______

בואו נדבר על זה

מירב אורן, רכזת תחום המיניות הבריאה של הוועד, מביאה את הפירוש שלה לדברים:

בואו נדבר על זה

משרד הבריאות יצא בקמפיין שמעודד א.נשים לדבר לפני שמקיימים יחסי מין. נתחיל בזה שעל הנייר הרעיון מצוין. משרד הבריאות מכיר בעובדה שא.נשים מקיימים יחסי מין ומקיימים אותם גם מחוץ לקשר זוגי מונוגמי.

מדובר פה בהתקדמות מחשבתית נהדרת שמעלה תחושה של אופטימיות ותקווה שאולי בשנת 2018 נתחיל לדבר אחרת על מין ומיניות. בעיקר - נתחיל לדבר.

אחד המרכיבים הכי חשובים למיניות בריאה ומיטבית היא תקשורת. תקשורת הדדית פתוחה וכנה סביב מין ומיניות היא בהחלט צעד משמעותי בדרך להשגת חוויות מיניות שהן מדוייקות יותר, בטוחות יותר ומהנות בהרבה לשני הצדדים.

ובכל זאת, כשצופים בסרטון, משהו שם לא מסתדר עד הסוף.. למה?

--      תפיסות מגדריות מיושנות: נשים לא עסוקות רק בלשוחח עם הספר שלהן ( שהוא חייב להיות גיי, נכון?!) על איך השיער שלהן נראה ובלתת אהבה לכלב שלהן ( שכלב הוא הקבלה נהדרת לילדים שנשים אמורות לגדל) וגברים לא משוחחים רק עם נהג המונית שלהם ( על כדורגל- בדרך לפגישה חשובה כנראה) ועם הקצב שלהם ( על בשר- כי גבר אמיתי אוהב בשר, לא?!).

אולי במקום הדוגמאות האלו היה צריך להגיד שאנחנו משוחחים יותר על חיי המין שלנו עם חברים או אחרים מאשר אחד עם השני, אולי היה אפשר להגיד שאנחנו ( נשים וגברים כאחד) כבר לא כל כך מדברים אלא יותר מסמסים ושולחים הודעות קוליות ( והודעות קוליות זאת לא שיחה- זה מונולוג) ופשוט להניח לתפקידים המגדריים לנוח על משכבם בשלום.

--        הסרטון מסתיים בכך שהיא שואלת אותו אם יש לו פה קונדום. זה נהדר שהיא זאת שמעלה את הנושא. במיוחד כי היא כנראה יודעת שהיא נמצאת בפתחו של הליך משא ומתן שלא מבייש את שיחות השלום (קונדום? אני שונא קונדום... זה לוחץ לי, זה לא נעים לי, זה לא כמו הדבר האמיתי, בא לי להרגיש אותך- אבל באמת, לא עומד לי עם קונדום, את על גלולות לא?! , תדעי שאני תמיד עושה עם אבל איתך זה אחרת וממש בא לי בלי... ) אבל את זה חסכו מאיתנו בסרטון והעבירו אותנו ישר לקריינות.

אולי להבא, במקום להראות אותה שואלת אם יש לו קונדום היא פשוט תוכל להוציא אותו מהתיק וגמרנו. אם היא הייתה מוציאה אותו מהתיק זה היה נותן לגיטמציה לכל אישה להיות זאת שמביאה את הקונדום ולא תלויה במלאי הזמין ובחסדיו של הגבר.

--       השימוש במילה 'לזרום'.

הרבה פעמים כשמשתמשים במילה לזרום בהקשר של מיניות,  משתמשים בה כתחליף למשפטים בסגנון של "יאללה תפסיקי להיות כבדה", או  "נו מה אתה חושב יותר מידי..."

ובעצם המילה לזרום היא מילה שהסבטקסט שלה אומר "אל תקבל החלטה פשוט תלך עם החלטה של מישהו אחר בתקווה שיהיה לך טוב".

המילה לזרום היא מילה משתיקה, היא מילה מקטינה, היא מילה מכבה היא מילה שלא קשורה כלל וכלל למיניות בריאה. היא גם מילה שלא קשורה למניעת הדבקה בHIV או בכל מחלת מין אחרת.

כי אם את זורמת אז יכול להיות שאת תזרמי גם בלי קונדום או יכול להיות שאתה תזרום עם הרגע ותמצא את עצמך במגע שלא בדיוק תכננת ורצית אותו ( לפחות לא באותו רגע...)

אז אולי המסר הנכון שהיה צריך להיות בקמפיין הזה הוא  בואו נדבר- במיטה או מחוצה לה ,אבל בואו נתחיל לדבר על מין, על מיניות ועל אמצעי מניעה. מיניות היא לא משהו שאנחנו צריכים וצריכות להתבייש בה. מיניות היא דבר טבעי ונורמלי שהגיע הזמן, בשנת 2018, שנתחיל לדבר אותה.