______

מערך ההסברה לבריאות מינית

מערך הסדנאות וההסברה מקיים הרצאות, סדנאות ומפגשים במטרה להעלות מודעות לחשיבות מין מוגן, למנוע הדבקות ב- HIV ולהילחם בסטיגמה הקיימת על המחלה ועל אנשים החיים עםHIV

מבוא ופרטים ליצירת קשר

בעמוד זה נפרט על עמותת הוועד למלחמה באיידס בכלל ופעילות מערך ההסברה לבריאות מינית בפרט. נעמוד על הרקע וההצדקה להפעלת המערך וקביעת מטרותיו, ונפרט בנוגע לפעילויות ההסברה אותןאנו מציעים לקהלי היעד השונים, לרבות מחירון הפעילות. ניסיונו המקצועי, הוותקהארגוני ומאגר הידע שמהווה הוועד למלחמה באיידס כארגון בריאות ציבור המתמחהבבריאות מינית, מאפשרים למערך ההסברה להציע מגוון רחב של תכנים מודולריים ומשתנים,בהתאם לקהלי היעד השונים והמסגרות בהן מתבצעת פעילות ההסברה.

 

לפרטים נוספים והזמנת פעילויות הסברה:

עידן ברק, סמנכ"ל וראש מערך ההסברה, הוועד למלחמה באיידס.

טלפון: 054-3200067

פקס: 03-5611764

דואר אלקטרוני: hasbara@aidsisrael.org.il

מי אנחנו ומה המערך עושה?

הוועד למלחמה באיידס הואהארגון הלא ממשלתי היחיד ברמה הלאומית, הוותיק ובעל המשקל הרב ביותר העוסק  ב-HIV ומחלות מין נוספות, הן בהיבט של מניעה, מידע והסברה, והן בהיבט של ליווי ותמיכה. העמותה הוקמה בשנת 1985 על-ידי קבוצת פעילים חברתיים במטרה לקדם את בריאות כלל הציבור בכל הנוגע לנגיף ה-HIV, ועם השנים התרחבה פעילות העמותה גם לנושאים הקשורים בבריאות מינית באופן רחב יותר.

פעילות ההסברה של הוועד למלחמה באיידס כוללת סדנאות לבני נוער ומבוגרים, מרכזי בדיקות וייעוץ בת"א וחיפה,אתר אינטרנט המקיף מסוגו בישראל, פורומים ברשת, הפקת קמפיינים פרסומיים להעלאת המודעות וקו טלפוני פתוח למידע.

מערך סדנאות ההסברה של הוועד למלחמה באיידס פועל מזה  כ-25 שנים ומספק מידע חשוב על התנהגות מינית אחראית לכ-25,000 בני נוער, מבוגרים ואנשי מקצוע בכ-150 מסגרות מדי שנה, בהן מסגרות חינוך פורמאליות ובלתי פורמאליות, לרבות: בתי ספר, מסגרות וער בסיכון,מכינות קדם צבאיות, צה"ל, שב"ס ועוד.

הפעילויות מועברות על ידי צוות מנחי סדנאות, ולו רקע בחינוך ו/או בעבודה עם בני ובנות נוער במסגרות שונות. צוות המנחים עובר הליך גיוסומיון קפדני, שלאחריו הכשרה מקיפה בתכנים הקשורים לבריאות מינית בהיבט הפיסי והרגשי. את צוות מנחי הסדנאות מלווים אנשי מקצוע מתחום ה-HIV ומחלות המין והייעוץ החינוכי.

החשיבות בהסברה לבריאות מינית

ידע אמין ושיח פתוח על נושא המיניות הם הבסיס למיניות מיטבית. אך במציאות של ימינו, השיח סביב נושא המיניות אינו מספק. מסקרים שערכנו, עולה כי כמחצית מההורים בישראל אינם מתכוונים לדבר עם ילדיהם על יחסי מין,וזאת בעוד שמרבית בני הנוער מעידים כי את המידע שיש ברשותם בנושא מין ומיניות קיבלו ממקורות בלתי מוסמכים, כגון אתרי אינטרנט וחברים בני גילם. מקורות מידע אילו משפיעים לעיתים קרובות על הרגלים מיניים בלתי אחראיים (למשל, מין בלתי מוגן)ויוצרים תפיסות שגויות לגבי יחסי מין. לצד זאת, נתוני משרד הבריאות מהשנתיים האחרונות מעידים על עלייה משמעותית בכמות ההדבקות החדשות ב-HIV בקרב גברים ונשים שאינם משתייכים לקבוצות סיכון ובכל יום בממוצע במדינת ישראל מתגלה לפחות אדם אחד כחיובי ל-HIV (הנגיף אשר ללא טיפול גורם למחלת האיידס).

גם אנחנו בוועד למלחמה באיידס יצאנו לבדוק את הנושא, ובסקר שנערך בשנת 2017 מטעמנו על ידי מכון הסקרים "רושינק",  שאלנו 500 בני ובנות נוער בגילאי 15-18 מספר שאלות על התנהגות מינית ועל חינוך מיני.

בסקר נשאלו המשתתפים האם ההורים שלהם (אחד מהם או שניהם) דיברו אתם בשנה האחרונה על מיניות, יחסי מיןאו על התנהגות מינית בכלל.

יותר ממחצית (57%)  מבני הנוער דיווחו, שהוריהם לא דיברו איתם כלל בשנה האחרונה על מיניות, יחסי מין או על התנהגות מינית בכלל.

בנוסף, מצאנו כי 82%מבני ובנות הנוער הודו כי צפו באופן יזום בפורנו עד שהגיעו לגיל 14.

משני נתונים אלו ניתן להסיק שרוב ההורים, שאמונים על הקניית ערכים וחינוך לילדיהם לא משוחחים איתם על הנושא, זאת בזמן שילדיהם צופים בפורנו באופן יזום ועל ידי כך לומדים את ההרגלים המיניים שלהם ורוכשים עמדות סביב מיניות.

כמו כן, שאלנו את המשתתפים בסקר האם אחד מאנשי החינוך בבית הספר שלהם (המחנך/ת, היועץ/ת וכו') דיברו אתם בשנה האחרונה על מיניות, יחסי מין או על התנהגות מינית בכלל.

66% מבני הנוער דיווחו, שאחד מאנשי החינוך בבית הספר שלהם דיבר איתםלפחות פעם אחת על מיניות, יחסי מין או על התנהגות מינית בכלל.

אך למרות הנתון המעודד,כששאלנו את המשתתפים לגבי המקור אליו יפנו לקבל עזרה או ייעוץ בנושא מיניות, יחסי מין  או התנהגות מינית בכלל, התשובות העידו על מגמה בעייתית.

במקום הראשון דורג האינטרנט עם 38%, במקום השני דורגו החברים עם 21% ובמקוםהשלישי דורגו ההורים עם 18%. לצערנו, מערכת החינוך- המורים והיועצים דורגו במקום האחרון עם בין 1-2% בלבד שיפנו אליהם למתן עזרה.

ממצאים אלו משקפים לדעתנו את הפער בין החינוך המיני שקיים בשטח לבין הצורך הממשי של בני ובנות הנוער, ואת ההשלכות של היעדר שיח פתוח בנושא מין ומיניות, אשר נחשב במקרים רבים לטאבו בחברה.

בעידן שבו לכל נערו נערה יש טלפון חכם וגישה בלתי פוסקת למקור הידע הגדול ביותר - האינטרנט, מקורות המידע העיקריים של מרבית בני הנוער בנושאי מין ומיניות אינם עוברים סינון ובקרה מגורמי הסמכות בחייהם ונשענים בעיקר על פורנוגרפיה, אפליקציות היכרות, פורומים ושאר מקורות מידע המציגים תמונת מציאות מעוותת היוצרת דימויים שגויים על עולם המין והמיניות.

אנחנו, כמבוגרים משמעותיים עבור בני ובנות הנוער בישראל, צריכים לבדוק מה הם יודעים בנוגע למיניותבריאה ואיזה גורם סיפק להם את המידע.

הוועד למלחמה באיידס רואה את האחריות לחינוך המיני בישראל כאחריות משותפת הן של ההורים והן של הצוותים החינוכיים מטעם משרד החינוך. לעמותת הוועד למלחמה באיידס למעלה מ-25 שנות ניסיון בפעילויות בבתי ספר. אנו מאמינים כי בידנו היכולת והידע לסייע לתת כלים לבני נוער,הורים ואנשי חינוך לקיום שיח פתוח ומאפשר בנושא מין ומיניות. בימים אלה אנחנו עושים מאמצים להרחיב את פעילות הסדנאות במטרה להגיע לכמה שיותר צעירים וצעירות בישראל, ולדבר איתם בצורה מקצועית ופתוחה על יחסי מין ואחריות מינית,מתוך הבנה שההרגלים אותם בני הנוער מאמצים בתחילת הדרך, ינתבו את ההתנהגות וההרגלים המיניים שלהם בהמשך.

בפעילות ההסברה אנו מדברים על הנושא בגובה העיניים, במטרהלהעלות מודעות לחשיבות מין מוגן והגורמים המביאים להתנהגות סיכונית, למנוע הדבקותב- HIV ומחלות מין, למנוע הריונות בלתי מתוכננים ולהילחם בסטיגמה הקיימת על מחלות מין (המונעת מרבים להיבדק) ועל האנשים החיים עם HIVכיום בישראל. אנו משיבים על שאלותהתלמידים והתלמידות בנוגע למין, מיניות ומשיכה מינית, תוך שימת דגש על החשיבותשמין יתקיים בהסכמה מלאה ומתוך בשלות רגשית, על שוויוניות בין בנים לבין בנות בכלהחלטה שנוגעת למגע מיני, ותוך עידוד הנערים והנערות "לא לשמור בבטן"שאלות שמציקות להם בנוגע למין ולמיניות, אלא להתייעץ עם מורים, בני משפחה או עםגורמים מוסמכים רלוונטיים

פעילות הסברה לקהילת התלמידים

הפעילות המוצעת לבני ובנות נוער בגילאי תיכון:

·        סדנת "מדברים על מין, בטוח"-

סדנת הדגל של הוועדלמלחמה באיידס, הפועלת בהצלחה במסגרות חינוך כבר למעלה מ-25 שנים והינה סדנהייחודית, שאין לה מקבילה בארגונים אחרים העוסקים בתחום. הסדנה עוסקת במגוון סוגיותותכנים הקשורים לבריאות מינית (בדגש על ההיבט הפיזי): דרכי הדבקה ומניעה של מחלותמין ו-HIV, חשיבות בדיקות למחלות מין, שימושנכון בקונדום ועוד. כמו כן, הסדנה מעודדת לאחריות מינית ושוויון בין המגדריםבקשרים מיניים ומעודדת לתקשורת פתוחה וכנה סביב מין ומיניות. מוצעת בשפות: עברית,אנגלית, רוסית, ערבית ואמהרית.

·        סדנת מיניות בריאה-

עוסקת במגוון סוגיותותכנים הקשורים למיניות בריאה (בדגש על ההיבט הרגשי): מטרת סדנה הינה לפתח תפיסהולהעניק כלים למיניות בריאה ומיטבית לבני נוער הנמצאים בתקופה בה היחסים המינייםמתחילים להתפתח ותופסים חלק מרכזי מחייהם.

סדנה זו שמה לעצמהכמטרה להפגיש את בני הנוער עם מצבים בהם הם עשויים להיתקל  במהלך חייהם ומאפשרת להם להכין את עצמםלהתמודדות, בצורה בונה ומיטבית למצבים אלה בהווה ובעתיד. בין הנושאים בהם עוסקתהסדנה: מגדר, זהות מינית, משיכה מינית, שיקולים לקיום יחסי מין, תקשורת מילוליתפתוחה סביב נושאי מיניות, הפערים שבין הפורנו והמציאות והשלכות אפשריות של חשיפהלתכנים פורנוגרפיים, הסכמה, שוויוניות ורצון הדדי, מיתוסים לגבי יחסי מין, תפקודמיני, אמצעי מניעה ועוד. הסדנה יכולה להתקיים כמפגש חד פעמי או 2 מפגשים נפרדים.

·        סיפור אישי של אדם החי עם HIV-

הנערים והנערות יזכולהכרות ייחודית עם אדם שחי עם HIV, להביןאת המשמעויות של החיים עם הנגיף ועם הסטיגמה שמלווה אותו וכן לשאול אותו שאלותשיצופו בעקבות הסדנה וסיפורו האישי. המפגש מחבר את התלמידים לפן האנושי של החייםעם הנגיף, מסייע בקבלת השונה ומרחיק מהחשיבה של "לי זה לא יקרה".

·        חומרי הסברה-

הוועד למלחמה באיידסמספק חומרי הסברה (עלונים, סימניות, פוסטרים, סטיקרים וכו'), המותאמים לבני ובנותנוער ומכילים מידע רב ובגובה העיניים בנושאי בריאות מינית.

 

·        הסרט "הסיפור שלי"-

בפעילויות הסברה שאינןכוללות סיפור אישי, ניתן לשלב סרט בן 30 דקות שהופק בשנים 2016-2017 ומשלב 4סיפורים אישיים של אנשים החיים עם HIV/איידסבישראל. הסרט מלווה במערך שיעור כתוב להעברה ע"י המורה לאחר הצפייה.

 

הפעילותהמוצעת לבני ובנות נוער בגילאי חטיבות ביניים:

·        "תמונת מצב": הצגת יחיד משולבת הנחיה ודיון בנושאי מין ומיניות-

הצגה בת כשעה המיועדת לכיתות ז'-ט' (בנים ובנות יחד, ניתן לקיים בפורום שלעד 4 כיתות- 100/120 תלמידים). מטרות ההצגה הן להעצים בני ובנותנוער ולהעלות את המודעות שלהם בנוגע למיניות בריאה.

ההצגה מאפשרת לבני ובנות הנוער להתבונן מהצד על סיטואציות יומיומיותהקשורות למיניות של בנים ובנות, המבוססות על מקרים אמתיים מהשטח ולנתח אותםבאמצעות הנחייה מובנית ודיון, ועל ידי תהליך זה בני ובנות הנוער יוכלו לזהות מהםמרכיבים של מיניות בריאה ולגבש תפיסה עצמית חיובית יותר בנוגע לשינויים הרביםהמתרחשים אצלם בגיל ההתבגרות.

התכנים בהם עוסקת ההצגה: מיניות ברשת, חיזור, סטיגמות וחרם, שינויים פיזייםשל גיל ההתבגרות ודימוי גוף, פורנו, הנשיקה הראשונה, נטייה מינית.

ההצגה משוחקת עלידי שחקנית מנחת סדנאות הוועד, וכוללת אוסף של סיטואציות המוצגות לקהל בצורתמונולוגים אישיים או דיאלוג מדומה. צוות בית הספר יוכל לבחור מראש חמשסיטואציות מתוך המאגר הקיים, אותן נציג לבני ובנות הנוער. לאחר כל סיטואציה מתנהלדיון מובנה עם הקהל, בו יוכלו הצופים להביע את דעתם. ההצגה מלווה במערך שיעור כתובלהעברה על ידי המורה לאחר הצפייה.

פעילות הסברה לקהילת אנשי החינוך

מגוון תכנים מודולריים להעשרת צוותי חינוך בתחום הבריאות המינית על היבטיו השונים (הן בהיבטהפיזי והן בהיבט הרגשי). התכנים יכולים להיות מועברים הן כתכנים נפרדים במפגשים חד פעמיים והן כחלק מהשתלמות רחבה בהיקף שעות משתנה (סה"כ ניתן להציע תכניםבהיקף של כ-40 שעות אקדמאיות). התכנים פותחו במסגרת קורס משותף עם רשת החינוך "אנקורי" והועברו בה לראשונה, בליווי מקצועי של הוועד למלחמה באיידס.

להלן פירוט הסילבוס למסלול השתלמות מלא, ניתן להעביר גם את כל אחד מהתכנים כתוכן העומד בפני עצמו,לאחר התאמות לקהלי היעד ומסגרת העברת התוכן:

 • איידס/HIV: דרכי הדבקה, מניעה, אבחון ואנטי-סטיגמה
 • מחלות מין: דרכי הדבקה, מניעה ואבחון
 • בירור עמדות ותפיסות אישיות בנוגע למיניות
 • היכרות עם עולם המיניות של בני ובנות נוער כיום
 • התבגרות מינית מבחינה פיזיולוגית, קוגניטיבית     ורגשית
 • מהי מיניות בריאה?
 • מין ביולוגי- איברי רבייה, אינטרסקס
 • מגדר
 • זהות מינית
 • נטייה מינית
 • פגיעות מיניות
 • סקסטינג (התנהגויות מיניות סיכוניות  ברשת)
 • פורנו: השפעות והתמודדות עם החשיפה המוקדמת של מתבגרות ומתבגרים
 • אמצעי מניעה- הורמונליים ולא הורמונליים
 • כלים יישומיים ליצירת שיח ודיאלוג עם בני ובנות נוער על מיניות בריאה

פעילות הסברה לקהילת ההורים

·        סדנה להורים: "חייבים לדבר על זה"-

הסדנה מודולרית ומותאמת להורים לילדות וילדיםבגילאים שונים. בין התכנים בהם עוסקת הסדנה: היכרות עם עולם המיניות של מתבגריםומתבגרות וההתמודדויות הפיסיות והרגשיות עמן הם מתמודדים, דיון בקונפליקטים בשיחעם בני נוער בנושאי מיניות ובסוגיה על מי מוטלת האחריות לקיום השיח ומתי, מידעבנושאי מחלות מין ואמצעים למניעת מחלות מין והריונות בלתי מתוכננים, איך מתמודדיםעם היות המתבגרים חשופים לפורנו ולאינטראקציות ברשת, ומתן כלים לקיום שיח פתוחומאפשר עם ילדנו על נושאי מין ומיניות.

·        "תמונת מצב" (ראו פירוט ב"תכנים לתלמידי חט"ב")-

התאמתתכני ההצגה והדיון לקהילת ההורים לילדים בגילאי חט"ב, המאפשרת התבוננות והבנהשל עולמם של בני הנוער.

 

מחירון הפעילות

פעילות הסברה לגילאי תיכון (סדנת/הרצאת "מדברים על מין, בטוח"/סדנת מיניות בריאה)

·        סדנה (עד 40 תלמידים): 550 ₪

·        2 סדנאות למסגרת: 500 ₪ כל אחת

·        3-5 סדנאות למסגרת: 450 ₪ כל אחת

·        6-7 סדנאות למסגרת: 400 ₪ כל אחת

·        הרצאת "מדברים על מין, בטוח" (עד 150 משתתפים): 750 ₪

·        סיפור אישי (עד 150 משתתפים): 700 ₪

 

חומרי הסברה לגילאי תיכון:

·        סטיקרים: stopAIDS now" / "better safe than sorry""/"סטיגמה- קל להדביק, קשה להסיר" – 25 סטיקרים ב- 10 ₪

·        פוסטרים (ארבעה סוגים לבחירה): 3 ₪ לפוסטר

·        עלון הסברה "למה לי לדעת" / "נכון לא נכון"/ עלון בערבית:15 עלונים ב-10 ש"ח                

·        סרטים אדומים: 50 סרטים ב-10 ש"ח          

·        סימניות סרגל עבות- "המדריך להלבשת והורדת קונדום"): 0.5 ₪ ליחידה

·        סימניות עבות- "האם אתם מוכנים לקיים יחסי מין?": 0.5 ₪ ליחידה

פעילות הסברה לתלמידי חט"ב

·        "תמונת מצב": הצגה מונחית בנושא מין ומיניות בגיל ההתבגרותלתלמידי חט"ב, כולל מערך שיעור להעברה על ידי מחנכת הכיתה: 1,200 ₪

פעילות הסברה לאנשי חינוך/ הורים

·        הרצאה לאנשי חינוך/ הורים (עד 150 משתתפים): 1,200 ₪

·        קורס/ השתלמות "חינוך לבריאות מינית" לאנשי חינוך (10 מפגשים,סה"כ 40 שעות אקדמיות): 15,000 ₪

 

יצוין כי עמותת "הוועד למלחמה באיידס"הינה מלכ"ר ולמחיר לא מתווסף מע"מ.