______

בלה דואגת

זרוע המניעה וההסברה בקהילה הגאה

זרוע ההסברה לקהילה הגאה

"בלה דואגת" הוקמה בשנת 1994 על-ידי קבוצת פעילים  בקהילה הגאה מתוך צורך ליצור הסברה ממוקדת לקהילה. פעילותנו מתמקדת בהפקת חומרי הסברה שידברו אל הקהילה בגובה העיניים ובשפתה תוך השמת דגש על היותה של הקהילה קבוצה בעלת סיכון גבוה.

"בלה דואגת" מופעלת על ידי מתנדבים מקרב הקהילה העושים  עבודת שטח במקומות המפגש של הקהילה; חלוקת חומרי הסברה וקונדומים, הפעלת ניידת בדיקות במקומות הבילוי, הפקת אירועי התרמה להגברת המודעות ועוד.

בכל סוף שבוע יוצאת ניידת הבדיקות שלנו למוקדי הבילוי של הקהילה הגאה באזור תל אביב, וזאת על מנת להביא למעשה את הבדיקות "עד הבית"

רקע ומטרות

במהלך שנות ה-90 נרשמה ירידה בשיעור ההדבקות ב-HIV של גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, מתוך סך המתגלים החדשים בכל שנה. משנת 2002 חל שינוי במגמה ומשנה זו אנו עדים לעליה דרמטית של מאות אחוזים בקרב המתגלים החדשים ל- HIV. כך לדוגמא, בשנת 2009 40% מהמתגלים החדשים היו גברים שעושים סקס עם גברים. בשנתיים האחרונות (2014 – 2015) אנו רואים שיפור בכמות ההדבקות, המעיד כי עבודתנו נוחלת הצלחה. אך עדיין הקהילה הגאה מהווה יותר משליש מההדבקות החדשות בכל שנה אל אף פעילויות ההסברה והמניעה האינטנסיבית השוטפות, הקהילה בישראל מיישרת קו עם מגמה שנראית בכל העולם המערבי, לפיה יש עליה משמעותית בקרב הנשאים בקהילה.

 על אף היעדר המשאבים, בלה דואגת היא חוד החנית של המאבק בהתפשטות ה-HIV/ איידס בקהילה הגאה בישראל, ומשמשת כגוף היחידי בישראל המקיים פעילות רציפה של מניעה והסברה.

בלה דואגת היא למעשה גוף פנים קהילתי המוביל את הידע המקצועי והחברתי בכל הנוגע למניעת HIV  בקהילה הגאה, תוך התכתבות עם המגמות הבינלאומיות.

פעילות מרכזית

בלה דואגת הוקמה בשנת 1994 על-ידי קבוצת פעילים בקהילה ההומו-לסבית, טראנס וביסקסואלים, מתוך מטרה ליצור הסברה ממוקדת לקהילה אשר שיעור הנשאים בקרבה גבוה במיוחד. הקבוצה הוקמה כזרוע בתוך אגודת ההומואים, לסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים (אגודת הלהט"ב)  אשר שמה לה למטרה להגביר את המודעות ל-HIV/איידס, מין מוגן, בדיקות HIV וליצירת קהילה תומכת המקבלת את האנשים אשר חיים עם הנגיף.

בתחילה, התמקדה הפעילות בהפקת חומרי הסברה שדיברו לקהילה בגובה העיניים ובשפה מוכרת. הפרסום התמקד בעובדה שמדובר בקבוצת סיכון דומיננטית להדבקה ב-HIV, ובמידה מסוימת סתר פרסום זה את המסר המקובל שהמחלה היא מחלה  הפוגעת בכולם, ללא הבדל של נטייה מינית ומגדר. בלה דואגת פעלה על בסיס עצמאי, ולמעשה שימשה כתת ארגון, אשר המדיניות וההחלטות המתקבלות בו נעשה על סמך השתתפות חברי בלה בהצבעות.

בשנת 2002 הצטרפה בלה לוועד למלחמה באיידס על בסיס החלטה של פעילי בלה דואגת, וזאת במטרה להביא להתמקצעות והתייעלות במאבק למניעת התפשטות הנגיף. בעקבות המעבר היא חדלה לתפקד כתת ארגון והפכה לזרוע הסברה לקהילה בתוך הוועד למלחמה באיידס. מאז היא פועלת כחלק בלתי נפרד מהוועד.

בלה דואגת מופעלת על ידי מתנדבים מקרב הקהילה העושים עבודת שטח במקומות המפגש של הקהילה. כל המתנדבים עוברים הכשרה מקצועית ויסודית על ידי הוועד למלחמה באיידס.

מטרות על

  1. עידוד מין בטוח ומוגן בקרב חברי הקהילה הגאה ושימוש בקונדום - הדבר נעשה על  ידי חלוקת קונדומים במסיבות ובמוקדי הבילוי המרכזיים של הקהילה. המערך מספק לשלושת הברים המרכזיים בתל אביב קונדומים לחלוקה, ובנוסף באירועים מרכזיים לקהילה כמו מצעד הגאווה בתל אביב, בירושלים, בבאר שבע ובאילת – נמצאים מתנדבי בלה ומחלקים למשתתפים קונדומים, וזאת כאמור על מנת לעורר מודעות לשימוש בקונדום. בנוסף, גם חברי הארגונים השונים ובהם נערי ונערות איגי, ארגון הנוער הגאה, עוברים סדנאות והכשרות למין בטוח וגם מתנדבי חוש"ן שותפים לפעילות של הוועד. בנוסף, מידי שנה נערכים מספר אירועים להעלאת מודעות וב-2010 נערך שוב בגן מאיר הוויגסטוק, אירוע העלאת המודעות הגדול שהתקיים באופן מסורתי בתל אביב החל מאמצע שנות התשעים ועד לראשית שנות האלפיים. 
  2. עידוד החשיבות לבדיקת HIV תקופתית – כיום מוסכם בעולם המערבי כי שימוש בקונדום נותן מענה חשוב למניעת התפשטות ה-HIV, אך לא מספיק. נגישות הקהילה לבדיקות HIV היא קריטית לגבי מניעת הדבקות חדשות, וזאת משום שסיכויי העברת הנגיף מבן אדם המתגלה כחיובי בבדיקת HIV ומתחיל בטיפול תרופתי יורדים משמעותית ובכך מורידים את העומס הנגיפי בקהילה הגאה. בלה דואגת עושה זאת הלכה למעשה על ידי הפעילויות הבאות: 

ניידת הבדיקות במוקדי הבילוי של הקהילה – כמעט בכל סוף שבוע יוצאת ניידת הבדיקות שלנו למוקדי הבילוי של הקהילה הגאה באזור תל אביב, וזאת על מנת להביא את הבדיקות "עד הבית". הסביבה היא גיי פרינדלית והבדיקות הן אנונימיות ובחינם, ובכך מתאפשר לכולם להיבדק. 

יום בדיקות שבועי לקהילה הגאה המתקיים במרכז הגאה בגן מאיר – מידי יום רביעי, בין השעות 19:00 – 21:30, מתקיימות בדיקות HIV  ומחלות מין לקהילה הגאה במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב. הרעיון הוא ליצור סביבה תומכת ומקבלת עבור הנבדקים מן הקהילה, הבדיקות הן אנונימיות ובמחיר 50 שקלים לבדיקה רגילה ו-100 ש"ח לבדיקה מהירה.כל מי שעושה בדיקה לHIV, מקבל את הבדיקות למחלות מין ולעגבת- בחינם. הפרויקט נעשה בשיתוף מרפאת לוינסקי והמרכז העירוני לקהילה הגאה.

 יום בדיקות שבועי לקהילה הגאה המתקיים בפלורנטין – מידי יום ראשון, בין השעות 19:00 – 21:30 מתקיימות בדיקות HIV, בדיקות שתן למחלות מין ועגבת לקהילה הגאה ברחוב פלורנטין 43 קומה ראשונה. הרעיון הוא להרחיב את ההנגשה של הבדיקות בלב פלורנטין, השכונה שהינה בדרום תל אביב הפכה בשנים האחרונות למרכז שוקק לקהילה הגאה, בנוסף מיקומו הדיסקרטי של יום הבידוק מאפשר לנבדקים המתקשים להגיע למרכז הגאה, אופציה נוספת במקום חברותי ונעים.

יום בדיקות שבועי בבית הקהילות בחיפה – מידי יום ראשון, בין השעות 19:00 ל21:00 מתקיימות בדיקות HIV ומחלות מין לקהילה הגאה בבית הקהילות ברחוב מסדה 6. בלה דואגת יוצאת לראשונה בערב קבוע מגבולות תל-אביב. המרכז יפעל עם צוות ייעודי ומקומי ובשיתוף עם מרפאת הפרסים והמרכז העירוני הגאה. המקום מבטיח לא רק בדיקות באווירה בטוחה ונעימה, אלא גם חיבור למרכז הקהילתי ולקהילה החשובה הקיימת בעיר. הבדיקות בחינם.

לקיחת אחריות קהילתית – כאמור, בלה דואגת היא חוד החנית בכל הנוגע לאופן בו מתמודדת הקהילה עם המאבק ב-HIV/ איידס. אנו מאמינים כי מחיר השתיקה גבוה יותר וכי עלינו להתמודד עם הנושא הזה בנחישות, גם אם מדובר בנושא מורכב ורגיש. לכן המערך שם לעצמו למטרה לקדם את השיח הזה על ידי יצירת שיתופי פעולה בין ארגוני הקהילה, אירועים אשר מטרתם עידוד השיח מהסוג הזה ועבודה רציפה מול אמצעי התקשורת בתכליתה להביא את הנושא לסדר היום של הקהילה.