______

היסטוריה מול עינינו

הטיפול המונע לHIV: לאחר שלושה עשורים וחצי של סטיגמות וחששות – מתחילים לראות את הסוף, כבר בדורנו

הוועד למלחמה באיידס מחפשים מנהל/ת משרד בחצי משרה

"אני בן 45 וכל חיי פחדתי ממין. כשיצאתי מהארון בשנות ה-90 איידס היה גזר דין מוות. איבדתי במשך השנים חברים שנפטרו מאיידס", מעיד בעצב גבר מקליפורניה, שחווה – כמו רבים אחרים – את התקופות הקשות והאפלות יותר עבור הומואים לאחר התפרצות נגיף ה-HIV ומגפת האיידס. מי שחי עם או ליד המחלה, או אפילו על כדור הארץ הזה מאז שהתגלה נגיף ה-HIV ובמשך שנים ארוכות לאחר מכן, מכיר היטב את הלך הרוח הציבורי והחברתי. את הפחד והתסכול הגדול וגם את הטראומה הקולקטיבית שעברו קהילות "שבסיכון". ולכן המשכה של העדות (שפורסמה בגרדיאן הבריטי) מאת אותו קליפורני מרגשת אף יותר, כשהוא מוסיף: "מאז שאני על פרפ, אני רגוע ונהנה ממין בלי המחשבה שתמיד הייתה לי איפשהו בראש שהסקס יכול להרוג אותי".

וזה בדיוק הסיפור סביב PrEP, שכמו שהחזיר את שלוות הנפש וההנאה לחייו של אותו גבר קליפורני, הוא משנה את חייהם של מיליוני אנשים ומשחרר אותם מתסכול של שנים. כך שמעבר לתרומה הרפואית האדירה, PrEP מביא איתו בשורה חברתית דרמטית.

PrEP (Pre exposure prophylaxis), אותו טיפול תרופתי מונע, מצמצם ב-95% את סיכויי ההידבקות של מי שלוקח בקביעות את הכדור היומי. לתרופה כבר יש השפעה ניכרת על הדינמיקה בקהילה הגאה בארץ ובעולם, אבל לא רק עליה – האנושות מחבקת את הקידמה, ואת הטיפול המניעתי החדש המצטרף כעת לפתרון המסורתי יותר, הקונדום. בחו"ל התרופה מופצת לשימוש מסחרי כבר כמה שנים, והחדשות הטובות הן שכעת התרופה מוכרת, זמינה ומסובסדת בהיקף משמעותי גם בארץ.

מאפוקליפסה לאופטימיות

36 שנים אחרי שנגיף ה-HIV התפרץ ונראה לכולנו כמו אפוקליפסה מחרידה, אחרי שנים ששיווענו למציאת תרופה – נראה שאנחנו נמצאים בנקודת מפנה היסטורית. ב-20 השנים האחרונות נוטלים אנשים החיים עם HIV את הטיפול התרופתי המשולב  - אותו שילוב תרופות שמווסת את רמות הנגיף בדם ומאפשר לנשאים חיים ארוכים, שמחים ואיכותיים מבלי שהמחלה תתפרץ.

בשורת הטיפול התרופתי המשולב הביאה למהפכת האנדיטקטאבל (Undetectable), כלומר שנוכחות ה-HIV בגופם של הנשאים יורדת עד שלא ניתן לגלות אותו בבדיקה מעבדתית. השנה הכריז הCDC (המרכז למניעה ובקרה של המחלות בארה"ב) כי אדם אשר חי עם HIV ומקבל טיפול באופן מיטבי, לא יכול להיות מדבק גם בעת קיום יחסי מין לא מוגנים. ברמה העולמית, ככל שיותר נשאים יהיו מטופלים ולא מדביקים, היקפי המחלה יצטמצמו דרמטית. אחרי שהטיפול התרופתי המשולב הוכיח את עצמו, השלב הבא היה מתבקש – פיתוח הטיפול המונע שמבוסס על חלק מרכיבי הטיפול התרופתי המשולב.

החזון: המחלה תוכחד תוך עשור

במציאות הרפואית הנוכחית, כשמצד אחד הטיפול התרופתי המשולב מאפשר חיים ארוכים וטובים לאלה אשר חיים עם HIV ומצמצם את התפשטות המחלה, ומהצד השני הטיפול המניעתי היעיל הופך לזמין יותר - ארגון הבריאות העולמי הגה את תוכנית "90-90-90". לפי החזון הזה, אם יתגלו 90% מאלה אשר חיים עם נגיף ה-HIV בעולם,  90%מהם יטופלו ו-90% יתמידו בלקיחת התרופות עד שיוגדרו כאנדיטקטאבל - תוך פחות מעשור המחלה כמעט ותוכחד ולא יהיו נשאים חדשים.

בינתיים, עד שנגיע למיגור המחלה, PrEP מתקבל בחיבוק ובאהבה במדינות רבות. כבר לפני ארבע-חמש שנים PrEP השתלב בטבעיות בדינמיקה החברתית בקהילה הגאה. "אתה על PrEP?" הפכה מזמן לשאלה נפוצה בברים ואפילו הוטמעה כשדה אינטגרלי בגריינדר (אפליקציית הכרויות המיועדת לקהילה הגאה). מי שביקר בשנים האחרונות בניו יורק ובערים גדולות אחרות בטוח נתקל במקום ההולך וגדל של PrEP בשיח היומיומי. בכל מקום אנשים מתייחסים לשינוי שהוא מחולל ומבקשים להיות חלק מהמהפכה.

במדינות שבהן פרפ מופץ באופן מסחרי, אי אפשר לפספס את השינוי החברתי שהוא מוביל.PrEP מחזיר לאלה אשר עלו על הטיפול את השליטה על החיים שלהם ומפיג את החרדה מהמחלה. עד היום הפחד מהידבקות בנגיף ה-HIV קיים בקהילות רבות. כל אדם מכיר את החרדה הזאת שהגבילה את האינטימיות והקרבה. כולם מודעים לסטיגמה הבעייתית שדבקה באנשים שחיים עם HIV, כתוצאה מהחשש להידבק מהם.

PrEP הוא כמובן לא אמצעי ההגנה היחיד למיגור הנגיף והמחלה. הקונדום היה פה לפניו והוא ממשיך להוות קו הגנה אפקטיבי, זמין ובטוח כנגד הדבקות. חדירת PrEP לשווקים השונים בשנים האחרונות מוכיחה שהוא עשוי לשמש פתרון מצוין דווקא בקרב קהלים שעד כה לא השתמשו בקונדום באדיקות המתחייבת כדי למנוע הדבקה, ואפשר להם להיות בטוחים גם בסיטואציות שאינן צפויות מראש.

חופש נפשי ומחשבתי

הצגתו של הפרפ לעולם, שינתה גם תפיסות מקובלות בענייני שליטתו של אדם על גורלו ועל חייו כמו שמתאר אדם נוסף שעלה על PrEP בראיון לגרדיאן:

"הPrEP סילק את הפחד ואת רגשות האשמה שבקיום יחסי מין. הפסקתי לבחון באובססיביות פרטנרים פוטנציאליים בניסיון לנחש אם יש להם HIV. במקום זה, אני מתמקד באדם עצמו ולא במחלה. זה חופש נפשי ומחשבתי שכבר לא חשבתי שאחווה בימי חיי".

"בכנות, זו פשוט מהפכה", מגדיר גבר מניו יורק את מה שPrEP הכניס לחייו, ומתאר במה מתבטא השינוי: "סוף סוף אני יכול לעשות סקס בלי הפחד התמידי מ-HIV. ובזכות פרפ אני לא הולך להרגיש רע בגלל שבחרתי ליהנות מסקס בדרך שאני רוצה".

החזרת השליטה על החיים זה בדיוק מה שעשתה הגלולה לנשים ולמעמדן לפני 60 שנה. הגלולה, שהוכתרה כאחד ההישגים החשובים במאה ה-20, חוללה מהפך חברתי של ממש כשהעניקה לנשים את השליטה על חיי המין ועל תכנון הילודה שלהן. הגלולה נחשבה לצעד אדיר שזיכה את הנשים באחריות (המתבקשת) על גופן.

כמו שעשתה הגלולה לנשים, כך גם פרפ מחזיר לנוטלים אותו את השליטה על חיי המין שלהם, מבלי להיות תלויים בפרטנרים שלהם. כפי שהגלולה שחררה נשים רבות מהפחד לנהל חיי מין פעילים ומשוחררים מתוך חשש להיכנס להיריון, כך פרפ משחרר אנשים מהפחד לנהל חיי מין חופשיים בגלל החשש להידבק ב-HIV. ולפי אותה אנלוגיה, בדיוק כמו שנשים רבות חוות חיי מין מהנים ומספקים בזכות השקט הנפשי שמעניקה הגלולה, כך שהמשתמשים בפרפ יהיו רגועים יותר לנהל חיי מין איכותיים ומהנים יותר.

PrEP בסצנה המקומית

עוד לפני שפרפ הגיע לישראל הוא נחל הצלחה בעולם. בארצות הברית, למשל, כבר חמש שנים שפרפ נמצא בשימוש מסחרי ומסובסד. השימוש בפרפ בערים כמו ניו יורק וסן פרנסיסקו נפוץ מאוד. בצרפת PrEP מוצע בעשרות מרפאות במחיר מסובסד ובנורווגיה הוא ניתן ללא תשלום. לעומת זאת בקנדה הטיפול מוכר באופן רשמי, אבל ניתן בתשלום מלא. בחלק מהמדינות פרפ נמכר במחיר של כ-4,000-3,000 שקלים לחודש. בארץ ניתן לקבל את התרופה בסבסוד משמעותי, כשהמחיר נע סביב 300 שקלים לחודש. בכל קופת חולים ישנו רופא מטפל שעבר הכשרה ייעודית, והוא זה שמנפק את המרשם לקבלת פרפ.

עכשיו, כשפרפ מוכר וזמין גם בישראל, הוא משתלב בטבעיות בסצנה המקומית. מדברים עליו, רואים אותו, חיים אותו - כנראה שמתחיל גם כאן עידן חדש. ככל שהשימוש בפרפ יתרחב, כך החרדות יתפוגגו, הסטיגמות ייעלמו ונחזיר אלינו את האינטימיות, הקרבה, התשוקה והרגש.