top of page

אבעבועות הקוף - Monkey Pox

ממצאים קלינייםֿ

תקופת האינקובציה, מרגע החשיפה לווירוס ועד הופעת סימנים נעה בין 6-13 ימים, אך יכולה לנוע בין 5-21 יום.

בהתבסס על מידע אפידמיולוגי שבוצע ברובו באפריקה, רב הזיהומים מווירוס אבעבועות הקוף יגרמו למחלה קלה או מחלה ללא סימפטומים כלל.

במקרים בהם מופיעים סימפטומים, מופיעה מחלה סיסטמית הכוללת חום, צמרמורות, כאבי שרירים עם פריחה אופיינית. סימפטומים אלו עשויים להשתנות כתלות בזן של הווירוס וברקע הרפואי של הנדבק.

טיפול
 • ​כיוון שרב המטופלים חווים מחלה קלה, אין צורך בהתערבות רפואית, והמחלה  עוברת מעצמה

.

 • לנדבקים עם סיכון להתייבשות (בשל בחילות, הקאות) – ייתכן ויהיו זקוקים לאשפוז והשגחה, מתן נוזלים דרך הוריד, טיפול תומך נוסף

  

 • טיפול אנטי-וויראלי: במקרים של מחלה קשה. נדבקים עם גורמי סיכון לפתח מחלה קשה כוללים אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת, ילדים מתחת לגיל שמונה, נשים בהריון או נשים מניקות, נדבקים שפיתחו סיבוכים על רקע הווירוס. אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת הינם אנשים עם זיהום מתקדם ב HIV, הסובלים מלוקמיה, לימפומה, ממאירות מפושטת, מטופלים לאחר השתלה, מטופלים הנוטלים טיפול מדכא חיסון ועוד.

חיסון

לפי הידע שיש ברשותנו היום, ידוע שחיסון קודם לאבעבועות שחורות, מונע הדבקה ומוריד את חומרת הסימפטומים, במידה ואלה מופיעים

בארה״ב ב 2021 יצאה המלצה של הוועדה המייעצת לאימוניזציה  לחסן עובדים בסיכון גבוה (עובדי מעבדה שבסיכון להיחשף לווירוס, עובדים קליניים המבצעים 17התפרצות חדשה בישראל, ובתנאי שחוסנו עוד בילדותם

עם מי להתייעץ

כולם.ן מתבקשים.ות להיות מודעים לתסמיני אבעבועות הקוף, אבל חשוב שגברים הומוסקסואלים וביסקסואלים יהיו ערניים מכיוון שמאמינים שהיא מתפשטת בקהילות סגורות.

 •  במידה ובאת במגע עם אדם שאובחן עם ווירוס זה, יש להיבדק בהקדם ע״י הרופא.ה מטפל.ת. יש ליידע את הרופא לפני הגיעך למרפאה.

 •  אם הופיעו חום או פריחה שלפוחיתית (במיוחד אם חזרת ממדינה בה ידוע כי יש התפרצות של אבעבועות הקוף), יש להיבדק בהקדם ע״י הרופא.ה מטפל.ת. יש ליידע את הרופא לפני הגיעך למרפאה.

 • במידה ויש נגדים, יש לכסותם בבגד ארוך ולהימנע מחשיפה לנשים בהריון, לילדים, ולאנשים עם דיכוי של מערכת החיסון

מה זה?

וירוס המועבר על ידי בעלי חיים (שבאו במגע עם אדם, בעיקר קופים, סנאים ומכרסמים), הגורם למחלה ויראלית נדירה. פריחה אופיינית דומה לאבעבועות שחורות (וירוסים אלו שייכים למשפחת ה orthopoxivirus). בשונה מאבעבועות שחורות, התמותה ומהלך המחלה של אבעבועות הקוף הן פחותות וקלות הרבה יותר. וירוס אבעבועות-הקוף בודד לראשונה בשנות החמישים המאוחרות, מקופים חולים (על כן שמו). היסטורית, הוירוס נמצא בעיקר באזור אפריקה (מרכז ומערב).

איפה הווירוס שכיח?

נכון ל2022, ארגון הבריאות העולמי הכריז על בנין, קמרון, הרפובליקה המרכז אפריקאית, הרפובליקה הדמקורטית של קונגו, גבון, גאנה, אייבורי, ליבריה, ניגריה, הרפובליקה של קונגו, סיירה לאון ודרום סודן, כאנדמיות לוירוס.

ב2003 הייתה התפרצות של וירוס זה בארה"ב, ככל הנראה מייבוא של כלבים ומכרסמים שונים (דוברנים, סנאים ועוד), הנושאים את הוירוס, מאפריקה לארה"ב. לא דווחו מקרי מוות.  

במאי 2022 התרחשה התפרצות נוספת במדינות שאינן אנדמיות לנגיף, בעיקר בפורטוגל, ספרד, בריטניה, קנדה ועוד. נכון ל 05.06.2022 תועדו 900 מקרי הדבקה בבני אדם ברחבי העולם. בישראל ידוע על מקרה הדבקה יחיד (נכון ל 25.05.2022).

דרכי העברה
 • מגע בין בע"ח-לאדם: הוירוס בד"כ מועבר דרך הפרשות נגועות או מנשיכה ומועבר בעיקר מסוגים שונים של קופים, סנאים, עכברים, חולדות.  כאשר רק קופים ובני אדם יפתחו את המחלה.

 • העברה מאדם לאדם:  
  העברה מאדם לאדם הינה זניחה יחסית. עם זאת, ההתפרצות האחרונה שנרשמה התרחשה במאי 2022 במספר מדינות שאינן אנדמיות לנגיף. ככל הנראה, מדובר בהעברה שהתבצעה דרך מגע בנגע עורי המזוהם בוירוס, בזמן קיום יחסי מין. הדבר איננו מוכח ועדיין בשלבי חקירה (של ארגון הבריאות העולמי וגופים נוספים), אך כרגע מסתמן שזו דרך העברה להתפרצות הנ״ל.

 1. עלולה להתרחש דרך טיפות גדולות יחסית המופרשות ממערכת הנשימה (כמו שיעול) - על מנת שהדבקה כזו תתרחש, יש צורך שאדם בריא ישהה במחיצתו של אדם חולה, במשך זמן רב (ברדיוס של כ 1.83 מטר, למעלה מ3 שעות).

 2. דרך העברה נוספת תתכן ע"י מגע בעור נגוע (עור בריא שנוגע בעור עם פריחה אופיינית או בהפרשותיה).

 3. מגע עם פריטים מזוהמים כמו ביגוד או מצעים

שאלות ותשובות

האם מדובר במחלת מין?

אבעבועות הקוף היא אינה מחלת מין, אלא מחלה המועברת באמצעות מגע קרוב, ולכן סביר להניח שתתכן הדבקות במהלך יחסי מין ולא באמצעות יחסי מין.

האם קונדומים מונעים מכם להידבק או להעביר אבעבועות קופים?

אנו תמיד מעודדים שימוש בקונדומים כדי למנוע זיהומים המועברים במגע מיני. אבעבועות הקוף אינה מחלת מין מטבעה, אם כי היא יכולה לעבור במגע ישיר במהלך יחסי מין. הכתמים, הכיבים והשלפוחיות יכולים להופיע בכל חלק בגוף, ולכן קונדומים לא בהכרח ימנעו את העברת הנגיף בין שני אנשים שנמצאים במגע ישיר, כולל במהלך יחסי מין. בנוסף, אבעבועות הקוף יכולות לעבור גם באמצעות מגע עם בגדים, מצעים ומגבות המשמשים מישהו עם אבעבועות הקוף.

האם אני בסיכון גבוה יותר אם אני חי עם HIV?

ישנו סיכון רב יותר להדבק עבור אנשים עם מערכת חיסון חלשה (CD4 מתחת ל 200), ומדוכאי חיסון כגון חולי סרטן. ההמלצה היא לעקוב ולשמור על אותן הנחיות כמו שאר האוכלוסייה.

bottom of page