______

מבוא ל-HIV

איידס (AIDS) - תסמונת הכשל החיסוני הנרכש נגרמת על ידי נגיף ה-HIV. איידס היא אינה "מחלה" בפני עצמה אלא שם למצב בו המערכת החיסונית של הגוף כושלת

מה זה HIV?

Human Immunodeficiency Virus = HIV

נגיף/וירוס ה-HIV פוגע במערכת החיסון שתפקידה להגן על גוף האדם עד שהיא נחלשת, כושלת, ומפסיקה להגן על גופנו. HIV הוא הנגיף הגורם לאיידס, אך אדם הנושא את נגיף ה-HIV הוא לא בהכרח חולה איידס.

מה זה איידס?

איידס, Acquired Immune Deficiency Syndrome = AIDS

תסמונת הכשל החיסוני הנרכש – אוסף סימנים קליניים המעידים על כשל במערכת החיסונית. כלומר, מערכת החיסון, שתפקידה להגן על גוף האדם מפני פולשים זרים, כושלת ומפסיקה לתפקד ולהגן על גופנו.

בדיקות תקופתיות ושימוש קבוע בקונדום הן הדרכים היעילות ביותר למניעת הדבקה ב-HIV

בשנת 1981 התגלו חמישה מקרים ראשונים להופעת המחלה: לאחד מבתי החולים בלוס אנג'לס, קליפורניה הגיעו חמישה גברים כאשר כולם סבלו מזיהומים חריפים שונים ונדירים. בחינה משותפת של חמשת המקרים העלתה מספר מאפיינים זהים: כל הגברים סבלו ממערכת חיסונית חלשה, זיהומים נדירים, וסרטן מסוג קאפוסי סרקומה (KS). זמן קצר לאחר הגילוי, הייתה מזוהה המחלה עם קבוצות מסוימות באוכלוסיה אך עם חלוף השנים נמצא כי לא כך הדבר. שנות ה-80 אופיינו בהתפשטות הנגיף בכל רחבי העולם ובקרב כל מגזרי האוכלוסייה ללא הבדל מין, גיל, דת או נטייה מינית עד לממדי מגיפה כלל עולמית.

היה זה רק עשור וחצי לאחר פרוץ המגפה כאשר נרשמה פריצת דרך משמעותית מבחינה רפואית: בשנת 1996 הוצג לעולם הטיפול התרופתי המשולב ('הקוקטיל'). תרופות אלו המעכבות את קצב התרבות הנגיף, הוציאו את המוות מהמשוואה והפכו את האיידס למחלה כרונית הניתנת לטיפול (במקומות בהם יש נגישות לתרופות אלו). למרות ההתקדמות בחקר הנגיף עדיין לא נמצאה תרופה או חיסון שהוכח כיעיל. בשנים האחרונות נרשמת עליה מחודשת במספר מקרי ההדבקה ב-HIV במדינות העולם המערבי בכלל ובישראל בפרט.

מי יכול להידבק ב-HIV?

כל אחד.

איידס פוגע ללא הבחנה בנשים ובגברים, בסטרייטים ובהומואים, בצעירים ובמבוגרים כאחד. כל מי שמקיים/ת יחסי מין לא מוגנים (ללא קונדום) עלול/ה להיחשף ולהידבק בנגיף ה-HIV.

כיצד נדבקים?

על מנת שתתרחש הדבקה ב-HIV נדרש מגע בין נוזלים המכילים את הנגיף עם רקמות ריריות בגוף או ישירות לתוך זרם הדם. נוזלי הגוף שבהם נמצא הנגיף בכמות שמספיקה להדבקה הם: דם, נוזל זרע (כולל הטיפות המקדימות), הפרשות נרתיק וחלב אם. גם במקרה של חשיפה לנוזלים אלו לא נדבקים במגע שלהם עם העור אלא רק עם הרקמות הריריות (עין, פנים האף, בית הבליעה, נרתיק, קצה הפין, ופי הטבעת).

לא ניתן להידבק בנגיף דרך נוזלים אחרים, כגון: רוק, דמעות, זיעה, קיא, נזלת, שתן או צואה.

לא ניתן להידבק בנגיף באמצעות לחיצת יד, חיבוק, נשיקה (גם צרפתית חושנית), שתיה או אכילה מאותם כלי מטבח, ישיבה על אותה אסלה, או שימוש במגבת משותפת. הנגיף לא מועבר במזון או דרך האוויר. לא ניתן להידבק באמצעות בעלי חיים בכלל ולא מעקיצת יתוש בפרט.

98% ממקרי האיידס בעולם אירעו כתוצאה מיחסי מין לא מוגנים. בדיקות תקופתיות לגילוי הנגיף ושימוש קבוע בקונדום היא הדרך היעילה ביותר למניעת הדבקה ב-HIV ובמחלות רבות אחרות המועברות במין.

מה ההבדל בין מי שחיים עם HIV ל"חולים" באיידס?

ההבחנה בין נשא לחולה אינה מקובלת עוד. המינוח הנכון הוא אדם שחי עם HIV או איידס. החיים היום עם HIV או איידס, הם חיים במלוא מובן המילה בזכות הטיפול התרופתי.

לא ניתן לזהות על פי מראה חיצוני האם מישהו חי עם HIV או עם תסמונת הכשל החיסוני הנרכש, איידס. הדרך היחידה לברר האם נדבקתם בנגיף היא באמצעות בדיקה לגילוי הנגיף בתום חודשיים מהמגע הלא בטוח.

השימוש באבחנה בין אנשים שחיים עם HIV לבין אנשים החיים עם איידס נעשה בעיקר על ידי המוסד לביטוח לאומי לשם אישור הענקת קצבאות. על פי הביטוח הלאומי אדם ה"חולה" באיידס הוא אדם אשר כמות תאי ה-T4 בגופו ירדה מתחת ל-200 עותקים בממ"ק דם, ו/או אדם אשר פיתח בגופו זיהום אופורטוניסטי אחד לפחות כתוצאה מהחלשות המערכת החיסונית. הממוצע של כמות תאי ה-T4 אצל מי שאינו חי עם HIV היא 1000 עותקים בממ"ק דם בערך.

ובכל מקרה...

לא משנה אם מישהו חי עם HIV או מישהו חי עם איידס (תסמונת הכשל החיסוני הנרכש) - חשיפה לנגיף לא תיתכן ואינה מתאפשרת באמצעות מגעים שביומיום: שיחה, חיבוק, לחיצת יד, נשיקה, מזון, שתייה. גם לא דרך שימוש במתקנים משותפים כמו כסאות, בריכות, כלי מאכל, שירותים ועוד.