______

מיניות בריאה

הוועד למלחמה באיידס רואה חשיבות רבה בהעברת המסר כי סקס הוא חלק מהחיים של כל אחד מאיתנו, הוא נעים ומענג- כל עוד אנו מגיעים מוכנים נפשית, פיזית ועם אמצעי המניעה הנכונים.

מאמרים אחרונים בנושא

הרבה אנשים מחברים בין HIV לפחד ובושה. החלק שכולם שוכחים, הוא שצריך לדעת גם ליהנות מהחיים ומסקס. הדבר הכיפי הזה אשר מעסיק אותנו ברוב שעות היום.

מהי מיניות?

ארגון הבריאות העולמי (W.H.O) רואה במיניות "אנרגיה פנימית הדוחפת אותנו למצוא אהבה, מגע, חום ואינטימיות. להיות מיני פירושו להיות חושני. המיניות משפיעה על המחשבות, הרגשות והאינטראקציה הבין-אישית שלנו. מכיוון שהיא כל כך משמעותית לבריאות הפיזית והנפשית שלנו,  הזכות לממש אותה, נכללת בזכות היסוד של הפרט להיות בריא" (A2006, W.H.O). 

בתחום המחקר של מיניות האדם, נהוג לחלקה לארבעה מרכיבים עיקריים: זהות מינית, זהות מגדרית, נטייה מינית והתנהגות מינית. 

זהות מינית

הזהות המינית היא מינו הביולוגי של האדם, שמורכב מכרומוזומי המין המצויים בגנים ( XY לזכר ו- XX לנקבה), הפעילות ההורמונאלית והתפתחות סימני המין המשניים.

התמיינות מינית אחרת ( (DSD - Development Sexual Different  , הידועה גם בשם "אינטרסקס" – היא מצב מולד, בו לאדם יש סימני מין, הורמוני מין ומין גנטי שאינם זכריים או נקביים באופן מובהק. אין נתונים מדויקים על מספר או שיעור הא.נשים עם DSD בעולם בכלל ובישראל בפרט.

זהות מגדרית

הזהות המגדרית סובבת סביב ההיבטים הפסיכולוגיים וההתנהגותיים המיוחסים מבחינה חברתית לנשיות או גבריות. בין גיל שנתיים לשלוש מתפתח אצל ילדים הזיהוי של עצמם כבנים או בנות, כאשר בהגדרה הזו מעורבים, לצד הנתונים הביולוגיים, גם משתנים חברתיים. כבר מהימים הראשונים מושפע היחס של ההורים כלפי התינוק ממינו, מה שעשוי לבוא לידי ביטוי לדוגמא בדרך הדיבור וההתנהגות אליו, התכונות שמייחסים לו, בחירת הבגדים והצעצועים עבורו וכן הלאה. בהמשך ההתפתחות, הזהות המגדרית מתעצבת גם מתוך אינטראקציות עם מורים, חברים וסמלי תרבות. במרבית המקרים המין והמגדר מתפתחים באופן התואם את הציפיות של הסביבה: הבן מזדהה בהדרגה עם האב, והבת מזדהה עם האם.

במקרים אחרים יכולים מין ומגדר להתפתח בצורה אחרת ואף מנוגדת לציפיות החברתיות. א.נשים שמרגישים חוסר הלימה, אי התאמה, בין המין שבו נולדו לבין הזהות המגדרית שלהם הם א.נשים טרנסג'נדרים.

נטייה מינית

הנטייה המינית מתארת את זהות המין אליו מופנות המשיכה, התשוקה והדחף המיני של האדם. כלומר, זוהי המוטיבציה לחוש ולפעול באופן מיני כלפי בני המין השני (נטייה הטרו-סקסואלית), כלפי בני אותו המין (נטייה הומו-סקסואלית) או כלפי שני המינים (נטייה בי-סקסואלית).

בחברה המערבית כיום נחשבות שלושת הנטיות המיניות לנורמטיביות. בעבר וגם כיום בחברות מסורתיות יותר, נטיות שאינן הטרוסקסואליות נחשבו להפרעות נפשיות או לכפירה דתית.

הגישה המקובלת כיום להומו-סקסואליות היא שהסיבות להתפתחותה היא תוצאה של יחסי גומלין בין גורמים מולדים (ביולוגיים) וגורמים סביבתיים, אך מוסכם על הכול, כי היא אינה ניתנת להמרה. הואיל והומוסקסואליות אינה תוצאה של בחירה, גם לא מדובר על "העדפה", אלא על "נטייה מינית" (sexual orientation).

התנהגות מינית

התנהגות מינית מושפעת מכל שלושת מרכיבי המיניות והיחס של הפרט כלפיהם. היא כוללת בתוכה את התחושות של הפרט כלפי המין הביולוגי שלו, את ההתנהגות המגדרית שלו ואת הנטייה המינית שלו. ההתנהגות המינית מתבטאת לא רק בקיום יחסי מין, אלא גם בהתנהגויות יומיומיות של הפרט, כגון: אופן הליכה, ישיבה, צורת דיבור וכדומה.

שני תחומים עיקריים בהתנהגות המינית היא העוררות המינית ואוננות.

עוררות מינית היא התרחשות פסיכו- פיזיולוגית. מחזור העוררות המינית מתחיל מריגוש מיני המתעורר בתגובה לגירוי מתמשך, ומגיע לשיאו בחוויית האורגזמה. ישנם ארבעה שלבים של התגובה המינית: תשוקה, ריגוש, אורגזמה ורזולוציה (כלומר הפגת המתח והחזרה למצב הלא מגורה). סוג הגירוי המיני, הגורם לעוררות מינית והוא הנושא של פנטזיות מיניות וגם הוא חלק מההתנהגות המינית.

אוננות היא התנהגות של סיפוק עצמי. מחקרים הראו כי גירוי עצמי מצוי כבר בתקופת הינקות, ומתבצע במסגרת תהליך החקירה העצמית של התינוק. האוננות מבוצעת בתכיפות רבה יותר בד"כ בגיל ההתבגרות, עקב העלייה בהורמוני המין ובדחף המיני, וכן הצורך בהתגבשות הזהות המינית. המתח הגבוה המלווה תקופה זו מוצא פורקן באוננות, אליה נלוות בד"כ פנטזיות על אובייקטים נחשקים.