שאלות נפוצות ותשובות חשובות

זרוע ההסברה בקרב הקהילה הגאה

הדבקה ביחסי מין
הדבקה בנגיף ה-HIV בעת קיום יחסי מין היא דרך ההדבקות השחיכה ביותר ברחבי העולם והגורם העיקרי להתפשטות המגפה. מה הן דרכי העברה; מהי התנהגות מינית לא בטוחה? כל התשובות ועוד
דצמבר 2010

עיקר המגעים בין נוזלים מדבקים לבין רקמות סופגות מתרחש בעת קיום יחסי מין לא מוגנים. כיום זוהי דרך ההדבקה העיקרית בכל העולם. כמו כן, סיכון ההדבקות מצטבר וגדל ככל שמקיימים יחסי מין עם יותר שותפים מיניים. קיימים שלושה מגעים מיניים המהווים חשש להדבקה. נמנה אותם ונסווגם לפי רמת הסיכון.

 

שלושת המגעים המיניים הם:

  • מגע מיני וגינאלי = חדירה לנרתיק האישה.
  • מגע מיני אנאלי = חדירה לפי הטבעת.
  • מגע מיני אוראלי = עינוג איברי המין באמצעות הפה.

בכל המגעים המיניים הצד הנחדר/ת נמצא בסיכון גבוה יותר להדבקה של HIV.

 

 

מגע מיני ווגינאלי

לאישה (נחדרת) - בעת החדירה בכלל ובגמירה בפרט, ישנו מגע בין נוזל הזרע (וה-pre-cum) ישירות עם הנרתיק. הנרתיק הן בשטחו החיצוני (שפתיים) והן בשטחו הפנימי, הינו רקמה עדינה רירית וסופגת מאוד. שטחה של הרקמה העדינה (הנרתיק) גדול משטחו של הרקמה העדינה אצל הגבר (קצה הפין ובית השופכה) ולכן מגע מיני ווגינאלי לאישה כנחדרת מהווה סיכון גדול פי 10 להדבקה מאשר עבור מלגבר. קיום יחסי מין לא מוגנים בזמן מחזור מגדיל את סיכון ההדבקה לשני הצדדים.

 

לגבר (חודר) - במגע מיני ווגינאלי קצה הפין בא במגע עם הפרשות נרתיק ולעיתים עם דם. אמנם סיכוי ההדבקה לגבר נמוכים, בשל שטחה הקטן יחסית של הרקמה הסופגת הגברית מזו של האישה, אך הסיכון קיים.

 

 

מגע מיני אנאלי

הצד הנחדר -  במגע מיני זה פי הטבעת של הנחדר\ת בא במגע ישיר עם נוזל הזרע (וה-pre-cum) של החודר. בנוסף לתכונה הסופגת הטבעית של פי הטבעת, בעת חדירה אנאלית תמיד ישנה קריעה של נימי דם קטנים, אשר הופכים לשערים פתוחים לחדירת הנגיף ישירות למחזור הדם.

 

הצד החודר - קצה הפין של הגבר החודר חשוף לטיפות דם מיקרוסקופיות הנובעות מקרעים בנימי דם בפי הטבעת של הנחדר\ת, כאשר בגלל המבנה של פי הטבעת ישנה נוכחות מאד מועטת של אויר ולכן אין כמעט התחמצנות של הנגיף. בשל היותו של קצה הפין רקמה עדינה בעלת שטח קטן משטח הפנים של פי הטבעת, הסיכון להדבקה עבור החודר קטן מזה של הנחדר.

 

 

מגע מיני אוראלי 

במגע מיני אוראלי, לצד החודר (הנמצץ) אין בכלל סיכון להדבקה, ועבור הצד הנחדר (המוצץ) ישנו סיכון תיאורטי להדבקה.

הצד המקבל - בזמן נתינת מין אוראלי, איבר המין של הצד המקבל (נרתיק או פין) בא במגע עם רוק. נוכחות הנגיף ברוק אינה מספיקה (מבחינת הריכוז) להדבקה, ולכן אין סיכון להדבקה עבור הצד המקבל. גורמים נוספים אשר מקטינים את הסיכון הם נוכחות אנזימים ברוק אשר מסייעים בפירוק הנגיף, ונוכחות של אויר אשר מחמצן את הנגיף.

 

הצד הנותן - צד זה חשוף ל-pre-cum/נוזל הזרע/הפרשות הנרתיק אשר באים במגע עם חלל הפה אך לא ישירות. כאמור במין אוראלי קיים עירוב של אויר ולכן המעבר לא נחשב כמעבר ישיר. האזור בעל הרגישות הגבוהה יותר הוא בית הבליעה ולכן מומלץ לא לגמור בפה. במקרה של גמירה בפה, על מנת להקטין את הסיכון להדבקה עדיף לירוק את נוזל הזרע באופן מיידי (או לחילופין לבלוע, ואז הסביבה החומצית של הוושט משמידה את הנגיף, אך עם זאת ישנו מגע בין נוזל הזרע לבית הבליעה). במקרה של הפרשות נרתיק גם כן מומלץ לא לבלוע את הפרשות הנרתיק.

 

חשוב לדעת שלא ניתן לשלול באופן מוחלט את הסיכון להדבקה במין אוראלי, אך עם זאת אין תיעוד בספרות המקצועית של הדבקה בעקבות מין אוראלי בלבד. לפיכך מדובר על סיכון תיאורטי, אך כזה שלא ניתן להתעלם ממנו.

 

גורמים שעלולים להפוך את הסיכון לממשי הם דימומים מאסיביים בפה (לא מדובר על דימומים שטחיים בעקבות צחצוח שיניים אלא על כאלה שמתרחשים אחרי פציעות קשות או בזמן ניתוח, ובעיקר כאלה שלא מעודדים קיום מין אוראלי אלא פינוי לטיפול רפואי), דלקות גרון פעילות וכמובן מחלות מועברות במין פעילות. בנוסף, ממחקרים שנעשו התגלה כי אלכוהול מגביר את הרגישות בריריות בחלל הפה ובבית הבליעה ובכך מגדיל את סיכויי ההדבקה.

 

לסיכום, מין אוראלי (ללא פצעים פתוחים ומדממים) אינו מהווה חשש להדבקה לצד המקבל ומהווה חשש להדבקה מאוד מאוד נמוך ומזערי לצד הנותן.

 

 

מין מוגן

שימוש בקונדום בזמן החדירה הוא האמצעי היעיל היחידי הקיים כיום למניעת הדבקה ב-HIV בעת יחסי מין מכל סוג שהוא. יש לוודא שמשתמשים בקונדום מאיכות טובה שלא פג תוקפו ורצוי להוסיף נוזל סיכה על בסיס מים או סיליקון בכדי להקל על החדירה ולמנוע פציעות וקרעים בצד הנחדר. אין להשתמש בחומר סיכה על בסיס שמן, היות והוא פוגע בלטקס (החומר ממנו עשוי הקונדום), עד לכדי קרע של ממש בקונדום.

 

חשוב מאד: לא ניתן לראות על אדם אם הוא נושא את נגיף ה-HIV או אפילו חולה באיידס. רוב הנשאים כלל אינם יודעים שהם נשאים ואלה שכן יודעים לא תמיד מספרים על כך מפחד הדחייה, הנידוי וההיחשפות. לכן יש לראות בכל שותף/ה למין נשא/ית פוטנציאלי/ית ולכן יש להשתמש בקונדום.

 

 

לקריאה מורחבת על הדבקה דרך מחזור הדם לחץ כאן.

 

לקריאה מורחבת על הדבקה מאם לעובר לחץ כאן.

 

לקריאה מורחבת על מגעים ללא חשש הדבקה לחץ כאן.