______

HIV-השפעות סטיגמה וסטיגמה עצמית

מור ארם, עובדת סוציאלית, מנהלת המערך הפסיכו-סוציאלי, הוועד למלחמה באיידס | נובמבר 2020

הוועד למלחמה באיידס מחפשים מנהל/ת משרד בחצי משרה

אלפי אנשים חיוביים לנגיף ה-HIV חיים בישראל. מרביתם לומדים, עובדים ומנהלים אורח חיים רגיל לחלוטין, הכולל טיפול תרופתי ובדיקות תקופתיות. רפואת ה- HIV השתנתה מקצה לקצה מפרוץ מגפת האיידס בשנות ה-80 המוקדמות. החל ממחקר ראשוני מאד בזירה מדעית בתולית כמעט, דרך פריצת הדרך המשמעותית - מציאת טיפול תרופתי, בשנת 1996, שהפך את המחלה מקטלנית לכרונית, ודרך ימים אלה ממש, בהם העומס הנגיפי בדמו של אדם החי עם HIV, המטופל תרופתית ונמצא תחת מעקב רפואי, נחשב  ״אנדיטקטקבל״ (undetectable). קרי, אם הווירוס נמצא מתחת לסף הזיהוי בדמו ומערכת החיסון שלו  תקינה, הוא אינו יכול להעביר את הנגיף לאדם אחר*. עובדה זו היא  בעלת השלכות מרחיקות לכת לתפיסת העצמי של האדם שחי עם HIV ולאופן בו הציבור יתייחס אליו.

לא בהלימה לפריצות דרך מדעיות-רפואיות-חברתיות-פסיכולוגיות משמעותיות אלה, דעת הקהל הציבורית והמודעות החברתית למחלה ו/או לאנשים שנושאים את הנגיף, נשארה הרחק מאחור. הסטיגמה שאנשים המאובחנים עם HIV חיים בצילה, הן ברמה הרגשית והן ברמה החברתית, היא משמעותית ובעלת השלכות נפשיות קשות.

כיום, סוגיה מרכזית וייחודית בהתמודדותם של החיים עם HIV, היא אותו חולי חברתי - עמדות אנכרוניסטיות ותפיסות מוטעות לגבי המחלה כסופנית ולגבי אופן ההדבקה בה, המגביר נידוי והרחקת נשים החיים עם HIV, אפלייתם ויצירת מצב חברתי מתמשך של שתיקה, השתקה וסוד.

 

למה רוב הא.נשים החיים עם HIV בוחרים לחיות בסוד

בניגוד למחלת האיידס, שנצרבה בזיכרון כמחלה המאופיינת בהיבטים גופניים וויזואליים, לא קיימת עדות נראית להימצאותו של נגיף ה- HIV בדם. “ארון הנשאות” הוא שקוף לחלוטין וכאמור, אלפי אנשים חיים בישראל עם הנגיף, רובם המוחלט לא נוטים לשתף, אלא את המעגלים הקרובים ביותר.

הווירוס מועבר בעיקר באמצעות יחסי מין. בדומה לשאר המחלות המועברות באמצעות מין, ניתן להניח כי כמעט כל אחת ואחד מביננו חוו לפחות סיטואציה אחת בה עלול היה להדבק. ואולם, למן ההתחלה, אנשים שנדבקו, תוארו ותויגו בציבור כ״אחרים״ – א.נשים מקבוצות שוליים, מופקרים מינית, לא מוסריים, מלוכלכים, מסוכנים לציבור, פגומים,מסכנים, דוחים ועוד. דימויים אלה נחרטו חזק בזיכרון הקולקטיבי. האֲחֵרוּת וההזרה, גררו עמן פחד ואימה מאנשים חיוביים, ואלו נחרטו גם הם.

אדם אשר במהלך חייו, ספג והטמיע סטיגמות אלה, והחזיק באותן עמדות ודעות קדומות, יעמוד עת גילוי המחלה, אל מול מציאות חדשה ומורכבת. עצם גילוי ה-HIV, לא יביא עמו, ככל הנראה, שינוי באותן תפיסות ועמדות, והסטיגמה תתעורר ותרים ראשה אצל האדם החיובי,כסטיגמה עצמית. סטיגמה עצמית זו, מקבלת לנוכח יחסה של החברה, אישורים רבים ויומיומיים, ואלו מחזקים אצל האדם את החשש המבוסס, כי החשיפה תחמיר את מצבו ותהפוך אותו לפגיע יותר לנידוי, הפליה, בידוד חברתי, ומצוקה חומרית ורגשית.

מורכבות נוספת ואולי ייחודית בסוגית שיתוף סטטוס ה- HIV, היא המוניטין של המחלה בציבור בדגש על סכנת ההידבקות. כל שיתוף, מעבר לתחושות מוכרות קשות שמתעוררות אל מול מוגבלות, מייצר גם תחושה של סכנה, חשש, זהירות אצל האחר, לא רק מפני הידבקות במחלה, אלא מפני מוות ממשי. בדילמה האם לשתף עולות שאלות מורכבות כמו – ״לשם מה? מה השיתוף ייתן לי מלבד תחושה שאנשים נרתעים ממני, שאנשים מפחדים? שגם אם אסביר להם חזור והסבר, עדיין יקונן בהם חשש תמידי מפניי?״

 

השלכות נפשיות של חיים עם סוד.

סביבה של סוד והמטענים הנלווים אליה, יוצרת אצל החיים עם HIV בושה והשתקה. לסטיגמה החברתית והעצמית השלכות ישירות משמעותיות; בושה, תחושת נחיתות, ערעור הזהות העצמית והביטחון העצמי, הימנעות חברתית והתמודדויות נפשיות כגון דיכאון וחרדה. למעשה ניתן לומר שהקושי הנפשי של אדם החי עם HIV הוא משולש, הוא לא רק מתמודד עם המחלה עצמה והטיפול בה, אלא גם סובל מהסטיגמה החברתית ובנוסף, עם סטיגמה עצמית שלו על עצמו כחלש, מנודה, לא ראוי.

אנשים רבים חיים בשלום עם ה- HIV וחלקם אף חשים כי ההדבקה, הגילוי והתהליך שעברו, השפיעו ושינו את חייהם לטובה. בכוחו של שיתוף, לסייע לא.נשים החיים עם HIV לשנות הן את הסטיגמה העצמית המלווה בעמדות ותחושות שליליות שלהם כלפי עצמם והן את התפיסות החברתיות. תהליך זה, לא יוכל להתממש ללא למידה, הפנמה והתקדמות בשינוי התפיסות בקרב הציבור הרחב ובקרב אנשי המקצוע. שינוי זה יחזק את כוחם של החיים עם HIV, ואת האמונה כי זה בסדר לשתף, קיים מרחב בטוח לשתף בו.

ֿ*ביבליוגרפיה

 

Rodger AJ,Cambiano V, Bruun T, et al. Sexual activity without condoms and risk of HIV transmission in sero different couples when the HIV-positive partner is using suppressive antiretroviral therapy. JAMA 2016; 316: 171–81

 

Panel on Antiretroviral Guidelines for Adults and Adolescents. Guidelines for the Use of Antiretroviral Agents in Adults and Adolescents with HIV. Department of Healthand Human Services. Available at http://www.aidsinfo.nih.gov/ContentFiles/AdultandAdolescentGL.pdf. Accessed October 2020 [p59, Antiretroviral Therapy to Prevent SexualTransmission of HIV]

 

Brondani, M., Donnely, L., and Postnikkof, J.(2016). “I’m not HIV positive, I’m undetectable”: Community forum on issueof stigma. Stigma and Health, Vol 1, No 4. American Psychological Association.

מוגש כשירות לציבור על ידי חברת גיליאד GILEAD והוועד למלחמה באיידס 

תהיו בטוחים - תהיו מוגנים מה הסיכוי?

בשנים האחרונות חלה מהפיכה של ממש, בהבנה שלנו אודות ההשפעה החיובית שיש לטיפול התרופתי הניתן לאנשים החיים עם HIV. כבר לפני כעשור החלו להתפרסם תוצאות של מחקרים רפואיים אמינים, שרמזו על פריצת דרך של ממש ביכולתו של הטיפול התרופתי לצמצמם את רמת הנוכחות של נגיף ה-HIV במחזור הדם של המטופל עד לכדי כך, שבבדיקת כמות הנגיף בדם אין לא ניתן למצוא את הנגיף. כלומר, אלו מחקרים המוכיחים, שהטיפול הניתן היום לנשאים הוא כל כך יעיל, שהוא מביא את המטופל למצב שאותו אנו מגדירים היום undetectable. קרי, בלתי ניתן לאיתור.[1] זהו מצב חדש, שלא היה מוכר לנו בעבר, לפני שתוצאות מחקרים אלה פורסמו באופן רשמי ומסודר. תשאלו, מה ההבדל בין מצב שבו נשא מוגדר כ-undetectable לעומת מצב של הבראה מלאה וסופית? הניסיון מראה, שבגופם של נשאים שכבר היו undetectable ושהפסיקו, מסיבה כלשהי, לקחת את הטיפול המוצלח הזה - הנגיף הצליח להשתכפל ולהביא לעלייה בעומס הנגיפי בדם בחזרה. זה אומר, שהטיפול היום מעלים את הנגיף כמעט לחלוטין מגופו של הנשא, אולם לא באופן סופי ומוחלט.

מה בדקו החוקרים?

המחקרים המדוברים נערכו (וחלקם עדיין נמשכים), על ידי חוקרי איידס/  HIV על בני אדם. אלו לא מחקרים על חיות מעבדה. כאן מדובר בזוגות, הטרוסקסואליים והומוסקסואליים, שהסכימו באופן מודע ומתוך רצון לקדם את המחקר בתחום, לקחת חלק.  אלו מחקרים, שבאופן טבעי בחנו את ההשלכות של ההתנהגות המינית של  אותם נחקרים לאורך זמן ממושך (חודשים ושנים). בכל המחקרים מדובר בזוגות מעורבי סטטוס, כלומר: אחד מבני הזוג הוא נשא HIV והשני אינו. חלק מן הזוגות קיימו יחסי מין ללא קונדום בתוך מערכת היחסים בה היו. כולם הסכימו להיות תחת משטר של ניטור ודיווח לעורכי המחקר אודות התנהגותם האינטימית, ולהיות תחת השגחה רפואית, שכללה בדיקות דם תקופתיות וכמובן – שימוש נכון בטיפול התרופתי על ידי הנשא/ית.

מה נמצא באותם מחקרים?

התוצאות שהתקבלו הן דרמטיות ואינן משאירות מקום לספק. הן הפתיעו  גם את החוקרים האופטימיים ביותר, והן מראות, שקיום יחסי מין לא מוגנים במערכת מונוגמית, עם פרטנר/ית נשא/ית HIV , שנותר/ת undetectable בתקופת המחקר, לא הביא להידבקות בנגיף על ידי הפרטנר השלילי ב-כמעט 100% מהמקרים. לדוגמא: מחקר אירופאי מקיף, שהתחיל בשנת 2005 ונמשך במשך עשור שלם, עד 2015, כלל למעלה מ-1700 זוגות מעורבי סטטוס מתשע מדינות מערב אירופאיות שונות (!) בו זמנית. במחקר זה, רוב המשתתפים היו זוגות הטרוסקסואלים. בשנת 2011 התפרסמו תוצאות הביניים של מחקר מקיף זה, אשר הראו כי ב-100% לא נרשמה הדבקה. בבואם לחקור, מהו הדבר שהביא להידבקות בקרב אותם מקרים בודדים של מקרי הדבקה שאירעו במסגרת המחקר, נתקלו החוקרים בסיבות הקשורות ל"גורם האנושי". כלומר, מצבים שבהם לקיחת הטיפול אולי לא היתה סדירה, קיומה של מערכת יחסים מחוץ למערכת היחסים המונוגמית והמנוטרת, וכהנה וכהנה גורמים הקשורים להתנהגותם של בני הזוג. כל האמור לעיל, אינו אומר שאפשר לוותר על הקונדום, בוודאי ככל שהדבר נוגע לקיום יחסי מין מזדמנים. תוצאות טובות אלה הן תוצאה של זוגות שהתנהגותם בוקרה על ידי חוקרים, תוך ניטור קבוע של מצבם הרפואי ושימת הלב הנדרשת בהשתתפות במחקר מסוג זה. בנוסף, כידוע, קיימות מחלות מין נוספות שעולם הרפואה עדיין לא מיגר, כמו עגבת וזיבה, ושהמניעה העיקרית נגדן היא עדיין קיום יחסים עם קונדום.

אם הטיפול כל כך מוצלח, האם הוא מצמצם כבר היום את שיעורי ההדבקה?

נציין, כי גם מערכת הבריאות הישראלית הבינה את היתרון העצום שיש למצב הרפואי החדש על מיגור המגיפה ושיעורי ההידבקות שהיא עלולה לייצר. כלומר, הרופאים במחלקות הזיהומיות המטפלים באופן יומיומי באנשים החיים עם נגיף ה-HIV, מבינים היום שנשא מטופל כראוי, השומר על מצבו כ-Undetectable, הוא לרוב אינו מדבק. כך שיוצא שלטיפול התרופתי הניתן היום לנשאים יש שתי תועלות מדהימות:

  • הוא מציל את חייו של האדם החי עם HIV.
  • הוא מונע הדבקה.

בישראל, ברוב המקרים, ברגע שאדם מאובחן כנושא את נגיף ה-HIV, המלצתנו הרופאים היא להתחיל ולהעניק לו את הטיפול התרופתי מוקדם ככל שניתן. ומאחר ובישראל, היענות האנשים החיים עם HIV בלקיחת הטיפול באופן קבוע ומסודר, היא מהגבוהות בעולם, יש לכך השפעה חיובית על מספר הנדבקים בנגיף מדי שנה. מובן מכך, כי אנשים שאינם מודעים למצבם הרפואי, הינם הגורם המסכן ביותר בחברה הישראלית היום, ככל שזה נוגע להידבקות בנגיף ה-HIV ובמחלות מין אחרות. מכאן ניתן להבין כמה חשוב להסיר את הספק וללכת להיבדק. יודגש שוב, העובדה כי אדם מטופל מיטבית אינו מדבק נכונה עבור נשאים שהם UNDETECTABLE מזה תקופה הנמצאים תחת מעקב רפואי ובדיקות עוקבות. [¹] חשוב להדגיש כי לא מדובר בבדיקת HIV שגרתית בה בודקים נוכחות של נוגדנים לנגיף והיא תהיה חיובית לעולם במי שנדבק בנגיף.

ד"ר איציק לוי מנהל המחלקה הזיהומית המרכז הרפואי שיב"א תל השומר

להלן הקישורים לפרסומים אודות המחקרים שבחנו את השלכות הטיפול התרופתי על הידבקות בקיום יחי מין לא מוגנים:

1.HPTN 052  האתר הרשמי של הגוף שניהל את המחקר ד"ר מירון כהן, מנהל מוסד לבריאות הציבור ומחלות מדבקות באוניברסיטת צפון קרולינה, ארצות הברית, ומי שניהל את המחקר, סיכם את תוצאותיו כך: "זהו מחקר שתוכנן לבחון שתי שאלות: האם טיפול תרופתי לנשאי HIV ימנע הדבקה בקיום יחסי מין, והאם מתן טיפול תרופתי מוקדם ככל שאפשר, ישפר את מצבו הרפואי העתידי של הנשא המטופל. התשובה שלנו לשתי השאלות הללו היא כן מוחלט".

2.PARTNER פרטנר הוא מחקר ארוך טווח שנערך בשיתוף פעולה מרשים של 75 מרפאות, מוסדות מחקר ובתי חולים מ-14 מדינות מערב אירופה. המחקר כולל 458 זוגות של גברים הומוסקסואלים ו-687 זוגות הטרוסקסואלים. לקריאה אודות המחקר ותוצאותיו. ציטוט מתקציר המחקר: "תוצאות ממחקר זה, שפורסמו בכנס בשנת 2014 (CROI), מראות כי לא הודגמה שום הדבקה ב-HIV ממגע מיני עם נשא המוגדר כ-Undetectable. למרות שהיו הדבקות חדשות במהלך תקופת המחקר, אף אחת מהן לא היתה קשורה לפרטנר החיובי שלקח חלק במחקר. בכל אחד ממקרי ההדבקות שאירעו, ניתוח גנטי של הווירוס הראה, שמדובר בהדבקה מפרטנר אחר, שאינו בן הזוג החיובי".