______

תרומת דם ו-HIV

כל מנות הדם המתקבלות בתרומה נבדקות לגילוי HIV. נוהל של משרד הבריאות קובע כי תורמי דם שהמנה שלהם תמצא חיובית או גבולית בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV, יקבלו מכתב לביתם. למרות זאת חשוב לזכור: תרומת דם היא אינה תחליף לבדיקת איידס

האם תרומת דם היא תחליף לבדיקת HIV?

מדי שנה כ-300 אלף בני אדם בישראל תורמים דם. כל מנת דם המיועדת לתרומה עוברת סדרת בדיקות שבודקות נוכחות של נוגדנים למחלות וירליות שונות, ביניהן גם HIV. מתוך כלל התורמים, כ-300 יימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV אך תוצאת הבדיקה המאמתת (WESTERN BLOT) שלהם תתקבל כ"שלילית" או כ"לא חד משמעית".

מדובר במקרים גבוליים שמקורם לרוב הוא בתשובה חיובית כוזבת שנובעת מהבדלים ברגישויות של בדיקת הסקר והבדיקה המאמתת. עם זאת, בחלק מהמקרים מדובר באדם שלאחר בדיקות נוספות עלול להתברר כחיובי (נשא HIV). בנק הדם מבשר לכל התורמים הגבוליים (כ-0.1% מכלל התורמים בשנה) על כך כי עלתה האפשרות שהם נשאי HIV ועליהם לפנות לרופא להמשך הבירור.

כמו כן, לא ישתמש בנק הדם במנות שקיים לגביהן ספק ולתורמים תשלח הודעה באמצעות הדואר, נוסח המכתב מופיע באתר משרד הבריאות (קישור מצורף בתחתית העמוד).

בעבר היה מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקת ה-HIV רק במקרים ברורים שבהם המנה הנבדקת יצאה חיובית גם בבדיקת הסקר הראשונית וגם בבדיקה המאמתת. מדובר בכחמישה פרטים בשנה אשר הוזמנו אל משרדי ההנהלה של בנק הדם בתל-השומר ושם קיבלו את התוצאה בצורה פרונטלית.

הוועד למלחמה באיידס עומד על כך כי כל תשובה חייבת להימסר לתורם תוך שמירה על כבודו, בסביבה מקצועית, תומכת, ובליווי הסבר מלא על משמעות התוצאות.

תורמי הדם שבדיקת ה-HIV שלהם היא גבולית – צריכים לקבל את הבשורה באמצעות ייעוץ מתאים ולכך נדרשים משאבים שאין לרשות בנק הדם. במקום להפנות את המשאבים הדרושים, הפתרון שמציע משרד הבריאות כיום הוא שליחת מידע רפואי רגיש באמצעות הדואר. 

תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV

שאלות נפוצות

באיזה מקרים מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקה?

בנק הדם החל במשלוח מכתבים לאלו שיימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV. גם אם הבדיקה המאמתת תראה תוצאה הפוכה או לא וודאית. המכתבים החלו להישלח רק לאלו שתרמו דם החל מחודש ספטמבר 2009.

קיימתי יחסי מין לא מוגנים וייתכן כי נחשפתי ל-HIV, למרות זאת החלטתי לתרום דם, תוך כמה זמן מרגע הבדיקה, אקבל את המכתב במידה ויש בעיה?

בעיקרון אין זמן מוגדר, זה יכול לקחת ימים ואף שבועות. בנוסף לכך חשוב לזכור כי הבדיקה לא מזהה את הנגיף בכל המקרים, תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV. גם בשיטות החדשניות שנהוגות כיום בבנק הדם עדיין קיימת תקופת חלון שבמהלכה אין אפשרות לזהות את הנגיף שגורם לאיידס.

כל אדם שקיים יחסי מין לא מוגנים ובחר לתרום דם כדי לגלות אם יש לו HIV, הוא אדם שמסכן את עצמו ואת כל מקבלי התרומה. כיום אין שום סיבה לסכן אחרים רק בגלל החשש מבדיקת HIV.

הוועד למלחמה באיידס, מציע לנבדקים בדיקה אנונימית בליווי יועץ מקצועי שניתן לקבל את תוצאותיה תוך 30 דקות בלבד. אנו מקווים כי תבחרו לנהוג באחריות ואם יש לכם סיבות לחשוש, תתרמו דם רק אחרי שגיליתם כי סטטוס ה-HIV שלכם הוא שלילי.