______

משנים תפיסות חברתיות מיושנות

ה-CDC הכריז אנדיטקטיבל=לא מדבק. בעקבות כך, הוועד למלחמה באיידס בשיתוף עם החברה הישראלית לרפואת האיידס פנה למשרד הבריאות בדרישה לשנות את הנוהל שדורש מרופא לספר לפרטנר הקבוע של אדם שחי עם HIV על הסטטוס שלו

תכנית יזה"ר

 

27.11.2017

לכבוד  

ד"ר ורד עזרא                                                                                       

ראש מינהל רפואה

משרד הבריאות

 

הנדון: עדכון "נוהל למניעת הפצת איידס לבן/בת זוג מיניים" (מס' 45/2005)

הרינו לפנות אליך בזאת, בבקשה שהנוהל שבנדון יעודכן, ויכלול התייחסות ספציפית לנשאי HIV מטופלים תרופתית, שהנגיף אינו מדיד בדמם (undetectable).

להלן פירוט הדברים:

1.       הנוהל שבנדון פורסם בשנת 2005. הנוהל מכוון לרופאים, וקובע שרופא שנודע לו שמטופל שלו מקיים יחסי מין ללא קונדום או שמטופל שלו אינו מספר לבן זוגו הקבוע שהוא נשא HIV, וחרף הפצרותיו של הרופא ממשיך בהתנהגותו זו – יפנה לוועדת אתיקה.[1] זאת בכדי לקבל אישור מוועדת האתיקה כדי לגלות לפרטנרים המיניים של הנשא את דבר נשאותו.

2.       אף כי הנוהל מכוון בראש ובראשונה לרופאים, יש בו כמובן כדי להשפיע על מערך הזכויות של המטופלים, ובראש ובראשונה בזכות לפרטיות, שכן הנוהל מאפשר, למעשה, לרופא – באמצעות ועדת האתיקה – לגלות לזולת את מצבו הרפואי של המטופל. עוד ייאמר, שהנוהל האמור עלול להשפיע על האופן שבו רשויות החקירה והתביעה יפרשו את סעיף 218 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, הקובע ש"העושה... מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות", ברשלנות או ביודעין, עובר עבירה פלילית (זאת בעיקר לעניין פרשנות המונח "עלול").

3.       מאז פרסום הנוהל, חלו שינויים דרמטיים ברפואת האיידס. לעניינו רלוונטיים בעיקר סדרת מחקרים, שהוכיחו שנשאי HIV, המטופלים לאורך זמן (כשישה חודשים) תרופתית, כך שרמת הנגיף בדמם בלתי מדידה (בז'רגון של רפואת ה- HIV, נשאים שהם "undetectables") – לא ידביקו אחרים בנגיף, אפילו יקיימו יחסי מין ללא קונדום. כפי שיפורט להלן, עמדה זו קיבלה לאחרונה גושפנקה של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (ה- CDC).

4.       כך, לדוגמה, במחקר "Partners 2",[2] אשר כלל 458 זוגות של גברים הומוסקסואלים ו-687 זוגות הטרוסקסואלים, לא אותר ולו מקרה אחד של הדבקה ב-HIV ממגע מיני עם נשא המוגדר כ-Undetectable. למרות שהיו הדבקות חדשות במהלך תקופת המחקר, אף אחת מהן לא היתה קשורה לפרטנר נשא ה- HIV שהשתתף במחקר. בכל אחד ממקרי ההדבקות שאירעו, ניתוח גנטי של הנגיף הראה, שמדובר בהדבקה מפרטנר אחר, שאינו בן הזוג החיובי. תוצאות דומות התקבלו במחקרים נוספים.[3]

5.       לאור המחקרים האמורים, ניסחו יותר מ- 400 ארגונים מ-60 מדינות שונות, יחד עם חוקרים מובילים בתחום ה- HIV, הצהרה[4] שקובעת כך:

 

People living with HIV on ART with an undetectable viral load in their blood have a negligible risk of sexual transmission of HIV.  Depending on the drugs employed it may take as long as six months for the viral load to become undetectable. Continued and reliable HIV suppression requires selection of appropriate agents and excellent adherence to treatment. HIV viral suppression should be monitored to assure both personal health and public health benefits.

“NEGLIGIBLE” = so small or unimportant as to be not worth considering; insignificant. 

 

6.       כאמור לעיל, ב- 27.9.2017 כתב מנהל מחלקת מניעת HIV במרכז לבקרת מחלות האמריקאי (CDC) גילוי דעת[5] ובו נכתב באופן ברור ביותר, שנשאי HIV הנוטלים טיפול תרופתי והנגיף בלתי מדיד בדמם – אינם מדבקים. הנה ציטוט מדבריו (ההדגשה הוספה):

Scientific advances have shown that antiretroviral therapy (ART) preserves the health of people living with HIV. We also have strong evidence of the prevention effectiveness of ART. When ART results in viral suppression, defined as less than 200 copies/ml or undetectable levels, it prevents sexual HIV transmission. Across three different studies, including thousands of couples and many thousand acts of sex without a condom or pre-exposure prophylaxis (PrEP), no HIV transmissions to an HIV-negative partner were observed when the HIV-positive person was virally suppressed. This means that people who take ART daily as prescribed and achieve and maintain an undetectable viral load have effectively no risk of sexually transmitting the virus to an HIV-negative partner.

7.       לאור כל האמור לעיל, אנו סבורים שיש לעדכן את הנוהל שבנדון, כך שיתייחס ספציפית לנשאי HIV שהם במצב של "indetectability", ויבטא את העמדה המחקרית העדכנית, לפיה נשא מטופל, "undetectable", אינו יכול להדביק אדם אחר ב- HIV בקיום יחסי מין, אפילו ללא שימוש בקונדום.

8.       נודה על מענה לכתובת: הוועד למלחמה באיידס, שד' הנציב 18 תל אביב; פקס- 03-5611764; דוא"ל: mankal@aidsisrael.org.il

 

בכבוד רב,

 

ד"ר יובל לבנת                                                                    ד"ר מיכל חוברס

מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס                                         יו"ר החברה הישראלית לרפואת איידס

 

העתק:

ד"ר רבקה שפר – ראשת שירותי בריאות הציבור

ד"ר דניאל שם טוב – מנהל המחלקה לשפחת ואיידס

[1] הפניה ללשון זכר ("רופא", "מטופל", "בן זוג" וכיו"ב) הינה לשם הנוחות בלבד, ויש לראות בה התייחסות במשתמע גם ללשון נקבה ("רופאה", "מטופלת", "בת זוג" וכיו"ב).

[2] Roger et al, "Sexual Activity Without Condoms and Risk of HIV Transmission in Serodifferent Couples When the HIV-Positive Partner Is Using Suppressive Antiretroviral Therapy", JAMA  2016 Jul 12;316(2):171-81. doi: 10.1001/jama.2016.5148.

[3] Cohen et al, "Antiretrovial Theraty for the Prevention of HIV-1 Transmission", N. Eng. J. Ned. 2016; 385:830-9

[4] https://www.preventionaccess.org/consensus

[5] https://www.cdc.gov/hiv/library/dcl/dcl/092717.html

פרויקט יזה"ר

23.03.18 " ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס מדברעל הפרויקט הבינ"ל למיגור האיידס בת"א- להאזנה לחצו כאן

19.03.18 TEL AVIV JOINS WORLD-WIDE EFFORT TO REDUCE HIV- לקריאת הכתבה לחצו כאן

19.03.18 "עיריית תל אביב יפו הצטרפה לפרויקט   (Fast Track Cities (90-90-90" לקריאת הכתבה לחצו כאן

21.02.18 "מי מפחד מאנדיטקטיבל?" לקריאת הכתבה לחצו כאן

11.12.17 "בן הזוג שלי חיובי ואני לא"- לקריאת הכתבה  לחצו כאן

07.12.17 "חיים עם HIV? אין סיבה שלא תוכלו להביא ילדים לעולם" לקריאת הכתבה לחצו כאן

06.12.17 "נושאת באומץ" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

04.12.17 "גיליתי שאני חיובי. מה עכשיו?" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

01.12.17 הסיפור האישי של יהונתן" לצפייה בכתבה- לחצו כאן

29.11.17 "כך הפך HIV למחלה כרונית" לקריאת הכתבה לחצו כאן

דניאל גורדון, דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו, דניאל ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

אדם מיקי בן שימול, פיתוח משאבים

אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. אדם התנדב בוועד במשך שנתיים לפני כניסתו לתפקיד וההתנדבות בוועד, שינתה לו את התפיסה על HIV  ב-180 מעלות: ממקום של פחד למקום של הבנה וקבלה.

מירב אורן, אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בהתפתחות האדם ותקשורת ובעלת תואר שני בייעוץ חינוכי. את עבודתה בוועד החלה לפני 7 שנים כמנחת סדנאות לבני נוער על מיניות בריאה. לאחר שנתיים, התקדמה מירב להיות אחראית על תחום המיניות הביראה בוועד, תחת מערך ההסברה. באמצעות הסדנאות למיניות בריאה, זוכים התלמידים לדבר על מיניות בצורה כנה, לא שופטת, בטוחה ומלמדת.

טל אברמן רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

מור נהרי, עובדת סוציאלית ורכזת תחום ההתמכרויות

בוגרת BSW מאוניברסיטת תל אביב. מור החלה כמנחת סדנאות הסברה בוועד באוגוסט 2014, ולאחר סיום לימודיה השתבצה כעובדת סוציאלית האמונה על טיפול במשתמשים בסמים בהזרקה. טרם הצטרפותה לוועד עבדה שנים רבות עם בני נוער במצבי קצה בשלל מסגרות. כיום, מאיישת את שני סניפי הוועד הממוקמים בתל אביב ובבאר שבע, ומעניקה שירותים פסיכו-סוציאליים. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף לכך, היא מרכזת את תחום ההתמכרויות בוועד, חברה ב"אילסם" (החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות) ומקיימת שיתופי פעולה עם מסגרות המטפלות בהתמכרויות ברחבי הארץ. כחלק משיתופי פעולה אלו, מור מנחה סדנאות למכורים, מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.

אבישג רובינשטיין, עובדת סוציאלית, אחראית תחום כמסקס

בוגרת תואר שני MSW בעבודה סוציאלית קלינית בהצטיינות באוניברסיטת חיפה, ובימים אלה מתמחה בטיפול מיני- באוניברסיטת בר אילן. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד ב 2011.  בעלת ניסיון טיפולי בתחומים הבאים: דיכאון, חרדה, טראומה מינית, אובדן ואבל, דימוי עצמי ותהליכי גיבוש זהות. עובדת בשיטה דינאמית ובשיטה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) בהתאם לצרכי הפונה. במסגרת תפקידה בוועד, אבישג מלווה ומעניקה טיפול פרטני לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם, מלווה צוות מקצועי ומנחת קבוצות. תפקידים קודמים: לפני כן מילאה שורה של תפקידי טיפול בפנימיות פוסט אשפוזיות לנוער בסיכון.

נעם מסטבוים, עובדת סוציאלית

בוגרת תואר ראשון במשפטים ומוסמכת בעריכת דין, ובוגרת תואר שני בעבודה סוציאלית, מאוניברסיטת ג'ורג'יה בארה"ב. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד בדצמבר 2013.

במסגרת תפקידה בוועד, נעם מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם. טרם הצטרפותה לוועד, נעם עבדה ב – POSITIVE IMPACT , ארגון המעניק טיפולים נפשיים לאנשים החיים עם HIV, בני זוגם ובני משפחתם. הארגון ממוקם בעיר אטלנטה אשר בארה"ב, עיר שבה אחוז הנשאים הוא מהגבוהים בארה"ב.

אסמאית מרהציון טספמרים

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית  היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באירתריאה. בשנת 2010, אסמאית היגרה לישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

איילה חמו, מנהלת חשבונות

לימודי חשבונאות במכללה למנהל. משמשת כמנהלת החשבונות של הוועד משנת 2014

לירון וסרמן בן יהודה, מנהל מרכז הבדיקות סניף ת"א

החל להתנדב בוועד בשנת 2012 כיועץ במרכז הבדיקות האנונימיות ושם מצא את יעודו. בשנת 2014 עזב את עולם ההייטק, הצטרף לצוות המקצועי של הארגון והשתלב בצוות המנהל של מרכז הבדיקות האנונימיות. במסגרת תפקידו אחראי על העבודה השוטפת עם מעבדת ה-HIV וכן על ניהול מתנדבי מרכז הבדיקות בתל אביב.

אליה זימן, מנהלת סניף באר שבע

 בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ולימודי מדינת ישראל מאונ' בן-גוריון וסטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית. בעברה התנדבה אליה בארגון 'בנפשנו' במסגרתו סייעה בכתיבת ניירות עמדה , ביצירת קשרים פרלמנטריים ובארגון הפגנה למען בריאות נפש ממלכתית ובועד החטיבה השיקומית. במקביל לעבודתה בועד אליה עובדת כרכזת תעסוקתית מטעם הג'וינט בתכנית עבור אנשים עם הפרעות קשב ולקויות למידה.  

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר

בן דורון, מנהל המשרד   

מונה למנהל המשרד של הוועד בנובמבר2016. מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט, ותפקד כמנהל הפקות בגיל הפקות וכמפיק שטח בוואלה.