______

סדנאות הסברה

מערך הסדנאות וההסברה מקיים הרצאות, סדנאות ומפגשים במטרה להעלות מודעות לחשיבות מין מוגן, למנוע הדבקות ב- HIV ולהילחם בסטיגמה הקיימת על המחלה ועל אנשים החיים עםHIV

מיניות בגובה העיניים

בשנים האחרונות מתגלים בממוצע בישראל מדי שבוע כ-10 נשאי HIV  חדשים. עם זאת, סביר להניח שישנם אנשים רבים החיים עם הנגיף בלא ידיעתם, שכן רק כ-36% מהאוכלוסיה בישראל ביצעו אי פעם בדיקה ל-HIV. נתוני משרד הבריאות מעידים על עלייה משמעותית בכמות ההדבקות החדשות בקרב גברים ונשים שאינם משתייכים לקבוצות סיכון.

ידע אמין ושיח פתוח על נושא המיניות, הם הבסיס למיניות מיטבית; אך במציאות של ימינו השיח סביב נושא המיניות אינו מספק. מסקרים שערכנו, עולה כי כמחצית מההורים בישראל אינם מתכוונים לדבר עם ילדיהם על יחסי מין, וזאת בעוד שמרבית בני הנוער מעידים כי את המידע שיש ברשותם בנושא מין ומיניות קיבלו ממקורות בלתי מוסמכים, כגון אתרי אינטרנט וחברים בני גילם. מקורות מידע אילו משפיעים לעיתים קרובות על הרגלים מיניים בלתי אחראיים (למשל, מין בלתי מוגן) ויוצרים תפיסות שגויות לגבי יחסי מין.

מערך סדנאות ההסברה של הוועד למלחמה באיידס פועל מזה  כ-25 שנים ומספק מידע חשוב על התנהגות מינית אחראית לכ-25,000 בני נוער ואנשי חינוך בכ-150 מסגרות מדי שנה.

בימים אלה אנחנו עושים מאמצים להרחיב את פעילות הסדנאות במטרה להגיע לכמה שיותר צעירים וצעירות בישראל, ולדבר איתם בצורה מקצועית ופתוחה על יחסי מין ואחריות מינית, מתוך הבנה שההרגלים אותם בני הנוער מאמצים בתחילת הדרך, ינתבו את ההתנהגות וההרגלים המיניים שלהם בהמשך.

בפעילות ההסברה אנו מדברים על הנושא בגובה העיניים, במטרה להעלות מודעות לחשיבות מין מוגן, למנוע הדבקות ב- HIV ולהילחם בסטיגמה הקיימת על המחלה ועל אנשים החיים עם HIV  כיום בישראל. אנו משיבים על שאלות התלמידים והתלמידות בנוגע למין, מיניות ומשיכה מינית, תוך שימת דגש על החשיבות שמין יתקיים בהסכמה מלאה ומתוך בשלות רגשית, על שוויוניות בין בנים לבין בנות בכל החלטה שנוגעת למגע מיני, ותוך עידוד הנערים והנערות "לא לשמור בבטן" שאלות שמציקות להם בנוגע למין ולמיניות, אלא להתייעץ עם מורים, בני משפחה או עם גורמים מוסמכים רלוונטיים.

קראו את נייר העמדה של הוועד כפי שהעלינו אותו בוועדת הכנסת, בוועדה המיוחדת לזכויות הילד בנושא חינוך מיני לבני נוער

כמחצית מההורים אינם מתכוונים לדבר עם ילדיהם על יחסי מין, וזאת בעוד שמרבית בני הנוער מעידים כי את המידע שיש ברשותם בנושא מין ומיניות קיבלו ממקורות בלתי מוסמכים, כגון אתרי אינטרנט וחברים

הפעילות המוצעת

סדנת בסיס

עוסקת במגוון סוגיות ותכנים הקשורים למיניות: דרכי הדבקה ומניעה של מחלות מין ו-HIV, אחריות מינית ושוויון בין המגדרים בקשרים מיניים, מידע מפורט על HIV/איידס, ההבדלים בין נשא לחולה ובין HIV  לאיידס, שימוש נכון בקונדום והחשיבות בבדיקות HIV  ומחלות מין.

 

סיפור אישי של אדם החי עם HIV

הנערים והנערות יזכו להכרות ייחודית עם אדם שחי עם HIV, להבין את המשמעויות של החיים עם הנגיף ועם הסטיגמה שמלווה אותו וכן לשאול אותו שאלות שיצופו בעקבות הסדנה וסיפורו האישי. המפגש מחבר את התלמידים לפן האנושי של החיים עם הנגיף, מסייע בקבלת השונה ומרחיק מהחשיבה של "לי זה לא יקרה".

 

סדנת מיניות בריאה

מטרת סדנה הינה לפתח תפיסה ולהעניק כלים למיניות בריאה ומיטבית לבני נוער הנמצאים בתקופה בה היחסים המיניים מתחילים להתפתח ותופסים חלק מרכזי מחייהם.סדנה זו שמה לעצמה כמטרה להפגיש את בני הנוער עם מצבים בהם הם עשויים להיתקל במהלך חייהם ומאפשרת להם להכין את עצמם להתמודדות, בצורה בונה ומיטבית למצבים אלה בהווה ובעתיד. בין הנושאים בהם עוסקת הסדנה: שיקולים לקיום יחסי מין, תקשורת מילולית פתוחה סביב נושאי מיניות, הפערים שבין הפורנו והמציאות והשלכות אפשריות של חשיפה לתכנים פורנוגרפיים, הסכמה, שוויוניות ורצון הדדי, מיתוסים לגבי יחסי מין, אמצעי מניעה ועוד.

 לקריאה נוספת על מיניות בריאה- לחצו כאן

סדנה לצוותים חינוכיים ו/או הורים לבני נוער

דיון בקונפליקטים בשיח עם בני נוער בנושאי מיניות ובסוגיה על מי מוטלת האחריות לקיום השיח ומתי, לצד מתן כלים לקיום שיח פתוח ומאפשר.

 

חומרי הסברה

הוועד למלחמה באיידס מספק חומרי הסברה (עלונים, סימניות, פוסטרים, סטיקרים וכו'), המותאמים לבני נוער ומכילים מידע רב ובגובה העיניים בנושאי הסדנאות.

 

*את סדנת הבסיס והסיפור האישי ניתן לקיים גם בשפה הערבית.

*בהזמנת סדנאות מיניות בריאה (פורמט כיתתי בלבד) ניתן לשלב הרצאה בפורמט שכבתי/ חצי שכבתי בנושא HIV  ומחלות מין, הכוללת סרט המשלב סיפורים אישיים ישראליים של אנשים החיים עם HIV.

*הוועד למלחמה באיידס הינו עמותת מלכ"ר (מוסד ללא כוונות רווח), כך שעלות הפעילות הינה מסובסדת ולכיסוי הוצאות הפעילות בלבד. למחיר אינו מתווסף מע"מ.

*סבסוד מיוחד למסגרות נוער בסיכון ורווחה.

לפרטים נוספים והזמנת סדנאות הסברה:

עידן ברק, רכז סדנאות והסברה, הוועד למלחמה באיידס

משרד: 03-5613000 שלוחה 112, פקס: 03-5611764

או בכתובת המייל: hasbara@aidsisrael.org.il

 

פעילות הסברה לקהילת התלמידים

מירב אורן - אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בייעוץ והתפתחות האדם ותקשורת מטעם אוניברסיטת חיפה ובעלת תואר שני
בייעוץ חינוכי מאוניברסיטת תל אביב. מירב החלה לעבוד בוועד בשנת 2011 כמנחת סדנאות הסברה. בשנת 2017 מונתה לרכזת תחום חינוך
למיניות בריאה, תחת מערך ההסברה. במסגרת עבודתה בוועד, מירב מפתחת תכנים וחומרי הדרכה בנושאי מיניות בריאה. כמו כן, מעבירה
ומפתחת הכשרות והדרכות לצוותים חינוכיים ולהורים בנושא חינוך למיניות בריאה ומעניקה הכשרה והדרכה באופן שוטף לצוות החינוך של הוועד.

דן בן דור - פיתוח משאבים

בוגר תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בתיירות ומלונאות באוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר שני במדעי החברה ולימודי אירופה באוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף, גרמניה. בשנת 2018 מונה לתפקיד אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. 

טל אברמן - רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

דניאל גורדון - דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו,  ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

מור ארם - עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות

בוגרת BSW מאוניברסיטת חיפה וMA  מהאוניברסיטה העברית.

טרם הצטרפותה לוועד עסקה שנים רבות בקידום שיח מיטיב עם אוכלוסיות במצבי סיכון, ואנשי מקצוע שעובדים עימם, בתחומים של מיניות, להט"ב, מתבגרים, נשים וטראומה. כיום, מור אמונה על המערך הפסיכו-סוציאלי בוועד. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף, מור מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.


בן דורון - מנהל מרכז הבדיקות סניף תל אביב

בן מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט. את תפקידו בוועד התחיל בנובמבר 2016 כמנהל אדמיניסטרטיבי.
לאחר כשנתיים בתפקיד מונה לנהל את מערך מרכז הבדיקות האנונימיות של הוועד. במסגרת תפקידו בן אחראי על מתנדביי מרכז הבדיקות יועצים ובודקים, תפעול רציף של המרכז וניידות בדיקות כמו כן העלאת המודעותהחברתית לביצוע בדיקות באוכלוסייה הכללית,
מתן תשובות חיוביות ועוד.

רינת לסמנוביץ' - ס. מנהל מרכז הבדיקות

סטודנטית לרפואה שנה חמישית, באוניברסיטת תל אביב. את דרכה בוועד התחילה בהתנדבות ב2015 בתור מנחת סדנאות הסברה בבתי ספר במסגרות של נוער בסיכון. בשנה וחצי האחרונות מעבירה סדנאות ייעודיות למשתמשים ונגמלים מסמים במסגרות שונות ברחבי הארץ. ב-2018 הצטרפה לצוות הוועד בתור סגנית מנהל מרכז הבדיקות האנונימיות ואחראית על תפקודו השוטף. לצד זה, רינת אחראית על תפעול ניידות רחוב לאוכלוסיית דרי הרחוב, משתמשי סמים וקורבנות זנות. התפעול כולל איתור נשאי HIV ו HCV, חלוקת קונדומים וציוד הזרקה סטרילי יחד עם הנגשת שירותי חבישה בסיסיים ומזון. בנוסף, אחראית על ביצוע בדיקות HIV וHCV לאיתור נשאים בסניפי יזה"ר השונים והפנייתם לקבלת טיפול.אסמאית מרהציון טספמרים - מגשרת קהילתית

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באריתריאה. בעקבות פעילות זו, נאלצה לבקש מקלט במדינת ישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

דובב בוירסקי - מנהל אדמנסטרטיבי

בוגר לימודי תעודה בתקשורת חזותית ועיצוב ואפיון UI/UX ומעצב גרפי במקצועו, הגיע
לוועד כמנהל אדמיניסטרטיבי בנובמבר 2018. במסגרת תפקידו, דובב אחראי על ניהול המשרד, תיאומים לוגיסטיים ועיצובים
גרפיים לאירועיי הוועד.

ענת שטיינברג - רכזת שלוחת בל"ה דואגת חיפה

בוגרת תואר שני במנהל ציבורי, בלוגרית, מאמנת ומנחת קבוצות
בתחום הקרירה ושפת גוף. ב- 2013 הצטרפה למערך סדנאות ההסברה של הועד, שימשה כמנחת סדנאות בנושא מיניות בריאה בבתי ספר ומסגרות של נוער בסיכון, הנחיית מעגל נשים חיוביות ומשמשת כמאמנת לאנשים החיים עם hiv. החל מ- 2017 התחילה לרכז את הפעילות של בלה חיפה, במסגרת התפקיד הפעלת מרכז בדיקות, חלוקת קונדומים והעלאת המודעות

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר