top of page

תוכן לאנשי חינוך

Teacher with Students

מיניות היא חלק טבעי ובלתי נפרד מהחיים של כולנו.

בגיל ההתבגרות המיניות הופכת להיות סוגיה מרכזית מאי פעם והעיסוק בנושא מתעצם ומהווה חלק מהתהליך הטבעי לגיבוש הזהות.

על כן, בתקופה זאת, התפקיד של מערכת החינוך ושל המבוגרים המשמעותיים בחייהם, הוא להעניק למתבגרים ולמתבגרות את הידע, הכלים והמיומנויות הרלוונטיות בנושא הבריאות המינית. כל אלו יעזרו להם לקבל החלטות מיטביות ולנהל מערכות יחסים חברתיות ומיניות חיוביות ובריאות.

Teen Talk - התוכנית לבריאות מינית של הוועד למלחמה באיידס, מיישרתקו עם התוכניות העדכניות ביותר לחינוך מיני בעולם. בתקופה שבה החשיפה לתכנים מיניים ברשת היא מוקדמת, מרובה ונטולת מעצורים שמה Teen Talk לעצמה כמטרה לעשות סדר בבלבול ולהעניק מידע עדכני ורלוונטי בצורה חוויתית ומשמעותית.

Teen Talk מתמקדת בהיבטים החיוביים והמהנים של המיניות ושמה דגש על יצירת חברה מכבדת, מקבלת ושוויונית. עם זאת, התוכנית לא נמנעת מלהתייחס גם להשלכות השליליות האפשריות בעולם המיניות ומעניקה ידע וכלים למניעה ולהתמודדות במידת הצורך.

Teen Talk נמצאת בניהולה ובפיקוחה של היועצת החינוכית של הוועד למלחמה באיידס ומועברת על ידי מנחים ומנחות בעלי ניסיון רב בשיח על מיניות עם מתבגרים ומתבגרות.

מה אנחנו מציעים?

סדנאות לכיתות החטיבה העליונה (י-יב')

בגרות מינית – שלב שני: סדנת עומק במיניות:

בסדנה נדבר על קיום יחסי מין עם דגש על הפעם הראשונה. נבחן יחד את השיקולים לקיום יחסי מין, נזהה את הגורמים הסמויים והגלויים שעלולים להפעיל עלינו לחץ לקיום יחסי מין וניתן דרכים ופתרונות לקיום יחסי מין מיטביים, מכבדים ומהנים, כבר מהפעם הראשונה.

בגרות מינית 101 - סדנת מבוא למיניות:

בסדנה נדבר על מהי מיניות וכיצד המיניות באה לידי ביטוי בכל רבדי החיים שלנו. נדבר על מקורות המידע שלנו על מיניות בדגש על סרטים פורונוגרפיים. כמו כן ננפץ מיתוסים נפוצים בנוגע למין, מגדר, נטייה מינית והתנהגות מינית.

בסדנה נדבר על מהי מיניות וכיצד המיניות באה לידי ביטוי בכל רבדי החיים שלנו. נדבר על מקורות המידע שלנו על מיניות בדגש על סרטים פורונוגרפיים. כמו כן ננפץ מיתוסים נפוצים בנוגע למין, מגדר, נטייה מינית והתנהגות מינית.

תכני המשך אופציונליים:

הסיפור שלי: סיפור אישי מפי אדם שחי עם HIV. במפגש מתבצעת היכרות ייחודית מקרוב עם אדם שחי עם HIV  אשר נותנת הזדמנות לשמוע ממקור ראשון על משמעות החיים עם HIV. המפגש מנפץ את הסטיגמה שרווחת לרוב בגיל ההתבגרות של "לי זה לא יקרה".

הסיפור שלי - הסרט: 4 סיפורים אישיים של אישה אחת ושלושה גברים שחיים עם HIV. סרט בן 30 דקות המאפשר לצופה הבנה מעמיקה של משמעות גילוי ההידבקות, הקבלה והחיים בישראל עם HIV. הסרט מלווה במערך שיעור שפותח על ידי היועצת החינוכית של הארגון, להעברה ועיבוד התכנים שעולים בסרט ע"י מחנך או מחנכת הכיתה לאחר הצפייה.

לעשות בטוח: סדנת מין מוגן:

בסדנה נדבר על בריאות מינית, בהקשר הפיזי. נלמד על מחלות המועברות במגע מיני ועל HIV ונבין כיצד ניתן להידבק בהן, לזהות אותן ולטפל בהן. בנוסף נבין כיצד ניתן לחיות עם מחלות המועברות במגע מיני ו HIV ונכיר בהשלכות האישיות והחברתיות שיש להן על חיינו. כמו כן, נכיר את אמצעי המניעה הנפוצים ביותר למחלות המועברות במגע מיני ו HIV ולמניעת הריון לא מתוכנן ונלמד את אופן השימוש בהם.

חטיבת ביניים - כיתות ז'-ט'

סדנת צוות

"לדבר מיניות בקלות" - בסדנה נבצע בירור עמדות אישיות ומערכתיות בנוגע למיניות מתבגרים ומתבגרות. בירור העמדות מסייע לקבוע את הגבולות ומייצר מרחב בטוח עבור הצוות החינוכי לעיסוק בנושא.

לאחר מכן, נעלה דילמות וסוגיות מחיי היום יום איתן נדרש הצוות החינוכי להתמודד במהלך שנת הלימודים ונעניק ידע וכלים פרקטיים להתמודדות ולניהול שיח מכבד ומיטבי בנושא.

הצגה "תמונת מצב" - הצגה מונחית

ההצגה עוסקת בשלל נושאים הרלוונטים לגילאי חטיבת הביניים בכל הקשור להתפתחות מינית. לאחר כל סצנה בהצגה מונחה דיון המעבד אותה יחד עם הקהל.

בכל סבב של הצגה ניתן לבחור ב 5 נושאים שבהם נתמקד. הנושאים המוצעים: שינויים פיזיולוגיים בגיל ההתבגרות, התנהגות מינית ברשתות החברתיות, חיזור ומגדר, חרם חברתי בעקבות התנהגות מינית, השפעות הצפייה בפורנו, הנשיקה הראשונה, דימוי גוף ונטייה מינית.

בנוסף, ההצגה מלווה במערך שיעור שפותח על ידי היועצת החינוכית של הארגון, להעברה ועיבוד התכנים שעולים בה ע"י מחנך או מחנכת הכיתה לאחר הפעילות.

יש לכם שאלות?

תודה, ההודעה נשלחה

Confident Female Teacher
bottom of page