובר באדם שלאחר בדיקות נוספות עלול להתברר כחיובי (נשא HIV). בנק הדם מבשר לכל התורמים הגבוליים (כ-0.1% מכלל התורמים בשנה) על כך כי עלתה האפשרות שהם נשאי HIV ועליהם לפנות לרופא להמשך הבירור.

כמו כן, לא ישתמש בנק הדם במנות שקיים לגביהן ספק ולתורמים תשלח הודעה באמצעות הדואר, נוסח המכתב מופיע באתר משרד הבריאות (קישור מצורף בתחתית העמוד).

בעבר היה מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקת ה-HIV רק במקרים ברורים שבהם המנה הנבדקת יצאה חיובית גם בבדיקת הסקר הראשונית וגם בבדיקה המאמתת. מדובר בכחמישה פרטים בשנה אשר הוזמנו אל משרדי ההנהלה של בנק הדם בתל-השומר ושם קיבלו את התוצאה בצורה פרונטלית.

הוועד למלחמה באיידס עומד על כך כי כל תשובה חייבת להימסר לתורם תוך שמירה על כבודו, בסביבה מקצועית, תומכת, ובליווי הסבר מלא על משמעות התוצאות.

תורמי הדם שבדיקת ה-HIV שלהם היא גבולית – צריכים לקבל את הבשורה באמצעות ייעוץ מתאים ולכך נדרשים משאבים שאין לרשות בנק הדם. במקום להפנות את המשאבים הדרושים, הפתרון שמציע משרד הבריאות כיום הוא שליחת מידע רפואי רגיש באמצעות הדואר. 

תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV

מאפריל 2018: גם גברים המקיימים יחסי מין עם גברים יוכלו לתרום דם

בכך, השתנתה המגבלה שהיתה קיימת עד כה – התנזרות ממין במשך שנה.אתמול פורסם מהלך חשוב זה, אותו הובילו האגודה למען הלהטב, הוועד למלחמה באיידס וארגונים נוספים. 

מהלך זה מהווה צעד משמעותי קדימה בכל הקשור לשוויון זכויות ומיגור אפליה, ומעמיד את ישראל במצב מתקדם יותר מאשר מדינות מערביות אחרות כגון ארה"ב וקנדה. אבל, גם למהלך זה, ישנן מספר הגבלות: תורם שיבקש לממש את מסלול התרומה יידרש לסמן בטופס שאלון התורם סעיף חדש שבו נכתב: "אני מסכים להשתתף בפרויקט הקפאת פלזמה". בשלב הראשון, מנת הדם שתרם תיבדק ככל מנת דם. אם תימצא תקינה, יופרד רכיב הפלזמה שמהווה 55% מנפח הדם ואינו כולל תאי דם. הפלזמה תישאר בהקפאה במשך ארבעה חודשים ולא יעשה בה שימוש. בתום התקופה, יוכל התורם להגיע בשנית ולתרום מנת דם נוספת. אם זו תימצא תקינה ניתן יהיה להשתמש בפלזמה שהוקפאה.אנחנו מקווים שזה יהיה שלב ביניים לקראת הכנסת טכנולוגיות מתקדמות יותר בבנק הדם, שיאפשרו לכל גבר הומו לתרום דם ללא מגבלות. לצד זאת, אנו מקוים כמובן שתהיה ירידה בשיעור ההדבקות ב-HIV בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, שכיום הוא עדיין גבוה באופן משמעותי מהשיעור הממוצע באוכלוסיה הכללית. 

לכתבה בנושא, לחצו כאן

שאלות נפוצות

באיזה מקרים מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקה?

בנק הדם החל במשלוח מכתבים לאלו שיימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV. גם אם הבדיקה המאמתת תראה תוצאה הפוכה או לא וודאית. המכתבים החלו להישלח רק לאלו שתרמו דם החל מחודש ספטמבר 2009.

קיימתי יחסי מין לא מוגנים וייתכן כי נחשפתי ל-HIV, למרות זאת החלטתי לתרום דם, תוך כמה זמן מרגע הבדיקה, אקבל את המכתב במידה ויש בעיה?

בעיקרון אין זמן מוגדר, זה יכול לקחת ימים ואף שבועות. בנוסף לכך חשוב לזכור כי הבדיקה לא מזהה את הנגיף בכל המקרים, תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV. גם בשיטות החדשניות שנהוגות כיום בבנק הדם עדיין קיימת תקופת חלון שבמהלכה אין אפשרות לזהות את הנגיף שגורם לאיידס.

כל אדם שקיים יחסי מין לא מוגנים ובחר לתרום דם כדי לגלות אם יש לו HIV, הוא אדם שמסכן את עצמו ואת כל מקבלי התרומה. כיום אין שום סיבה לסכן אחרים רק בגלל החשש מבדיקת HIV.

הוועד למלחמה באיידס, מציע לנבדקים בדיקה אנונימית בליווי יועץ מקצועי שניתן לקבל את תוצאותיה תוך 30 דקות בלבד. אנו מקווים כי תבחרו לנהוג באחריות ואם יש לכם סיבות לחשוש, תתרמו דם רק אחרי שגיליתם כי סטטוס ה-HIV שלכם הוא שלילי.

דניאל גורדון, דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו, דניאל ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

אדם מיקי בן שימול, פיתוח משאבים

אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. אדם התנדב בוועד במשך שנתיים לפני כניסתו לתפקיד וההתנדבות בוועד, שינתה לו את התפיסה על HIV  ב-180 מעלות: ממקום של פחד למקום של הבנה וקבלה.

מירב אורן, אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בהתפתחות האדם ותקשורת ובעלת תואר שני בייעוץ חינוכי. את עבודתה בוועד החלה לפני 7 שנים כמנחת סדנאות לבני נוער על מיניות בריאה. לאחר שנתיים, התקדמה מירב להיות אחראית על תחום המיניות הביראה בוועד, תחת מערך ההסברה. באמצעות הסדנאות למיניות בריאה, זוכים התלמידים לדבר על מיניות בצורה כנה, לא שופטת, בטוחה ומלמדת.

טל אברמן רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

מור נהרי, עובדת סוציאלית ורכזת תחום ההתמכרויות

בוגרת BSW מאוניברסיטת תל אביב. מור החלה כמנחת סדנאות הסברה בוועד באוגוסט 2014, ולאחר סיום לימודיה השתבצה כעובדת סוציאלית האמונה על טיפול במשתמשים בסמים בהזרקה. טרם הצטרפותה לוועד עבדה שנים רבות עם בני נוער במצבי קצה בשלל מסגרות. כיום, מאיישת את שני סניפי הוועד הממוקמים בתל אביב ובבאר שבע, ומעניקה שירותים פסיכו-סוציאליים. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף לכך, היא מרכזת את תחום ההתמכרויות בוועד, חברה ב"אילסם" (החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות) ומקיימת שיתופי פעולה עם מסגרות המטפלות בהתמכרויות ברחבי הארץ. כחלק משיתופי פעולה אלו, מור מנחה סדנאות למכורים, מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.

אבישג רובינשטיין, עובדת סוציאלית, אחראית תחום כמסקס

בוגרת תואר שני MSW בעבודה סוציאלית קלינית בהצטיינות באוניברסיטת חיפה, ובימים אלה מתמחה בטיפול מיני- באוניברסיטת בר אילן. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד ב 2011.  בעלת ניסיון טיפולי בתחומים הבאים: דיכאון, חרדה, טראומה מינית, אובדן ואבל, דימוי עצמי ותהליכי גיבוש זהות. עובדת בשיטה דינאמית ובשיטה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) בהתאם לצרכי הפונה. במסגרת תפקידה בוועד, אבישג מלווה ומעניקה טיפול פרטני לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם, מלווה צוות מקצועי ומנחת קבוצות. תפקידים קודמים: לפני כן מילאה שורה של תפקידי טיפול בפנימיות פוסט אשפוזיות לנוער בסיכון.

נעם מסטבוים, עובדת סוציאלית

בוגרת תואר ראשון במשפטים ומוסמכת בעריכת דין, ובוגרת תואר שני בעבודה סוציאלית, מאוניברסיטת ג'ורג'יה בארה"ב. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד בדצמבר 2013.

במסגרת תפקידה בוועד, נעם מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם. טרם הצטרפותה לוועד, נעם עבדה ב – POSITIVE IMPACT , ארגון המעניק טיפולים נפשיים לאנשים החיים עם HIV, בני זוגם ובני משפחתם. הארגון ממוקם בעיר אטלנטה אשר בארה"ב, עיר שבה אחוז הנשאים הוא מהגבוהים בארה"ב.

אסמאית מרהציון טספמרים

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית  היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באירתריאה. בשנת 2010, אסמאית היגרה לישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

איילה חמו, מנהלת חשבונות

לימודי חשבונאות במכללה למנהל. משמשת כמנהלת החשבונות של הוועד משנת 2014

לירון וסרמן בן יהודה, מנהל מרכז הבדיקות סניף ת"א

החל להתנדב בוועד בשנת 2012 כיועץ במרכז הבדיקות האנונימיות ושם מצא את יעודו. בשנת 2014 עזב את עולם ההייטק, הצטרף לצוות המקצועי של הארגון והשתלב בצוות המנהל של מרכז הבדיקות האנונימיות. במסגרת תפקידו אחראי על העבודה השוטפת עם מעבדת ה-HIV וכן על ניהול מתנדבי מרכז הבדיקות בתל אביב.

אליה זימן, מנהלת סניף באר שבע

 בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ולימודי מדינת ישראל מאונ' בן-גוריון וסטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית. בעברה התנדבה אליה בארגון 'בנפשנו' במסגרתו סייעה בכתיבת ניירות עמדה , ביצירת קשרים פרלמנטריים ובארגון הפגנה למען בריאות נפש ממלכתית ובועד החטיבה השיקומית. במקביל לעבודתה בועד אליה עובדת כרכזת תעסוקתית מטעם הג'וינט בתכנית עבור אנשים עם הפרעות קשב ולקויות למידה.  

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר

בן דורון, מנהל המשרד   

מונה למנהל המשרד של הוועד בנובמבר2016. מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט, ותפקד כמנהל הפקות בגיל הפקות וכמפיק שטח בוואלה.