______

טיפים למטפלים באנשים החיים עם HIV

.

7 טיפים ייחודיים בדגש על הגיל השלישי

באופן היסטורי, אנשים עם HIV לא זכו להזדקן, ולכן זהו תחום שאין בו הרבה ניסיון ומידע. נוכח כך, היום,  אנשים רבים החיים עם HIV מביעים חרדה בנוגע לשאלה לאיזה טיפול יזכו בעתיד על ידי מטפלים ומטפלות, במוסדות ומסגרות שונים, כאשר הללו יודעים על נשאותם.

 

ככל שאנשים מתבגרים יש להם יותר עניינים בריאותיים, וזה כמובן נכון גם עבור אנשים החיים עם HIV . ממה שאנו יודעים היום,  אנשים  החיים עם HIV יסבלו מבעיות רפואיות חמורות יותר, וכן בגיל צעיר יותר לעומת אנשים שאינם חיים עם HIV.  מצבים בריאותיים שכיחים אשר אנשים מבוגרים החיים עם HIV מתמודדים ויתמודדו איתם :

 מחלות לב;  סכרת ; לחץ דם גבוה ;  אוספטפרוזיס ; מחלות כליות  וכן דמנציה או לקויות נירו קוגנטיביות אחרות. בנוסף, אנו יודעים שגם בעיות נפשיות רווחות יותר באוכלוסייה המבוגרת החיים עם HIV.   המשמעות היא, שעל אף שתוחלת החיים עלתה, עם השנים יתווספו גם אתגרים רפואיים , פיזים ונפשיים, לקהילה החיה עם HIV.

 

ההנחיות להלן מיועדות למטפלים ומטפלות במוסדות רפואיים וסיעודיים, ונועדו לתת מענה ולדייק את הטיפול שיעניקו נותני שירות לגברים ובנשים החיים עם HIV :

1. איך ומתי לדבר על הסטטוס

אתה אולי מכיר את הסטטוס של המטופל, אך אם הוא לא מציין את זה אין צורך להעלות את זה, אלא אם כן זה הכרחי לטיפול הרפואי/סיעודי. הרבה אנשים שחיים עם HIV חוו סטיגמה/אפליה  וייתכן ומרגישים חוסר נוחות לשוחח על הסטטוס שלהם. בנוסף, ייתכן והם פשוט מרגישים שזה לא רלוונטי לטיפול בהם. עם זאת, יש אנשים שכן ירצו לשתף בסטטוס שלהם. אם הם מעוניינים, חשוב להקשיב להם ולתת להם הזדמנות לדבר, לא לנסות לשנות את נושא השיחה מתוך חוסר נוחות שלכם וכן העדר ידיעה כיצד להגיב

2. מה לא לשאול

חשוב לא לשאול אנשים כיצד נדבקו בנגיף. איך הם "קבלו HIV" אינו רלוונטי למצב הטיפולי הנוכחי שלהם וייתכן ואינם מעוניינים לחלוק איתכם את האינפורמציה הזו.

3. שמירה על הדיסקרטיות של המטופלים

כיבוד דיסקרטיות  חיוני ביותר. הזכות לשתף בדבר הנשאות, כטיבם של עניינים פרטיים אחרים,  נתונה לאדם החי עם HIV.

4. יצירת סביבה תומכת

בשביל לייצר סביבה תומכת, חשוב להשתמש בשפה שבה אנשים עם HIV ירגישו בנוח. בדרך כלל מתאים יותר להשתמש במילה HIV ולא AIDS  . תודות להתקדמות בטיפול , יש מעט אנשים היום שחיים עם AIDS או שיחיו עם AIDS  בעתיד.

5. מונחים מדוייקים

המונח " הומוסקסאול" נחשב היום ארכעי ויכול לפגוע. מקובל יותר להשתמש במילים – גיי ,  ביסקסואול או גבר ששוכב עם גברים.  הקשיבו לשפה שבה משתמשים המטופלים וקבלו מהם רמז כיצד היו רוצים שיתייחסו אליהם. אל תניחו שכולם סטרייטים, לדוגמא – במקום לשאול על הבעל/אישה של המטופל/מטופלת תשאלו אם הם בזוגיות.

6. אחריות מוסדית

יצירת סביבה שבה אנשים שחיים עם HIV  מרגישים בנוח ובטוח הינו דבר חשוב מאוד. אם העובדים במוסדות השונים שמים לב כי הצוות או דיירים אחרים משתמשים בשפה הומופובית, גזענית או סטיגמתית – עליהם לנקוט בצעדים לטפל בזה. יצירת פרוטוקול כיצד להתמודד עם סיטואציה יבטיח תגובה הולמת ושכל הדיירים יהנו מסביבה סבלנית.

7.      האם צריך לטפל באופן ייחודי באנשים החיים עם HIV ?

בגדול? לא. כמובן שכל אדם ואדם הוא שונה, וכשמטפלים באדם חשוב להתחשב בצרכים היחודיים שלו.  אך חשוב לזכור, שהנשאות, בדומה למצבים רפואיים אחרים,  בעיקר דורשת רגישות וראיית האדם במרכז, ולאו דווקא מצבו הרפואי.