______

לחיות בריא עם HIV

בדיקות ורופאים מומלצים

בריאות

הבדיקה התקופתית ובדיקות נוספות שחשוב לבצע

מרגע שנכנסים למעקב מסודר, יש להגיע אחת לשלושה חודשים למרכז האיידס לביצוע בדיקות תקופתיות שיכללו: בדיקת רופא ובדיקות דם (מצומצמות יותר מהפעם הראשונה) שיכללו בעיקר את שני המדדים העיקריים שלפיהם בודקים את מצב ה-HIV: עומס נגיפי וספירת CD4.

חשוב להכיר את החיסונים שעליכם לקבל: מדי שנה לפני תחילת החורף חשוב לקבל חיסון נגד שפעת, ואחת לחמש שנים חיסון נגד דלקת ראות. כמו כן ודאו כי חוסנתם נגד צהבת נגיפית מסוג A ו-B. בנוסף, כדאי לשקול קבלת חיסון HPV, הן לגברים (עד גיל 26) והן לנשים (עד גיל 45), למרות שמדובר בחיסון שההשתתפות העצמית בו היא יקרה יחסית גם לאחר סבסוד קופת החולים.

מלבד הבדיקות המבוצעות בבית החולים, ישנן בדיקות תקופתיות שמומלץ מאוד לבצע. לא תמיד הרופא/ה המטפל/ת ידאגו להפניות המתאימות בזמנים הנכונים, ולכן חשוב ליזום ולבקש לבצע בדיקות תקופתיות, מהרופא במרכז או מרופא המשפחה:

●       בדיקות סקר למחלות מין, כולל הפטיטיס C (אחת לשנה).

●       בדיקות דם כלליות (בעיקר שומנים בדם, גלוקוז, בדיקת ויטמין D, תפקודי כבד ותפקודי כליה - אחת לשנה).

●       בדיקת שתן (אחת לשנה).

●       בדיקת צפיפות עצם (אחת לשנתיים מעל גיל 40, או מוקדם יותר אם יש סיכון מיוחד)

●       אקג (אם יש גורמי סיכון מיוחדים או אם נוטלים תרופות מקבוצת מעכבי פרוטאז –אחת לשנה).

●       בדיקות מוקדמות לגילוי סרטן:

o        ממוגרפיה לנשים בגילאים 50-70 אחת לשנה

o        משטח PAP לנשים – אחת לשנה

o        אנוסקופיה ומשטח PAP לגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים – מומלץ אחת לשנה-3 שנים.

נשים ו-HIV 

כמחצית מנשאי נגיף ה-HIV בעולם הינן נשים. ידוע כי הסיכון להדבקה ב-HIV כפול בנשים לעומת גברים עקב סיבות גופניות בעיקר. כ-80% מהנשים הנשאיות נדבקו עקב קיום יחסי מין הטרוסקסואלים לא מוגנים. נצפו הבדלים מסוימים במהלך המחלה בין גברים ונשים, אולם ככל הנראה אלה אינם משמעותיים מבחינה טיפולית. קצב התקדמות המחלה והשרידות דומים בגברים ובנשים.

תחלואה במערכת המין: קיימים הבדלים בתחלואה בין המינים, בעיקר תחלואה הקשורה במערכת המין.

ישנה שכיחות גבוהה יותר של מחלות הנרתיק וצוואר הרחם, היכולות להוביל להתפתחות סרטן במהירות גבוהה יותר אצל נשים חיוביות. הגורם למחלות אלו הוא נגיף ה-HPV המועבר גם הוא ביחסי מין, והינו שכיח ביותר בקרב נשים. הסיכון להתפתחות מחלות אלו עולה ככל שמצב מערכת החיסון ירוד יותר. טיפול מכוון נגד HIV, מוריד את קצב התקדמות השינויים הטרום סרטניים שנגרמים בגלל HPV, ואף מאפשר נסיגתם.

לנשאיות HIV מומלץ להיבדק אצל רופא/ה נשים לפחות פעם בשנה ולבצע משטח מצוואר הרחם (PAP). כמו כן יש לבקש מהרופא/ה הפניה לבדיקת PAPs רקטאלית; חשוב לבקש לבצע בדיקה זו במקביל לבדיקה הווגינלית. כיום ישנם חיסונים לנגיף ה-HPV אשר הוכחו כיעילים מאוד למניעת הדבקה בנגיף זה בנשים ללא HIV. אין עדיין מידע מספיק להמלצה או שלילת מתן חיסונים אלו בנשים נשאיות HIV.

ידועה שכיחות גבוהה של זיהום בנגיף ההרפס בנשים נשאיות HIV. נוכחות זיהום זה מגבירה את הסיכון להדבקה ב-HIV בגברים המקיימים יחסי מין לא מוגנים עם נשים אלו. הפרשה פעילה של נגיף ההרפס באיברי המין מתרחשת גם ללא נוכחות תופעות כלשהן באישה, ומגבירות את הסיכון להדבקה. ביטוי הזיהום הינו שלפוחיות ו\או כיבים באזור אברי המין בעיקר, אולם תיתכן מחלה מפושטת באיברים רבים בגוף (ריאות, ושט, מח וכו') במצבים של חסר חיסוני משמעותי. במצבים מיוחדים ניתן לטפל באמצעות תרופות שונות על פי המלצת רופא נשים. 

אלכוהול וסמים – כדאי לדעת!

אנשים שכבר החלו ליטול את הטיפול התרופתי המשולב - חייבים להיזהר, יותר מאי-פעם, מתופעות לוואי לא רצויות שיכולות להתעורר בעת השימוש בסמים.

בין אם מדובר בסמי מועדונים, סמי הזיה או סמי פיצוציות, יש תרופות שרמת החומר הפעיל שלהן בגוף עשויה להשתנות באופן דרמטי כנגזרת מהשילוב שלהן עם סוגים מסוימים של סמים. התופעה הזאת פועלת לפעמים גם להיפך, כך שיש סמים שספיגתם ובעקבות זאת רמתם בדם עולה מאד בנוכחות של תרופות HIV, עד לרמה של רעילות שיכולה להיות מסוכנת. מאוד חשוב שהרופא שלך או הרוקח שמנפק את התרופות, ידע על כל סוג של סם או תוסף שנמצא בשימושך, גם אם זה קורה לעתים נדירות. אנשי הצוות הרפואי מחויבים לסודיות מלאה וכל המידע שיקבלו ממך, רק יעזור להם להדריך אותך טוב יותר ולהימנע מ"תאונות מצערות" הקשורות לתגובות בין תרופתיות.

אלכוהול, במינונים שאינם חריגים, אינו יוצר אינטראקציה מיוחדת עם תרופות ל-HIV.

 

 

חשוב להכיר את החיסונים שעליכם לקבל: מדי שנה לפני תחילת החורף חשוב לקבל חיסון נגד שפעת, ואחת לחמש שנים חיסון נגד דלקת ריאות. כמו כן ודאו כי חוסנתם נגד צהבת נגיפית מסוג A ו-B. בנוסף, כדאי לשקול קבלת חיסון HPV, הן לגברים (עד גיל 26) והן לנשים (עד גיל 45), למרות שמדובר בחיסון שההשתתפות העצמית בו היא יקרה יחסית גם לאחר סבסוד קופת החולים

רופאי משפחה מומלצים

רופא/ה המשפחה מטעם קופת החולים אליה אתם משויכים, הם כתובת נוספת וחשובה בנוסף לרופא/ה המטפל/ת במרכז האיידס. חשוב שרופא/ת המשפחה ידעו את סטאטוס ה-HIV שלכם, וכל מידע רפואי ו/או נפשי רלוונטי.

מציאת רופא/ת משפחה ידידותיים לנושא ובעלי ידע רלוונטי עשויה להיות החלטה חיובית היות והם ילוו אתכם עם הצרכים הרפואיים השוטפים, ובכך תוסר התלות הבלעדית במרכז האיידס. חשוב לציין כי יש רופאים רבים וטובים ברחבי הארץ ובמידה ואת/ה מרגיש/ה נוח עם הרופא ומקבל את הטיפול הראוי אין סיבה להחליף רופא. רשימה זו כוללת חלק מהרופאים שאנו מצאנו כ-HIV Friendly.

 מכבי שירותי בריאות:

ד"ר נירה אשל, סניף הדסה הקטנה, 02-6591254, צ'ילה 6, ירושלים

ד"ר לאה אליאסף, סניף יפו, 03-5122122, התקומה 36, תל אביב-יפו

ד"ר ורד אליהו, סניף בת ים, 03-5001212, כצנלסון 37, בת ים

ד"ר קירסטין הלפרין, סניף גבעתיים, 03-5726262, עמישב 45, גבעתיים

ד"ר ורד קדם, סניף רמת אביב ג, 03-6461515, אחימאיר 27, תל אביב-יפו

ד"ר אבי רונן, סניף השל"ה, 03-5425252, השל"ה 7, תל אביב-יפו

ד"ר גלית ארטום, סניף השל"ה, 03-5425252, השל"ה 7, תל אביב-יפו

ד"ר ניצן בן-דב, סניף השל"ה, 03-5425252, השל"ה 7, תל אביב-יפו

ד"ר מייקל כהן, סניף השל"ה, 03-5425252, השל"ה 7, תל אביב-יפו

ד"ר נטע תמיר, סניף רמת גן, 03-6750333, אורה 4, רמת גן

ד"ר איילה בן-סירה, סניף בלפור, 03-5630333, בלפור 10, תל אביב-יפו

ד"ר עדו בארי, סניף בלפור, 03-5630333, בלפור 10, תל אביב-יפו

ד"ר גליה הלוי, סניף השל"ה, 03-5425252, השל"ה 7, תל אביב-יפו

ד"ר גוכפלד לאה, סניף יד אליהו, לה גרדיה 68, תל אביב-יפו

ד"ר ענב נוף, סניף בלפור, 03-5630333, בלפור 10, תל אביב-יפו

ד"ר קצמן יבגני, מרפאה פרטית, 03-6496612, ק"ם 83, תל אביב-יפו

שירותי בריאות כללית:

ד"ר גל וגנר קולסקו, מרפאת גן מאיר, 057-9900328, טשרנחובסקי 22, תל אביב-יפו

ד"ר גל וגנר קולסקו, מרפאת אהרונוב, 03-6214100, זמנהוף 42, תל אביב-יפו

ד"ר רות גופן, מרפאת גן מאיר, 057-9900328, טשרנחובסקי 22, תל אביב-יפו

ד"ר רות גופן, מרפאת לב העיר, 03-6288600, אלנבי 75, תל אביב-יפו

ד"ר שי קרונטל, מרפאת פלורנטין, 03-5187565, פלורנטין 18, תל אביב-יפו

ד"ר אולג דוידזון, מרפאת תל נורדאו, 03-5202929, דב הוז 5, תל אביב-יפו

ד"ר פרידמן רענן, כפר ידידיה, נתניה

ד"ר שאשא ברק, סניף רמת גן מערב, אבא הילל סילבר 77, רמת גן

ד"ר גיא ריבק, סניף ראשון לציון, ראשון לציון

ד"ר גבעון מוקי, סניף אבן יהודה, 09-8997362, אבן-יהודה

ד"ר קרני אהרון, סניף בית זית, 02-5346616, בית זית, ירושלים.

ד"ר יאן מיסקין, מרפאת שואבה, 02-5345016, מושב שואבה, ירושלים

23.03.18 " ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס מדברעל הפרויקט הבינ"ל למיגור האיידס בת"א- להאזנה לחצו כאן

19.03.18 TEL AVIV JOINS WORLD-WIDE EFFORT TO REDUCE HIV- לקריאת הכתבה לחצו כאן

19.03.18 "עיריית תל אביב יפו הצטרפה לפרויקט   (Fast Track Cities (90-90-90" לקריאת הכתבה לחצו כאן

21.02.18 "מי מפחד מאנדיטקטיבל?" לקריאת הכתבה לחצו כאן

11.12.17 "בן הזוג שלי חיובי ואני לא"- לקריאת הכתבה  לחצו כאן

07.12.17 "חיים עם HIV? אין סיבה שלא תוכלו להביא ילדים לעולם" לקריאת הכתבה לחצו כאן

06.12.17 "נושאת באומץ" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

04.12.17 "גיליתי שאני חיובי. מה עכשיו?" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

01.12.17 הסיפור האישי של יהונתן" לצפייה בכתבה- לחצו כאן

29.11.17 "כך הפך HIV למחלה כרונית" לקריאת הכתבה לחצו כאן

דניאל גורדון, דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו, דניאל ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

אדם מיקי בן שימול, פיתוח משאבים

אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. אדם התנדב בוועד במשך שנתיים לפני כניסתו לתפקיד וההתנדבות בוועד, שינתה לו את התפיסה על HIV  ב-180 מעלות: ממקום של פחד למקום של הבנה וקבלה.

מירב אורן, אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בהתפתחות האדם ותקשורת ובעלת תואר שני בייעוץ חינוכי. את עבודתה בוועד החלה לפני 7 שנים כמנחת סדנאות לבני נוער על מיניות בריאה. לאחר שנתיים, התקדמה מירב להיות אחראית על תחום המיניות הביראה בוועד, תחת מערך ההסברה. באמצעות הסדנאות למיניות בריאה, זוכים התלמידים לדבר על מיניות בצורה כנה, לא שופטת, בטוחה ומלמדת.

טל אברמן רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

מור נהרי, עובדת סוציאלית ורכזת תחום ההתמכרויות

בוגרת BSW מאוניברסיטת תל אביב. מור החלה כמנחת סדנאות הסברה בוועד באוגוסט 2014, ולאחר סיום לימודיה השתבצה כעובדת סוציאלית האמונה על טיפול במשתמשים בסמים בהזרקה. טרם הצטרפותה לוועד עבדה שנים רבות עם בני נוער במצבי קצה בשלל מסגרות. כיום, מאיישת את שני סניפי הוועד הממוקמים בתל אביב ובבאר שבע, ומעניקה שירותים פסיכו-סוציאליים. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף לכך, היא מרכזת את תחום ההתמכרויות בוועד, חברה ב"אילסם" (החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות) ומקיימת שיתופי פעולה עם מסגרות המטפלות בהתמכרויות ברחבי הארץ. כחלק משיתופי פעולה אלו, מור מנחה סדנאות למכורים, מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.

אבישג רובינשטיין, עובדת סוציאלית, אחראית תחום כמסקס

בוגרת תואר שני MSW בעבודה סוציאלית קלינית בהצטיינות באוניברסיטת חיפה, ובימים אלה מתמחה בטיפול מיני- באוניברסיטת בר אילן. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד ב 2011.  בעלת ניסיון טיפולי בתחומים הבאים: דיכאון, חרדה, טראומה מינית, אובדן ואבל, דימוי עצמי ותהליכי גיבוש זהות. עובדת בשיטה דינאמית ובשיטה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) בהתאם לצרכי הפונה. במסגרת תפקידה בוועד, אבישג מלווה ומעניקה טיפול פרטני לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם, מלווה צוות מקצועי ומנחת קבוצות. תפקידים קודמים: לפני כן מילאה שורה של תפקידי טיפול בפנימיות פוסט אשפוזיות לנוער בסיכון.

נעם מסטבוים, עובדת סוציאלית

בוגרת תואר ראשון במשפטים ומוסמכת בעריכת דין, ובוגרת תואר שני בעבודה סוציאלית, מאוניברסיטת ג'ורג'יה בארה"ב. הצטרפה לצוות המקצועי של הוועד בדצמבר 2013.

במסגרת תפקידה בוועד, נעם מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ובני משפחותיהם. טרם הצטרפותה לוועד, נעם עבדה ב – POSITIVE IMPACT , ארגון המעניק טיפולים נפשיים לאנשים החיים עם HIV, בני זוגם ובני משפחתם. הארגון ממוקם בעיר אטלנטה אשר בארה"ב, עיר שבה אחוז הנשאים הוא מהגבוהים בארה"ב.

אסמאית מרהציון טספמרים

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית  היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באירתריאה. בשנת 2010, אסמאית היגרה לישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

איילה חמו, מנהלת חשבונות

לימודי חשבונאות במכללה למנהל. משמשת כמנהלת החשבונות של הוועד משנת 2014

לירון וסרמן בן יהודה, מנהל מרכז הבדיקות סניף ת"א

החל להתנדב בוועד בשנת 2012 כיועץ במרכז הבדיקות האנונימיות ושם מצא את יעודו. בשנת 2014 עזב את עולם ההייטק, הצטרף לצוות המקצועי של הארגון והשתלב בצוות המנהל של מרכז הבדיקות האנונימיות. במסגרת תפקידו אחראי על העבודה השוטפת עם מעבדת ה-HIV וכן על ניהול מתנדבי מרכז הבדיקות בתל אביב.

אליה זימן, מנהלת סניף באר שבע

 בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ולימודי מדינת ישראל מאונ' בן-גוריון וסטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית. בעברה התנדבה אליה בארגון 'בנפשנו' במסגרתו סייעה בכתיבת ניירות עמדה , ביצירת קשרים פרלמנטריים ובארגון הפגנה למען בריאות נפש ממלכתית ובועד החטיבה השיקומית. במקביל לעבודתה בועד אליה עובדת כרכזת תעסוקתית מטעם הג'וינט בתכנית עבור אנשים עם הפרעות קשב ולקויות למידה.  

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר

בן דורון, מנהל המשרד   

מונה למנהל המשרד של הוועד בנובמבר2016. מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט, ותפקד כמנהל הפקות בגיל הפקות וכמפיק שטח בוואלה.