______

HIV וקורונה - מה צריך לדעת

כל מה שאנשים עם HIV צריכים לדעת על נגיף הקורונה החדש

המלצות של החברה הישראלית לרפואת איידס בנוגע למטופלים החיים עם HIV

מאת: ועד הרופאים של החברה לרפואת איידס - ד"ר דן טורנר, ד"ר שרון רייספלד,

וד"ר הילה אלינב.

עדכון אחרון: 18.03.20


בהמשך להנחיות האחרונות של משרד הבריאות אתם וודאי שואלים את עצמכם כיצד להתנהג בימים אלו, ואילו הנחיות מתייחסות אליכם.

כדי לעשות סדר, זאת החלוקה של אנשים שחיים עם HIV לקטגוריות של ההנחיות של משרד הבריאות:


מטופלים שלוקחים טיפול עם עומס נגיפי נמוך ובעלי 4CD גבוה מעל 250, הם אנשים שאינם מדוכאי חיסון, ולכן צריכים לעקוב אחר הנחיות משרד הבריאות לאוכלוסייה הכללית.

מטופלים עם CD4 מתחת ל-250 ו/או עומס נגיפי גבוה נכנסים להגדרת "אוכלוסיות בסיכון" על פי משרד הבריאות - "קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון".


ונכון להיום אוכלוסיות בסיכון נדשרות:

"להקפיד ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית, מאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית".


אם אתם מטופלים עם מחלות נלוות, או כל שאלה שלא ברור לכם איך לענות עליה בנוגע למצב הנוכחי, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם הצוותים המטפלים שלכם.


בנוסף - בבקשה עקבו אחר השינויים שעשויים לחול בהנחיות מצד משרד הבריאות >> http://bit.ly/2Ui33FU

To all AIDS Center patients,
following the latest guidelines from the Ministry of Health, you may ask yourself how to behave these days.
Patients who take treatment and have a low viral load and high 4CD above 250 are not "immunosuppressed" and should follow the Ministry of Health guidelines indicated for any member of the population.
Patients with CD4 below 250 and / or a high viral load enter the following definition of the Ministry of Health:
"Guidelines for at-risk populations - Elderly and people with severe chronic illnesses of any age, long-term respiratory illnesses including asthma, autoimmune diseases, cardiovascular disease, diabetes, immune system disorders and conditions, malignant and immune system diseases, care must be taken and avoided. As much as you can get out of the house, by hosting people at home, except essential services. Friends and family should be helped to bring home supplies. "

Patients with comorbid conditions or any unclear questions will consult with your healthcare staff.

Please note any changes that may apply in the guidelines.

Dr. Dan Turner
Dr. Sharon Riesfeld
Dr. Hila Elinav

מהו נגיף (וירוס) קורונה?

נגיפי קורונה הינם משפחה גדולה של נגיפים הידועים כגורמים למחלות בבעלי חיים ועלולים לגרום לתחלואה גם בבני אדם. הנגיפים קיבלו את שמם עקב הדמיון שלהם במיקרוסקופ אלקטרוני לכתר (קורונה בלטינית) . חומרת הפגיעה בבני אדם משתנה בין הנגיפים השונים במשפחה ונעה ממחלה קלה כגון הצטננות, למחלות עם הופעת סימנים קליניים קשים, הפוגעות בריאות וגורמות לאי ספיקה רב מערכתית כגון, התסמונת הנשימתית המזרח התיכונית  (MERS) והתסמונת הנשימתית החמורה (SARS).  

נגיף הקורונה החדש לא זוהה בעבר כגורם למחלה בבני אדם. במהלך דצמבר 2019 הוא החל לגרום לתחלואה בדלקת ריאות בעיר ווהאן אשר במחוז חוביי במרכז סין, ולאחר מכן תוארה התפשטות של התחלואה לכל המחוזות בסין וכן למקומות אחרים בעולם. מבין כל נגיפי הקורונה אשר גורמים למחלה בבני אדם, נגיף ה-SARS  אשר גרם למחלה קשה בשנים 2003-2004, הוא הדומה ביותר לנגיף מבחינת הרכבו הגנטי.  בתאריך ה-11.2.2020 ארגון הבריאות העולמי החליט להעניק שם רשמי לנגיף  SARS- CoV-2, ולמחלה שהוא גורם  COVID-19 .

כיצד אנשים נדבקים

הנגיף מופרש מדרכי הנשימה של אדם חולה בעיקר בעת עיטוש או שיעול. הטיפות הניתזות יכולות להישאף על ידי אנשים אחרים או לנחות על משטחים. אנשים אשר זמן קצר לאחר מכן יגעו במשטחים אלה ובהמשך יגעו בפה, באף או בעיניים של עצמם עלולים להידבק. טרם הוברר עד כמה המחלה מדבקת, אך בשלב זה נראה כי רמת ההדבקה דומה לפחות לזו של נגיף השפעת.


גם אנשים שנדבקו בקורונה והם בעלי תסמינים קלים בלבד, יכולים להדביק. על כן, משרד הבריאות ממליץ להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה ולהימנע מלחיצות ידיים.

מהם תסמיני המחלה? ועד כמה היא חמורה?

מה ניתן לעשות על מנת להימנע מהדבקה בנגיף הקורונה החדש?חלק משמעותי מהנדבכים בנגיף הקורונה אינם מפתחים תסמינים כלל. בקרב החולים, סימני המחלה דומים לאלו של שפעת. למעשה, לא ניתן לרוב להבדיל בבדיקה קלינית בין הדבקה בנגיף קורונה לבין מחלות נשימתיות רבות אחרות. אבחנת המחלה נעשית באמצעות בדיקה מעבדתית המתבצעת מדגימה של הפרשות מדרכי הנשימה.


התסמינים השכיחים ביותר הם חום, עייפות ושיעול יבש.  

אחד מכל שישה חולים יפתח מחלה קשה שתתבטא בקשיי נשימה. מבוגרים, חולים במחלות כרוניות דוגמת מחלת לב או סוכרת ואנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון נוטים יותר לפתח מחלה קשה. במקרים החמורים ביותר המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות.  

שיעור התמותה מהמחלה מוערך בכ-2% מהחולים, אך מאחר ורבים אינם מפתחים תסמינים ניתן להניח כי שיעור התמותה מבין הנדבקים הוא נמוך יותר אף כי עדיין מוקדם מכדי לאמוד אותו  .

מה ניתן לעשות על מנת להימנע מהדבקה בנגיף הקורונה החדש?

בראש ובראשונה להימנע מהגעה למקומות שבהם ידוע שיש העברה מקומית של הנגיף. מעבר לכך מומלץ לשמור על כללי היגיינה שעשויים למנוע הדבקה בנגיפים אחרים של דרכי הנשימה דוגמת מחלת השפעת והם  :  


  • להקפיד על רחיצת ידיים עם מים וסבון או בחומר חיטוי על בסיס אלכוהול לעתים קרובות (בעיקר לאחר שיעול ועיטוש ולאחר מגע עם אדם חולה או סביבתו).  
  • להימנע מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה. לשמור על מרחק של מטר אחד לפחות מאנשים חולים, משתעלים או מתעטשים.  
  • להימנע מלחיצת ידיים.  
  • להימנע ממגע עם הפה, האף והעיניים.  
  • להקפיד על שיעול ועיטוש למרפק או למטפחת חד פעמית ולהשליך אותה לאשפה.  
  • להימנע משימוש בכלי אוכל משותפים באותה ארוחה.  
  • להימנע משהייה במקומות ציבוריים כאשר מרגישים חולים .
  • להימנע מעישון - מסתמן כי עישון הינו גורם סיכון מוגבר להופעת סימנים קשים לאחר הידבקות בנגיף.  

הנחיות משרד הבריאות


מה עם אנשים עם HIV ?

בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, אנשים עם מערכת חיסונית פגיעה נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבק בנגיף הקורונה החדש ולפתח מחלה חמורה יותר. כיום, אוכלוסיית ה-  HIV בעולם מזדקנת, וכמעט מחציתם מעל גיל 50 ומעלה. אנשים עם ספירת תאי  CD-4 נמוכה עלולים להימצא בסיכון מוגבר. עם זאת, בשיחה עם צוות הוועד, משתפת ד"ר רותי גופן, מנהלת מרפאת כיכר הבימה של מכבי שירותי בריאות, כי "נכון להיום אין שום עדות לכך שאנשים שחיים עם  HIVנמצאים בסיכון יתר מנגיף הקורונה. ההנחה בשלב זה היא שאצל מי שמטופל היטב, הסיכון זהה לאוכלוסייה הכללית".  


בקרב אנשים החיים עם HIV, "הכל תלוי ברמת תפקוד מערכת החיסון", אמר ד"ר פרגאם למגזין- POZ. "עבור אדם החי עם HIV שמקבל טיפול אנטי-רטרו-ויראלי יציב ובעל ספירת CD-4 תקינה, הסיכון שלהם עשוי להיות מוגבר מעט. HIV היא מחלה שונה מזו שהייתה לפני שנים. לאנשים שיש להם מערכת חיסון משוחזרת בגלל הטיפול, הסיכון לא יהיה שונה בצורה אדירה מיתר האוכלוסייה" .

האם צפוי מחסור בתרופות?

נראה כי למרות סימנים ראשונים להאטה כלכלית, ואולי אף משבר עמוק, לא צפויה פגיעה בשרשרת האספקה בארץ. ככלל, אנשים הזקוקים לתרופות מרשם צריכים להשתדל שלא להגיע למצב בו אין להם די תרופות לפחות לשבועיים הקרובים. מחסור יכול להתרחש מכיוון שהחומרים לתרופות רבות - בעיקר גנריות - מיוצרים בסין. בארץ, קיים מאגר רחב של טיפול תרופתי שניתן לקבל לתקופה של חצי שנה לפחות, וכרגע לא צפוי כל מחסור בארץ.

הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על רוגע ולהתמקד בדרכי הגנה מכיוון שפעולות שנראות קטנות למען שמירה על היגיינה והימנעות מקהל עשויות למנוע הידבקות.