______

חייבים לדבר על זה

ידע אמין ושיח פתוח על נושא המיניות, הם הבסיס למיניות מיטבית

הוועד למלחמה באיידס מחפשים מנהל/ת משרד בחצי משרה

בשנים האחרונות מתגלים בממוצע בישראל מדי שבוע כ-10 נשאיHIV  חדשים. עם זאת, סביר להניח שישנם אנשים רבים החיים עם הנגיף בלא ידיעתם, שכן רק כ-36% מהאוכלוסיה בישראל ביצעו אי פעם בדיקה ל-HIV. נתוני משרד הבריאות מעידים על עלייה משמעותית בכמות ההדבקות החדשות בקרב גברים ונשים שאינם משתייכים לקבוצות סיכון.

ידע אמין ושיח פתוח על נושא המיניות, הם הבסיס למיניות מיטבית; אך במציאות של ימינו השיח סביב נושא המיניות אינו מספק. מסקרים שערכנו, עולה כי כמחצית מההורים בישראל אינם מתכוונים לדבר עם ילדיהם על יחסי מין, וזאת בעוד שמרבית בני הנוער מעידים כי את המידע שיש ברשותם בנושא מין ומיניות קיבלו ממקורות בלתי מוסמכים, כגון אתרי אינטרנט וחברים בני גילם. מקורות מידע אילו משפיעים לעיתים קרובות על הרגלים מיניים בלתי אחראיים (למשל, מין בלתי מוגן) ויוצרים תפיסות שגויות לגבי יחסי מין.

מחצית מההורים בישראל אינם מתכוונים לדבר עם ילדיהם על יחסי מין, וזאת בעוד שמרבית בני הנוער מעידים כי את המידע שיש ברשותם בנושא מין ומיניות קיבלו ממקורות בלתי מוסמכים

במציאות הנוכחית, רבים הנערים והנערות אשר נותרים להתמודד עם השאלות בעצמם, ללא כל הדרכה של האנשים שאמורים להכין אותם לחיים הבוגרים. ואכן, הקשיים והחששות סביב נושא המין מלווים תלמידי תיכון ישראלים – כך למדנו ממאות מפגשים עם בני נוער בשנה, במסגרת פעילויות ההסברה של הוועד למלחמה באיידס. כשאנו באים להסביר להם על האופן בו יוכלו להגן על עצמם מהידבקות ב- HIV, השיחה גולשת כמעט תמיד לשאלות שלהם על "מתי הזמן הנכון לקיים יחסי מין בפעם הראשונה?", "מה עושים אם לא עומד"?, ו"האם זה יכאב?". חסרי מודעות מספקת למורכבות של מין ומיניות, הם רוצים תשובות ברורות ומדויקות, המתייחסות לא אחת לשאלה "מהו נורמלי?", או בנוגע להגדרת זהותם המינית.

מוצפים בדימויים קיצוניים ולא מציאותיים, בנוגע למין ומיניות, אליהם הם חשופים מגיל צעיר ברשת ובמדיה, הם ממעטים להתייחס לשאלות של קירבה, אהבה, רצון הדדי, יחסי מין כקשר מתפתח, ותקשורת מילולית בין הפרטנרים המיניים. למרבה הצער, ממש כפי שרבים מההורים בישראל אינם נוהגים לדבר עם ילדיהם על מין, כך גם חלק גדול מאנשי החינוך, ורבים מתלמידי התיכון בישראל לא מקבלים ולו שיעור אפקטיבי אחד על חינוך מיני במהלך תקופת לימודיהם. אם למבוגרים יהיה קצת פחות קשה לשאול ולדבר, בני הנוער יגדלו לתוך חיים מיניים בריאים בהרבה.

במטרה לעורר את השיח והתקשורת בין הורים לילדיהם בנושאי מין ומיניות ולתת לבני הנוער ודמויות הסמכות בחייהם את הכלים להתמודד עם המידע הלא מבוקר אליו הם חשופים באופן מתמיד, נוצר לראשונה שיתוף פעולה בין הוועד למלחמה באיידס לבין מועצת התלמידים והנוער של מחוז תל אביב, והוחלט לקיים בחודש מאי 2017, לראשונה בישראל, שבוע העלאת מודעות לחינוך מיני, תחת הכותרת "חייבים לדבר על זה". במהלך השבוע יועלו לרשת סרטונים להעלאת מודעות בהפקת ובהשתתפות תלמידי תיכון ומובילי דעת קהל, יושק מוקד פניות משותף של הוועד למלחמה באיידס ומועצת התלמידים והנוער ויתקיים כנס משותף לתלמידים, הורים ואנשי חינוך ובו יינתנו כלים לשיח פתוח ומיטבי על נושא המיניות, על היבטיו השונים.