top of page

דרכי הדבקה

בהרחבה

וירוס ה HIV עלול להיות מועבר בקיום יחסי מין וגינאליים או אנאליים לא מוגנים או בשימוש במזרקים משומשים משותפים. בנוסף, יכולה להתרחש הדבקה של וירוס הHIV בין האם ליילוד בזמן הלידה או ההנקה.

בשנת 2017 הכריז רשמית המרכז למניעה ובקרה של המחלות בארה"ב, ה-CDC  , שאצל מי שחיים עם HIV ונמצאים תחת טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד, הוירוס נמצא מתחת לסף הגילוי. כלומר הוירוס נמצא אצלם בריכוז כל כך נמוך בגוף שהם לא יכולים להעביר את הוירוס לאף אחד אחר. גם לא בקיום יחסי מין וגינאליים או אנאליים לא מוגנים, לא בשימוש במזרקים משומשים משותפים וגם לא בזמן הלידה או ההנקה.

לכן, וירוס הHIV יכול להיות מועבר בנוזלי גוף ספציפיים רק ממי שחי עם HIV ולא נמצא תחת טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד.

נוזלי הגוף הם:

 • דם

 • נוזל זרע

 • פריקאם - נוזל טרום שפיכה

 • נוזלי רקטום

 • נוזלי נרתיק

 • חלב אם

כדי שהוירוס יועבר, נוזלי גוף אלו צריכים לבוא במגע עם רקמות ריריות סופגות או להיכנס ישירות למחזור הדם. רקמות ריריות סופגות אלו, קיימות בגוף האדם ונמצאות בפי הטבעת, בנרתיק, בקצה הפין ובפה. לכן מרבית ההדבקות מתרחשות בקיום יחסי מין וגינאליים או אנאליים לא מוגנים ובשימוש במזרקים משומשים משותפים.

וירוס ה HIV לא מועבר במגע יום יומי או בכל מגע אחר עם מי שחי עם HIV.

בקצרה
 • וירוס ה HIV עלול להיות מועבר לרוב בקיום יחסי מין וגינאליים או אנאליים לא מוגנים או בשימוש במזרקים משומשים משותפים.

 • הדבקה בוירוס הHIV יכולה להתבצע רק ממי שחי עם HIV ולא נמצא תחת טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד.

 • אצל רוב האנשים שחיים עם HIV ונמצאים תחת טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד הוירוס נמצא מתחת לסף הגילוי. כלומר הוירוס נמצא בריכוז כל כך נמוך בגוף שהם לא יכולים להעביר את וירוס הHIV לאף אחד אחר.

 • וירוס הHIV יכול להיות מועבר בנוזלי גוף ספציפיים. נוזלי הגוף הם: דם, נוזל זרע, פריקאם- נוזל טרום שפיכה, נוזלי רקטום, נוזלי נרתיק וחלב אם.

 • כדי להפחית את הסיכוי להדבקה בHIV השתמשו בקונדום בכל קיום מגע מיני וגינאלי או אנאלי. השימוש בקונדום צריך להיות לאורך כל המגע המיני לפי הוראות השימוש. בנוסף, השתמשו במזרקים שעברו סטריליזציה בלבד ואל תחלקו את ציוד ההזרקה שלכם עם אחרים.

 • אם אין לך HIV אבל אתם מרגישים בסיכון גבוה להידבקות בHIV פנו לקופת החולים או אלינו לבחינת אפשרות ליטול PREP פרפ. פרפ הוא טיפול תרופתי שמקטין את הסיכוי להידבקות בווירוס הHIV בקיום יחסי מין וגינאליים או אנאליים לא מוגנים או בשימוש במזרקים משומשים משותפים.

שאלות נפוצות בנוגע לדרכי הדבקה ב HIV:

הבהרה - מי שחי עם HIV ונמצא תחת טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד לא יכול להעביר את וירוס הHIV לאף אחד בשום מצב שהוא.

על כן, כל מידע אודות מגע או פעולה עם סיכוי להדבקה תצא מנקודת הנחה שמדובר במגע או פעולה עם אדם שחי עם HIV ולא נמצא תחת טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד בלבד.

האם ניתן להדבק ב-HIV מחיבוק?

בקצרה - לא.

גם לא בליטוף, מסאג', לחיצת יד, חיכוך וכדומה.

בהרחבה - רקמת העור היא אינה רקמה רירית סופגת ולכן הוירוס אינו יכול לחדור דרכה.

שימו לב שגם אם יש שריטה או פצע על העור, כדי שתהייה הדבקה, אחד מנוזלי הגוף הספציפיים צריך להיכנס ישירות למערכת הדם, ללא מגע של חמצן, מה שאומר שגם בדרך זו אין סיכוי להדבקה.

האם HIV עובר ברוק?

בקצרה - לא.

בהרחבה - מחקרים שונים מצאו נוכחות בריכוז קטן מאוד של וירוס ה HIV ברוק.

הריכוז כל כך קטן שכדי שתתרחש העברה של HIV דרך רוק דרושה כמות של לפחות שישה ליטרים של רוק טרי בבליעה חד פעמית או בהזרקה תוך ורידית של שני ליטרים של רוק טרי.

בהתחשב בכך שאדם מייצר ביום בין ליטר לליטר וחצי של רוק ובעובדה שהרוק מכיל אנזים הפוגע באיכות הוירוס- הסיכוי להידבק בHIV ברוק הוא אפסי ולא אפשרי.

האם HIV עובר באוויר?

בקצרה - לא.

בהרחבה - וירוס הHIV לא עובר באוויר. יתרה מזאת, הוא מתחמצן באוויר והופך ללא פעיל בפרק זמן של כמה שניות עד לחמש דקות.

הסיבה לכך היא שהוירוס זקוק לסביבה לחה כדי לשרוד ועל כן הוא מועבר רק דרך נוזלי גוף ספציפיים. כשהנוזל מתייבש הוירוס מושמד באופן מיידי.

האם ניתן להידבק ב HIV ביחסי מין אוראליים לא מוגנים (מגע של הפה עם פין, נרתיק או פי טבעת)?

בקצרה - מעולם לא נמצאה העברה של HIV במין אוראלי, אך ישנו סיכוי תיאורטי בלבד.

בהרחבה - עד היום, בכל העולם, לא נמצאה העברה של HIV ביחסי מין אוראליים. עם זאת, יש סיכוי תיאורטי בלבד רק למי שהפה שלו או שלה בא במגע עם הפין, הנרתיק או עם פי הטבעת. הסיבה לכך היא שהפה, שהיא רקמה סופגת, בא במגע עם נוזל זרע, פריקאם, נוזל נרתיק ונוזל רקטום ולכן תיאורטית יכולה להתרחש כך העברה של HIV.

עם זאת, חשוב לזכור, שבגלל שבפה יש נוכחות של אוויר אשר מחמצן ומפרק את הוירוס ויש נוכחות של רוק שבתוכו יש אנזים שמחליש את הוירוס ולכן הסיכוי נשאר תיאורטי בלבד.

חשוב לדעת שמומלץ לא לגמור בתוך הפה על מנת להקטין את הסיכוי להדבקה. במקרה שכן מתרחשת גמירה בפה, עדיף לירוק את הנוזל שהופרש ולא לבלוע. במקרה של בליעה, הסביבה החומצית של בית הבליעה תשמיד את הוירוס, אך עדיין מומלץ להימנע מבליעה ככל האפשר. 

האם ניתן להידבק ב HIV ביחסי מין אנאליים לא מוגנים (כניסה של הפין לפי הטבעת)?

בקצרה - כן.

בהרחבה - גם לבעל.ת הפין וגם לבעל.ת פי הטבעת יש סיכוי להדבקה ב HIV אם יקיימו יחסי מין אנאליים לא מוגנים.

הסיבה לכך היא שמתרחש מגע ישיר בין נוזל זרע ופריקאם לבין פי הטבעת ומהצד השני יש מגע ישיר בין קצה הפין לנוזלי הרקטום או לדם.

חשוב לדעת שבכל כניסה אנאלית לפי הטבעת תמיד מתרחשת קריעה של נימי דם קטנים, אשר הופכים ל"שערים פתוחים" לכניסת הוירוס ישירות למחזור הדם, לכן הסיכוי להדבקות בוירוס גדולה יותר עבור מי שהפין נכנס לתוך פי הטבעת שלו או שלה.

האם ניתן להידבק ב HIV ביחסי מין וגינאליים לא מוגנים (כניסה של הפין לנרתיק)?

בקצרה - כן.

בהרחבה - גם לבעל.ת הנרתיק וגם לבעל.ת הפין יש סיכוי להדבקה ב HIV אם יקיימו יחסי מין וגינאליים לא מוגנים.

הסיבה לכך היא שמתרחש מגע ישיר בין נוזל זרע ופריקאם לבין הנרתיק ומהצד השני יש מגע ישיר בין קצה הפין לנוזלי הנרתיק או לדם ולכן יש סיכוי להדבקה.

חשוב לדעת שעל אף שסיכוי ההדבקה קיים לשני הצדדים, לבעל.ת הנרתיק יש סיכוי גדול יותר פי 10 להדבקה ב HIVבגלל המבנה הייחודי של הנרתיק.

בנוסף, קיום יחסי מין וגינאליים בזמן הווסת (המחזור החודשי) מגדיל את סיכויי ההדבקה עבור שני הצדדים. 

האם ניתן להידבק ב HIV מעיטוש או שיעול?

בקצרה - לא.

בהרחבה - מחקרים שונים מצאו כי ישנה נוכחות בריכוז קטן מאוד של וירוס ה HIV ברוק. אך הכמות של רוק שעוברת בעיטוש או בשיעול היא מזערית ואינה מספיקה להעברת הוירוס. זאת בנוסף לעובדה שברוק יש אנזים הפוגע באיכות הוירוס וכמו כן שהרוק יוצא מהגוף הוא פוגש באוויר שהופך את הוירוס ללא פעיל תוך מספר שניות בודדות בלבד.

האם ניתן להידבק ב HIV בעירוי דם?

בקצרה - לא.

בהרחבה - משנת 1986 נבדקות כל מנות הדם בבנק הדם בישראל. מנות הדם עוברות סדרת בדיקות כאשר בדיקה לנוכחות HIV היא אחת מסדרת הבדיקות. לכן, אין סיכוי להידבק ב HIV מקבלת עירוי דם.

עם זאת, שימו לב- תרומת דם לא מחליפה בדיקה לגילוי HIV שכן קיים סיכוי שמנת הדם תפסל לשימוש עוד לפני שבוצעה בה בדיקה לגילוי של HIV. לכן במידה ותרצו לדעת מה סטאטוס ה HIV שלכם גשו לעשות בדיקת HIV.

האם ניתן להידבק ב HIV בנשיקה עם לשון?

בקצרה - לא.  גם לא בנשיקות בלי לשון, באכילת מזון יחד, בעישון משותף וכדומה.

בהרחבה - מחקרים שונים מצאו כי אצל מי שחי עם HIV ולא מטופל תרופתית ולא נמצא במעקב רפואי, ישנה נוכחות בריכוז קטן מאוד של וירוס ה HIV ברוק.

לכן, כדי שתתרחש העברה של HIV דרך רוק דרושה כמות של לפחות שישה ליטרים של רוק טרי בבליעה חד פעמית או בהזרקה תוך ורידית של שני ליטרים של רוק טרי.

בהתחשב בכך שאדם מייצר ביום בין ליטר לליטר וחצי של רוק ובעובדה שהרוק מכיל אנזים הפוגע באיכות הווירוס- הסיכוי להידבק בHIV ברוק הוא אפסי ולא אפשרי.

האם ניתן להידבק ב HIV מדקירת מחט (למשל דריכה על מחט או בדקירת מחט שהוצאה ממטופל בעבודה כצוות רפואי)?

בקצרה - סיכוי נמוך מאוד.

בהרחבה - בגלל שוירוס ה HIV לא שורד באוויר הפתוח, הסיכוי להעברת HIV דרך דקירת מחט היא נמוכה מאוד עד אפסית. כמו כן, מחקרים הראו שהדבקה בקרב צוות רפואי כתוצאה מדקירת מחט כמעט ולא מתרחשת ושימוש באמצעי הזהירות המתאימים מפחיתים עוד יותר את הסיכוי להדבקה. כמו כן, צוותים רפואיים מקבלים באופן מיידי טיפול מונע הדבקה PEP שמפחית את הסיכוי להדבקה.

האם ניתן להידבק ב HIV בקעקוע או פירסינג?

בקצרה - סיכוי נמוך מאוד.

בהרחבה - מכוני קעקועים ופירסינג מורשים מחויבים להשתמש במחטים חד פעמיות ולהעביר את שאר כלי העבודה תהליך סטריליזציה. לכן במקומות אלו, בעת שימוש במחט חד פעמית וסטרילית אין סיכוי להדבקה.

לעומת זאת, במקומות לא מורשים, שלא מקפידים על שימוש במחט חד פעמית וסטריליזציה לשאר המכשור, קיים סיכוי נמוך מאוד להעברת HIV . הסיכוי מאוד נמוך מכיוון שכמות הדם שיכולה להישאר בתוך המחט המשומשת, מהסוג שמשמש לקעקועים או לפירסינג, היא כמות מאוד קטנה ומצומצמת, כזאת שהסיכוי להעברה דרכה הוא נמוך מאוד. זאת בנוסף לעובדה שכשוירוס ה HIV בא במגע עם האוויר הוא מתחמצן והופך במהירות ללא פעיל.

עם זאת, שימו לב- גם אם הסיכוי להעברת HIV הוא נמוך מאוד, ישנם וירוסים וחיידקים אחרים שנמצאים בסבירות גבוהה יותר להעברה ממחטים משומשות ומציוד שלא עבר סטריליזציה כמו הפטיטיס B ו C ועל כן, את הקעקועים והפירסינג שלכם הקפידו לעשות רק במכונים מורשים.

האם ניתן להידבק ב HIV מלחיות בבית עם מישהו שחי עם HIV?

בקצרה - לא.

בהרחבה - נעשו בעבר שלושה מחקרים של מגעים ביתיים יומיים בארה"ב, אירופה ואפריקה וכולם הראו שוירוס הHIV לא מועבר באמצעות פעולות שגרתיות עם אנשים החיים עם הוירוס.

חלק גדול מהבתים שהשתתפו במחקר כללו ילדים החיים עם HIV,  ילדים אלה המשיכו לשחק עם בני הבית כפי שילדים נוהגים לעשות: התאבקויות, מכות, יריקות, השתתפות באוכל, בגדים ופעילויות שונות. אף אחד מהשותפים לאותם בתים לא נמצא חיובי ל HIV . מכאן הוכח מעל לכל ספק, שאפילו מגעים קרובים יומיומיים לא מספיקים בכדי שתתקיים העברה של הוירוס.

האם ניתן להידבק ב HIV משימוש בבריכה או ג'קוזי?

בקצרה - לא.

בהרחבה - וירוס ה HIV לא יכול לשרוד במים. בנוסף, הכימיקלים שנמצאים בבריכות השחייה קוטלים את הוירוס באופן מיידי.

האם ניתן להידבק ב HIV משימוש בשירותים ציבוריים?

בקצרה - לא.

בהרחבה - בנוזלים שניתן למצוא בשירותים ציבוריים כמו שתן, נזלת, קיא, מוגלה, שלשול וכדומה אין נוכחות של וירוס ה HIV ולכן אם נבוא איתם במגע בשימוש בשירותים ציבוריים אין סיכוי להדבקה.

חשוב לדעת שגם אם יהיו בשירותים נוזלי גוף שבהם כן יכולה להיות נוכחות של HIV לא תתרחש הדבקה שכן כשהווירוס בא במגע עם האוויר והוא מתחמצן והופך במהירות ללא פעיל.

האם ניתן להידבק ב HIV בלידה?

בקצרה - כן.

בהרחבה - האם עלולה להדביק את הוולד בזמן ההיריון- דרך השלייה או/ו בזמן הלידה בגלל המגע של דם עם רקמות ריריות סופגות בגוף הוולד או/ו בעת ההנקה בגלל מגע של פה הוולד עם חלב אם. על כן יש חשיבות גבוהה לביצוע בדיקות לגילוי HIV לפני הכניסה להריון או עם גילוי ההיריון שכן באמצעות טיפול תרופתי וליווי רפואי צמוד הסיכוי להעברת הוירוס הוא פחות מ1%.

האם ניתן להידבק ב HIV מחיות מחמד?

בקצרה - לא.

בהרחבה - בני אדם הם בעלי החיים היחידים שיכולים לשאת את ווירוס הHIV . לכן בני אדם לא יכולים להידבק מבעלי חיים ובעלי חיים לא יכולים להידבק מבני אדם.

האם ניתן להידבק ב HIV מעקיצת יתוש?

בקצרה - לא.

בהרחבה - HIV אינו מועבר על-ידי יתושים, זבובים, קרציות, פרעושים, דבורים, צרעות ושאר חרקים.

האם ניתן להידבק ב HIV משימוש בכלי אוכל משותפים (סכו"ם, כוסות, צלחות וכדומה)?

בקצרה - לא.

בהרחבה - HIV אינו מועבר בשימוש באותם כלי אוכל ובאכילת אותו המזון ולכן אין סיכוי להדבקה.

האם ניתן להידבק ב HIV מאימון במכון כושר?

בקצרה - לא.

בהרחבה - ווירוס ה HIV לא נמצא בזיעה ולכן אין סיכוי להדבקה.

bottom of page