______

שאלות ותשובות

איידס פוגע ללא הבחנה בנשים ובגברים, בסטרייטים ובהומואים, בצעירים ובמבוגרים כאחד. כל מי שמקיים/ת יחסי מין לא מוגנים עלול/ה להיחשף ולהידבק בנגיף ה-HIV

מה זה HIV? מה זה איידס?

Human Immunodeficiency Virus = HIV

נגיף/וירוס ה-HIV פוגע במערכת החיסון שתפקידה להגן על גוף האדם עד שהיא נחלשת, כושלת, ומפסיקה להגן על גופנו. HIV הוא הנגיף הגורם לאיידס, אך אדם הנושא את נגיף ה-HIV הוא לא בהכרח חולה איידס.

איידס, Acquired Immune Deficiency Syndrome = AIDS

תסמונת הכשל החיסוני הנרכש – אוסף סימנים קליניים המעידים על כשל במערכת החיסונית. כלומר, מערכת החיסון, שתפקידה להגן על גוף האדם מפני פולשים זרים, כושלת ומפסיקה לתפקד ולהגן על גופנו.

משתמשים בקונדום בכל פעם שמקיימים יחסי מין!

איך נדבקים?

על מנת שתתרחש הדבקה ב-HIV נדרש מגע ישיר וממושך בין נוזלים המכילים את הנגיף עם רקמות ריריות בגוף או ישירות לתוך זרם הדם.

נוזלים המכילים את הנגיף: נוזלי הגוף שבהם נמצא הנגיף בכמות שמספיקה להדבקה הם: דם, נוזל זרע (כולל הטיפות המקדימות), הפרשות נרתיק  וחלב אם. גם במקרה של חשיפה לנוזלים אלו, לא נדבקים במגע שלהם עם העור אלא רק עם הרקמות הריריות.

רקמות ריריות: עין, פנים האף, בית הבליעה, נרתיק, קצה הפין (השופכה) ופי הטבעת.

ניתן להידבק בנגיף:

1. ביחסי מין מלאים הכוללים חדירה לנרתיק או לפי הטבעת ללא קונדום. לאורך כל החדירה חייבים לשים קונדום ואין להסתמך על "לגמור בחוץ".

2. בשימוש במזרקים משותפים.

3. בהנקה, הרפואה כיום מאפשרת לנשים החיות עם HIV ללדת ילדים בריאים לחלוטין (אשר אינם נושאים את הנגיף). עם זאת, ממליצים לנשים לא להניק את ילדיהן מאחר שהנגיף קיים בחלב האם וקיים סיכון גבוה להדבקה.

לא ניתן להידבק בנגיף:

1. דרך נוזלי גוף כגון: רוק, דמעות, זיעה, קיא, נזלת, שתן או צואה.

2. באמצעות לחיצת יד, חיבוק, נשיקה (גם צרפתית מתמשכת), שתיה או אכילה מאותם כלי מטבח, ישיבה על אותה אסלה או שימוש במגבת משותפת. הנגיף אינו מועבר דרך מזון וגם לא דרך האוויר. אין שום סכנת הידבקות מהתעטשות או שיעול של אדם שחי עם הנגיף בסביבתכם.

האם עקיצת יתוש יכולה לגרום להדבקה?

HIV לא מועבר באמצעות כלל בעלי החיים, לכן לא ניתן להידבק גם מעקיצת יתוש בפרט.

האם עשיית קעקוע עשויה לגרו להדבקה?

לא. מבנה מחט הקעקוע הוא כזה, שדם לא יכול לעבור מהמחט אל בקבוק הצבע ולכן אין חשש שהנגיף "יסתתר" שם. הוועד למלחמה באיידס ממליץ לעשות קעקועים במקומות מורשים המבטיחים שימוש במחטים חד פעמיות, ותנאים היגיינים הולמים. בבואכם לעשות קעקוע או פירסינג, דרשו כי הכלים (מחט וכדומה) יפתחו מהאריזה מול עינכם. אל תתפשרו.

מין מוגן

איך נזהרים?

משתמשים בקונדום בכל פעם שמקיימים יחסי מין!

הקונדום הוא האמצעי היחיד למניעת הדבקה ב-HIV/איידס בקיום יחסי מין. כמו כן, הקונדום מגן מפני הדבקה ברוב מחלות המין.

יש סיכוי להידבק במין אוראלי?

החשש להדבקה באיידס/HIV ממציצת איבר המין הגברי או ליקוק איבר המין הנשי, הוא נמוך בהרבה מהחשש להידבק במין וגינאלי (חדירה לנרתיק) או במין אנאלי (חדירה לפי הטבעת) ללא קונדום.

טיפים בכדי להוריד את סיכוי ההדבקה במין אוראלי לצד ה"מוצץ/ת-יורד/ת":

1. לוותר על הגמירה בפה (בקשו זאת מהפרטנר לפני או בעת האקט עצמו, אל תתביישו).

2. הימנעו מלבלוע את נוזל הזרע/הפרשות הנרתיק.

3. יש להימנע ממין אוראלי לאישה כאשר היא במחזור/וסת.

4. יש לוודא שאין פצעים פתוחים ומדממים בחלל הפה.

חשוב לדעת כי גם במין אוראלי ישנם סיכונים בריאותיים נוספים: למחלת הזיבה יש סוג שמופיע בפה ואפשר להידבק בו גם במין אוראלי. כך גם לגבי מחלות נוספות, ביניהן ההרפס.

אפשר לוותר על קונדום עם בן זוג קבוע?

לא פשוט לדבר על סקס, בוודאי שלא על איידס. עם זאת, חשוב לזכור שיחסי המין הם חלק בלתי נפרד מהחיים ומהזוגיות. המפתח להתנהגות מינית בריאה ואחראית נמצא בתקשורת. האחריות להתנהגות מינית בטוחה מוטלת על שתי הצלעות בזוג. חשוב שההחלטה על קיום יחסי המין תהיה הדדית.

האחריות על שימוש בקונדום היא של שני הצדדים, משום שהקונדום נועד להגן על שניהם מפני הריונות לא רצויים, הדבקה במחלות מין וב-HIV/איידס.

אם שני הצדדים עברו בדיקה לגילוי HIV, ולא קיימו יחסי מין לא מוגנים במהלך החודשיים שקדמו לבדיקה, תוצאות הבדיקה משקפות את מצבם.

אם אתם לא יכולים לדבר עם בן או בת הזוג על מין מוגן, כנראה שהם גם לא מתאימים לקיום קשר מיני.

איך משתמשים בקונדום?

שימוש נכון בקונדום מבטיח את היעילות שלו במניעת הריונות לא רצויים, הדבקה במחלות מין ובאיידס/HIV. אפשר לעשות את זה יחד עם בן או בת הזוג, ולהפוך את השימוש בקונדום לחלק מהמשחק המקדים.

כדי שהשימוש בקונדום יהיה יעיל, יש לבדוק על גבי האריזה את תאריך התפוגה של הקונדום. יש לוודא שלקונדום תו תקן המבטיח את איכותו. את האריזה מומלץ לאחסן במקום קריר, יבש ומוגן.

חשוב להשתמש רק בחומרי סיכה על בסיס מים (כמו KY, ID וכו').

את הקונדום מלבישים לפני החדירה וכשהפין במצב של זקפה מלאה. פותחים את האריזה עם האצבעות ולא עם השיניים, ומוציאים את הקונדום בזהירות, לא עם הציפורניים.

כשהפין עומד - מניחים את הקונדום על קצה הפין, ומוודאים ש"טבעת הקונדום" היא חיצונית. מוציאים את האוויר הלכוד בקצה הקונדום על ידי לחיצה עם האצבע והבוהן (כדי להשאיר מקום לנוזל הזרע(ובאותו הזמן מגלגלים את הקונדום על הפין בעזרת היד השנייה עד לאשכים). 

לפני החדירה - עדיף לשים חומר סיכה (על בסיס מים) על הצד החיצוני של הקונדום. במשך המגע המיני, כולל שפיכת הזרע, יש לוודא שהקונדום נשאר על הפין. אחרי שפיכת הזרע ולפני ש"יוצאים" - מהדקים את בסיס הקונדום על הפין, כדי שנוזל הזרע לא יישפך. רק לאחר הוצאת הפין, ולפני שהזקפה יורדת, מסירים את הקונדום.

אין להשתמש:

1. בחומרי סיכה על בסיס שמן כמו וזלין או קרם לחות מכיוון שהם עלולים לקרוע את הקונדום.

2. בחומרי סיכה וקונדומים המכילים קוטל זרע נונוקסינול 9 (N-9).

3. בשני קונדומים בו זמנית, מכיוון שיש סיכון ששניהם יקרעו בזמן החדירה.

4. אין להשתמש בקונדום יותר מפעם אחת.

אם קונדום נקרע במהלך קיום יחסי המין, יש לעצור מיד ולשים קונדום חדש. אם יש לכם חשש שנוזלים הספיקו לעבור, או אם מתעוררות שאלות אחרות, אתם מוזמנים להתקשר לקו הפתוח של הוועד למלחמה באיידס ולהתייעץ בכל שאלה (טלפון: 03-5613300, ימים א'-ד' 20:00-22:00).

במקרה חרום או במקרה בו נקרע הקונדום וסטטוס ה-HIV של הפרטנר שלכם אינו ידוע לכם ניתן לפנות לחדר מיון בבית-חולים לקבלת טיפול מונע (PEP), אך בסמכותו של הרופא גם לסרב לבקשתכם.

האם קיים טיפול מונע לאחר חשיפה ל-HIV?

אכן קיים טיפול מונע שנקרא PEP-Post Exposure Profialaxis. בשום אופן לא מדובר בטיפול הניתן לכל דורש או בטיפול המאפשר לא להשתמש בקונדום. הטיפול המונע ניתן בחדרי מיון למקרים מיוחדים על-פי החלטת רופא. הטיפול המונע ניתן עד 72 שעות מרגע החשש להדבקה והוא יעיל יותר ב-24 השעות הראשונות. את הטיפול לוקחים במשך 28 ימים, והוא מלווה בתופעות לוואי עד לכדי סיבוכים בריאותיים.

למה כדאי להיבדק?

1. כדי שתוכלו לקיים יחסי מין ללא קונדום עם בן או בת הזוג הקבועים שלכם, מבלי להסתכן בהידבקות או בהדבקתם.

2. משום שגילוי מוקדם מאפשר קבלת טיפול ומציל חיים.

3. בשנים האחרונות חלה התקדמות גדולה בחקר האיידס. היום יותר מתמיד כדאי וחשוב להיבדק. גילוי מוקדם של הנגיף מאפשר שימוש בתרופות יעילות, בשמירה על איכות חיים גבוהה, ובמניעה של התפרצות המחלה. גילוי מאוחר ואי לקיחת תרופות משמעותם מוות.

הבדיקות המוצעות כיום לגילוי סטטוס ה-HIV, בודקות למעשה נוכחות של נוגדנים שפיתח הגוף לאחר חשיפה אפשרית לנגיף. על מנת שהבדיקה תזהה בוודאות את הנוגדנים הם צריכים להיות בכמות מסוימת שתאפשר את זיהויים. מאחר ומשך הזמן הדרוש לגוף האדם לייצר נוגדנים אלו בכמות הדרושה הוא חודשיים מרגע החשיפה, בדיקה בשלב מוקדם יותר תתן לכם תשובה לא אמינה. הבדיקה המהירה – מדובר בבדיקה שזהה באמינתה לבדיקת ה"אלייזה" וניתן לקבל את תוצאותיה תוך חצי שעה בלבד. בדיקה זו בודקת אתכם מיום לידתכם ועד לפני שלושה חודשים. בדיקת הקומבו - זוהי בדיקה משולבת הבודקת נוכחות נוגדנים בשיטת ה-ELISA המסורתית ונוכחות אנטיגן P24. הבדיקה נועדה לקצר את תקופת החלון ,כאשר לבדיקת קומבו תקופת חלון שונה מזו של ה-ELISA. תוצאת הליך איתור האנטיגן יכול לזהות הדבקה שהתרחשה שלושה שבועות לאחר החשיפה. על מנת לשלול הדבקה בוודאות משרד הבריאות ממליץ לבצע בדיקה 3 חודשים לאחר החשיפה על מנת לשלול מקרים נדירים של אבחנה מאוחרת.

מומלץ לעבור את הבדיקה לגילוי הנגיף במרכזי הבדיקות של הוועד למלחמה באיידס או במרכזי האיידס של בתי החולים. רק מרכזים אלו ערוכים להתמודד עם כל תוצאה.

במרכזי הבדיקות של הוועד למלחמה באיידס בתל-אביב ובבאר-שבע, הבדיקות הן אנונימיות. אין צורך בהצגת תעודה מזהה. התהליך הוא דיסקרטי ולא נרשם בשום מקום. תוצאות הבדיקה ניתנות תוך חצי שעה עד יומיים מרגע ביצוע הבדיקה ואנו מלווים אתכם גם בעת מתן התוצאות. בנוסף לכך, מרכזי הבדיקות של הוועד הם היחידים בישראל אשר מעניקים ליווי של יועץ מוסמך לכל נבדק/ת טרם הבדיקה ובעת קבלת התוצאות. הייעוץ אשר ניתן על ידי מתנדבים, בוגרי הכשרה מיוחדת, יאפשר לכם לשאול את כל מה שמעניין אתכם לגבי גרכי ההדבקה, לקבל מידע מפורט על הבדיקות ולתת לכם כלים להתנהגות מינית אחראית ובטוחה.

למידע נוסף על מרכזי הבדיקות של הוועד למלחמה באיידס לחצו כאן.