______

מנצחות באירווזיון

"הגיע הזמן שנשים יוכלו ליהנות ממיניות חופשית, כנה, משוחררת מביקורת ושיפוטיות" מירב אורן, רכזת תחום המיניות הבריאה של הוועד למלחמה באיידס בטור דעה על נשים, סקס, החפצה ונטע ברזילאי

למה אני בעד הניצחון של נטע ברזילי באירוויזיון?

בדיוק לפני 20 שנה, זכתה ישראל בפעם האחרונה באירוויזיון.

במידה וישראל תזכה השנה (או אולי יותר נכון לכתוב "כשהיא תזכה השנה" אבל אני לא רוצה לפתוח עין הרע 555 ), החגיגות לניצחון ישתלבו נהדר עם חגיגות ה70 שנה למדינה אותן פתחנו לפני פחות משבועיים.

הניצחון יביא לנו שפע של גאווה לאומית והמחשבה ששנה הבאה תחרות האירוויזיון תתקיים בישראל וההשפעה שתהייה לה על הכלכלה והתיירות היא מרגשת ומלהיבה.

אבל מעבר לזה, בתור אישה, פמיניסטית, יועצת חינוכית ורכזת חינוך למיניות בריאה של הוועד למלחמה באיידס, אני מייחלת לרגע הזכייה לא רק בגלל הגאווה הלאומית, אלא בגלל הגאווה המגדרית והמסר החינוכי והחשוב שנטע והשיר TOY מעבירים לחברה שלנו בכלל ולנשים בפרט.

הוועד למלחמה באיידס, מקיים כבר מעל 25 שנה, מערך סדנאות חינוך והסברה לבני ובנות נוער בנושא של מיניות בטוחה ומיניות בריאה.

עולם המיניות הבטוחה והבריאה מבוסס על היכולת שלנו לנהל תקשורת כנה ופתוחה מול עצמנו ומול הפרטנר שלנו על נושאים הקשורים למין ומיניות, כמו על הזכות להנאה ולעונג, על הזכות לשימוש באמצעי המניעה הטוב ביותר עבורי, על הסכמה או ליתר דיוק על רצון אמיתי וחופשי לקיים יחסי מין וכדומה.

הנושאים הללו, פשוטים וברורים ככל שהם נשמעים, הם משימה לא פשוטה להשיג, גם היום בישראל של 2018.

ממפגשים עם בני ובנות נוער מכל הארץ, אני נוכחת לגלות שנערות צעירות מתחנכות כיום על אותם מסרים פטריארכליים ופטרוניים שאני חונכתי, שהוריי חונכו ושסביי וסבתותיי חונכו.

בסדנאות שלנו, נערות רבות מציינות שהן מרגישות שהציפיות מהן הן להיות יפות, רזות, חייכניות, נעימות, רגועות, עדינות, רגישות, צנועות, מנומסות, שקטות ועוד הרבה תכונות שנחשבות "נשיות".

בעוד שנערים מציינים שהם מרגישים שמצפים מהם להיות עם גוף חטוב ושרירי, חזקים (פיזית ומנטלית), מצחיקים, אמיצים, שאפתניים, אסרטיביים ועוד הרבה תכונות שנחשבות "גבריות".

הציפיות החברתיות האלו, שנערים ונערות מרגישים כיום, אלו אותן ציפיות שהיו בעבר, ציפיות שהניסיון לעמוד בהן הוא ניסיון כמעט בלתי אפשרי, שכן בכולנו יש תכונות אנושיות אלו, רק שההחלטה לחלק אותן לנשיות מול גבריות, גורמות לכולנו לשלם מחיר גדול בחופש שלנו להיות מי שאנחנו באמת.

לצערי הרב, הציפיות האלו נכנסות לנו גם למיטה ומשפיעות על ההתנהגות המינית שלנו.

כיום, אנו עדיין עדים לעובדה שנערות מקבלות כינויי גנאי כגון "שרמוטה" או "זונה" רק בגלל שהן בוחרות ללבוש חולצת בטן, חולצה עם מחשוף או מכנס קצר. לצערי, אם זה היה "מסתכם" רק בשמות גנאי אז אולי לא הייתי בכלל מזכירה את זה, אבל הבעיה האמתית שגברים רבים חושבים שבנשים "כאלו" שמתלבשות באופן הזה, מותר לזרוק הערות, מותר לגעת, מותר להטריד ומותר לפגוע. ואם מישהי מעיזה להתנגד או לצאת עם זה החוצה (#metoo) אז ישאלו אותה "למה היא ציפתה כשהיא יצאה לבושה ככה מהבית?" "מה חשבת שיקרה?". אז לכל השואלים- אל תשכחו שאת הבגדים אנחנו קונות ברשתות האופנה המובילות שממזמן הבינו שסקס מוכר והופכות את הנערות שלנו לאובייקט מיני. מה גם שהגדרה של לבוש חשוף או חושפני זאת דרך בלעדית לתאר לבוש של אישה ולא של גבר. ובלי קשר לכל אלו לכל אישה יש את הזכות על גופה ואת הזכות להתלבש כפי שהיא בוחרת ואף אחת לא צריכה לשלם מחיר בגלל זה.

אך לא רק בלבוש הציפיות המגדריות נוגעות. כיום, אני רואה יותר ויותר נערות דתיות וחילוניות שמנסות לגשר על הפער בין האנרגיה המינית שטבועה וקיימת בהן לבין הציפיות החברה שמקיפות אותן ולכן הן ימצאו את עצמן מקיימות יחסי מין אנאליים (על פני יחסי מין וגינאליים) כדי שמצד אחד יוכלו לתת ביטוי ולממש את הסקרנות ואת התשוקה המינית שלהן ומצד שני יוכלו לשמור על שלמות קרום הבתולין שלהן, כל זאת כדי שיוכלו להמשיך להחזיק בטייטל הכה נחשב של "בתולות". ולא- אין לי בעיה עם נשים שרוצות לקיים מין אנאלי. להיפך. יש לי בעיה אם אנחנו עושות אותו לא מתוך רצון אמיתי אלא כברירת מחדל.

בנוסף, כיום אני שומעת על נערות שנמצאות במצב הכמעט לא אפשרי שבו הן מעוניינות לקיים יחסי מין עם הפרטנר שלהן, אבל כשמגיע השיח על אמצעי מניעה, הן עומדות בפתחו של משא ומתן לא אפשרי כמעט, שבו, רבות לבסוף יקיימו יחסי מין עם חדירה בלי קונדום ובלי שום אמצעי מניעה אחר, תוך שהן חושפות את עצמן למחלות מין ולהריונות לא רצויים, רק בגלל שהפרטנר שלהן טוען בתוקף שהקונדום לוחץ לו, לא נעים לו והוא גם לא מרגיש אתו כלום.  ואנחנו עלולות ועלולים לכעוס על אותן נערות על זה שהן חסרות אחריות וזאת בעיה שלהן, אבל זאת לא בעיה שלהן. זאת הבעיה שלנו שחינכנו אותן להיות נשים מרצות שדואגות לפרטנר שלהן לפני שהן חושבות על עצמן.

הדוגמאות יכולות למלא דפים שלמים ולכן בשביל כל הנשים האלו, הנערות האלו, הילדות שלנו, והילדות שיהיה לנו אני אהיה יותר ממאושרת ששיר ששרה זמרת מוכשרת כמו נטע ברזילי, על העצמה נשית יזכה באירוויזיון.

הגיע הזמן שאנחנו כחברה נשנה את המסרים ונשתחרר מכבלי הציפיות המגדריות. הגיע הזמן שנשים יוכלו ליהנות ממיניות חופשית, כנה, משוחררת מביקורת ושיפוטיות. הגיע הזמן שנבין שנשים הן לא צעצוע שאפשר לשחק איתן או כמו שכתב דורון מדלי ושרה נטע ברזילי-

Wonder woman, don't you ever forget

You're divine and he's about to regret.

 

 

הוועד למלחמה באיידס הואהארגון הלא ממשלתי היחיד ברמה הלאומית, הוותיק ובעל המשקל הרב ביותר העוסק  ב-HIV ומחלות מין נוספות, הן בהיבט של מניעה, מידע והסברה, והן בהיבט של ליווי ותמיכה. העמותה הוקמה בשנת 1985 על-ידי קבוצת פעילים חברתיים במטרה לקדם את בריאות כלל הציבור בכל הנוגע לנגיף ה-HIV, ועם השנים התרחבה פעילות העמותה גם לנושאים הקשורים בבריאות מינית באופן רחב יותר.

פעילות ההסברה של הוועד למלחמה באיידס כוללת סדנאות לבני נוער ומבוגרים, מרכזי בדיקות וייעוץ בת"א וחיפה,אתר אינטרנט המקיף מסוגו בישראל, פורומים ברשת, הפקת קמפיינים פרסומיים להעלאת המודעות וקו טלפוני פתוח למידע.

מערך סדנאות ההסברה של הוועד למלחמה באיידס פועל מזה  כ-25 שנים ומספק מידע חשוב על התנהגות מינית אחראית לכ-25,000 בני נוער, מבוגרים ואנשי מקצוע בכ-150 מסגרות מדי שנה, בהן מסגרות חינוך פורמאליות ובלתי פורמאליות, לרבות: בתי ספר, מסגרות וער בסיכון,מכינות קדם צבאיות, צה"ל, שב"ס ועוד.

הפעילויות מועברות על ידי צוות מנחי סדנאות, ולו רקע בחינוך ו/או בעבודה עם בני ובנות נוער במסגרות שונות. צוות המנחים עובר הליך גיוסומיון קפדני, שלאחריו הכשרה מקיפה בתכנים הקשורים לבריאות מינית בהיבט הפיסי והרגשי. את צוות מנחי הסדנאות מלווים אנשי מקצוע מתחום ה-HIV ומחלות המין והייעוץ החינוכי.

ידע אמין ושיח פתוח על נושא המיניות הם הבסיס למיניות מיטבית. אך במציאות של ימינו, השיח סביב נושא המיניות אינו מספק. מסקרים שערכנו, עולה כי כמחצית מההורים בישראל אינם מתכוונים לדבר עם ילדיהם על יחסי מין,וזאת בעוד שמרבית בני הנוער מעידים כי את המידע שיש ברשותם בנושא מין ומיניות קיבלו ממקורות בלתי מוסמכים, כגון אתרי אינטרנט וחברים בני גילם. מקורות מידע אילו משפיעים לעיתים קרובות על הרגלים מיניים בלתי אחראיים (למשל, מין בלתי מוגן)ויוצרים תפיסות שגויות לגבי יחסי מין. לצד זאת, נתוני משרד הבריאות מהשנתיים האחרונות מעידים על עלייה משמעותית בכמות ההדבקות החדשות ב-HIV בקרב גברים ונשים שאינם משתייכים לקבוצות סיכון ובכל יום בממוצע במדינת ישראל מתגלה לפחות אדם אחד כחיובי ל-HIV (הנגיף אשר ללא טיפול גורם למחלת האיידס).

גם אנחנו בוועד למלחמה באיידס יצאנו לבדוק את הנושא, ובסקר שנערך בשנת 2017 מטעמנו על ידי מכון הסקרים "רושינק",  שאלנו 500 בני ובנות נוער בגילאי 15-18 מספר שאלות על התנהגות מינית ועל חינוך מיני.

בסקר נשאלו המשתתפים האם ההורים שלהם (אחד מהם או שניהם) דיברו אתם בשנה האחרונה על מיניות, יחסי מיןאו על התנהגות מינית בכלל.

יותר ממחצית (57%)  מבני הנוער דיווחו, שהוריהם לא דיברו איתם כלל בשנה האחרונה על מיניות, יחסי מין או על התנהגות מינית בכלל.

בנוסף, מצאנו כי 82%מבני ובנות הנוער הודו כי צפו באופן יזום בפורנו עד שהגיעו לגיל 14.

משני נתונים אלו ניתן להסיק שרוב ההורים, שאמונים על הקניית ערכים וחינוך לילדיהם לא משוחחים איתם על הנושא, זאת בזמן שילדיהם צופים בפורנו באופן יזום ועל ידי כך לומדים את ההרגלים המיניים שלהם ורוכשים עמדות סביב מיניות.

כמו כן, שאלנו את המשתתפים בסקר האם אחד מאנשי החינוך בבית הספר שלהם (המחנך/ת, היועץ/ת וכו') דיברו אתם בשנה האחרונה על מיניות, יחסי מין או על התנהגות מינית בכלל.

66% מבני הנוער דיווחו, שאחד מאנשי החינוך בבית הספר שלהם דיבר איתםלפחות פעם אחת על מיניות, יחסי מין או על התנהגות מינית בכלל.

אך למרות הנתון המעודד,כששאלנו את המשתתפים לגבי המקור אליו יפנו לקבל עזרה או ייעוץ בנושא מיניות, יחסי מין  או התנהגות מינית בכלל, התשובות העידו על מגמה בעייתית.

במקום הראשון דורג האינטרנט עם 38%, במקום השני דורגו החברים עם 21% ובמקוםהשלישי דורגו ההורים עם 18%. לצערנו, מערכת החינוך- המורים והיועצים דורגו במקום האחרון עם בין 1-2% בלבד שיפנו אליהם למתן עזרה.

ממצאים אלו משקפים לדעתנו את הפער בין החינוך המיני שקיים בשטח לבין הצורך הממשי של בני ובנות הנוער, ואת ההשלכות של היעדר שיח פתוח בנושא מין ומיניות, אשר נחשב במקרים רבים לטאבו בחברה.

בעידן שבו לכל נערו נערה יש טלפון חכם וגישה בלתי פוסקת למקור הידע הגדול ביותר - האינטרנט, מקורות המידע העיקריים של מרבית בני הנוער בנושאי מין ומיניות אינם עוברים סינון ובקרה מגורמי הסמכות בחייהם ונשענים בעיקר על פורנוגרפיה, אפליקציות היכרות, פורומים ושאר מקורות מידע המציגים תמונת מציאות מעוותת היוצרת דימויים שגויים על עולם המין והמיניות.

אנחנו, כמבוגרים משמעותיים עבור בני ובנות הנוער בישראל, צריכים לבדוק מה הם יודעים בנוגע למיניותבריאה ואיזה גורם סיפק להם את המידע.

הוועד למלחמה באיידס רואה את האחריות לחינוך המיני בישראל כאחריות משותפת הן של ההורים והן של הצוותים החינוכיים מטעם משרד החינוך. לעמותת הוועד למלחמה באיידס למעלה מ-25 שנות ניסיון בפעילויות בבתי ספר. אנו מאמינים כי בידנו היכולת והידע לסייע לתת כלים לבני נוער,הורים ואנשי חינוך לקיום שיח פתוח ומאפשר בנושא מין ומיניות. בימים אלה אנחנו עושים מאמצים להרחיב את פעילות הסדנאות במטרה להגיע לכמה שיותר צעירים וצעירות בישראל, ולדבר איתם בצורה מקצועית ופתוחה על יחסי מין ואחריות מינית,מתוך הבנה שההרגלים אותם בני הנוער מאמצים בתחילת הדרך, ינתבו את ההתנהגות וההרגלים המיניים שלהם בהמשך.

בפעילות ההסברה אנו מדברים על הנושא בגובה העיניים, במטרהלהעלות מודעות לחשיבות מין מוגן והגורמים המביאים להתנהגות סיכונית, למנוע הדבקותב- HIV ומחלות מין, למנוע הריונות בלתי מתוכננים ולהילחם בסטיגמה הקיימת על מחלות מין (המונעת מרבים להיבדק) ועל האנשים החיים עם HIVכיום בישראל. אנו משיבים על שאלותהתלמידים והתלמידות בנוגע למין, מיניות ומשיכה מינית, תוך שימת דגש על החשיבותשמין יתקיים בהסכמה מלאה ומתוך בשלות רגשית, על שוויוניות בין בנים לבין בנות בכלהחלטה שנוגעת למגע מיני, ותוך עידוד הנערים והנערות "לא לשמור בבטן"שאלות שמציקות להם בנוגע למין ולמיניות, אלא להתייעץ עם מורים, בני משפחה או עםגורמים מוסמכים רלוונטיים

פעילות הסברה לקהילת התלמידים

מירב אורן - אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בייעוץ והתפתחות האדם ותקשורת מטעם אוניברסיטת חיפה ובעלת תואר שני
בייעוץ חינוכי מאוניברסיטת תל אביב. מירב החלה לעבוד בוועד בשנת 2011 כמנחת סדנאות הסברה. בשנת 2017 מונתה לרכזת תחום חינוך
למיניות בריאה, תחת מערך ההסברה. במסגרת עבודתה בוועד, מירב מפתחת תכנים וחומרי הדרכה בנושאי מיניות בריאה. כמו כן, מעבירה
ומפתחת הכשרות והדרכות לצוותים חינוכיים ולהורים בנושא חינוך למיניות בריאה ומעניקה הכשרה והדרכה באופן שוטף לצוות החינוך של הוועד.

דן בן דור - פיתוח משאבים

בוגר תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בתיירות ומלונאות באוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר שני במדעי החברה ולימודי אירופה באוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף, גרמניה. בשנת 2018 מונה לתפקיד אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. 

טל אברמן - רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

דניאל גורדון - דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו,  ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

מור ארם - עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות

בוגרת BSW מאוניברסיטת חיפה וMA  מהאוניברסיטה העברית.

טרם הצטרפותה לוועד עסקה שנים רבות בקידום שיח מיטיב עם אוכלוסיות במצבי סיכון, ואנשי מקצוע שעובדים עימם, בתחומים של מיניות, להט"ב, מתבגרים, נשים וטראומה. כיום, מור אמונה על המערך הפסיכו-סוציאלי בוועד. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף, מור מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.


בן דורון - מנהל מרכז הבדיקות סניף תל אביב

בן מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט. את תפקידו בוועד התחיל בנובמבר 2016 כמנהל אדמיניסטרטיבי.
לאחר כשנתיים בתפקיד מונה לנהל את מערך מרכז הבדיקות האנונימיות של הוועד. במסגרת תפקידו בן אחראי על מתנדביי מרכז הבדיקות יועצים ובודקים, תפעול רציף של המרכז וניידות בדיקות כמו כן העלאת המודעותהחברתית לביצוע בדיקות באוכלוסייה הכללית,
מתן תשובות חיוביות ועוד.

רינת לסמנוביץ' - ס. מנהל מרכז הבדיקות

סטודנטית לרפואה שנה חמישית, באוניברסיטת תל אביב. את דרכה בוועד התחילה בהתנדבות ב2015 בתור מנחת סדנאות הסברה בבתי ספר במסגרות של נוער בסיכון. בשנה וחצי האחרונות מעבירה סדנאות ייעודיות למשתמשים ונגמלים מסמים במסגרות שונות ברחבי הארץ. ב-2018 הצטרפה לצוות הוועד בתור סגנית מנהל מרכז הבדיקות האנונימיות ואחראית על תפקודו השוטף. לצד זה, רינת אחראית על תפעול ניידות רחוב לאוכלוסיית דרי הרחוב, משתמשי סמים וקורבנות זנות. התפעול כולל איתור נשאי HIV ו HCV, חלוקת קונדומים וציוד הזרקה סטרילי יחד עם הנגשת שירותי חבישה בסיסיים ומזון. בנוסף, אחראית על ביצוע בדיקות HIV וHCV לאיתור נשאים בסניפי יזה"ר השונים והפנייתם לקבלת טיפול.אסמאית מרהציון טספמרים - מגשרת קהילתית

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באריתריאה. בעקבות פעילות זו, נאלצה לבקש מקלט במדינת ישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

דובב בוירסקי - מנהל אדמנסטרטיבי

בוגר לימודי תעודה בתקשורת חזותית ועיצוב ואפיון UI/UX ומעצב גרפי במקצועו, הגיע
לוועד כמנהל אדמיניסטרטיבי בנובמבר 2018. במסגרת תפקידו, דובב אחראי על ניהול המשרד, תיאומים לוגיסטיים ועיצובים
גרפיים לאירועיי הוועד.

ענת שטיינברג - רכזת שלוחת בל"ה דואגת חיפה

בוגרת תואר שני במנהל ציבורי, בלוגרית, מאמנת ומנחת קבוצות
בתחום הקרירה ושפת גוף. ב- 2013 הצטרפה למערך סדנאות ההסברה של הועד, שימשה כמנחת סדנאות בנושא מיניות בריאה בבתי ספר ומסגרות של נוער בסיכון, הנחיית מעגל נשים חיוביות ומשמשת כמאמנת לאנשים החיים עם hiv. החל מ- 2017 התחילה לרכז את הפעילות של בלה חיפה, במסגרת התפקיד הפעלת מרכז בדיקות, חלוקת קונדומים והעלאת המודעות

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר