______

הנחיות בנוגע ליחסי מין בתקופת הקורונה

.

מדינת ישראל כמו כל העולם מתמודדת עם מגיפה חסרת תקדים

מדינת ישראל כמו כל העולם מתמודדת עם מגיפה חסרת תקדים. לכל אחת ואחד מאתנו היכולת לעצור את התפשטות הקורונה, והחובה להגן על ההורים שלנו, על סבתא ועל סבא, על חברים עם מחלות רקע ועל עצמנו.

בימים אלה אנו נדרשים לשנות את הרגלי החיים הקבועים שלנו באופן זמני, ולהקפיד על התנהגות שלא היינו רגילים או נדרשים אליה בעבר.

הנחיות משרד הבריאות מחייבות גם אותנו. התקנות שהוצאו אוסרות על מפגש בין אנשים אשר אינם חולקים חיים באותו בית אלא במספר מצומצם של מקרים חיוניים.  

בנוסף חשוב לציין שבימים אלו מערכת הבריאות נמצאת בעומס חסר תקדים, בדיקות למחלות העוברות במין (בדיקות שתן, לוע ופי הטבעת )מבוצעות באותן מעבדות בדיוק שבהן מבוצעות בדיקות הקורונה. לכן, לאור העומס האדיר על המעבדות בדיקות למחלות מין יצומצמו למינימום החיוני. הסכנה בהידבקות במחלות מין אחרות גבוהה יותר,מכיוון שכרגע לא ניתן להבטיח שתקבלו את הטיפול ההולם ובזמן הרצוי.

כללי ברזל לגבי המשך קיום יחסי מין

*הכללים שלהלן מנוסחים בלשון זכר, אך פונים לכל האוכלוסיות, הנטיות המיניות והזהויות המגדריות השונות.

• "בן הזוג" הבטוח ביותר למין הוא אתה לבדך. אוננות, תוך שמירה על כללי ההיגיינה הנדרשים בתקופה זו, לא תפיץ קורונה. אפשר להשתמש גם במצלמה ובהתכתביות ולעשות מין וירטואלי משותף בהסכמה הדדית.

• גם יחסי מין עם בן זוג קבוע שאיתו אתה חי ומקיים יחסימין מונוגמיים בתקופת הסגר- הינם בטוחים.  

• יש להימנע מקיום יחסי מין עם אדם שמגיע מחוץ לבית בו אתם שוהים. במידה ובכל זאת אתם מקיימים יחסים עם אחרים מחוץ לביתכם עליכם למצוא פרטנר אחד קבוע ובתקופה הקרובה לקיים רק איתו יחסי מין, ובתנאי שמלבד המגע ביניכם שניכם שומרים על כללי הריחוק החברתי בצורה מיטבית. יש להמנע לחלוטין מקיום מין קבוצתי.

 

הנחיות לגבי טיפול מונע הידבקות ב-HIV (פרפ) בתקופת הקורונה

כפי שאמרנו, זה הזמן לחדול מקיום מין מזדמנים (סטוצים) ולכן, ייתכן שרבים מכם ישקלו להפסיק את הטיפול היומי ב- PrEP. טיפול גמיש מאוד אם נסיבותיך משתנות, ולאחרהמשבר הזה ניתן יהיה לחזור ולהשתמש בו בבטחה. אנא התייעצו עם רופא הפרפ שלכם לגבי המשך נטילת הטיפול.

 

האם PrEP מונע או מטפל בווירוס הקורונה?

לא. התרופות המשמשות לפרפ אינן מונעות קורונה. והן אינן פועלות לטיפול בווירוס הקורונה.

לכן, אין כל טעם להגדיל את מינון הפרפ הרגיל כדי למנוע או לטפל בווירוס הקורונה.

 

כיצד אעבור ממינון יומי של פרפ ל- פרפ מבוסס אירוע?

נציין שאופן הנטילה שאושר ע"י משרד הבריאות בישראל הינו נטילה יומיומית בלבד. עם זאת, אופן נטילת PrEP מבוסס אירוע מבוצעת באופן הבא:

נטילה של מנה כפולה (2 כדורים יחד) 24 שעות עד שעתיים לפני קיום יחסי המין ואז נטילת כדור בודדכל 24 שעות, עד שעברו שני ימים מלאים לאחר יחסי המין ללא קונדום בפעם האחרונה.

לדוגמה, אם קיימת יחסי מין פעם אחת, זה כרוך בנטילת 2 כדורים יחד לפני קיום יחסי המין, כדור שלישי לאחר 24 שעות וכדור רביעי לאחר 48 שעות, סה"כ 4 כדורים סביב מפגש מיני אחד. אנחנו ממליצים לכם תמיד להתייעץ עם רופא הפרפ שלכם לפני כל שינוי בנטילת הטיפול.

 

כיצד אוכל להפסיק את נטילת הפרפ ולהתחיל אותה שוב באופן בטוח ומיטבי?

הפסקה וחזרה נכונה לפרפ חשובה מאוד על מנת למנוע הידבקות, או היווצרות של עמידויות של הנגיף במקרה שבו המטופל נדבק ב-HIV בתקופת ההפסקה. על כן יש להקפיד על ההנחיות הבאות:

1. את הטיפול יש להמשיך ליטול במשך שבוע מהמגע המיני האחרון שהיה ללא קונדום. כלומר,הפסקת פרפ רק שבוע אחרי יחסי המין האחרונים.

2.בתקופת ההפסקה ובמידה ואתה מקיים יחסי מין יש להקפיד על שימוש נכון בקונדום.

3.לפני החזרה לפרפ, מומלץ מאוד לבצע בדיקת HIV עדכנית.

4. עםהחזרה לטיפול, יש ליטול את הטיפול במשך שבוע לפני הורדת הקונדום. במידה ולאמתאפשרת נטילה של שבוע טרם הורדת הקונדום, יש לקחת מנה ראשונה של שני כדורים יחד ולקבל הגנה תוך 24 שעות. בהמשך יש להמשיך ולקחת כל יום כדור אחד כפי שנלקח בעבר.

 

 

מחברי הנייר:

 

ד"ר גל וגנר קולסקו, חבר ועד מנהל

עו"ד חן שמילו, מנכ"ל הוועד

עידן ברק, סמנכ"ל וראש מערך הסברה

סער מעוז, סמנכ"ל ורכז 'בלה דואגת'