______

וויגסטוק

אירוע הדראג הגדול בישראל בהפקת "בלה דואגת", זרוע ההסברה בקהילה הגאה של הוועד למלחמה באיידס

הוועד למלחמה באיידס מחפשים מנהל/ת משרד בחצי משרה

וויגסטוק (באנגלית Wigstock) הוא פסטיבל דראג שהחל בשנות השמונים בניו יורק. ראשיתו של הפסטיבל בהתקבצות של מספר חברים ליד Pyramid Club ותומפקינס סקוור פארק, כאשר אחד מהם הציע לייסד פסטיבל דראג שיימשך יום שלם וייקרא "ויגסטוק" (ויג Wig, פאה באנגלית).

בתוך קבוצה זו נמצאה גם ליידי באני (The Lady Bunny), דראג קווין ומי שהפכה לימים לאחת ממייסדות הפסטיבל ולמנחה שלו. בשנת 1985 התקיים הפסטיבל, שליידי באני הייתה מראשי מארגניו, ומאות אנשים הגיעו אליו. בפסטיבל שנערך בשנה לאחר מכן צבר הוויגסטוק תאוצה ומספר משתתפיו הגיע לאלפי חוגגים. מספרם של אלה עלה בהתמדה והגיע בשנת 1990 לכ-10,000. בין השנים 95'-90' התקיים הוויגסטוק בתומפקינס סקוור פארק, המקום שבו הגו לראשונה את הרעיון לקיים את הפסטיבל. כשגדל מספר המשתתפים, עבר הפסטיבל בשנת 91' ליוניון סקוור, אך חזר לאיסט בשנת 1992. בשנת 1993 חגגו בניו יורק כ-25,0000 אנשים את הפסטיבל, ובשנים שלאחר מכן נערך הפסטיבל בתומפקינס פארק, שלא יכול להכיל עוד את הכמות הגדולה של החוגגים, שהגיעה ל-50,000 בשנת 1995.

לאורך השנים נערך הפסטיבל בצורה רציפה יחסית, אם כי לא התקיים מדי שנה בשנה מאז היווסדו. בהשראת ויגסטוק הניו-יורקי נוסדו פסטיבלי ויגסטוק במדינות נוספות, בהן גרמניה וישראל.

ב-1998 אירעו מהומות בוויגסטוק בישראל, אירוע שאנשי "בלה. דואגת" ממשילים למהומות סטונוול, עקב עימות של דראג קווינס וטרנסג'נדרים עם המשטרה

וויגסטוק בישראל

גם בישראל התקיים ויגסטוק בין השנים 95' ועד שנת 2002. הוויגסטוק נוסד על ידי הארגון "בלה דואגת" שנוסד שנה קודם לכן כדי לממן את פעילותו. הארגון הוקם על ידי קבוצת פעילים בקהילת הלהט"ב שבקרבם היה אחוז גבוה של אנשים החיים עם HIV. הקבוצה הוקמה בתחילה כזרוע בתוך אגודת הלהט"ב במטרה להגביר את המודעות לאיידס ולחיים עם מחלה זו. בשנת 2002 הצטרפה קבוצת "בלה דואגת" לוועד למלחמה באיידס.

הוויגסטוק הראשון בישראל נערך בשנת 95' והופק על ידי אבינוף פרומר. מטרתו הראשונית הייתה מסיבת התרמה ל"בלה דואגת" ורוכזו בה הופעות דראג יחד עם נוכחות רבה של דראג קווינס.הוויגסטוק הישראלי היה שני רק לוויגסטוק הניו-יורקי, אם כי לדברי מארגניו הייתה מטרתו התרמה למען המאבק באיידס.

בשנת 98' אירעו מהומות בוויגסטוק בישראל, אירוע שאנשי "בלה דואגת" ממשילים למהומות סטונוול, עקב עימות של דראג קווינס וטרנסג'נדרים עם המשטרה. אירוע הוויגסטוק נערך בגן העצמאות בת"א, והופסק על ידי המשטרה בנימוק של הפרעה לשכנים. לאירוע באותה שנה הגיעו לפי הצהרת המשטרה, בין 2000 ל-3000 חוגגים, ו-200 ממשתתפי האירוע לא הסכימו עם החלטת המשטרה להפסיק את האירוע. מפגינים אלו חסמו את צומת ז'בוטינסקי והירקון במשך יותר משעה במחאה, דבר שהוביל לעימות חזיתי ואלים עם המשטרה ועם שוטרים שהגיעו לפנותם. בסופו של יום זה נעצרו ארבעה מהמפגינים. האירוע הסתיים בהסכמה בין השוטרים למפגינים, כי האחרונים יצעדו דרך רחוב ז'בוטינסקי, ואז לכיכר רבין. במהלך העימות האלים השתמשו חלק מהשוטרים בכפפות גומי, דבר שעורר סערה ציבורית בישראל והיה סמל להומופוביה  מצד הממסד בישראל.  חודש לאחר מכן, שחזרו הצועדים את המסלול שעשו מפגיני הוויגסטוק וצעדו מכיכר רבין דרך רחוב אבן גבירול ורחוב ז'בוטינסקי.

בשנת 2010  אירוע הוויגסטוק נערך בגן מאיר בתל אביב לאחר שמונה שנות הפסקה, ובו הופיעו בהתנדבות כ-30 אמני דראג. מאז מתקיים הוויגסטוק מדי שנה, בהפקת הוועד למלחמה באיידס ובשיתוף עיריית תל אביב והמרכז הגאה בגן מאיר, כאירוע הפותח את אירועי שבוע הגאווה בתל אביב. ב-2016 היה האירוע בסימן אירוויזיון ובהשתתפות פנינה רוזנבלום שהנחתה את האירוע בהתנדבות, יזהר כהן, אילנית, מורן מזור, מלכות ומלכי דראג מהמובילים בישראל.

גם ב-2017, התקיים האירוע בשיתוף עיריית תל אביב והמרכז הגאה בגן מאיר כחלק מאירועי הגאווה בתל אביב. את האירוע הנחו ליהי גרינר וגלינה.