______

מנצחות באירווזיון

"הגיע הזמן שנשים יוכלו ליהנות ממיניות חופשית, כנה, משוחררת מביקורת ושיפוטיות" מירב אורן, רכזת תחום המיניות הבריאה של הוועד למלחמה באיידס בטור דעה על נשים, סקס, החפצה ונטע ברזילאי

למה אני בעד הניצחון של נטע ברזילי באירוויזיון?

בדיוק לפני 20 שנה, זכתה ישראל בפעם האחרונה באירוויזיון.

במידה וישראל תזכה השנה (או אולי יותר נכון לכתוב "כשהיא תזכה השנה" אבל אני לא רוצה לפתוח עין הרע 555 ), החגיגות לניצחון ישתלבו נהדר עם חגיגות ה70 שנה למדינה אותן פתחנו לפני פחות משבועיים.

הניצחון יביא לנו שפע של גאווה לאומית והמחשבה ששנה הבאה תחרות האירוויזיון תתקיים בישראל וההשפעה שתהייה לה על הכלכלה והתיירות היא מרגשת ומלהיבה.

אבל מעבר לזה, בתור אישה, פמיניסטית, יועצת חינוכית ורכזת חינוך למיניות בריאה של הוועד למלחמה באיידס, אני מייחלת לרגע הזכייה לא רק בגלל הגאווה הלאומית, אלא בגלל הגאווה המגדרית והמסר החינוכי והחשוב שנטע והשיר TOY מעבירים לחברה שלנו בכלל ולנשים בפרט.

הוועד למלחמה באיידס, מקיים כבר מעל 25 שנה, מערך סדנאות חינוך והסברה לבני ובנות נוער בנושא של מיניות בטוחה ומיניות בריאה.

עולם המיניות הבטוחה והבריאה מבוסס על היכולת שלנו לנהל תקשורת כנה ופתוחה מול עצמנו ומול הפרטנר שלנו על נושאים הקשורים למין ומיניות, כמו על הזכות להנאה ולעונג, על הזכות לשימוש באמצעי המניעה הטוב ביותר עבורי, על הסכמה או ליתר דיוק על רצון אמיתי וחופשי לקיים יחסי מין וכדומה.

הנושאים הללו, פשוטים וברורים ככל שהם נשמעים, הם משימה לא פשוטה להשיג, גם היום בישראל של 2018.

ממפגשים עם בני ובנות נוער מכל הארץ, אני נוכחת לגלות שנערות צעירות מתחנכות כיום על אותם מסרים פטריארכליים ופטרוניים שאני חונכתי, שהוריי חונכו ושסביי וסבתותיי חונכו.

בסדנאות שלנו, נערות רבות מציינות שהן מרגישות שהציפיות מהן הן להיות יפות, רזות, חייכניות, נעימות, רגועות, עדינות, רגישות, צנועות, מנומסות, שקטות ועוד הרבה תכונות שנחשבות "נשיות".

בעוד שנערים מציינים שהם מרגישים שמצפים מהם להיות עם גוף חטוב ושרירי, חזקים (פיזית ומנטלית), מצחיקים, אמיצים, שאפתניים, אסרטיביים ועוד הרבה תכונות שנחשבות "גבריות".

הציפיות החברתיות האלו, שנערים ונערות מרגישים כיום, אלו אותן ציפיות שהיו בעבר, ציפיות שהניסיון לעמוד בהן הוא ניסיון כמעט בלתי אפשרי, שכן בכולנו יש תכונות אנושיות אלו, רק שההחלטה לחלק אותן לנשיות מול גבריות, גורמות לכולנו לשלם מחיר גדול בחופש שלנו להיות מי שאנחנו באמת.

לצערי הרב, הציפיות האלו נכנסות לנו גם למיטה ומשפיעות על ההתנהגות המינית שלנו.

כיום, אנו עדיין עדים לעובדה שנערות מקבלות כינויי גנאי כגון "שרמוטה" או "זונה" רק בגלל שהן בוחרות ללבוש חולצת בטן, חולצה עם מחשוף או מכנס קצר. לצערי, אם זה היה "מסתכם" רק בשמות גנאי אז אולי לא הייתי בכלל מזכירה את זה, אבל הבעיה האמתית שגברים רבים חושבים שבנשים "כאלו" שמתלבשות באופן הזה, מותר לזרוק הערות, מותר לגעת, מותר להטריד ומותר לפגוע. ואם מישהי מעיזה להתנגד או לצאת עם זה החוצה (#metoo) אז ישאלו אותה "למה היא ציפתה כשהיא יצאה לבושה ככה מהבית?" "מה חשבת שיקרה?". אז לכל השואלים- אל תשכחו שאת הבגדים אנחנו קונות ברשתות האופנה המובילות שממזמן הבינו שסקס מוכר והופכות את הנערות שלנו לאובייקט מיני. מה גם שהגדרה של לבוש חשוף או חושפני זאת דרך בלעדית לתאר לבוש של אישה ולא של גבר. ובלי קשר לכל אלו לכל אישה יש את הזכות על גופה ואת הזכות להתלבש כפי שהיא בוחרת ואף אחת לא צריכה לשלם מחיר בגלל זה.

אך לא רק בלבוש הציפיות המגדריות נוגעות. כיום, אני רואה יותר ויותר נערות דתיות וחילוניות שמנסות לגשר על הפער בין האנרגיה המינית שטבועה וקיימת בהן לבין הציפיות החברה שמקיפות אותן ולכן הן ימצאו את עצמן מקיימות יחסי מין אנאליים (על פני יחסי מין וגינאליים) כדי שמצד אחד יוכלו לתת ביטוי ולממש את הסקרנות ואת התשוקה המינית שלהן ומצד שני יוכלו לשמור על שלמות קרום הבתולין שלהן, כל זאת כדי שיוכלו להמשיך להחזיק בטייטל הכה נחשב של "בתולות". ולא- אין לי בעיה עם נשים שרוצות לקיים מין אנאלי. להיפך. יש לי בעיה אם אנחנו עושות אותו לא מתוך רצון אמיתי אלא כברירת מחדל.

בנוסף, כיום אני שומעת על נערות שנמצאות במצב הכמעט לא אפשרי שבו הן מעוניינות לקיים יחסי מין עם הפרטנר שלהן, אבל כשמגיע השיח על אמצעי מניעה, הן עומדות בפתחו של משא ומתן לא אפשרי כמעט, שבו, רבות לבסוף יקיימו יחסי מין עם חדירה בלי קונדום ובלי שום אמצעי מניעה אחר, תוך שהן חושפות את עצמן למחלות מין ולהריונות לא רצויים, רק בגלל שהפרטנר שלהן טוען בתוקף שהקונדום לוחץ לו, לא נעים לו והוא גם לא מרגיש אתו כלום.  ואנחנו עלולות ועלולים לכעוס על אותן נערות על זה שהן חסרות אחריות וזאת בעיה שלהן, אבל זאת לא בעיה שלהן. זאת הבעיה שלנו שחינכנו אותן להיות נשים מרצות שדואגות לפרטנר שלהן לפני שהן חושבות על עצמן.

הדוגמאות יכולות למלא דפים שלמים ולכן בשביל כל הנשים האלו, הנערות האלו, הילדות שלנו, והילדות שיהיה לנו אני אהיה יותר ממאושרת ששיר ששרה זמרת מוכשרת כמו נטע ברזילי, על העצמה נשית יזכה באירוויזיון.

הגיע הזמן שאנחנו כחברה נשנה את המסרים ונשתחרר מכבלי הציפיות המגדריות. הגיע הזמן שנשים יוכלו ליהנות ממיניות חופשית, כנה, משוחררת מביקורת ושיפוטיות. הגיע הזמן שנבין שנשים הן לא צעצוע שאפשר לשחק איתן או כמו שכתב דורון מדלי ושרה נטע ברזילי-

Wonder woman, don't you ever forget

You're divine and he's about to regret.