______

PEP

PEP - טיפול הניתן במקרה של חשש לחשיפה לנגיף ה-HIV. נקרע לך הקונדום במהלך קיום יחסי המין; אתה חושש שנחשפת ל-HIV? יש כמה דברים שכל אחד צריך לדעת

מה זה PEP?

POST – לאחר

EXPOSURE – חשיפה (לנגיף)

PROPHYLAXIS – טיפול מונע

PEP הוא טיפול שניתן לאחר חשיפה אפשרית ל-HIV והמטרה שלו היא למזער את הסיכויים להדבקה.

האם PEP זאת המצאה חדשה?

מזה שנים נמצא ה-PEP בשימוש לצורך מניעת הדבקה ב-HIV במקרים של חשיפה בסיכון גבוה. לדוגמה: במקרה שאיש צוות רפואי נחשף לנוזל מדבק (לדוגמה נדקר ממזרק ובו דם של אדם חיובי ל-HIV), מוצע לו הטיפול המונע שאמור להוריד באופן ניכר את סיכויי ההידבקות שלו בנגיף. טיפול זה מוצע בבתי החולים גם לקורבנות של תקיפה מינית או לפרטנרים של אנשים חיוביים ל-HIV במידה ונקרע להם הקונדום. PEP הוא בעצם טיפול תרופתי שנוטלים אותו במשך 28 ימים והוא מבוסס על הטיפול התרופתי המשולב (הקוקטיל) שאנשים החיים עם HIV נוטלים במשך כל ימי חייהם.

באילו מצבים, עלי לשקול לפנות לקבלת PEP?

אם קרה אחד מהמצבים הבאים:

1. חשיפה כמעט ודאית לנגיף, לדוגמא אתה שלילי ל-HIV ונמצא בזוגיות עם מישהו שהוא חיובי. למרות שאתם מקפידים תמיד על מין מוגן – קרה דבר ונקרע הקונדום בעת החדירה.

2. חשיפה אפשרית לנגיף, כמו לדוגמא קיום יחסי מין מוגנים עם פרטנר שסטטוס ה-HIV שלו לא ידוע, וקרע בקונדום במהלך החדירה (בקונדום תקין בעל תקן אין קרעים קטנים או מקרוסקופיים. או שהוא נקרע לגמרי או שלא).

3. קיום יחסי מין לא מוגנים הכוללים חדירה עם פרטנר שסטאטוס ה-HIV שלו לא ידוע, או ידוע כחיובי.

מתי צריך לבקש לקבל את הטיפול?

כמה שיותר מהר, יותר טוב! יעילות הטיפול תלויה בזמן שעבר מאז החשיפה: ככל שהטיפול ניתן קרוב יותר למועד החשיפה, כך הוא יעיל יותר. אם עברו כבר 72 שעות מרגע החשיפה, לא יינתן PEP בשום מקרה מאחר ובשלב זה הטיפול כבר אינו יעיל.

מזה מספר שנים קיים טיפול מונע לאחר חשיפה. הטיפול ניתן עד 72 שעות ממועד החשיפה המשוער ל- HIV, למשך 28 ימים. הטיפול מורכב מתרופות הטיפול התרופתי המשולב הבסיסי (לרוב קומביוויר/טרובדה  ), ותפקידו למנוע הדבקה אפשרית ב- HIV. לאחר 72 שעות מהחשיפה הטיפול איננו יעיל, וככל שניתן מוקדם יותר יעילותו גוברת. לכן, במקרים בהם יש סיכון להדבקה ישנה חשיבות עצומה להפניית האדם לקבלת הטיפול המונע בהקדם האפשרי.

על סמך מה?

קיימים מחקרים שונים שהראו יעילות גבוהה במניעת הדבקה בטיפול PEP לאחר חשיפה תעסוקתית (דקירה בעובדי בריאות) – עד 81% פחות הדבקה בקרב אלו שקיבלו את הטיפול! כמו כן, נעשו עבודות בקופים שהדגימו 0% הדבקה בקרב קופים שהוזרק להם נגיף SIV, במידה והטיפול ניתן תוך 72 שעות. בנוסף, ידוע כי טיפול לאם יכול להוריד באופן משמעותי את הדבקת העובר.

לצערנו לא קיימים עדיין מחקרים מבוקרים שמראים באופן חד משמעי ירידה בהדבקה לאחר חשיפה לא תעסוקתית (כגון מין לא מוגן), אך בשל המחקרים הקיימים כיום, נהוג לתת טיפול PEP במצבים מסוימים.

ממחקרים לא מבוקרים נמצא כי בקרב 66 אנשים שנחשפו לנגיף וקיבלו טיפול מונע הייתה הדבקה אחת, בעוד בקרב 131 אנשים שנחשפו אך לא קיבלו טיפול מונע נדבקו עשרה אנשים. חשוב לציין, כי לא ניתן לבדוק במאת האחוזים את יעילות הטיפול, כיוון שלא קיימות בדיקות המסוגלות לזהות הדבקה בשלב כה מוקדם, ולמעשה הטיפול המונע ניתן במצבים בהם עדיין לא ניתן לבדוק האם התרחשה הדבקה.

לאחרונה הודגם כי נטילת הטיפול מעל ל-48 שעות לאחר החשיפה מקטינה את יעילותו באופן משמעותי, ולכן במצבים בהם מומלץ לקבל PEP יש לעשות זאת בהקדם האפשרי!!!

כמה דברים שצריך לדעת על PEP:

- PEP הוא לא גלולת "היום שאחרי" והוא בהחלט לא תחליף לשימוש בקונדום.

- הטיפול מוריד את סיכויי ההדבקה ב-HIV אך אינו יעיל ב-100%.

- הטיפול חייב להתחיל קרוב ככל האפשר למועד החשיפה, ובכל מקרה לא יאוחר מ-72 שעות מהרגע שבו קרה האירוע.

- הטיפול לא ניתן לכל דורש ובכל מקרה ואפשר לקבל אותו רק בחדרי המיון בהוראת רופא מומחה.

- הטיפול מבוסס על חלק מהטיפול התרופתי המשולב שנוטלים אנשים החיים עם HIV.

- לטיפול יש תופעות לוואי לטווח קצר ולטווח ארוך. לעיתים מדובר בתופעות חמורות. (ולכן כאמור לא ניתן לכל דורש ובהוראת רופא מומחה בלבד).

ממחקרים לא מבוקרים נמצא כי בקרב 66 אנשים שנחשפו לנגיף וקיבלו טיפול מונע הייתה הדבקה אחת, בעוד בקרב 131 אנשים שנחשפו אך לא קיבלו טיפול מונע נדבקו עשרה אנשים

איך מקבלים ומי מחליט על זה?

במידה וקיים חשש שנחשפת ל-HIV, פנה בהקדם האפשרי (ולא יאוחר מ-72 שעות לאחר החשיפה) לחדר המיון של אחד מבתי החולים המפורטים מטה. ניתן לפנות לקבלת הטיפול - 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

זכרו: הטיפול אינו ניתן לכל דורש וההחלטה היא בידי הרופא בחדר המיון. הרופא יקבל את  ההחלטה אם לרשום את הטיפול או לא, רק לאחר שיתייעץ עם מומחה במחלות זיהומיות או רופא HIV ממרכז האיידס של ביה"ח. מאחר ומדובר בטיפול עם תופעות לוואי נדירות אך מסכנות חיים, הרופא ינסה לבדוק האם הסיכון להדבקה במקרה שלך מצדיק את הסיכויים האפשריים של הטיפול המונע. במפגש עם הרופא הוא ישאל אותך מספר שאלות הקשורות להרגלי המין שלך ולפעם האחרונה שבה קיימת סקס לא מוגן. 

בעקבות שיתוף פעולה של הוועד עם איג"י( ארגון נוער גאה) והחברה הישראלית לרפואת האיידס, כיום גם קטינים(גיל 14 ומעלה) יכולים לגשת למיון ולקבל את הטיפול ללא אישור הורה, לאחר התייעצות עם עובדת סוציאלית של בית החולים המטפל.

לקריאת הכתבה כפי שהתפרסמה בחדשות ערוץ 2 לחצו כאן

לצפייה במסמך המאשר את קבלת הטיפול עבור קטינים לחצו כאן

היכן ניתן לקבל את הטיפול?

בכל חדר מיון ניתן לקבל את הטיפול(24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע) 

בשמונת בתי החולים הבאים קיימים מרכזי איידס ויתכן כי ניתן יהיה לקבל את הטיפול מהר יותר:

סורוקה, באר שבע

קפלן, רחובות

הדסה עין-כרם, ירושלים

שיבא, תל השומר

איכילוב, תל אביב

מאיר, כפר סבא

רמב"ם, חיפה

הלל יפה, חדרה

אפשר להגיע ישירות למיון או שצריך הפניה?

ביקור במיון חייב בתשלום אגרה, אלא אם יש התחייבות של קופת החולים (טופס 17), או במקרים המוגדרים מראש על ידי משרד הבריאות ובתקנונים של קופות החולים. טיפול מונע ל-HIV  אינו אחד מהמקרים האלה, לכן על מנת להיות פטורים מאגרת ביקור במיון עליכם להצטייד מראש בהתחייבות. איך עושים זאת? דרך אחת היא לבקר אצל רופא משפחה ולבקש ממנו הפניה למיון. זו עלולה להיות דרך מסורבלת שכרוכה בקביעת תור או ניסיון להיכנס לרופא ללא תור בגלל מקרה חירום, והזמן דוחק. הדרך הפשוטה והמהירה יותר תהיה להתקשר למוקד הטלפוני של קופת החולים (כללית call, מכבי ללא הפסקה, וכו') ולבקש לדבר עם מוקד האחיות. אם האחות במוקד תאשר את הצורך בפניה למיון, הפניה הטלפונית מתועדת במחשב ונחשבת לפי תקנוני הקופות כהתחייבות של הקופה לכל דבר ועניין. במקרים מסוימים האחות עלולה לדרוש מכם לבקר אצל רופא המשפחה. במצב כזה עליכם להבהיר את דחיפות העניין ולהתעקש על קבלת הפניה מהמוקד הטלפוני. בשני המקרים – בין אם ההפניה היא מרופא המשפחה ובין אם מהאחות במוקד, קופת החולים תכסה את אגרת המיון.

בכל מקרה תזכרו: הגעה למיון ללא התחייבות מרופא או ממוקד אחיות תעלה לכם 715 ₪, גם אם הביקור מוצדק מבחינה רפואית.

מה קורה לפונה בהגעתו למיון?

בקבלתו למיון מבוצעות מספר בדיקות. ראשית, בדיקת HIV הבודקת האם לא היתה כבר הדבקה בעבר (ואז כל הטיפול המונע מיותר). כמו כן, מתבצעת ספירת דם ובדיקת תפקודי כבד וכליות הבאות לשלול מצב בריאותי שאינו מאפשר לקיחת הטיפול. בנוסף, במידה ומדובר בחשיפה ביחסי מין, ניתן טיפול אנטיביוטי לכיסוי מחלות מין נוספות (זיבה וקלמידיה). בתום הבדיקות, ולאחר התייעצות של רופא המיון עם רופא איידס ניתנות במיון מספר מנות של טיפול ליום או יומיים הקרובים. האדם מונחה לפנות למרכז האיידס בביה"ח לקביעת תור להתייעצות עם רופא איידס להסבר על הטיפול ותופעות הלוואי שלו, וכן לקבלת מרשם להמשך הטיפול במידה ויוחלט להמשיכו. במהלך ובתום הטיפול האדם מונחה לביצוע בדיקות נוספות, שהחשובה שבהן היא כמובן בדיקת HIV לאחר שלושה שבועות מסיום הטיפול המונע, לודא שלא התרחשה הדבקה.

מה ישאלו אותי בחדר מיון? 

השאלות שהרופא ישאל אותך בחדר המיון יכולות להיות אישיות מאוד וגם לגרום לתחושת אי נוחות. אתה תתבקש לספר על הפרטנר שאיתו קיימת סקס לא מוגן, תישאל לגבי האקט המיני, מתי היה, מה כלל מה היה התפקיד שלך במין (חודר או נחדר) והאם הייתה שפיכה בפנים או בחוץ. זכור כי הרופא מבקש לקבל את כל המידע הזה לא בשביל לספק את סקרנותו אלא כדי לקבל החלטה נכונה בעניין בריאותי. אם אתה בארון או לא מרגיש בנוח עם הסיטואציה, תתגבר על הבושה שלך וזכור למה הגעת לשם, למנוע הדבקה ב-HIV. בכל מקרה, על כל המידע שתספר לרופא חל חיסיון רפואי כך שאתה יכול להיות רגוע. ככל שתקפיד יותר על מסירת פרטים מדויקים, כך הרופא יוכל להגיע להחלטה המתאימה ביותר עבורך בנוגע למידת הצורך במתן הטיפול המונע ובהרכבו.

באילו נסיבות מומלץ לקחת טיפול מונע?

קיימים מקרים ברורים בהם מומלץ לתת טיפול: 

  1. דקירה ממחט של אדם החי עם HIV (בעיקר חשיפה תעסוקתית).
  2. אנשים שנחדרו ללא קונדום ע"י אדם שחי עם HIV והסטטוס הטיפולי שלו אינו ידוע.  
  3. נפגעי/ ות תקיפה מינית. (במידה ובוצעה פניה למיון בטווח של עד 72 שעות).

אז לקחת או לא לקחת?

השיקול אם לקחת או לא לקחת טמון בתועלת הטיפול לעומת סיכוניו. הטיפול איננו קל במקרים רבים ולעיתים אף מסכן חיים. עובדה חשובה נוספת היא שתופעות הלוואי מהטיפול עלולות להיות קשות. לרוב קשות יותר מאשר תופעות הלוואי אותם חווים אנשים החיים עם HIV ונוטלים את הטיפול במשך שנים ארוכות. מסיבות אלו נכתבו פרוטוקולים טיפוליים מורכבים השוקלים את הסיכון להדבקה לעומת הסיכון לתופעות לוואי, ועל פיהם מחליטים הרופאים המומחים לאיידס האם לתת את הטיפול או לא. 

קיבלת PEP? כמה דברים שאתה חייב לדעת!

ההקפדה על המשטר התרופתי היא חיונית להצלחתו של הטיפול המונע. אם קרה משהו ובאופן חריג החמצת מנה של התרופות, הקפד לקחת אותה מיד ברגע שנזכרת. אל תדחה את זה למאוחר יותר ואין ליטול מנה כפולה במועד הבא של נטילת התרופות. זה עלול לסכן אותך ולגרום לתופעות לוואי חמורות. 

דבר חשוב נוסף: אם אתה משתמש בסמים מכל סוג שהוא או באלכוהול, קח בחשבון שהם עלולים לפגום ביעילותו של הטיפול ועשוי לחול שינוי גם באופן שבו הסמים משפיעים על הגוף שלך. יתרה מכך, צריכת אלכוהול ו/או סמים יכולים לגרום לך לפספס כדורים ולא לעמוד במשטר התרופתי ההכרחי להצלחת הטיפול.

אז עכשיו כשאני יודע שיש PEP, למה לי להמשיך ולהשתמש בקונדום?

ובכן, פשוט כי PEP הוא לא אמצעי הגנה והוא בהחלט לא מהווה תחליף לקונדום. לא מדובר בגלולה של "היום שאחרי" אלא בטיפול תרופתי מורכב עם תופעות לוואי שניתן על פי שיקול דעת של רופא חדר המיון. לא השתכנעת?

יש עוד כמה דברים שאת/ה חייב/ת להכניס למשוואה הזאת:

1. שימוש בקונדום תקין מונע הדבקה באופן מוחלט - PEP רק מקטין את הסיכוי להדבקה.

2. קונדומים לא גורמים להרגשה נוראית ולתופעות לוואי קשות. PEP דווקא כן.

3. קונדומים יכולים לבאס קצת ורק בזמן הסקס. PEP מבאס מאד, ובמשך 28 ימים לאחר הסקס.

4. קונדומים אפשר להשיג היום בכל מקום (קיוסקים, מכולות ואפילו תחנות דלק). ברוב המסיבות, הם אפילו מחולקים בחינם. נראה אותך משיג/ה PEP בסופר.

5. אתה שולט בשימוש בקונדום ואילו במקרה של PEP – מי שיחליט עבורך יהיו הרופאים. יש להם את הסמכות המקצועית המלאה לסרב לך.

 

אישורי עבודה למעסיק

בעת בקשת מעסיק חדש טופס "כשירות לעבודה", יש לפנות לרופא המשפחה ולבקש הפניה לרופא תעסוקתי (במסגרת קופת החולים בה אתה חבר). תפקידו של רופא תעסוקתי הוא להמליץ/לדחות את יכולת העבודה שלך לתפקיד המיועד, מבלי לחשוף פרטים רפואיים ספציפיים (למעט מקרים חריגים ביותר, בהם אתה עובד בתחום הבריאות ומבצע פעולות פולשניות מועדות לחשיפה). באופן עקרוני, מלבד בתחום הבריאות, לא קיימות מגבלות, הנחיות מיוחדות או מניעה לעסוק בכל תחום מקצועי שתבחר.

במקומות עבודה גדולים יש לעיתים רופאים תעסוקתיים "פנימיים". חשוב לדעת שגם רופאים אלה מחוייבים בסודיות רפואית כלפי העובד, ואסור להם לחשוף את המידע הרפואי כלפי המעסיק. אפשר גם לבקש להביא את האישור מהרופא התעסוקתי של קופת החולים.

 עובדי מערכת הבריאות שחיים עם  HIV (ביניהם גם רופאים מנתחים), צריכים לפעול על פי נוהל מיוחד של משרד הבריאות, הכולל דיווח למנהל לאחר אבחון, אך מעבר לכך אינם מנועים מלהמשיך בהעסקתם.

מאחר ומדינת ישראל לא עובדת על פי נוהל המסדיר מה מותר/אסור למעסיק לבקש מעובד פוטנציאלי, אנו ממליצים לזכור כי יש באפשרותך להשתמש בשירותיו של רופא תעסוקתי. בכל שאלה בעניין אנו עומדים לרשותך.

אישורים שונים לילדים

אישור היעדרות מבית הספר, אישור לחוג ספורט ואישור ליציאה לטיול בית ספרי-  אינם מחייבים או מצריכים לרשום את סטאטוס ה-HIV של הילד.

הדרך הטובה ביותר היא לפנות לרופא המטפל במרכז האיידס של הילד על מנת שיוכל לספק ניירת רלוונטית השומרת על פרטיות וחסיון. ניתן לבקש אישור גם מרופא המשפחה, ולוודא שהאישור שניתן הוא אישור כללי ללא ציון האבחנה(נוהל).

 

אישור מחלה לעבודה

לפי תיקון חקיקה משנת 2015, אסור למעסיק לבקש שעל אישור העבודה שמציג העובד תצויין האבחנה הרפואית.

ניתן לבקש מהמרכז המטפל אישור יום מחלה. אישור זה לא מציין את האבחנה וברוב המקרים גם ללא ציון המחלקה. כמו כן, ניתן לבקש אישור מחלה מרופא המשפחה בקופה ולוודא שהאישור אינו כולל אבחנה. במידה והרופא נתן לכם אישור שכולל אבחנה, בקשו להוריד פרט זה. כאמור, למעסיק אין זכות לדרוש אבחנה רפואית.

 

אישור למכון כושר

ניתן על ידי רופא המשפחה, זהו אישור כללי שלא מצריך כלל את רישום סטאטוס ה-HIV ואם הוא נרשם- בקשו להסירו.

רישיון נהיגה

אדם שמוציא רישיון נהיגה בפעם הראשונה או מחדש רישיון לאחר גיל מסוים, מתבקש למלא אצל רופא המשפחה טופס בדיקה רפואית. לשאלה "האם הינך מקבל/ת בקביעות תרופות?"- אם הינך מטופל כבר בתרופות ל-HIV, הרופא מחויב לציין את שמות התרופות אך אין צורך לציין את האבחנה שבגינה אתה נוטל אותן.  בהתאם לנהלי העבודה של משרד הרישוי, כל טופס אשר מופיע עליו רישום יוצא דופן (כגון תרופות) חייב לעבור לוועדת ביקורת רפואית. נהלים אלו אינם מאפשרים לפקידי משרד הרישוי או כל גוף אחר לבקש פירוט על המצב הרפואי.

יתכן וועדת הביקורת תדרוש מכתב מהרופא המטפל על מצבך. מכתב המציין כי הינך חש בטוב וכי אין מניעה מהנפקת/חידוש רישון הוועדה תמשיך בבדיקת המסמכים ותהליך האישור כרגיל.

HIV אינו מהווה סיבה לשלילת רישיון! חל איסור על פקידי משרד הרישוי לשאול על מצבך הרפואי!

HIV, צה"ל ובתי הסוהר

צעירים שהתגלו כנשאי HIV עוד לפני שירותם הצבאי, יכולים להתנדב לשירות הביטחון, בדיוק כמו אנשים שחיים עם מחלות כרוניות אחרות (סכרת למשל).

הטיפול בחיוביים שמעוניינים להתגייס, נעשה תוך שמירה קפדנית במיוחד על סודיותם הרפואית, בין היתר על ידי יצירת קשר אישי בין קצין-המתנדבים ובין הצעיר המתגייס. משמעות הדבר היא, שאף גורם אחר שאחראי על תהליך הגיוס והשיבוץ של החייל, לא יידע על הסטטוס הרפואי.

חייל שמאובחן כנשא HIV במהלך שירות חובה, מופנה בהקדם לוועדה רפואית לקביעת פרופיל פוסל שירות. אם ירצה להתנדב, יתואם עבורו תור לוועדה למתנדבים בטווח של שבועות בודדים. עד לוועדה, החייל לא ישוחרר מהשירות אלא יסופח ל"מיטב" – יחידה מיוחדת המופקדת על הליכי מיון ושיבוץ של חיילים. בהמשך, הוועדה הרפואית תקבע לגבי שירות החייל במעמד מתנדב, ותעשה כן על פי מספר קריטריונים, כגון: ספירת תאיCD4, עומס נגיפי, היענות לטיפול התרופתי ועוד. נשאי HIV משובצים ביחידות עורפיות פתוחות במקצועות עורפיים, למעט מקצועות הרפואה.

אם הותאם לך פרופיל פוסל שירות והחלטת להשתחרר מצה"ל, ובמועד מאוחר יותר שינית את דעתך להתנדב, תוכל לפנות לתא מוחזרי שירות ב"מיטב". תא מוחזרי השירות יטפל עבורך בהליך החזרה שלך לשרות הביטחון מול הוועדה הרפואית למתנדבים.

חייל מילואים המאובחן כנשא HIV, מופנה לוועדה לקביעת פרופיל פוסל שירות. אם אותו חייל מעוניין להתנדב להמשך שירות מילואים, הוא יועלה בפני וועדה למתנדבים וישובץ ביחידות עורפיות פתוחות, על פי הקריטריונים שציינו.

איש קבע המאובחן כנשא HIV, מופנה לוועדה רפואית לקבלת פרופיל פוסל שירות. לאחר מכן, תיקו עובר לעיונה של ראש מדור וועדות רפואיות בענף רת"ם (רפואה ומיון תעסוקתי), ושם נקבע אישור להמשך שירותו בהתאם לקריטריונים.

צעירים שהתגלו כנשאי HIV לפני גיוסם, ימשיכו להיות מטופלים על ידי קופת החולים שלהם גם בתקופת שרותם הצבאי. חיילים בשרות הביטחון שהתגלו במהלך השירות (כולל אנשי קבע) יקבלו טיפול רפואי מלא מצה"ל ועל חשבונו.

אנשים החיים עם HIV יכולים לשרת בצה"ל. האבחנה נשמרת בדיסקרטיות מרבית, ומספר מצומצם של אנשים בלבד מיודעים לנושא. בימים לאחר שנים שהוועד דן בנושא, צה"ל שינה את הסדרי הפרופיל וכעת ניתן להתגייס לצה"ל על פרופיל 45 ואין צורך להיות רשום בסטטוס "מתנדב" ביחס לחיילי סדיר.

זכויות אסירים נשאי HIV

נכון להיום, נשאי HIV שמרצים עונשי מאסר, שוהים בבתי כלא מסויימים בארץ המאושרים לכך. עד לשנת 2017 , נמצאו אסירים החיים עם HIV  (בשעות הלילה) בחדרים משותפים עם אנשים נוספים חיוביים ל- HIV, ובשאר שעות היום שהו במחיצת כלל האסירים, ללא הפרדה. בעקבות התערבות הוועד למלחמה באיידס בוטלה מדיניות הפרדת אסירים החיים עם HIV. המדיניות שהייתה קיימת במשך שנים רבות, בוטלה והשינוי התקיים לאלתר וכיום, אין שום הפרדה בין אסירים החיים עם HIV.

אסירים נשאי HIV מקבלים ליווי מאחד ממרכזי האיידס (לרוב תל השומר, סורוקה ורמב"ם). על פי נהלי השב"ס, על האסיר לצאת אחת לשלושה חודשים לבדיקה תקופתית ובדיקת רופא באחד המרכזים, אלא אם רופא/ה ממרכז איידס מגיע במקום זאת אל הכלא, ומבצע אחת לשלושה חודשים בדיקות רפואיות ובדיקות דם. שב"ס מספק את הטיפול התרופתי המשולב.

אסיר חיובי ל-HIV שלא מקבל את התרופות כסדרן ו/או את ביקורי הרופא והבדיקות, יכול לפנות למי שאחראי עליו בכלא וליידע על כך; בנוסף, ניתן לפנות לוועד למלחמה באיידס או לסניגוריה הציבורית לייעוץ וסיוע.

כמו כן אסיר חיובי ל-HIV יכול לעסוק ברוב תחומי התעסוקה המוצעים בבתי הסוהר, כגון: מטבח, מכבסה, דפוס, הדבקות, אריזה, ניקיון וכו'. לרוב לא מאפשרים לחיוביים לעבוד בתחום שיש בו סיכוי פציעה גדול יותר כגון: מתפרות, מסגריות ונגריות.

נשאי HIV רשאים ללמוד במסגרות החינוכיות של שרות בתי הסוהר ככל האסירים.

HIV במערכת החינוך

מסגרות חינוך בית ספריות

על פי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך: היותו של ילד נשא HIV, אינו מסכן את סביבתו, ועל כן אין צורך בידוע של גורם זה או אחר במסגרות החינוכיות, החל מרגע הלידה ועד גיל 18.

משפחתונים ומעונות

אין על ההורים חובה לספר לגננת/מטפלת על סטאטוס ה-HIV של התינוק. אם יש צורך לפנות לרווחה לקבלת הנחה בתשלום החודשי, משתפים אותם רק במצב הכלכלי הקשה ותו לא.

פנימיות

לא קיים נוהל כתוב המתייחס באופן ספציפי לפנימיות. לרוב, במסגרת פנימייתית מנהל הפנימייה מיודע וכן ראש הצוות הטיפולי (אחות או רופא, אם יש בפנימייה).

במסגרת של משפחת אמנה, כל המשפחה מיודעת על סטאטוס ה- HIV של הילד.

למטייל

חופש תנועה וניידות בעולם עם HIV- בחלק ממדינות העולם, עדיין קיימות מגבלות שונות הקשורות לחופש התנועה והניידות של אנשים החיים עם HIV. כך למשל, יש מספר מדינות שעדיין אוסרות על כניסת חיוביים לגבולן, מדינות שמאשרות כניסה למטרות תיירות בתנאים מגבילים, ומדינות שבהן נשאות HIV תפסול מועמד להגירה. מדיניות המגבלות על חופש התנועה של חיוביים, מבוססת על בורות ומנציחה את הסטיגמה הקשה סביב HIV והאנשים שחיים עם הנגיף. הארגונים הפועלים כיום בעולם בתחום ה-HIV, עושים מאמצים רבים כדי לשנות מציאות זו.

אתר חשוב המופעל בחסות ה-EATG, החברה העולמית לאיידס (IAS) וארגון שפועל לרווחת האנשים שחיים עם HIV בגרמניה AIDS- Hilfe)  http://hivtravel.org/).

לפני כל נסיעה לחו"ל מומלץ להיוועץ ברופא המטפל במרכז האיידס וחשוב לעשות את כל החיסונים הנדרשים..

על הנוסעים לאתרים טרופיים לקבל חיסונים מתאימים וטיפול נוגד מלריה כמו כל אדם אחר. אם יש צורך לקבל חיסון נגד טייפואיד (טיפוס הבטן), מומלץ לקבל את החיסון המומת.

לאלו הנוסעים למדינות שבהן יש שכיחות גבוהה של קדחת צהובה, מומלץ להתחסן נגד מחלה זו, בתנאי שספירת ה-CD4 גבוהה ומדובר בחיובי בריא (קרי, מצב רפואי נוסף שעשוי להיות בעיה). אם ספירת ה-CD4 נמוכה מ-200 מומלץ לדחות את הנסיעה לאזורים אלו; במידה ואין ברירה וחייבים לנסוע לאזור עם שכיחות גבוהה של קדחת צהובה ומערכת החיסון אינה טובה דיו, יש לעשות כל מאמץ שלא להיעקץ (שימוש בכילות, בדוחי יתושים וכדומה).

לקראת נסיעה ליעדים רחוקים הכרוכה במעבר של מספר אזורי זמן, יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי התאמת התזמונים של נטילת התרופות, באופן שישמור על רציפות רמת התרופות בדם וימנע יצירת עמידויות. כמו כן מומלץ לשאת את הטיפול התרופתי בתיק הגב מחשש לאיבוד המזוודות וכן לקחת כמות רזרבית לכל מקרה באריזה המקורית. לצד זאת, מומלץ להצטייד במכתב רשמי מהרופא המטפל (באנגלית) המעיד על מצב רפואי והטיפול התרופתי הניטל.

חשוב לדאוג לביטוח נסיעות לפני כל נסיעה לחו"ל, וכמובן ליידע על סטטוס ה-HIV. יש לזכור כי במידה והביטוח שרכשתם אינו כולל הצהרה נכונה ומלאה שלכם על מצבכם הבריאותי, לא תוכלו לדרוש השתתפות בטיפול או בעלויות מצד הביטוח במידה ומשהו יקרה בעת שהותכם בחו"ל.

ביטוחים

הקדמה

תחום הביטוחים הוא תחום דינמי, משתנה ומורכב. הוועד למלחמה באיידס עובד על מנת למגר את האפליה אשר עדיין קיימת בתחום זה ומעניק תמיכה במתן מידע, ייעוץ וסיוע משפטי במקרים של אפליה.

היות ותחום הביטוח הינו תחום שעשוי להיות מורכב וסבוך למי שאיננו מתמצא בו, ריכזנו עבורכם מס' דגשים:

 חברות הביטוח הינן חברות פרטיות בעלות מטרות רווח אשר זכאיות להחליט שלא לבטח כל פונה מטעמי סיכון וכדאיות, או לבטח בפרמיה גבוהה יותר. יחד עם זאת חשוב לדעת כי בהתאם לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אסור לחברת הביטוח להחריג באופן גורף בעלי מחלה כלשהי, לרבות נשאי HIV . נוסף על כך חוזר המפקחת על הביטוח מפברואר 2015 בו נאמר: "מתוקף סמכותי לפי סעיף 62 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), התשמ"א-1981, הריני להורות כי חברת ביטוח תמסור למבוטח עם מוגבלות שניתן לו יחס שונה, כהגדרתו בחוק, או לאדם עם מוגבלות שסירבה לקבלו לביטוח, הודעה מנומקת בכתב, אשר תציין שהחלטת חברת הביטוח נבעה מכך שלהערכתה הסיכון הביטוחי המסויים עקב המוגבלות גדול בהשוואה לסיכון הביטוחי של מי שאינם בעלי אותה מוגבלות. ההודעה כאמור, תכלול גם תמצית של אחד מהעניינים הבאים לפחות: הנתונים האקטואריים, הנתונים הסטטיסטיים, מידע רפואי או מידע אחר לגבי הגידול בסיכון הביטוחי המסויים, שהיוו בסיס להחלטת חברת הביטוח כאמור, וכן את תמצית המידע שעליו הסתמכה ביחס לאותו אדם (כגון: הפניה לשני מאמרים מקצועיים או הפניה להנחיות מבטח משנה, בדבר תנאי חיתום שעליהם התבססה החברה לעניין החלטתה)."

 

בחוזר נוסף מטעם המפקחת, "חוזר הוראות לניסוח תוכנית ביטוח" נאמר: "תכנית ביטוח בריאות לא תכלול תנאי אשר מחריג מקרה ביטוח הנובע מתסמונת הכשל החיסוני הנרכש, איידס (AIDS) או נשאות של HIV, ובכלל זה מוטציה או וריאציה דומה אחרת. אין באמור כדי למנוע החרגת טיפול תרופתי מניעתי למחלה זו. (חוזר ביטוח 2015-1-11 סעיף כא).

 

אם כך, חשוב להבין כי למרות שכיחות התופעה, חברת ביטוח שמסרבת סירוב גורף לבטח נשאי HIV  ומבלי להציג נתונים אקטואריים/סטטיסטים/רפואיים בכתב פועלת בניגוד לחוק ולהנחיות המפקחת על הביטוח. במקרה כזה, תוכל/י לשקול להגיש תלונה או תביעה אזרחית במטרה למצות את זכויותיך.

 

להצהיר או לא להצהיר? חשוב להדגיש כי בפוליסות הדורשות מילוי הצהרת בריאות יש חשיבות רבה להצהרה נכונה ומלאה שלכם על מצבכם הבריאותי. במידה ולא תצהירו על נשאות HIV  ייתכן מאוד שתגיעו ליום בו תידרשו להפעיל את הביטוח וחברת הביטוח תגלה שהסתרתם מידע ותבטל את הפוליסה, כלומר- שילמתם הרבה כסף לאורך שנים לחינם.

חשוב מאד לא לבטל שום ביטוח לפני בדיקה מדוקדקת של הפוליסה, ההחרגות, הכיסויים וההגבלות, ומצד שני גם לא להוסיף ביטוחים ולחתום על פוליסות חדשות מבלי להבין על מה חותמים. המשמעות של חתימה על פוליסה שמחריגה HIV, היא חתימה ורכישה של פוליסה אשר אינה מספקת את הכיסוי הרצוי בעקבות סטטוס HIV. חברת הביטוח יכולה, ובאופן חוקי לחלוטין, לשלול מכם פיצוי/שיפוי בשל כך.

 

ביטוח במקום העבודה

שני דגשים שחשוב לזכור ביחס לביטוח במקום העבודה:

בכל הצטרפות לקרן פנסיה שבה מרכיב ביטוחי (אובדן כושר עבודה/ ביטוח חיים) תידרשו לחתום על הצהרת בריאות. אם אינכם מעוניינים שסטטוס ה-HIV  שלכם ייחשף במקום העבודה, ראשית, הבטיחו שמירת סודיות מול סוכן הביטוח; על פי החוק במדינת ישראל, כל המידע שמועבר לסוכן הביטוח במקום העבודה מוגן תחת חוק שמירת פרטיות. סוכן הביטוח למרות ניתובו דרך מקום העבודה- עובד בשבילכם, לכן הזכירו לו בפגישה עמכם שהוא שלוחכם וכי כל מידע המועבר אליו הינו חסוי ומוגן על פי חוק. חשוב לזכור כי ויתור על סודיות רפואית לטובת קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים וכו' אינו מהווה ויתור על סודיות רפואית לטובת המעסיק!

באם הצטרפתם לביטוח לפני האבחון- הביטוח ממשיך כפי שהוא.

בעת מעבר למקום עבודה חדש , באם ירצה העובד לשמור על המוצר הפנסיוני הקודם חייב גם המעסיק וגם הסוכן לאפשר לו זאת וכך נשמר הרצף הביטוחי. כמו כן, חשוב לדעת כי עפ"י החוק כל עובד זכאי לבחור את החברה, הסוכן והתוכנית בה יבוטח (פנסיה כללית/מקיפה/ביטוח מנהלים/קופת גמל).

 

ביטוח נסיעות לחו"ל

כל קופות החולים מציעות ביטוח נסיעות לחו"ל. חלקן מבקשות מכתב מהרופא המטפל במרכז האיידס, חלקן מקיפות יותר מאחרות ובהתאם גם המחיר, וכולן למקסימום של עד 30 יום בחו"ל. כמו כן יש קבוצות ביטוח פרטיות שעושות ביטוח נסיעות לחו"ל. מבדיקה שערכנו נמצאה סוכנות EAI  סוכנות לביטוח כסוכנות הביטוח המציעה ביטוח נסיעות לחו"ל עבור נשאי HIV  בתנאים המשתלמים ביותר, לפרטים ניתן לפנות לטלפון: 073-2225738 (לביא כהן).