______

אהבה, ערכים וחמלה / פטריק לוי

לפני 32 שנה נתנו לי 8 שנים לחיות

אהבה, ערכים וחמלה / פטריק לוי

מתחילת משבר הקורונה הזהירו אותי לא לעשות השוואות. תבינו,לפני 32 שנה נתנו לי שמונה שנים לחיות. גיליתי שאני חי עם HIV בתקופה בה לא ידעו דבר על הנגיף, לא היו תרופות וחיסון לא פותח(כי למה לפתח חיסון כשאפשר להרוויח כל כך הרבה כסף מתרופות) ולא ידעו איך נזהרים.

נשמע מוכר? אז מה באמת למדנו ועוד ניתן ללמוד?

בשלוש מילים:אהבה, ערכיות וחמלה!

מילים אלו הן שמו של מחזה שהקדים את זמנו ויצר תהודה רבהכשנכתב על ידי טרנס מקנלי ב-1994, שיא מגפת האיידס. המחזה מתאר חבורת הומואים בהםאיש החי עם HIV, שמנסים להתמודד עם הטירוףמסביב. באופן אירוני מקנלי מת לפני שבוע מקורונה והמחזה חוזר להיות עדכני מתמידבימינו אנו.

LOVE - אהבה מול שנאה, פוביה: אז האשימו קבוצה שלמה בכך שהיא הביאה את "זה"על עצמה, ולאחר מכן שבגללה "סרטן ההומואים" הפך למגפה עולמית שפגעהבכולם, כולל "אנשים תמימים". היום עדיין מדברים על "הווירוסהסיני" (לפחות "מנהיג העולם החופשי" עוד מדבר כך) ומנדים כל בן אדםבעל מראה אסייתי. בארץ בימים אלו רועשת החברה סביב החרדים כולם. כמה קל: להם מראהאחר, הרגלים אחרים. הגיהינום תמיד יהיה האחרים. תמיד יהיה את מי להאשים. על מיטתיבבית החולים כתבו AIDS על שלטגדול, לא התקרבו, ניסו להרוג אותי חברתית - כי היה פשוט וזול יותר.

VALOUR - ערכיות: יש ארצות (מפותחות מאוד) בהן מתחילים להגיד שכשמכונות-ההנשמה ואנשיהמקצוע לא יספיקו, נצטרך לבחור בין אלו שיחיו לאלו שימותו.כי ממילא לא נשאר להם הרבה זמן, או כי ממילא הם נטל לחברה.אנחנו כבר לא צריכים תוכניות מדומות מציאות. חוקי הג'ונגל זה כאן. החזק, העשיר,הלבן ינצח.

COMPASSION- חמלה: כי אין תרופות (וכשיהיו הן יהיו יקרות מדי לרובאזרחי העולם), חיסון בסימן שאלה גדול. "מתחם סגור ומסוגר יציל אתהנקיים" (מילים של פרופ' רוטשטיין, מנהל מרכז רפואי הדסה עין כרם), ניטורהאנשים החיוביים (החלטה של בנט, שר הביטחון). ובכלל, זום וסקייפ מספיקים כדי לחבקאת הרחוק, את הזקן, את החלש.  

דיכוי אדם באמצעות הדבקת מילות גנאי - למשל נקי מול מלוכלך.השמתו של החולה בהסגר, דבר שיכול להוביל למוות חברתי, אותו חוויתי בעצמי לפני 30 שנה. כמו גם כל כך הרבה אנשים שחיו עם נגיף ה-HIV באותן שנים (ואולי אפילו היום). המוותהחברתי יכול להיות לא פחות ודאי וקטלני מאשר מוות פיזי. אזאלו היו ההומואים, היום אלו הם הזקנים, הזרים, החרדים, האנשים עם מוגבלות.  

בל נשכח: אדם שנושא וירוס נשאר אדם. יש לו זכויות וחובות כמולכל אחד אחר. גם אם נדרשים לנקוט אמצעי מניעה דרסטיים, ישנה חשיבות לשימוש במונחיםמכבדים ואנושיים, ובצעדים מקצועיים ומדודים.

אנא מכם, בואו לא נשכח שיבוא היום שאחרי הקורונה, בו נצטרךכולנו להתחיל לבנות מחדש חברה סולידרית עם ערבות הדדית וכבוד הדדי. ובואו נקווהשמילותיו של מקנלי, "אהבה, ערכיות וחמלה" תהוונה תשתית לחברה עתידית זו.

_ _ _

פטריק לוי הוא פעיל חברתי ולשעבר מנכ"ל ויו"רהוועד למלחמה באיידס, כיום עובד במרכז המנהיגות של בית איזי שפירא.מה הסיכוי?

בשנים האחרונות חלה מהפיכה של ממש, בהבנה שלנו אודות ההשפעה החיובית שיש לטיפול התרופתי הניתן לאנשים החיים עם HIV. כבר לפני כעשור החלו להתפרסם תוצאות של מחקרים רפואיים אמינים, שרמזו על פריצת דרך של ממש ביכולתו של הטיפול התרופתי לצמצמם את רמת הנוכחות של נגיף ה-HIV במחזור הדם של המטופל עד לכדי כך, שבבדיקת כמות הנגיף בדם אין לא ניתן למצוא את הנגיף. כלומר, אלו מחקרים המוכיחים, שהטיפול הניתן היום לנשאים הוא כל כך יעיל, שהוא מביא את המטופל למצב שאותו אנו מגדירים היום undetectable. קרי, בלתי ניתן לאיתור.[1] זהו מצב חדש, שלא היה מוכר לנו בעבר, לפני שתוצאות מחקרים אלה פורסמו באופן רשמי ומסודר. תשאלו, מה ההבדל בין מצב שבו נשא מוגדר כ-undetectable לעומת מצב של הבראה מלאה וסופית? הניסיון מראה, שבגופם של נשאים שכבר היו undetectable ושהפסיקו, מסיבה כלשהי, לקחת את הטיפול המוצלח הזה - הנגיף הצליח להשתכפל ולהביא לעלייה בעומס הנגיפי בדם בחזרה. זה אומר, שהטיפול היום מעלים את הנגיף כמעט לחלוטין מגופו של הנשא, אולם לא באופן סופי ומוחלט.

מה בדקו החוקרים?

המחקרים המדוברים נערכו (וחלקם עדיין נמשכים), על ידי חוקרי איידס/  HIV על בני אדם. אלו לא מחקרים על חיות מעבדה. כאן מדובר בזוגות, הטרוסקסואליים והומוסקסואליים, שהסכימו באופן מודע ומתוך רצון לקדם את המחקר בתחום, לקחת חלק.  אלו מחקרים, שבאופן טבעי בחנו את ההשלכות של ההתנהגות המינית של  אותם נחקרים לאורך זמן ממושך (חודשים ושנים). בכל המחקרים מדובר בזוגות מעורבי סטטוס, כלומר: אחד מבני הזוג הוא נשא HIV והשני אינו. חלק מן הזוגות קיימו יחסי מין ללא קונדום בתוך מערכת היחסים בה היו. כולם הסכימו להיות תחת משטר של ניטור ודיווח לעורכי המחקר אודות התנהגותם האינטימית, ולהיות תחת השגחה רפואית, שכללה בדיקות דם תקופתיות וכמובן – שימוש נכון בטיפול התרופתי על ידי הנשא/ית.

מה נמצא באותם מחקרים?

התוצאות שהתקבלו הן דרמטיות ואינן משאירות מקום לספק. הן הפתיעו  גם את החוקרים האופטימיים ביותר, והן מראות, שקיום יחסי מין לא מוגנים במערכת מונוגמית, עם פרטנר/ית נשא/ית HIV , שנותר/ת undetectable בתקופת המחקר, לא הביא להידבקות בנגיף על ידי הפרטנר השלילי ב-כמעט 100% מהמקרים. לדוגמא: מחקר אירופאי מקיף, שהתחיל בשנת 2005 ונמשך במשך עשור שלם, עד 2015, כלל למעלה מ-1700 זוגות מעורבי סטטוס מתשע מדינות מערב אירופאיות שונות (!) בו זמנית. במחקר זה, רוב המשתתפים היו זוגות הטרוסקסואלים. בשנת 2011 התפרסמו תוצאות הביניים של מחקר מקיף זה, אשר הראו כי ב-100% לא נרשמה הדבקה. בבואם לחקור, מהו הדבר שהביא להידבקות בקרב אותם מקרים בודדים של מקרי הדבקה שאירעו במסגרת המחקר, נתקלו החוקרים בסיבות הקשורות ל"גורם האנושי". כלומר, מצבים שבהם לקיחת הטיפול אולי לא היתה סדירה, קיומה של מערכת יחסים מחוץ למערכת היחסים המונוגמית והמנוטרת, וכהנה וכהנה גורמים הקשורים להתנהגותם של בני הזוג. כל האמור לעיל, אינו אומר שאפשר לוותר על הקונדום, בוודאי ככל שהדבר נוגע לקיום יחסי מין מזדמנים. תוצאות טובות אלה הן תוצאה של זוגות שהתנהגותם בוקרה על ידי חוקרים, תוך ניטור קבוע של מצבם הרפואי ושימת הלב הנדרשת בהשתתפות במחקר מסוג זה. בנוסף, כידוע, קיימות מחלות מין נוספות שעולם הרפואה עדיין לא מיגר, כמו עגבת וזיבה, ושהמניעה העיקרית נגדן היא עדיין קיום יחסים עם קונדום.

אם הטיפול כל כך מוצלח, האם הוא מצמצם כבר היום את שיעורי ההדבקה?

נציין, כי גם מערכת הבריאות הישראלית הבינה את היתרון העצום שיש למצב הרפואי החדש על מיגור המגיפה ושיעורי ההידבקות שהיא עלולה לייצר. כלומר, הרופאים במחלקות הזיהומיות המטפלים באופן יומיומי באנשים החיים עם נגיף ה-HIV, מבינים היום שנשא מטופל כראוי, השומר על מצבו כ-Undetectable, הוא לרוב אינו מדבק. כך שיוצא שלטיפול התרופתי הניתן היום לנשאים יש שתי תועלות מדהימות:

  • הוא מציל את חייו של האדם החי עם HIV.
  • הוא מונע הדבקה.

בישראל, ברוב המקרים, ברגע שאדם מאובחן כנושא את נגיף ה-HIV, המלצתנו הרופאים היא להתחיל ולהעניק לו את הטיפול התרופתי מוקדם ככל שניתן. ומאחר ובישראל, היענות האנשים החיים עם HIV בלקיחת הטיפול באופן קבוע ומסודר, היא מהגבוהות בעולם, יש לכך השפעה חיובית על מספר הנדבקים בנגיף מדי שנה. מובן מכך, כי אנשים שאינם מודעים למצבם הרפואי, הינם הגורם המסכן ביותר בחברה הישראלית היום, ככל שזה נוגע להידבקות בנגיף ה-HIV ובמחלות מין אחרות. מכאן ניתן להבין כמה חשוב להסיר את הספק וללכת להיבדק. יודגש שוב, העובדה כי אדם מטופל מיטבית אינו מדבק נכונה עבור נשאים שהם UNDETECTABLE מזה תקופה הנמצאים תחת מעקב רפואי ובדיקות עוקבות. [¹] חשוב להדגיש כי לא מדובר בבדיקת HIV שגרתית בה בודקים נוכחות של נוגדנים לנגיף והיא תהיה חיובית לעולם במי שנדבק בנגיף.

ד"ר איציק לוי מנהל המחלקה הזיהומית המרכז הרפואי שיב"א תל השומר

להלן הקישורים לפרסומים אודות המחקרים שבחנו את השלכות הטיפול התרופתי על הידבקות בקיום יחי מין לא מוגנים:

1.HPTN 052  האתר הרשמי של הגוף שניהל את המחקר ד"ר מירון כהן, מנהל מוסד לבריאות הציבור ומחלות מדבקות באוניברסיטת צפון קרולינה, ארצות הברית, ומי שניהל את המחקר, סיכם את תוצאותיו כך: "זהו מחקר שתוכנן לבחון שתי שאלות: האם טיפול תרופתי לנשאי HIV ימנע הדבקה בקיום יחסי מין, והאם מתן טיפול תרופתי מוקדם ככל שאפשר, ישפר את מצבו הרפואי העתידי של הנשא המטופל. התשובה שלנו לשתי השאלות הללו היא כן מוחלט".

2.PARTNER פרטנר הוא מחקר ארוך טווח שנערך בשיתוף פעולה מרשים של 75 מרפאות, מוסדות מחקר ובתי חולים מ-14 מדינות מערב אירופה. המחקר כולל 458 זוגות של גברים הומוסקסואלים ו-687 זוגות הטרוסקסואלים. לקריאה אודות המחקר ותוצאותיו. ציטוט מתקציר המחקר: "תוצאות ממחקר זה, שפורסמו בכנס בשנת 2014 (CROI), מראות כי לא הודגמה שום הדבקה ב-HIV ממגע מיני עם נשא המוגדר כ-Undetectable. למרות שהיו הדבקות חדשות במהלך תקופת המחקר, אף אחת מהן לא היתה קשורה לפרטנר החיובי שלקח חלק במחקר. בכל אחד ממקרי ההדבקות שאירעו, ניתוח גנטי של הווירוס הראה, שמדובר בהדבקה מפרטנר אחר, שאינו בן הזוג החיובי".