______

הרקע להופעת המגפה

הרקע להופעת הנגיף, ההתפשטות המהירה, ההפיכה למגיפה עולמית והתגובות הקשות בחלקים מהציבור. תקציר ההיסטוריה של האיידס

תחילתה של מגיפה: מחמשת המקרים הראשונים ועד לבעיה כלל עולמית

הנחת היסוד היא כי הנגיף, היה קיים מאז ומתמיד ואילו צבר אירועים שהבשילו בסוף שנות ה-70 - תחילת שנות ה-80 איפשרו את התפרצות מגפת האיידס ברחבי העולם:

1. עולם הרפואה מתקדם ומפתחות יכולות להשתמש במוצרי דם ולשמר מנות דם.

2. התפתחות והתקדמות של תעבורה יבשתית ואווירית.

3. התעוררות מינית-תקשורתית המביאה לעלייה במתירנות מינית :

  -  תנועת ילדי הפרחים - סיסמאות נוסח : make love not war עולים לכותרות.

  -  הופעת התנועה הפמיניסטית – הגישה לסקס השתנתה, נשים לומדו לקחת אחריות על סקס.

  -  ליברליות ביחס להומוסקסואלים – מתחוללת מהפיכת הקהילה הגאה לשיוויון זכויות. 

  -  הופעתן של תנועות רבות לשוויון ולצדק חברתי – ניתן מקום שווה לקבוצות שוליים.

4. המצאת הגלולה למניעת הריון – את הגלולה למניעת הריון המציא Pincus Rocks. בשנת 1962 השימוש בגלולות מקבל אישור מה- FDA.

על רקע הופעת המחלה הופצו סיסמאות בעלות אופי שמרני-דתי כמחאת-נגד למהפכת המין שחוללה קהילת הגייז בשנות השבעים, ובניסיון לחסל את הלגיטימיות שלה

ביוני 1981, פרסם ה-CDC דו"ח על חמישה מקרים של דלקת ריאות הנגרמת על ידי החיידק PCP (אשר אינו פוגע בצעירים בריאים לרוב) בלוס אנג'לס. כיום, מקובל כי מסמך זה מהווה את התיעוד הראשוני של מקרי האיידס בעולם המערבי. הנחה רווחת נוספת כיום, הינה שתיעודם של המקרים הללו סימן את תחילתה של התייחסות הממסד הרפואי לאיידס כתופעה המצריכה תשומת לב מיוחדת וכי מקרי תחלואה  רבים של איידס  ברחבי ארה"ב, שהתרחשו קודם לכן, לא זכו ליחס הולם.  

בניסיון למצוא מאפיינים משותפים בין החולים, גילו החוקרים כי חמשתם היו הומוסקסואלים בגילאים צעירים וכולם ניחנו במה שאובחן כמערכת חיסון חלשה. הם סבלו מזיהומים נדירים כגון דלקת ריאות חריגה מסוג PCP וסרטן ע"ש קאפוסי סרקומה (KS). המחלות הללו היו מוכרות לעולם הרפואי בקרב האוכלוסייה המבוגרת אך לא הצעירה (הזיהומים הנדירים מטופלים באנטיביוטיקה, כאשר בחלק מהמקרים הטיפול מביא להחלמה מלאה ואילו שאר המקרים מסתיימים במוות).

לחמשת הגברים הראשונים בלוס אנג'לס, אכן ניתן הטיפול האנטיביוטי, אך לא הוביל להטבה במצבם. גל ראשוני זה של מקרים היווה פתיח לשרשרת של פניות דומות אשר הלכו והתרבו עם הזמן, כשרובן אובחנו בקרב גברים הומוסקסואלים צעירים.

גל זה עורר חשש רב סביב המחלה הקטלנית שפשטה בקהילת הגייז, והשמועות דיברו על "הסרטן של הומוסקסואלים", "דלקת הריאות של ההומוסקסואלים", ובסופו של דבר כונתה המחלה, בשמה הראשוני GRID = תסמונת הכשל החיסוני של ההומוסקסואלים Gay Related Immune Deficiency.

גל זה של מחלות בלתי מוסברות, לווה בהד תקשורתי ובדרישה ציבורית למצוא את הגורמים והפתרונות למחלה. הבחינה של התופעות שדווחו מזוויות שונות וחוסר היכולת לספק מענה או הסבר להופעתן, הותירו את כלל הציבור במצב של חוסר וודאות. זמן לא רב לאחר המקרים הראשונים, החלו קבוצות נוספות להציג את התסמונת הזו שקבלה מאוחר יותר את השם AIDS . הקבוצות היו: עובדי תעשיית המין, משתמשים בסמים בהזרקה וחולי המופיליה.

הזרם השמרני והכנסייה מוצאים אשמים

חוסר יכולתן של המערכת הרפואית ומערכות מחקר נוספות לספק תשובה בדבר התופעה החדשה והתפרצותה, יצרו מציאות בה זרמים שמרניים ובתוכם מוסד הכנסייה מילאו את החלל שנוצר ועיצבו את דעת הקהל להאמין כי בידיהם התשובה למציאות הקשה ששררה, קרי, החוטאים באים על עונשם. על רקע זה הופצו סיסמאות בעלות אופי שמרני - דתי כמחאת נגד למהפכת המין שחוללה קהילת הגייז בשנות השבעים, ובניסיון לחסל את הלגיטימיות שלשמה נלחמה הקהילה יצאו קבוצות אלו בסיסמאות נוסח "Nature striking back" ,"God made Adam and Eve not Adam and Steve".

במאבק לחיסול המתירנות המינית ההומוסקסואלית וההטרוסקסואלית כאחד חילקו את קהל החולים במחלה לשתי קטגוריות נפרדות - מזריקי הסמים, הומוסקסואלים וזונות אשר קוטלגו בקבוצת ה"אשמים", לעומת חולי ההמופיליה, נשותיהם ותינוקות אשר נדבקו ושויכו לקבוצת "הקורבנות".

ההנחה הראשונית היא שאיידס היה קיים מאז ומעולם, אך ההתוודעות הראשונה לנגיף ה- HIV החלה בארצות הברית בשנת 1981. בתחילה נפוצו תיאוריות והשערות רבות לגבי מחולל המחלה, אך לבסוף נמצא כי המחלה נגרמת על-ידי מעבר של נגיף ה- HIV. בעוד מספר המקרים בארצות הברית גדל, באירופה רק החלו להכיר את המחלה. המעניין במקרים שהופיעו באירופה היה, כי אחוז ניכר ממספר המטופלים היו במקור מאפריקה המרכזית. במחקרים ובדיקות שנערכו באפריקה המרכזית, מצאו החוקרים מגיפה שתחילתה בשנות ה-30 ואולי אף לפני כן.

התפשטות הנגיף לשאר האזורים בעולם, מאוחר יותר נבעה כנראה משתי סיבות:

1. הנגיף עבר מוטציות כלשהן שהפכו אותו לאלים יותר ונייד יותר.

2. תנועת תיירים ליבשת ומחוצה לה.

מקור הנגיף:

הסברה המקובלת כיום היא שהנגיף התפתח כדרך הטבע בדמם של קופים ירוקים בקונגו שנמצאת באפריקה. אבותיו של הנגיף היו וירוסים בלתי מזיקים שהתקיימו בגופם של הקופים. ככל הנראה בשנות השלושים היה מעבר של הווירוס מהקופים אל בני האדם באלו הדרכים:

  • צייד - במהלך צייד, פעמים רבות נפצעו החיות הניצודות כמו גם הציידים.
  • אכילה - אנשי השבטים נהגו לאכול את בשר הקופים, בעודו חי.
  • טקסים - טקסים אשר היו מקובלים לימים אלו כללו מריחת דם של הקופים על עור פצוע.

שנות ה- 80' אופיינו בהתפשטות הנגיף בכל רחבי העולם, בקרב כל מגזרי האוכלוסייה, ללא הבדל מין, גיל, דת, או נטייה מינית ובעלייה חדה מאוד ומתמדת במספר הנדבקים החדשים עד לממדי מגיפה בינלאומית. במהלך השנים התגלו מספר זנים של הנגיף כאשר השוני ביניהם נובע בעיקר בארצות המוצא בהן התגלו.

בשנות ה- 90 הסתמנה עצירה מסוימת בקצב ההדבקה בעיקר בשל מסעות הסברה נרחבים ומתוקשרים וכן בשל הקפדה מדוקדקת על בדיקת מנות דם. אך למרות זאת, ממשיכה מגפת האיידס להתפשט ומציאת חיסון או טיפול אשר יחסל את הנגיף - טרם נראה באופק. לקראת סוף העשור, הכרה טובה יותר של הנגיף ואופן פעילותו הביאו לפריצת דרך ולפיתוח תרופות המעכבות את התרבות הנגיף ומאריכות את חיי הנשאים.