______

היסטוריה מול עינינו

הטיפול המונע לHIV: לאחר שלושה עשורים וחצי של סטיגמות וחששות – מתחילים לראות את הסוף, כבר בדורנו

כנס ה-IAS 2019

"אני בן 45 וכל חיי פחדתי ממין. כשיצאתי מהארון בשנות ה-90 איידס היה גזר דין מוות. איבדתי במשך השנים חברים שנפטרו מאיידס", מעיד בעצב גבר מקליפורניה, שחווה – כמו רבים אחרים – את התקופות הקשות והאפלות יותר עבור הומואים לאחר התפרצות נגיף ה-HIV ומגפת האיידס. מי שחי עם או ליד המחלה, או אפילו על כדור הארץ הזה מאז שהתגלה נגיף ה-HIV ובמשך שנים ארוכות לאחר מכן, מכיר היטב את הלך הרוח הציבורי והחברתי. את הפחד והתסכול הגדול וגם את הטראומה הקולקטיבית שעברו קהילות "שבסיכון". ולכן המשכה של העדות (שפורסמה בגרדיאן הבריטי) מאת אותו קליפורני מרגשת אף יותר, כשהוא מוסיף: "מאז שאני על פרפ, אני רגוע ונהנה ממין בלי המחשבה שתמיד הייתה לי איפשהו בראש שהסקס יכול להרוג אותי".

וזה בדיוק הסיפור סביב PrEP, שכמו שהחזיר את שלוות הנפש וההנאה לחייו של אותו גבר קליפורני, הוא משנה את חייהם של מיליוני אנשים ומשחרר אותם מתסכול של שנים. כך שמעבר לתרומה הרפואית האדירה, PrEP מביא איתו בשורה חברתית דרמטית.

PrEP (Pre exposure prophylaxis), אותו טיפול תרופתי מונע, מצמצם ב-95% את סיכויי ההידבקות של מי שלוקח בקביעות את הכדור היומי. לתרופה כבר יש השפעה ניכרת על הדינמיקה בקהילה הגאה בארץ ובעולם, אבל לא רק עליה – האנושות מחבקת את הקידמה, ואת הטיפול המניעתי החדש המצטרף כעת לפתרון המסורתי יותר, הקונדום. בחו"ל התרופה מופצת לשימוש מסחרי כבר כמה שנים, והחדשות הטובות הן שכעת התרופה מוכרת, זמינה ומסובסדת בהיקף משמעותי גם בארץ.

מאפוקליפסה לאופטימיות

36 שנים אחרי שנגיף ה-HIV התפרץ ונראה לכולנו כמו אפוקליפסה מחרידה, אחרי שנים ששיווענו למציאת תרופה – נראה שאנחנו נמצאים בנקודת מפנה היסטורית. ב-20 השנים האחרונות נוטלים אנשים החיים עם HIV את הטיפול התרופתי המשולב  - אותו שילוב תרופות שמווסת את רמות הנגיף בדם ומאפשר לנשאים חיים ארוכים, שמחים ואיכותיים מבלי שהמחלה תתפרץ.

בשורת הטיפול התרופתי המשולב הביאה למהפכת האנדיטקטאבל (Undetectable), כלומר שנוכחות ה-HIV בגופם של הנשאים יורדת עד שלא ניתן לגלות אותו בבדיקה מעבדתית. השנה הכריז הCDC (המרכז למניעה ובקרה של המחלות בארה"ב) כי אדם אשר חי עם HIV ומקבל טיפול באופן מיטבי, לא יכול להיות מדבק גם בעת קיום יחסי מין לא מוגנים. ברמה העולמית, ככל שיותר נשאים יהיו מטופלים ולא מדביקים, היקפי המחלה יצטמצמו דרמטית. אחרי שהטיפול התרופתי המשולב הוכיח את עצמו, השלב הבא היה מתבקש – פיתוח הטיפול המונע שמבוסס על חלק מרכיבי הטיפול התרופתי המשולב.

החזון: המחלה תוכחד תוך עשור

במציאות הרפואית הנוכחית, כשמצד אחד הטיפול התרופתי המשולב מאפשר חיים ארוכים וטובים לאלה אשר חיים עם HIV ומצמצם את התפשטות המחלה, ומהצד השני הטיפול המניעתי היעיל הופך לזמין יותר - ארגון הבריאות העולמי הגה את תוכנית "90-90-90". לפי החזון הזה, אם יתגלו 90% מאלה אשר חיים עם נגיף ה-HIV בעולם,  90%מהם יטופלו ו-90% יתמידו בלקיחת התרופות עד שיוגדרו כאנדיטקטאבל - תוך פחות מעשור המחלה כמעט ותוכחד ולא יהיו נשאים חדשים.

בינתיים, עד שנגיע למיגור המחלה, PrEP מתקבל בחיבוק ובאהבה במדינות רבות. כבר לפני ארבע-חמש שנים PrEP השתלב בטבעיות בדינמיקה החברתית בקהילה הגאה. "אתה על PrEP?" הפכה מזמן לשאלה נפוצה בברים ואפילו הוטמעה כשדה אינטגרלי בגריינדר (אפליקציית הכרויות המיועדת לקהילה הגאה). מי שביקר בשנים האחרונות בניו יורק ובערים גדולות אחרות בטוח נתקל במקום ההולך וגדל של PrEP בשיח היומיומי. בכל מקום אנשים מתייחסים לשינוי שהוא מחולל ומבקשים להיות חלק מהמהפכה.

במדינות שבהן פרפ מופץ באופן מסחרי, אי אפשר לפספס את השינוי החברתי שהוא מוביל.PrEP מחזיר לאלה אשר עלו על הטיפול את השליטה על החיים שלהם ומפיג את החרדה מהמחלה. עד היום הפחד מהידבקות בנגיף ה-HIV קיים בקהילות רבות. כל אדם מכיר את החרדה הזאת שהגבילה את האינטימיות והקרבה. כולם מודעים לסטיגמה הבעייתית שדבקה באנשים שחיים עם HIV, כתוצאה מהחשש להידבק מהם.

PrEP הוא כמובן לא אמצעי ההגנה היחיד למיגור הנגיף והמחלה. הקונדום היה פה לפניו והוא ממשיך להוות קו הגנה אפקטיבי, זמין ובטוח כנגד הדבקות. חדירת PrEP לשווקים השונים בשנים האחרונות מוכיחה שהוא עשוי לשמש פתרון מצוין דווקא בקרב קהלים שעד כה לא השתמשו בקונדום באדיקות המתחייבת כדי למנוע הדבקה, ואפשר להם להיות בטוחים גם בסיטואציות שאינן צפויות מראש.

חופש נפשי ומחשבתי

הצגתו של הפרפ לעולם, שינתה גם תפיסות מקובלות בענייני שליטתו של אדם על גורלו ועל חייו כמו שמתאר אדם נוסף שעלה על PrEP בראיון לגרדיאן:

"הPrEP סילק את הפחד ואת רגשות האשמה שבקיום יחסי מין. הפסקתי לבחון באובססיביות פרטנרים פוטנציאליים בניסיון לנחש אם יש להם HIV. במקום זה, אני מתמקד באדם עצמו ולא במחלה. זה חופש נפשי ומחשבתי שכבר לא חשבתי שאחווה בימי חיי".

"בכנות, זו פשוט מהפכה", מגדיר גבר מניו יורק את מה שPrEP הכניס לחייו, ומתאר במה מתבטא השינוי: "סוף סוף אני יכול לעשות סקס בלי הפחד התמידי מ-HIV. ובזכות פרפ אני לא הולך להרגיש רע בגלל שבחרתי ליהנות מסקס בדרך שאני רוצה".

החזרת השליטה על החיים זה בדיוק מה שעשתה הגלולה לנשים ולמעמדן לפני 60 שנה. הגלולה, שהוכתרה כאחד ההישגים החשובים במאה ה-20, חוללה מהפך חברתי של ממש כשהעניקה לנשים את השליטה על חיי המין ועל תכנון הילודה שלהן. הגלולה נחשבה לצעד אדיר שזיכה את הנשים באחריות (המתבקשת) על גופן.

כמו שעשתה הגלולה לנשים, כך גם פרפ מחזיר לנוטלים אותו את השליטה על חיי המין שלהם, מבלי להיות תלויים בפרטנרים שלהם. כפי שהגלולה שחררה נשים רבות מהפחד לנהל חיי מין פעילים ומשוחררים מתוך חשש להיכנס להיריון, כך פרפ משחרר אנשים מהפחד לנהל חיי מין חופשיים בגלל החשש להידבק ב-HIV. ולפי אותה אנלוגיה, בדיוק כמו שנשים רבות חוות חיי מין מהנים ומספקים בזכות השקט הנפשי שמעניקה הגלולה, כך שהמשתמשים בפרפ יהיו רגועים יותר לנהל חיי מין איכותיים ומהנים יותר.

PrEP בסצנה המקומית

עוד לפני שפרפ הגיע לישראל הוא נחל הצלחה בעולם. בארצות הברית, למשל, כבר חמש שנים שפרפ נמצא בשימוש מסחרי ומסובסד. השימוש בפרפ בערים כמו ניו יורק וסן פרנסיסקו נפוץ מאוד. בצרפת PrEP מוצע בעשרות מרפאות במחיר מסובסד ובנורווגיה הוא ניתן ללא תשלום. לעומת זאת בקנדה הטיפול מוכר באופן רשמי, אבל ניתן בתשלום מלא. בחלק מהמדינות פרפ נמכר במחיר של כ-4,000-3,000 שקלים לחודש. בארץ ניתן לקבל את התרופה בסבסוד משמעותי, כשהמחיר נע סביב 300 שקלים לחודש. בכל קופת חולים ישנו רופא מטפל שעבר הכשרה ייעודית, והוא זה שמנפק את המרשם לקבלת פרפ.

עכשיו, כשפרפ מוכר וזמין גם בישראל, הוא משתלב בטבעיות בסצנה המקומית. מדברים עליו, רואים אותו, חיים אותו - כנראה שמתחיל גם כאן עידן חדש. ככל שהשימוש בפרפ יתרחב, כך החרדות יתפוגגו, הסטיגמות ייעלמו ונחזיר אלינו את האינטימיות, הקרבה, התשוקה והרגש.

אישורי עבודה למעסיק

בעת בקשת מעסיק חדש טופס "כשירות לעבודה", יש לפנות לרופא המשפחה ולבקש הפניה לרופא תעסוקתי (במסגרת קופת החולים בה אתה חבר). תפקידו של רופא תעסוקתי הוא להמליץ/לדחות את יכולת העבודה שלך לתפקיד המיועד, מבלי לחשוף פרטים רפואיים ספציפיים (למעט מקרים חריגים ביותר, בהם אתה עובד בתחום הבריאות ומבצע פעולות פולשניות מועדות לחשיפה). באופן עקרוני, מלבד בתחום הבריאות, לא קיימות מגבלות, הנחיות מיוחדות או מניעה לעסוק בכל תחום מקצועי שתבחר.

במקומות עבודה גדולים יש לעיתים רופאים תעסוקתיים "פנימיים". חשוב לדעת שגם רופאים אלה מחוייבים בסודיות רפואית כלפי העובד, ואסור להם לחשוף את המידע הרפואי כלפי המעסיק. אפשר גם לבקש להביא את האישור מהרופא התעסוקתי של קופת החולים.

 עובדי מערכת הבריאות שחיים עם  HIV (ביניהם גם רופאים מנתחים), צריכים לפעול על פי נוהל מיוחד של משרד הבריאות, הכולל דיווח למנהל לאחר אבחון, אך מעבר לכך אינם מנועים מלהמשיך בהעסקתם.

מאחר ומדינת ישראל לא עובדת על פי נוהל המסדיר מה מותר/אסור למעסיק לבקש מעובד פוטנציאלי, אנו ממליצים לזכור כי יש באפשרותך להשתמש בשירותיו של רופא תעסוקתי. בכל שאלה בעניין אנו עומדים לרשותך.

אישורים שונים לילדים

אישור היעדרות מבית הספר, אישור לחוג ספורט ואישור ליציאה לטיול בית ספרי-  אינם מחייבים או מצריכים לרשום את סטאטוס ה-HIV של הילד.

הדרך הטובה ביותר היא לפנות לרופא המטפל במרכז האיידס של הילד על מנת שיוכל לספק ניירת רלוונטית השומרת על פרטיות וחסיון. ניתן לבקש אישור גם מרופא המשפחה, ולוודא שהאישור שניתן הוא אישור כללי ללא ציון האבחנה(נוהל).

 

אישור מחלה לעבודה

לפי תיקון חקיקה משנת 2015, אסור למעסיק לבקש שעל אישור העבודה שמציג העובד תצויין האבחנה הרפואית.

ניתן לבקש מהמרכז המטפל אישור יום מחלה. אישור זה לא מציין את האבחנה וברוב המקרים גם ללא ציון המחלקה. כמו כן, ניתן לבקש אישור מחלה מרופא המשפחה בקופה ולוודא שהאישור אינו כולל אבחנה. במידה והרופא נתן לכם אישור שכולל אבחנה, בקשו להוריד פרט זה. כאמור, למעסיק אין זכות לדרוש אבחנה רפואית.

 

אישור למכון כושר

ניתן על ידי רופא המשפחה, זהו אישור כללי שלא מצריך כלל את רישום סטאטוס ה-HIV ואם הוא נרשם- בקשו להסירו.

רישיון נהיגה

אדם שמוציא רישיון נהיגה בפעם הראשונה או מחדש רישיון לאחר גיל מסוים, מתבקש למלא אצל רופא המשפחה טופס בדיקה רפואית. לשאלה "האם הינך מקבל/ת בקביעות תרופות?"- אם הינך מטופל כבר בתרופות ל-HIV, הרופא מחויב לציין את שמות התרופות אך אין צורך לציין את האבחנה שבגינה אתה נוטל אותן.  בהתאם לנהלי העבודה של משרד הרישוי, כל טופס אשר מופיע עליו רישום יוצא דופן (כגון תרופות) חייב לעבור לוועדת ביקורת רפואית. נהלים אלו אינם מאפשרים לפקידי משרד הרישוי או כל גוף אחר לבקש פירוט על המצב הרפואי.

יתכן וועדת הביקורת תדרוש מכתב מהרופא המטפל על מצבך. מכתב המציין כי הינך חש בטוב וכי אין מניעה מהנפקת/חידוש רישון הוועדה תמשיך בבדיקת המסמכים ותהליך האישור כרגיל.

HIV אינו מהווה סיבה לשלילת רישיון! חל איסור על פקידי משרד הרישוי לשאול על מצבך הרפואי!

HIV, צה"ל ובתי הסוהר

צעירים שהתגלו כנשאי HIV עוד לפני שירותם הצבאי, יכולים להתנדב לשירות הביטחון, בדיוק כמו אנשים שחיים עם מחלות כרוניות אחרות (סכרת למשל).

הטיפול בחיוביים שמעוניינים להתגייס, נעשה תוך שמירה קפדנית במיוחד על סודיותם הרפואית, בין היתר על ידי יצירת קשר אישי בין קצין-המתנדבים ובין הצעיר המתגייס. משמעות הדבר היא, שאף גורם אחר שאחראי על תהליך הגיוס והשיבוץ של החייל, לא יידע על הסטטוס הרפואי.

חייל שמאובחן כנשא HIV במהלך שירות חובה, מופנה בהקדם לוועדה רפואית לקביעת פרופיל פוסל שירות. אם ירצה להתנדב, יתואם עבורו תור לוועדה למתנדבים בטווח של שבועות בודדים. עד לוועדה, החייל לא ישוחרר מהשירות אלא יסופח ל"מיטב" – יחידה מיוחדת המופקדת על הליכי מיון ושיבוץ של חיילים. בהמשך, הוועדה הרפואית תקבע לגבי שירות החייל במעמד מתנדב, ותעשה כן על פי מספר קריטריונים, כגון: ספירת תאיCD4, עומס נגיפי, היענות לטיפול התרופתי ועוד. נשאי HIV משובצים ביחידות עורפיות פתוחות במקצועות עורפיים, למעט מקצועות הרפואה.

אם הותאם לך פרופיל פוסל שירות והחלטת להשתחרר מצה"ל, ובמועד מאוחר יותר שינית את דעתך להתנדב, תוכל לפנות לתא מוחזרי שירות ב"מיטב". תא מוחזרי השירות יטפל עבורך בהליך החזרה שלך לשרות הביטחון מול הוועדה הרפואית למתנדבים.

חייל מילואים המאובחן כנשא HIV, מופנה לוועדה לקביעת פרופיל פוסל שירות. אם אותו חייל מעוניין להתנדב להמשך שירות מילואים, הוא יועלה בפני וועדה למתנדבים וישובץ ביחידות עורפיות פתוחות, על פי הקריטריונים שציינו.

איש קבע המאובחן כנשא HIV, מופנה לוועדה רפואית לקבלת פרופיל פוסל שירות. לאחר מכן, תיקו עובר לעיונה של ראש מדור וועדות רפואיות בענף רת"ם (רפואה ומיון תעסוקתי), ושם נקבע אישור להמשך שירותו בהתאם לקריטריונים.

צעירים שהתגלו כנשאי HIV לפני גיוסם, ימשיכו להיות מטופלים על ידי קופת החולים שלהם גם בתקופת שרותם הצבאי. חיילים בשרות הביטחון שהתגלו במהלך השירות (כולל אנשי קבע) יקבלו טיפול רפואי מלא מצה"ל ועל חשבונו.

אנשים החיים עם HIV יכולים לשרת בצה"ל. האבחנה נשמרת בדיסקרטיות מרבית, ומספר מצומצם של אנשים בלבד מיודעים לנושא. בימים לאחר שנים שהוועד דן בנושא, צה"ל שינה את הסדרי הפרופיל וכעת ניתן להתגייס לצה"ל על פרופיל 45 ואין צורך להיות רשום בסטטוס "מתנדב" ביחס לחיילי סדיר.

זכויות אסירים נשאי HIV

נכון להיום, נשאי HIV שמרצים עונשי מאסר, שוהים בבתי כלא מסויימים בארץ המאושרים לכך. עד לשנת 2017 , נמצאו אסירים החיים עם HIV  (בשעות הלילה) בחדרים משותפים עם אנשים נוספים חיוביים ל- HIV, ובשאר שעות היום שהו במחיצת כלל האסירים, ללא הפרדה. בעקבות התערבות הוועד למלחמה באיידס בוטלה מדיניות הפרדת אסירים החיים עם HIV. המדיניות שהייתה קיימת במשך שנים רבות, בוטלה והשינוי התקיים לאלתר וכיום, אין שום הפרדה בין אסירים החיים עם HIV.

אסירים נשאי HIV מקבלים ליווי מאחד ממרכזי האיידס (לרוב תל השומר, סורוקה ורמב"ם). על פי נהלי השב"ס, על האסיר לצאת אחת לשלושה חודשים לבדיקה תקופתית ובדיקת רופא באחד המרכזים, אלא אם רופא/ה ממרכז איידס מגיע במקום זאת אל הכלא, ומבצע אחת לשלושה חודשים בדיקות רפואיות ובדיקות דם. שב"ס מספק את הטיפול התרופתי המשולב.

אסיר חיובי ל-HIV שלא מקבל את התרופות כסדרן ו/או את ביקורי הרופא והבדיקות, יכול לפנות למי שאחראי עליו בכלא וליידע על כך; בנוסף, ניתן לפנות לוועד למלחמה באיידס או לסניגוריה הציבורית לייעוץ וסיוע.

כמו כן אסיר חיובי ל-HIV יכול לעסוק ברוב תחומי התעסוקה המוצעים בבתי הסוהר, כגון: מטבח, מכבסה, דפוס, הדבקות, אריזה, ניקיון וכו'. לרוב לא מאפשרים לחיוביים לעבוד בתחום שיש בו סיכוי פציעה גדול יותר כגון: מתפרות, מסגריות ונגריות.

נשאי HIV רשאים ללמוד במסגרות החינוכיות של שרות בתי הסוהר ככל האסירים.

HIV במערכת החינוך

מסגרות חינוך בית ספריות

על פי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך: היותו של ילד נשא HIV, אינו מסכן את סביבתו, ועל כן אין צורך בידוע של גורם זה או אחר במסגרות החינוכיות, החל מרגע הלידה ועד גיל 18.

משפחתונים ומעונות

אין על ההורים חובה לספר לגננת/מטפלת על סטאטוס ה-HIV של התינוק. אם יש צורך לפנות לרווחה לקבלת הנחה בתשלום החודשי, משתפים אותם רק במצב הכלכלי הקשה ותו לא.

פנימיות

לא קיים נוהל כתוב המתייחס באופן ספציפי לפנימיות. לרוב, במסגרת פנימייתית מנהל הפנימייה מיודע וכן ראש הצוות הטיפולי (אחות או רופא, אם יש בפנימייה).

במסגרת של משפחת אמנה, כל המשפחה מיודעת על סטאטוס ה- HIV של הילד.

למטייל

חופש תנועה וניידות בעולם עם HIV- בחלק ממדינות העולם, עדיין קיימות מגבלות שונות הקשורות לחופש התנועה והניידות של אנשים החיים עם HIV. כך למשל, יש מספר מדינות שעדיין אוסרות על כניסת חיוביים לגבולן, מדינות שמאשרות כניסה למטרות תיירות בתנאים מגבילים, ומדינות שבהן נשאות HIV תפסול מועמד להגירה. מדיניות המגבלות על חופש התנועה של חיוביים, מבוססת על בורות ומנציחה את הסטיגמה הקשה סביב HIV והאנשים שחיים עם הנגיף. הארגונים הפועלים כיום בעולם בתחום ה-HIV, עושים מאמצים רבים כדי לשנות מציאות זו.

אתר חשוב המופעל בחסות ה-EATG, החברה העולמית לאיידס (IAS) וארגון שפועל לרווחת האנשים שחיים עם HIV בגרמניה AIDS- Hilfe)  http://hivtravel.org/).

לפני כל נסיעה לחו"ל מומלץ להיוועץ ברופא המטפל במרכז האיידס וחשוב לעשות את כל החיסונים הנדרשים..

על הנוסעים לאתרים טרופיים לקבל חיסונים מתאימים וטיפול נוגד מלריה כמו כל אדם אחר. אם יש צורך לקבל חיסון נגד טייפואיד (טיפוס הבטן), מומלץ לקבל את החיסון המומת.

לאלו הנוסעים למדינות שבהן יש שכיחות גבוהה של קדחת צהובה, מומלץ להתחסן נגד מחלה זו, בתנאי שספירת ה-CD4 גבוהה ומדובר בחיובי בריא (קרי, מצב רפואי נוסף שעשוי להיות בעיה). אם ספירת ה-CD4 נמוכה מ-200 מומלץ לדחות את הנסיעה לאזורים אלו; במידה ואין ברירה וחייבים לנסוע לאזור עם שכיחות גבוהה של קדחת צהובה ומערכת החיסון אינה טובה דיו, יש לעשות כל מאמץ שלא להיעקץ (שימוש בכילות, בדוחי יתושים וכדומה).

לקראת נסיעה ליעדים רחוקים הכרוכה במעבר של מספר אזורי זמן, יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי התאמת התזמונים של נטילת התרופות, באופן שישמור על רציפות רמת התרופות בדם וימנע יצירת עמידויות. כמו כן מומלץ לשאת את הטיפול התרופתי בתיק הגב מחשש לאיבוד המזוודות וכן לקחת כמות רזרבית לכל מקרה באריזה המקורית. לצד זאת, מומלץ להצטייד במכתב רשמי מהרופא המטפל (באנגלית) המעיד על מצב רפואי והטיפול התרופתי הניטל.

חשוב לדאוג לביטוח נסיעות לפני כל נסיעה לחו"ל, וכמובן ליידע על סטטוס ה-HIV. יש לזכור כי במידה והביטוח שרכשתם אינו כולל הצהרה נכונה ומלאה שלכם על מצבכם הבריאותי, לא תוכלו לדרוש השתתפות בטיפול או בעלויות מצד הביטוח במידה ומשהו יקרה בעת שהותכם בחו"ל.

ביטוחים

הקדמה

תחום הביטוחים הוא תחום דינמי, משתנה ומורכב. הוועד למלחמה באיידס עובד על מנת למגר את האפליה אשר עדיין קיימת בתחום זה ומעניק תמיכה במתן מידע, ייעוץ וסיוע משפטי במקרים של אפליה.

היות ותחום הביטוח הינו תחום שעשוי להיות מורכב וסבוך למי שאיננו מתמצא בו, ריכזנו עבורכם מס' דגשים:

 חברות הביטוח הינן חברות פרטיות בעלות מטרות רווח אשר זכאיות להחליט שלא לבטח כל פונה מטעמי סיכון וכדאיות, או לבטח בפרמיה גבוהה יותר. יחד עם זאת חשוב לדעת כי בהתאם לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אסור לחברת הביטוח להחריג באופן גורף בעלי מחלה כלשהי, לרבות נשאי HIV . נוסף על כך חוזר המפקחת על הביטוח מפברואר 2015 בו נאמר: "מתוקף סמכותי לפי סעיף 62 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), התשמ"א-1981, הריני להורות כי חברת ביטוח תמסור למבוטח עם מוגבלות שניתן לו יחס שונה, כהגדרתו בחוק, או לאדם עם מוגבלות שסירבה לקבלו לביטוח, הודעה מנומקת בכתב, אשר תציין שהחלטת חברת הביטוח נבעה מכך שלהערכתה הסיכון הביטוחי המסויים עקב המוגבלות גדול בהשוואה לסיכון הביטוחי של מי שאינם בעלי אותה מוגבלות. ההודעה כאמור, תכלול גם תמצית של אחד מהעניינים הבאים לפחות: הנתונים האקטואריים, הנתונים הסטטיסטיים, מידע רפואי או מידע אחר לגבי הגידול בסיכון הביטוחי המסויים, שהיוו בסיס להחלטת חברת הביטוח כאמור, וכן את תמצית המידע שעליו הסתמכה ביחס לאותו אדם (כגון: הפניה לשני מאמרים מקצועיים או הפניה להנחיות מבטח משנה, בדבר תנאי חיתום שעליהם התבססה החברה לעניין החלטתה)."

 

בחוזר נוסף מטעם המפקחת, "חוזר הוראות לניסוח תוכנית ביטוח" נאמר: "תכנית ביטוח בריאות לא תכלול תנאי אשר מחריג מקרה ביטוח הנובע מתסמונת הכשל החיסוני הנרכש, איידס (AIDS) או נשאות של HIV, ובכלל זה מוטציה או וריאציה דומה אחרת. אין באמור כדי למנוע החרגת טיפול תרופתי מניעתי למחלה זו. (חוזר ביטוח 2015-1-11 סעיף כא).

 

אם כך, חשוב להבין כי למרות שכיחות התופעה, חברת ביטוח שמסרבת סירוב גורף לבטח נשאי HIV  ומבלי להציג נתונים אקטואריים/סטטיסטים/רפואיים בכתב פועלת בניגוד לחוק ולהנחיות המפקחת על הביטוח. במקרה כזה, תוכל/י לשקול להגיש תלונה או תביעה אזרחית במטרה למצות את זכויותיך.

 

להצהיר או לא להצהיר? חשוב להדגיש כי בפוליסות הדורשות מילוי הצהרת בריאות יש חשיבות רבה להצהרה נכונה ומלאה שלכם על מצבכם הבריאותי. במידה ולא תצהירו על נשאות HIV  ייתכן מאוד שתגיעו ליום בו תידרשו להפעיל את הביטוח וחברת הביטוח תגלה שהסתרתם מידע ותבטל את הפוליסה, כלומר- שילמתם הרבה כסף לאורך שנים לחינם.

חשוב מאד לא לבטל שום ביטוח לפני בדיקה מדוקדקת של הפוליסה, ההחרגות, הכיסויים וההגבלות, ומצד שני גם לא להוסיף ביטוחים ולחתום על פוליסות חדשות מבלי להבין על מה חותמים. המשמעות של חתימה על פוליסה שמחריגה HIV, היא חתימה ורכישה של פוליסה אשר אינה מספקת את הכיסוי הרצוי בעקבות סטטוס HIV. חברת הביטוח יכולה, ובאופן חוקי לחלוטין, לשלול מכם פיצוי/שיפוי בשל כך.

 

ביטוח במקום העבודה

שני דגשים שחשוב לזכור ביחס לביטוח במקום העבודה:

בכל הצטרפות לקרן פנסיה שבה מרכיב ביטוחי (אובדן כושר עבודה/ ביטוח חיים) תידרשו לחתום על הצהרת בריאות. אם אינכם מעוניינים שסטטוס ה-HIV  שלכם ייחשף במקום העבודה, ראשית, הבטיחו שמירת סודיות מול סוכן הביטוח; על פי החוק במדינת ישראל, כל המידע שמועבר לסוכן הביטוח במקום העבודה מוגן תחת חוק שמירת פרטיות. סוכן הביטוח למרות ניתובו דרך מקום העבודה- עובד בשבילכם, לכן הזכירו לו בפגישה עמכם שהוא שלוחכם וכי כל מידע המועבר אליו הינו חסוי ומוגן על פי חוק. חשוב לזכור כי ויתור על סודיות רפואית לטובת קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים וכו' אינו מהווה ויתור על סודיות רפואית לטובת המעסיק!

באם הצטרפתם לביטוח לפני האבחון- הביטוח ממשיך כפי שהוא.

בעת מעבר למקום עבודה חדש , באם ירצה העובד לשמור על המוצר הפנסיוני הקודם חייב גם המעסיק וגם הסוכן לאפשר לו זאת וכך נשמר הרצף הביטוחי. כמו כן, חשוב לדעת כי עפ"י החוק כל עובד זכאי לבחור את החברה, הסוכן והתוכנית בה יבוטח (פנסיה כללית/מקיפה/ביטוח מנהלים/קופת גמל).

 

ביטוח נסיעות לחו"ל

כל קופות החולים מציעות ביטוח נסיעות לחו"ל. חלקן מבקשות מכתב מהרופא המטפל במרכז האיידס, חלקן מקיפות יותר מאחרות ובהתאם גם המחיר, וכולן למקסימום של עד 30 יום בחו"ל. כמו כן יש קבוצות ביטוח פרטיות שעושות ביטוח נסיעות לחו"ל. מבדיקה שערכנו נמצאה סוכנות EAI  סוכנות לביטוח כסוכנות הביטוח המציעה ביטוח נסיעות לחו"ל עבור נשאי HIV  בתנאים המשתלמים ביותר, לפרטים ניתן לפנות לטלפון: 073-2225738 (לביא כהן).