______

בואו נדבר על זה

מירב אורן, רכזת תחום המיניות הבריאה של הוועד, מביאה את הפירוש שלה לדברים:

בואו נדבר על זה

משרד הבריאות יצא בקמפיין שמעודד א.נשים לדבר לפני שמקיימים יחסי מין. נתחיל בזה שעל הנייר הרעיון מצוין. משרד הבריאות מכיר בעובדה שא.נשים מקיימים יחסי מין ומקיימים אותם גם מחוץ לקשר זוגי מונוגמי.

מדובר פה בהתקדמות מחשבתית נהדרת שמעלה תחושה של אופטימיות ותקווה שאולי בשנת 2018 נתחיל לדבר אחרת על מין ומיניות. בעיקר - נתחיל לדבר.

אחד המרכיבים הכי חשובים למיניות בריאה ומיטבית היא תקשורת. תקשורת הדדית פתוחה וכנה סביב מין ומיניות היא בהחלט צעד משמעותי בדרך להשגת חוויות מיניות שהן מדוייקות יותר, בטוחות יותר ומהנות בהרבה לשני הצדדים.

ובכל זאת, כשצופים בסרטון, משהו שם לא מסתדר עד הסוף.. למה?

--      תפיסות מגדריות מיושנות: נשים לא עסוקות רק בלשוחח עם הספר שלהן ( שהוא חייב להיות גיי, נכון?!) על איך השיער שלהן נראה ובלתת אהבה לכלב שלהן ( שכלב הוא הקבלה נהדרת לילדים שנשים אמורות לגדל) וגברים לא משוחחים רק עם נהג המונית שלהם ( על כדורגל- בדרך לפגישה חשובה כנראה) ועם הקצב שלהם ( על בשר- כי גבר אמיתי אוהב בשר, לא?!).

אולי במקום הדוגמאות האלו היה צריך להגיד שאנחנו משוחחים יותר על חיי המין שלנו עם חברים או אחרים מאשר אחד עם השני, אולי היה אפשר להגיד שאנחנו ( נשים וגברים כאחד) כבר לא כל כך מדברים אלא יותר מסמסים ושולחים הודעות קוליות ( והודעות קוליות זאת לא שיחה- זה מונולוג) ופשוט להניח לתפקידים המגדריים לנוח על משכבם בשלום.

--        הסרטון מסתיים בכך שהיא שואלת אותו אם יש לו פה קונדום. זה נהדר שהיא זאת שמעלה את הנושא. במיוחד כי היא כנראה יודעת שהיא נמצאת בפתחו של הליך משא ומתן שלא מבייש את שיחות השלום (קונדום? אני שונא קונדום... זה לוחץ לי, זה לא נעים לי, זה לא כמו הדבר האמיתי, בא לי להרגיש אותך- אבל באמת, לא עומד לי עם קונדום, את על גלולות לא?! , תדעי שאני תמיד עושה עם אבל איתך זה אחרת וממש בא לי בלי... ) אבל את זה חסכו מאיתנו בסרטון והעבירו אותנו ישר לקריינות.

אולי להבא, במקום להראות אותה שואלת אם יש לו קונדום היא פשוט תוכל להוציא אותו מהתיק וגמרנו. אם היא הייתה מוציאה אותו מהתיק זה היה נותן לגיטמציה לכל אישה להיות זאת שמביאה את הקונדום ולא תלויה במלאי הזמין ובחסדיו של הגבר.

--       השימוש במילה 'לזרום'.

הרבה פעמים כשמשתמשים במילה לזרום בהקשר של מיניות,  משתמשים בה כתחליף למשפטים בסגנון של "יאללה תפסיקי להיות כבדה", או  "נו מה אתה חושב יותר מידי..."

ובעצם המילה לזרום היא מילה שהסבטקסט שלה אומר "אל תקבל החלטה פשוט תלך עם החלטה של מישהו אחר בתקווה שיהיה לך טוב".

המילה לזרום היא מילה משתיקה, היא מילה מקטינה, היא מילה מכבה היא מילה שלא קשורה כלל וכלל למיניות בריאה. היא גם מילה שלא קשורה למניעת הדבקה בHIV או בכל מחלת מין אחרת.

כי אם את זורמת אז יכול להיות שאת תזרמי גם בלי קונדום או יכול להיות שאתה תזרום עם הרגע ותמצא את עצמך במגע שלא בדיוק תכננת ורצית אותו ( לפחות לא באותו רגע...)

אז אולי המסר הנכון שהיה צריך להיות בקמפיין הזה הוא  בואו נדבר- במיטה או מחוצה לה ,אבל בואו נתחיל לדבר על מין, על מיניות ועל אמצעי מניעה. מיניות היא לא משהו שאנחנו צריכים וצריכות להתבייש בה. מיניות היא דבר טבעי ונורמלי שהגיע הזמן, בשנת 2018, שנתחיל לדבר אותה.

 

מירב אורן - אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בייעוץ והתפתחות האדם ותקשורת מטעם אוניברסיטת חיפה ובעלת תואר שני
בייעוץ חינוכי מאוניברסיטת תל אביב. מירב החלה לעבוד בוועד בשנת 2011 כמנחת סדנאות הסברה. בשנת 2017 מונתה לרכזת תחום חינוך
למיניות בריאה, תחת מערך ההסברה. במסגרת עבודתה בוועד, מירב מפתחת תכנים וחומרי הדרכה בנושאי מיניות בריאה. כמו כן, מעבירה
ומפתחת הכשרות והדרכות לצוותים חינוכיים ולהורים בנושא חינוך למיניות בריאה ומעניקה הכשרה והדרכה באופן שוטף לצוות החינוך של הוועד.

דן בן דור - פיתוח משאבים

בוגר תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בתיירות ומלונאות באוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר שני במדעי החברה ולימודי אירופה באוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף, גרמניה. בשנת 2018 מונה לתפקיד אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. 

טל אברמן - רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

דניאל גורדון - דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו,  ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

מור ארם - עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות

בוגרת BSW מאוניברסיטת חיפה וMA  מהאוניברסיטה העברית.

טרם הצטרפותה לוועד עסקה שנים רבות בקידום שיח מיטיב עם אוכלוסיות במצבי סיכון, ואנשי מקצוע שעובדים עימם, בתחומים של מיניות, להט"ב, מתבגרים, נשים וטראומה. כיום, מור אמונה על המערך הפסיכו-סוציאלי בוועד. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף, מור מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.


בן דורון - מנהל מרכז הבדיקות סניף תל אביב

בן מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט. את תפקידו בוועד התחיל בנובמבר 2016 כמנהל אדמיניסטרטיבי.
לאחר כשנתיים בתפקיד מונה לנהל את מערך מרכז הבדיקות האנונימיות של הוועד. במסגרת תפקידו בן אחראי על מתנדביי מרכז הבדיקות יועצים ובודקים, תפעול רציף של המרכז וניידות בדיקות כמו כן העלאת המודעותהחברתית לביצוע בדיקות באוכלוסייה הכללית,
מתן תשובות חיוביות ועוד.

רינת לסמנוביץ' - ס. מנהל מרכז הבדיקות

סטודנטית לרפואה שנה חמישית, באוניברסיטת תל אביב. את דרכה בוועד התחילה בהתנדבות ב2015 בתור מנחת סדנאות הסברה בבתי ספר במסגרות של נוער בסיכון. בשנה וחצי האחרונות מעבירה סדנאות ייעודיות למשתמשים ונגמלים מסמים במסגרות שונות ברחבי הארץ. ב-2018 הצטרפה לצוות הוועד בתור סגנית מנהל מרכז הבדיקות האנונימיות ואחראית על תפקודו השוטף. לצד זה, רינת אחראית על תפעול ניידות רחוב לאוכלוסיית דרי הרחוב, משתמשי סמים וקורבנות זנות. התפעול כולל איתור נשאי HIV ו HCV, חלוקת קונדומים וציוד הזרקה סטרילי יחד עם הנגשת שירותי חבישה בסיסיים ומזון. בנוסף, אחראית על ביצוע בדיקות HIV וHCV לאיתור נשאים בסניפי יזה"ר השונים והפנייתם לקבלת טיפול.אסמאית מרהציון טספמרים - מגשרת קהילתית

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באריתריאה. בעקבות פעילות זו, נאלצה לבקש מקלט במדינת ישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

דובב בוירסקי - מנהל אדמנסטרטיבי

בוגר לימודי תעודה בתקשורת חזותית ועיצוב ואפיון UI/UX ומעצב גרפי במקצועו, הגיע
לוועד כמנהל אדמיניסטרטיבי בנובמבר 2018. במסגרת תפקידו, דובב אחראי על ניהול המשרד, תיאומים לוגיסטיים ועיצובים
גרפיים לאירועיי הוועד.

ענת שטיינברג - רכזת שלוחת בל"ה דואגת חיפה

בוגרת תואר שני במנהל ציבורי, בלוגרית, מאמנת ומנחת קבוצות
בתחום הקרירה ושפת גוף. ב- 2013 הצטרפה למערך סדנאות ההסברה של הועד, שימשה כמנחת סדנאות בנושא מיניות בריאה בבתי ספר ומסגרות של נוער בסיכון, הנחיית מעגל נשים חיוביות ומשמשת כמאמנת לאנשים החיים עם hiv. החל מ- 2017 התחילה לרכז את הפעילות של בלה חיפה, במסגרת התפקיד הפעלת מרכז בדיקות, חלוקת קונדומים והעלאת המודעות

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר