______

יום האיידס העולמי

חל מדי שנה ב-1 בדצמבר

ארוע כלל עולמי

יום האיידס העולמי מצוין ב-1 בדצמבר מדי שנה ומוקדש להעלאת מודעות העולם למגפת האיידס הנגרמת על ידי התפשטות נגיף ה-HIV. על פי הערכות, 46 מיליון איש בעולם הם נשאי נגיף ה-HIV ו-26 מיליון איש בעולם נפלו עד היום קרבן למחלת האיידס, דבר שהופך מחלה זו לאחת
המגיפות הקשות בהיסטוריה האנושית.

הרעיון של יום האיידס העולמי נולד בשנת 1988, בפסגה העולמית של שרי בריאות לקידום תכניות למניעת האיידס.
מאז, אימצו את ציון יום האיידס ממשלות, ארגונים בינלאומיים וארגוני צדקה במדינות רבות.

החל משנת 1988 ועד לשנת 2004 ארגן את יום האיידס העולמי הארגון UNAIDS (התכנית המשותפת של האומות המאוחדות על HIV ואיידס) המסונף לאומות המאוחדות ואשר, לאחר התייעצות עם ארגונים אחרים, בחר מדי שנה נושא לציון יום האיידס העולמי. 

לאחר תקופה, העביר ארגון UNAIDS את האחריות לארגון יום האיידס העולמי לארגון העולמי למאבק באיידס (The World AIDS Campaign) (ר"ת WACC),
שהוא ארגון עצמאי. הנושא שנבחר לציון יום האיידס העולמי החל משנת 2005 ועד לשנת 2010 הוא: "עצרו את האיידס: שמרו את ההבטחה". נושא זה איננו מצוין רק ביום האיידס העולמי אלא בעבודת ארגון במשך השנה כולה.

במהלך יום האיידס העולמי מעודד הארגון את הציבור לארבע פעילות:

·        
ענידת סרט אדום

·        
שיחה עם אחרים על נושא האיידס

·        
מחויבות לפעילות חברתית בנושא האיידס

·        
תרומות למחלה

ב-1998 הכריז הוועד למלחמה באיידס לראשונה על קיום שבוע המודעות לאיידס הייחודי למדינת ישראל

יום האיידס העולמי בישראל

יום האיידס העולמי בישראל מתקיים ביוזמת ובהפקת הוועד למלחמה באיידס מזה שלושה עשורים, הוא מצוין באמצעות סדרת אירועים ופעולות להעלאת המודעות והידע בנושא HIV/איידס, הפצת מידע ומדבקות ברחובות הערים הגדולות, חלוקת קונדומים במרכזי בילוי ועוד. בשנת 1988 הכריז הוועד למלחמה באיידס לראשונה על קיום שבוע המודעות לאיידס הייחודי למדינת ישראל, הסובב את יום האיידס העולמי, עקב הבורות הרבה וההתכחשות לאפשרויות ההדבקה בנגיף ה-HIV ששררה בקרב הציבור בארץ.