______

בואו נדבר על זה

מירב אורן, רכזת תחום המיניות הבריאה של הוועד, מביאה את הפירוש שלה לדברים:

בואו נדבר על זה

משרד הבריאות יצא בקמפיין שמעודד א.נשים לדבר לפני שמקיימים יחסי מין. נתחיל בזה שעל הנייר הרעיון מצוין. משרד הבריאות מכיר בעובדה שא.נשים מקיימים יחסי מין ומקיימים אותם גם מחוץ לקשר זוגי מונוגמי.

מדובר פה בהתקדמות מחשבתית נהדרת שמעלה תחושה של אופטימיות ותקווה שאולי בשנת 2018 נתחיל לדבר אחרת על מין ומיניות. בעיקר - נתחיל לדבר.

אחד המרכיבים הכי חשובים למיניות בריאה ומיטבית היא תקשורת. תקשורת הדדית פתוחה וכנה סביב מין ומיניות היא בהחלט צעד משמעותי בדרך להשגת חוויות מיניות שהן מדוייקות יותר, בטוחות יותר ומהנות בהרבה לשני הצדדים.

ובכל זאת, כשצופים בסרטון, משהו שם לא מסתדר עד הסוף.. למה?

--      תפיסות מגדריות מיושנות: נשים לא עסוקות רק בלשוחח עם הספר שלהן ( שהוא חייב להיות גיי, נכון?!) על איך השיער שלהן נראה ובלתת אהבה לכלב שלהן ( שכלב הוא הקבלה נהדרת לילדים שנשים אמורות לגדל) וגברים לא משוחחים רק עם נהג המונית שלהם ( על כדורגל- בדרך לפגישה חשובה כנראה) ועם הקצב שלהם ( על בשר- כי גבר אמיתי אוהב בשר, לא?!).

אולי במקום הדוגמאות האלו היה צריך להגיד שאנחנו משוחחים יותר על חיי המין שלנו עם חברים או אחרים מאשר אחד עם השני, אולי היה אפשר להגיד שאנחנו ( נשים וגברים כאחד) כבר לא כל כך מדברים אלא יותר מסמסים ושולחים הודעות קוליות ( והודעות קוליות זאת לא שיחה- זה מונולוג) ופשוט להניח לתפקידים המגדריים לנוח על משכבם בשלום.

--        הסרטון מסתיים בכך שהיא שואלת אותו אם יש לו פה קונדום. זה נהדר שהיא זאת שמעלה את הנושא. במיוחד כי היא כנראה יודעת שהיא נמצאת בפתחו של הליך משא ומתן שלא מבייש את שיחות השלום (קונדום? אני שונא קונדום... זה לוחץ לי, זה לא נעים לי, זה לא כמו הדבר האמיתי, בא לי להרגיש אותך- אבל באמת, לא עומד לי עם קונדום, את על גלולות לא?! , תדעי שאני תמיד עושה עם אבל איתך זה אחרת וממש בא לי בלי... ) אבל את זה חסכו מאיתנו בסרטון והעבירו אותנו ישר לקריינות.

אולי להבא, במקום להראות אותה שואלת אם יש לו קונדום היא פשוט תוכל להוציא אותו מהתיק וגמרנו. אם היא הייתה מוציאה אותו מהתיק זה היה נותן לגיטמציה לכל אישה להיות זאת שמביאה את הקונדום ולא תלויה במלאי הזמין ובחסדיו של הגבר.

--       השימוש במילה 'לזרום'.

הרבה פעמים כשמשתמשים במילה לזרום בהקשר של מיניות,  משתמשים בה כתחליף למשפטים בסגנון של "יאללה תפסיקי להיות כבדה", או  "נו מה אתה חושב יותר מידי..."

ובעצם המילה לזרום היא מילה שהסבטקסט שלה אומר "אל תקבל החלטה פשוט תלך עם החלטה של מישהו אחר בתקווה שיהיה לך טוב".

המילה לזרום היא מילה משתיקה, היא מילה מקטינה, היא מילה מכבה היא מילה שלא קשורה כלל וכלל למיניות בריאה. היא גם מילה שלא קשורה למניעת הדבקה בHIV או בכל מחלת מין אחרת.

כי אם את זורמת אז יכול להיות שאת תזרמי גם בלי קונדום או יכול להיות שאתה תזרום עם הרגע ותמצא את עצמך במגע שלא בדיוק תכננת ורצית אותו ( לפחות לא באותו רגע...)

אז אולי המסר הנכון שהיה צריך להיות בקמפיין הזה הוא  בואו נדבר- במיטה או מחוצה לה ,אבל בואו נתחיל לדבר על מין, על מיניות ועל אמצעי מניעה. מיניות היא לא משהו שאנחנו צריכים וצריכות להתבייש בה. מיניות היא דבר טבעי ונורמלי שהגיע הזמן, בשנת 2018, שנתחיל לדבר אותה.

 

פרויקט יזה"ר

23.03.18 " ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס מדברעל הפרויקט הבינ"ל למיגור האיידס בת"א- להאזנה לחצו כאן

19.03.18 TEL AVIV JOINS WORLD-WIDE EFFORT TO REDUCE HIV- לקריאת הכתבה לחצו כאן

19.03.18 "עיריית תל אביב יפו הצטרפה לפרויקט   (Fast Track Cities (90-90-90" לקריאת הכתבה לחצו כאן

21.02.18 "מי מפחד מאנדיטקטיבל?" לקריאת הכתבה לחצו כאן

11.12.17 "בן הזוג שלי חיובי ואני לא"- לקריאת הכתבה  לחצו כאן

07.12.17 "חיים עם HIV? אין סיבה שלא תוכלו להביא ילדים לעולם" לקריאת הכתבה לחצו כאן

06.12.17 "נושאת באומץ" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

04.12.17 "גיליתי שאני חיובי. מה עכשיו?" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

01.12.17 הסיפור האישי של יהונתן" לצפייה בכתבה- לחצו כאן

29.11.17 "כך הפך HIV למחלה כרונית" לקריאת הכתבה לחצו כאן

דניאל גורדון, דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו, דניאל ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

אדם מיקי בן שימול, פיתוח משאבים

אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. אדם התנדב בוועד במשך שנתיים לפני כניסתו לתפקיד וההתנדבות בוועד, שינתה לו את התפיסה על HIV  ב-180 מעלות: ממקום של פחד למקום של הבנה וקבלה.

מירב אורן, אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בהתפתחות האדם ותקשורת ובעלת תואר שני בייעוץ חינוכי. את עבודתה בוועד החלה לפני 7 שנים כמנחת סדנאות לבני נוער על מיניות בריאה. לאחר שנתיים, התקדמה מירב להיות אחראית על תחום המיניות הביראה בוועד, תחת מערך ההסברה. באמצעות הסדנאות למיניות בריאה, זוכים התלמידים לדבר על מיניות בצורה כנה, לא שופטת, בטוחה ומלמדת.

טל אברמן רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

מור נהרי, עובדת סוציאלית ורכזת תחום ההתמכרויות

בוגרת BSW מאוניברסיטת תל אביב. מור החלה כמנחת סדנאות הסברה בוועד באוגוסט 2014, ולאחר סיום לימודיה השתבצה כעובדת סוציאלית האמונה על טיפול במשתמשים בסמים בהזרקה. טרם הצטרפותה לוועד עבדה שנים רבות עם בני נוער במצבי קצה בשלל מסגרות. כיום, מאיישת את שני סניפי הוועד הממוקמים בתל אביב ובבאר שבע, ומעניקה שירותים פסיכו-סוציאליים. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף לכך, היא מרכזת את תחום ההתמכרויות בוועד, חברה ב"אילסם" (החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות) ומקיימת שיתופי פעולה עם מסגרות המטפלות בהתמכרויות ברחבי הארץ. כחלק משיתופי פעולה אלו, מור מנחה סדנאות למכורים, מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.

אבישג רובינשטיין, עובדת סוציאלית, אחראית תחום כמסקס

בוגרת תואר שני MSW בעבודה סוציאלית קלינית בהצטיינות באוניברסיטת חיפה, ובימים אלה מתמחה בטיפול מיני- באוניברסיטת בר אילן. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד ב 2011.  בעלת ניסיון טיפולי בתחומים הבאים: דיכאון, חרדה, טראומה מינית, אובדן ואבל, דימוי עצמי ותהליכי גיבוש זהות. עובדת בשיטה דינאמית ובשיטה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) בהתאם לצרכי הפונה. במסגרת תפקידה בוועד, אבישג מלווה ומעניקה טיפול פרטני לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם, מלווה צוות מקצועי ומנחת קבוצות. תפקידים קודמים: לפני כן מילאה שורה של תפקידי טיפול בפנימיות פוסט אשפוזיות לנוער בסיכון.

נעם מסטבוים, עובדת סוציאלית

בוגרת תואר ראשון במשפטים ומוסמכת בעריכת דין, ובוגרת תואר שני בעבודה סוציאלית, מאוניברסיטת ג'ורג'יה בארה"ב. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד בדצמבר 2013.

במסגרת תפקידה בוועד, נעם מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם. טרם הצטרפותה לוועד, נעם עבדה ב – POSITIVE IMPACT , ארגון המעניק טיפולים נפשיים לאנשים החיים עם HIV, בני זוגם ובני משפחתם. הארגון ממוקם בעיר אטלנטה אשר בארה"ב, עיר שבה אחוז הנשאים הוא מהגבוהים בארה"ב.

אסמאית מרהציון טספמרים

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית  היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באירתריאה. בשנת 2010, אסמאית היגרה לישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

איילה חמו, מנהלת חשבונות

לימודי חשבונאות במכללה למנהל. משמשת כמנהלת החשבונות של הוועד משנת 2014

לירון וסרמן בן יהודה, מנהל מרכז הבדיקות סניף ת"א

החל להתנדב בוועד בשנת 2012 כיועץ במרכז הבדיקות האנונימיות ושם מצא את יעודו. בשנת 2014 עזב את עולם ההייטק, הצטרף לצוות המקצועי של הארגון והשתלב בצוות המנהל של מרכז הבדיקות האנונימיות. במסגרת תפקידו אחראי על העבודה השוטפת עם מעבדת ה-HIV וכן על ניהול מתנדבי מרכז הבדיקות בתל אביב.

אליה זימן, מנהלת סניף באר שבע

 בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ולימודי מדינת ישראל מאונ' בן-גוריון וסטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית. בעברה התנדבה אליה בארגון 'בנפשנו' במסגרתו סייעה בכתיבת ניירות עמדה , ביצירת קשרים פרלמנטריים ובארגון הפגנה למען בריאות נפש ממלכתית ובועד החטיבה השיקומית. במקביל לעבודתה בועד אליה עובדת כרכזת תעסוקתית מטעם הג'וינט בתכנית עבור אנשים עם הפרעות קשב ולקויות למידה.  

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר

בן דורון, מנהל המשרד   

מונה למנהל המשרד של הוועד בנובמבר2016. מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט, ותפקד כמנהל הפקות בגיל הפקות וכמפיק שטח בוואלה.