top of page
בלה דואגת.jpg
משרדהבריאות.jpg
החברהלרפואתלהטב.jpg

אבעבועות הקוף -
מתח
סנים במנה השנייה ומגדילים את ההגנה

מה יעילות החיסון?

החיסון הוא יעיל ומגן בפני הדבקה ותחלואה. ארגוני הבריאות המובילים בעולם ובישראל ממליצים שגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים יתחסנו בשני חיסונים, במרווח של חודש בין החיסון הראשון לחיסון השני, בהתאם להמלצות היצרן.

 

בשנה האחרונה הצטבר ניסיון בשימוש בתרכיב. ממחקרים שבוצעו בעולם ובישראל עולה כי חיסון יחיד מונע הידבקות במעל מ- 50% בהשוואה ללא מחוסנים. חיסון שני נגד אבעבועות הקוף מוסיף שכבת הגנה נוספת מעבר לחיסון הראשון. אלו שקיבלו שני חיסונים מוגנים ב- 75% בהשוואה לגברים שלא חוסנו כלל.

האם אני עלול לחלות למרות שחוסנתי?

 

ישנם מקרים ספורים בעולם של גברים שחוסנו בחיסון אחד אך חלו. מסתבר שמרביתם חלו בסמיכות למתן החיסון, כך שיתכן שהם חוסנו לאחר החשיפה לנגיף. עוד נמצא כי לאלו שחלו לאחר החיסון היו תסמינים קלים יותר בהשוואה לאלו שחלו ולא חוסנו כלל. 

כל אחד ואחת יכולים להידבק בנגיף אבעבועות הקוף (Monkeypox) בעקבות מגע קרוב והדוק מכל סוג שהוא, כולל במהלך יחסי מין.

 • בישראל התגלו 262 מקרים של המחלה, ובעולם כבר כמעט 80 אלף. אף שכל אדם יכול להידבק באבעבועות הקוף, ללא קשר לנטייה מינית או למגדר, הרי שבהתפרצות הנוכחית רוב המקרים הם גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים.

 • מסיבה זו חשוב שכולם ידעו לזהות את המחלה, אך בעיקר הומואים, ביסים וגברים אחרים שמקיימים יחסי מין עם גברים.

 • אם מופיעה אצלכם פריחה, המתבטאת בפצעונים שמתפתחים לשלפוחיות (לפעמים מדובר בשלפוחית יחידה), בכל מקום בגוף, ובמיוחד באזור איבר המין, פי הטבעת או הפה, המנעו ממגע פיזי עם אנשים אחרים וצרו בדחיפות קשר עם הרופא.ה המטפל.ת שלכם.

 • תסמינים נוספים של המחלה יכולים לכלול חום ובלוטות לימפה מוגדלות (ראו עוד על התסמינים בהמשך).

 • אדם שנדבק באבעבועות הקוף מונחה להישאר בבידוד עד להחלמה מלאה, בהתאם להנחיות הרופא.ה שלכם ומשרד הבריאות.

גילית סימנים?
גש להיבדק אצל הרופא.ה שלך!

1.jpg
 • מה לעשות אם אתה חושב שנדבקת באבעבועות הקוף?
  אם יש לך תסמינים, ובמיוחד אם שהית ליד חולה, חזרת לאחרונה מחו"ל, החלפת לאחרונה שותפים מיניים, או שהיו לך מספר גבוה של שותפים מיניים – צור קשר בהקדם עם הרופא.ה המטפל.ת שלך. בינתיים הימנע מקיום יחסי מין וממפגשים פיזיים קרובים עם אנשים.
 • מה לעשות אם באתי במגע עם אדם עם אבעבועות הקוף?
  אם נודע לך שהיית במגע עם חולה אבעבועות הקוף, אין צורך להיבהל. מדוד חום פעם ביום, ובדוק אם מופיעה פריחה על אחד מחלקי הגוף. שים לב גם אם מופיעים תסמינים נוספים, כמו כאבי שרירים, כאבי ראש, הרגשה כללית רעה, והגדלת קשריות לימפה. אם מופיע תסמין אחד או יותר, פנה למרפאה המטפלת שלך. התקופה שבה אתה עלול לפתח תסמינים נמשכת 21 יום מהמגע, שבמהלכם רצוי להימנע ממגע קרוב עם אנשים, כולל מקיום יחסי מין. כמו כן אין לתרום דם או זרע בתקופה זו.
 • איך מאבחנים אבעבועות הקוף?
  אם הרופא.ה המטפל.ת שלכם יחשדו שאכן נדבקתם באבעבועות הקוף תופנו לבדיקה, שבה יקחו לכם דגימה של מטוש מהפריחה ומהלוע לזיהוי הנגיף. עד קבלת תוצאות הבדיקה הימנעו ממגע פיזי קרוב עם אנשים אחרים, כולל הימנעות מיחסי מין, וכן מיציאה למסיבות ולאירועים אחרים. אם התוצאה חיובית עליכם להישאר בבידוד בביתכם עד להחלמה מלאה, בהתאם להנחיות הרופא.ה שלכם ומשרד הבריאות. נסו להיזכר באנשים שהיה לכם מגע פיזי קרוב איתם, כדי שתוכלו לעזור להודיע להם שהם אולי נחשפו לאבעבועות הקוף.
 • מה לעשות אם נדבקתי באבעבועות הקוף?
  קודם כל לא להילחץ - ברובם המכריע של המקרים המחלה חולפת לבד כעבור שניים עד ארבעה שבועות. במהלך התקופה הפריחה משנה את המראה שלה ועלולה גם להתפשט למקומות נוספים בגוף, ולפעמים לגרום לגרד ולכאבים, במקרה של כאבים עזים התייעץ עם הרופא.ה שלך לגבי שימוש במשככי כאבים. יש לשמור על ניקיון השלפוחיות לאחר שהן מתפוצצות: לשטוף במים ובסבון וגם אפשר לחטא עם משחה או עם נוזל פולידין. הימנע עד כמה שניתן ממגע בעיניים, כדי למנוע הדבקה של רקמת העין – מצב העלול לגרום להצטלקויות בקרנית עד כדי עיוורון. נסה להיזכר באנשים שהיה לך מגע פיזי קרוב איתם, כדי שתוכל לעזור להודיע להם שהם נחשפו לאבעבועות הקוף. אתה כמובן יכול ליידע אותם בעצמך, אם יש לך איך ליצור איתם קשר (טלפון או אפליקציה).
 • מה צריך לעשות בבידוד?
  אם חלית תתבקש להיכנס לבידוד בביתך עד להחלמה מלאה, בהתאם להנחיות הרופא.ה שלך ומשרד הבריאות. הבידוד נמשך לרוב בין שבועיים לארבעה שבועות, עד נשירת הגלדים מהאבעבועות. בבידוד הכוונה להסתגר בחדר שלך, כאשר בני משפחה ישנים בחדר אחר. כמו כן, אתה מתבקש לאכול בחדר, ולאחר מכן לשטוף את כלי האוכל שלך בעצמך (אם יש נגעים על הידיים יש להשתמש בכפפות), או במדיח כלים. לאחר שימוש בחדרי שירותים או מקלחת משותפים יש לחטא את המקום באמצעות אקונומיקה או חומר ניקוי אחר. כביסת הבגדים והמצעים נעשית בטמפרטורה של 60 מעלות, ויש להימנע מניעורם טרם הכביסה. פסולת יש להפריד משאר בני הבית ולעטוף בשקית כפולה. כשאתה מנקה את החדר אל תשתמש במטאטא או בשואב אבק, אלא נקה עם מטלית טבולה בחומר ניקוי או אקונומיקה, כשהחלון פתוח. הנגיף עובר גם לבעלי חיים (יונקים), ולכן צריך להתרחק מחיית המחמד שלך (אם זה דג באקווריום זה בסדר). אם אתה צריך לצאת לפרקי זמן קצרים (למשל, לשירות רפואי) דאג להתלבש בבגדים ארוכים, להשתמש במסיכה המכסה את הפה והאף ולכסות את כל האבעבועות. יש להימנע עד כמה שניתן מנסיעה בתחבורה ציבורית, ובעיקר להימנע ממגע קרוב או פיסי עם אנשים אחרים. עליך לגלות אחריות ולנקוט באמצעים כדי למנוע הדבקה של אנשים אחרים בנגיף. מותר לך לצאת להתאוורר בזמן הבידוד. יש לעשות זאת בסמוך לבית ולפרקי זמן קצרים, תוך שמירת מרחק מאנשים אחרים. לפני היציאה כסה את כל הנגעים (בגדים ארוכים במקרה הצורך ו/או כפפות) והשתמש במסכת פה-אף. לאחר שחלפו כל האבעבועות והגלד האחרון נשר הרופא.ה המטפל.ת יאשרו לך לסיים את תקופת הבידוד.
 • האם מותר לי לצאת החוצה בזמן הבידוד?
  מותר לך לצאת להתאוורר בזמן הבידוד. יש לעשות זאת בסמוך לבית ולפרקי זמן קצרים, תוך שמירת מרחק מאנשים אחרים. לפני היציאה כסה את כל הנגעים (בגדים ארוכים במקרה הצורך ו/או כפפות) והשתמש במסכת פה-אף. גם אם אתה צריך לצאת לפרקי זמן קצרים מסיבות אחרות, למשל לשירות רפואי, דאג להתלבש בבגדים ארוכים, להשתמש במסיכה המכסה את הפה והאף ולכסות את כל האבעבועות. יש להימנע עד כמה שניתן מנסיעה בתחבורה ציבורית, ובעיקר להימנע ממגע קרוב או פיסי עם אנשים אחרים. עליך לגלות אחריות ולנקוט באמצעים כדי למנוע הדבקה של אנשים אחרים בנגיף. אם יצאת החוצה, הימנע בכל זמן הבידוד ממגע פיזי קרוב עם אחרים, כולל יחסי מין, ואל תלך לאירועים ולמסיבות עד שתחלים.
 • האם יש טיפול לאבעבועות הקוף?
  במרבית המקרים אין צורך בטיפול תרופתי מיוחד במחלת אבעבועות הקוף, והיא חולפת כעבור שבועיים עד ארבעה שבועות. רוב האנשים יכולים להישאר עד להחלמה במעקב בלבד ובבידוד בביתם, כדי להימנע מלהדביק את הסביבה הקרובה. אם הנגעים מכאיבים ניתן לטפל בתרופות נוגדות כאב או משחות מאלחשות למריחה מקומית.
 • יש לי פריחה כואבת באזור פי הטבעת, איך אפשר להקל על הכאבים?
  במקרים של פריחה באזור פי הטבעת מומלץ להקפיד על שתייה מרובה, לאכול תזונה הכוללת פירות וירקות, ולהמעיט בצריכת אורז, שוקולד או שתיית קפה. תזונה כזו מעודדת יצירת צואה רכה ויציאה קלה ככל האפשר, ותפחית עד כמה שאפשר כאב בזמן הביקור בשירותים. במידת הצורך אפשר גם להשתמש בשמן פרפין או למרוח לוב באזור לפני היציאה.
 • האם יהיו לי צלקות אחרי שאחלים?
  רוב האבעבועות, אם לא כולן, יעלמו בלי להשאיר סימן. עם זאת, אם הנגע חודר לשכבות עמוקות של העור או במידה שיש זיהום נוסף באזור, ייתכן שתשארנה צלקות לאחר ההחלמה.

שאלות נפוצות

בחרו את הנושא או בצעו חיפוש חופשי

מידע נוסף על אבעבועות הקוף

אתר משרד הבריאות

כתבה על סטיגמה ואבעבועות הקוף

חולה ישראלי מתאר איך המחלה מרגישה אצלו

מאט פורד, חולה מארצות הברית, מתאר איך המחלה מרגישה אצלו

מאט פורד מעדכן על החלמתו

 

תוכן: נעם לויתן, PhD; רותי גופן, MD; איציק לוי, MD; זהר מור, MD, MPH, MHA

המידע בעמוד מתעדכן באופן שוטף. עדכון אחרון: 1.06.2023

בלה דואגת.jpg
משרדהבריאות.jpg
החברהלרפואתלהטב.jpg
bottom of page