______

נשים והנגיף

נשים הן קבוצת סיכון להידבקות ב-HIV בשל סיבות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות. מידע לנשים, נשים בסיכון ונשים שנושאות את נגיף ה-HIV

הריון, לידה ו-HIV

כמחצית מנשאי נגיף ה-HIV בעולם הינן נשים. ידוע כי הסיכון להדבקה ב-HIV כפול בנשים לעומת גברים עקב סיבות גופניות בעיקר. רוב הנשים הנשאיות נדבקו עקב קיום יחסי מין הטרוסקסואלים לא מוגנים. נצפו הבדלים מסוימים במהלך המחלה בין גברים נשאים ונשים נשאיות, אולם ככל הנראה אינם משמעותיים מבחינה טיפולית. קצב התקדמות המחלה והישרדות דומים בגברים ובנשים.

נשאיות HIV יכולות להרות בדומה לנשים לא נשאיות, במקרים כאלה ניתן לבצע הפריה מלאכותית המתבצעת בבית ע"י בני הזוג

הריון ולידה

ישנה חשיבות גדולה שנשים בהיריון יעשו בדיקת HIV. לפי נתוני המעבדה לאימות בדיקות HIV בתל השומר, 135 נשים נדבקו ב - HIV במהלך שנת 2014, 57 מהן, כמעט חצי, אינן משתייכות לאף קבוצה הנחשבת כקבוצה שבה יש סיכוי גדול יותר לחשיפה לנגיף.

אין השפעה שלילית של הריון על מהלך המחלה או של נגיף ה-HIV על ההריון. נשים נשאיות רבות יולדות היום ילדים ללא בעיות מיוחדות. שכיחות ההדבקה ב-HIV של תינוקות לאימהות נשאיות שטופלו מניעתית קרוב לאפס ( פחות מ-0.5% ) כך שבאופן מעשי תינוקות לנשים נשאיות שיודעות שהן נשאיות, נולדים ללא HIV. יש לטפל תרופתית בכל אישה נשאית הרה, גם אם אינה זקוקה לטיפול תרופתי עקב מצב נשאותה, בכדי למנוע הדבקה של העובר. אישה שאינה מטופלת לפני ההריון תחל טיפול תרופתי רק בשליש השני להריונה באם הדבר מתאפשר, על מנת לא לחשוף את העובר המתהווה בחודשי ההיריון הראשונים לתרופות כלשהן. בהמשך תטופל האישה גם במהלך הלידה והתינוק יטופל מניעתית בסירופ למשך 6 שבועות.

למרות האמור לעיל, אין מידע המראה פגיעה משמעותית בילדים שנחשפו לתרופות נגד הנגיף במהלך ההריון ולאחריו. יש לשים לב ביתר תשומת לב למצבים כגון חוסר דם בנשים הרות עקב שילוב של ההיריון עם הטיפול התרופתי הניתן, ולטפל בהתאם. מומלץ בתוקף לנשים נשאיות לא להניק את תינוקותיהם עקב סיכון משמעותי להדבקה בדרך זו. בישראל אף קיימת תכנית המספקת תחליפי חלב בחינם לתינוקות שנולדו לנשים נשאיות למשך שנת חייהם הראשונה. בדיקת התינוק לנוכחות הדבקה מתבצעת במספר שלבים לאחר הלידה ומסתיימת בגיל 4 חודשים לערך.

תחלואה במערכת המין

קיימים הבדלים בתחלואה בין המינים, בעיקר תחלואה הקשורה במערכת המין. ישנה שכיחות גבוהה יותר של מחלות הפות וצוואר הרחם, היכולות להוביל להתפתחות סרטן במהירות גבוהה יותר מאשר בנשים שהינן נשאיות. הגורם למחלות אלו הוא נגיף ה-HPV המועבר גם הוא בהדבקה ביחסי מין והינו שכיח מאוד בנשים. הסיכון להתפתחות מחלות אלו עולה ככל שמצב מערכת החיסון בנשאית ירוד יותר. טיפול מכוון נגד HIV מוריד את קצב התקדמות שינויים אלו ואף מאפשר נסיגתם. מומלץ ביצוע בדיקת רופא נשים ומשטח מצוואר הרחם (PAP) בכל נשאית HIV פעם בשנה. כיום ישנם חיסונים לנגיף ה-HPV אשר הוכחו כיעילים מאוד למניעת הדבקה בנגיף זה בנשים ללא HIV. אין עדיין מידע מספיק להמלצה או שלילת מתן חיסונים אלו בנשים נשאיות HIV.

ידועה שכיחות גבוהה של זיהום בנגיף ההרפס בנשים נשאיות HIV. נוכחות זיהום זה מגבירה את הסיכון להדבקה ב-HIV בגברים המקיימים יחסי מין לא מוגנים עם נשים אלו. הפרשה פעילה של נגיף ההרפס באיברי המין מתרחשת גם ללא נוכחות תופעות כלשהן באישה ומגבירות את הסיכון להדבקה. ביטוי הזיהום הינו כשלפוחיות ו/או כיבים באיזור אברי המין בעיקר, אולם תתכן מחלה מפושטת באיברים רבים בגוף (ריאות, ושט, מח וכו') במצבים של חסר חיסוני משמעותי. במצבים מיוחדים ניתן לטפל באמצעות תרופות שונות (אציקלוביר או ואלציקלוביר) על פי המלצת רופא נשים.

נגיף הפפילומה ומזעור הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם או סרטן פי הטבעת

מאחר שבדיקת דם רגילה אינה יעילה בזיהוי נגיף הפפילומה, משתמשים בבדיקה גופנית שנקראת PAP. בבדיקה זו אוספים דגימה של תאים מצוואר הרחם (או מפי הטבעת, ועל כך בהמשך), 'צובעים' את הדגימה על מנת לבחון אותה בכלים מעבדתיים (מיקרוסקופ) ומנסים לזהות שינויים בתאים שעשויים להצביע על תהליכים קדם-סרטניים או סרטניים.  במידה ומתגלים ממצאים לא תקינים, קיים טיפול לפפילומה.

 

במחקר גדול שבו בדקו תחלואה בקרב נשים החיות עם HIV נמצא כי 70% מהן סובלות מנגיף הפפילומה בפי הטבעת. חשוב לציין, כי למרות שהדרך העיקרית להידבקות בצורה זו של הנגיף היא באמצעות יחסי מין אנאליים, ניתן להידבק בפפילומה בפי הטבעת גם אם מעולם לא קיימת יחסי מין בצורה זו. מסיבה זאת, חשוב להקפיד על בדיקת PAPs רקטאלית, בדיוק כפי שזה חשוב לבצע את הבדיקה הוגינאלית. בבדיקה הרקטאלית של PAPs, בדומה לבדיקות השגרה של משטח צוואר הרחם, נאספים תאים מאזור פי הטבעת. לאחר מכן, דגימה זו נבדקת במעבדה על מנת לגלות בהם שינויים שעשויים להצביע על תהליכים סרטניים או קדם-סרטניים.

 נשים החיות עם HIV עלולות לסבול גם מדיספלזיה של צוואר הרחם ושל פי הטבעת. דיספלזיה היא למעשה התפתחות לא תקינה של רקמה מסוימת בגוף. בדיקה תקופתית של צוואר הרחם וטיפול הולם בדיספלזיה מתקדמת, מפחית בצורה ניכרת את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם וסרטן של פי הטבעת (בנשים ובגברים). מאחר וחלק מרופאי הנשים לא תמיד נוהגים להציע בדיקות אלו לנשים עם HIV, חשוב שתדעי לבקש את הבדיקה ולהסביר על חשיבותה לרופא המטפל. כמו כן, הוועד למלחמה באיידס נמצא בקשר עם קופות החולים, ופועל לגיבוש המלצות וקווים מנחים לבדיקות שגרה שעל הרופאים להציע לכל אישה שחיה עם HIV.