top of page

בדיקות לגילוי מחלות המועברות במגע מיני

Science Lab

מומלץ לכל איש ואישה להכניס לשגרת הבדיקות התקופתיות גם בדיקות HIV ובדיקות לגילוי מחלות המועברות במגע מיני 

כל כמה זמן צריך לעשות בדיקות?

זה תלוי... פעם בשנה לפחות ולאלו שיותר פעילים מינית, עם פרטנרים מרובים, עדיף לעשות בדיקות כל שלושה חודשים או חצי שנה.

במידה ויש תסמינים כגון צריבה במתן שתן, הפרשה מהשופכה או הנרתיק, עם או ללא ריח רע, פריחה, נגעים שאינם כואבים באזור הגניטליה - מומלץ להגיע לבדיקה.

איפה אפשר לעשות בדיקות?

בכל קופות החולים ללא עלות 

במרכז הבדיקות האנונימי של הוועד למלחמה באיידס בתל אביב

במרכזי בדיקות אנונימיות ברחבי הארץ

בדיקות STD

כלמידיה וזיבה (גונוריאה) הם חיידקים העשויים לגרום לזיהום מקומי העובר ביחסי מין. אמנם קונדום מוריד את סיכויי ההדבקה, אך החיידקים יכולים לדבק גם ביחסי מין מוגנים. אתרי ההדבקה הנפוצים הם: שופכה בגברים, פות בנשים, לוע ופי הטבעת. 

בחלק גדול מהמקרים, הזיהומים הינם א-סימפטומטיים, אך למי שפעיל.ה מינית מומלץ להיבדק באופן תקופתי בשל הסיכון להעברה לפרטנרים מיניים והסיכוי לסיבוכים. סימפטומים אפשריים הם שריפה במתן שתן, כאב גרון, הפרשות ועוד.

את הזיהומים ניתן לבדוק באמצעות בדיקת שתן ומטושים בלוע ובפי הטבעת, וניתן לטפל בהם באמצעות טיפול אנטיביוטי בקופת החולים.

במרכזי הבדיקות של הוועד תוכלו להבדק לגילוי מחלות המועברות במין. הבדיקות כוללות בדיקות עגבת הנעשית באמצעות בדיקת דם, ובדיקות זיבה, כלמידיה ומיקופלזמה בשלושה אתרים - בלוע, באברי המין ובפי הטבעת, המבוצעות באמצעות נטילת דגימות שתן ומטוש. ​​

נקראת גם "הבדיקה המשולבת"/"הבדיקה הרגילה"/"אלייזה" ( מסוג HIV Ag/Ab Combo Assay  ) מאתרת נוכחות של נוגדנים ואנטיגן (חלבון נגיפי) שנקרא P24. מאחר ולגוף שלנו לוקח זמן לפתח מספיק נוגדנים בכדי שהבדיקה תזהה אותם, קיימת תקופת חלון של לפחות שלושה שבועות מהחשיפה האפשרית שבמהלכה לא ניתן לדעת בוודאות אם אכן התרחשה הדבקה. ברוב מוחלט של המקרים, ניתן לזהות הדבקה כבר לאחר שלושה שבועות מרגע החשיפה לנגיף. עם זאת, על מנת לשלול הדבקה ב- 100% יש לבצע בדיקה גם לאחר שלושה חודשים מהחשיפה. 

בשורה התחתונה: הבדיקה הרגילה נותנת לכם תוצאה מהימנה לגבי כל מה שקרה לכם מהיום שנולדתם ועד לפני 21 יום. 

ניתן לחזור על הבדיקה לאחר 12 שבועות במטרה לשלול מקרים נדירים של אבחנה מאוחרת מאחר ובדיקה זאת נשלחת למעבדה, ניתן לקבל את תוצאותיה תוך מספר ימים (עד עשרה ימי עבודה מיום הבדיקה).

בדיקת HIV קומבו

הוועד למלחמה באיידס הוא חלוץ הבדיקות המהירות בישראל והחל בביצוען כבר בשנת 2005. מדובר בבדיקה שזהה באמינותה לבדיקת הקומבו וניתן לקבל את תוצאותיה תוך חצי שעה בלבד

שימו לב: 'תקופת החלון' של בדיקה זאת היא שונה. הבדיקה בודקת אתכם מיום לידתכם ועד לפני שלושה חודשים. כל מי שמבצע בדיקה מהירה בוועד, דגימת הדם שלו נשלחת גם לבדיקת הקומבו. כך, תוכלו לקבל תוך חצי שעה תוצאה מהימנה לכל מה שקרה לכם עד לפני 3 חודשים, ותוך מספר ימים תוכלו לדעת אם התוצאה שקיבלתם בבדיקה המהירה זהה לתוצאה של הבדיקה הרגילה כלומר עד לפני 21 ימים.

בדיקת HIV מהירה
Western Blot / Geenius
 

בדיקה היודעת לזהות את פרופיל הנוגדנים הספציפי ל HIV- בדם הנבדק. כפי שכבר אמרנו, בחלק מהמקרים הגוף יודע לייצר מספר נוגדנים שונים כנגד גורם זר אחד. בדיקתWB   מורכבת מאנטיגנים שונים של הנגיף אשר נגדם יודע הגוף לייצר נוגדנים ספציפיים, ו"תופסת" את הנוגדנים הספציפיים וממפה אותם. למעשה, הבדיקה בודקת 7 סוגים שונים של אנטיגנים לנגיף. לבדיקה זו ספציפיות (וודאות) קרובה ל- 100%. בנוסף, בדיקת WB היא בדיקה מסובכת, ארוכה ויקרה. לפי נוהל משרד הבריאות בכל מקרה של בדיקת משולבת חיובית יש לבצע בדיקה מאמתת מסוג WB. בישראל לא ניתן לבצע בדיקת WB באופן אנונימי ונדרשים לכך שם ותעודת זהות. הפרטים אינם מועברים לאף גורם (מלבד המעבדה המרכזית לאימות (HIV והם משמשים אך ורק לצורכי מעקב כללי על שיעורי התחלואה בישראל (מידע אפידמיולוגי).

בדיקות אבחנה ל-HIV

במקרה של תוצאה חיובית בבדיקה משולבת, יש לבצע בדיקה נוספת שתאבחן באופן חד משמעי את נוכחות הנגיף בדם הנבדק.

הבדיקות הינן אנונימיות עד הצורך בבדיקה מאמתת זו הדורשת הזדהות. (יודגש - זהות הנבדק אינה מועברת לאף גורם למעט למעבדה, ותשאר חסויה לחלוטין ולא תועבר לאף גורם רפואי אחר לרבות קופת החולים).

bottom of page