top of page
Women Holding Hands

ברוכים הבאים לאתר שלנו, מרחב פרטי ודיסקרטי שנועד לשפר את הידע  שלך בנוגע לרווחתך האישית, בריאות אינטימית ונושאי בריאות נוספים. אנו כאן כדי להציע לך מידע נגיש, המאפשר לך לשמור על בריאותך ועל בריאות יקיריך בדיסקרטיות ובאחריות.אנו מזמינים אותך לחקור את המידע הקיים בשפות השונות, ולבנות בסיס חזק יותר לרווחתך הכללית, והבטחת השקט הנפשי והבטחון בנושאים חיוניים שלרוב נחשבים רגישים. ביחד, נוכל לטפח עתיד בריא ומלא ידע לכולם.

hiv and aids

HIV: נגיף הכשל החיסוני האנושי

HIV, קיצור של Human Immunodeficiency Virus, הוא וירוס שעלול לגרום למחסור חיסוני בבני אדם, המשפיע על יכולת הגוף להילחם בזיהומים. חשוב לציין, HIV מועבר אך ורק בין בני אדם.

איידס ובריאות מינית

AIDS, קיצור של Acquired Immune Deficiency Syndrome, הוא מצב מורכב המאופיין בכשל של מערכת החיסון, שנועדה להגן על גוף האדם מפני פולשים שונים כגון זיהומים וחיידקים. כאשר נדבקים בנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV), המערכת החיסונית הופכת לפגיעה, ומאבדת את יכולתה להגן כראוי על הגוף מפני מחלות. כתוצאה מכך, איידס מתפתח כאוסף של תסמינים קליניים המאותתים על מצב מוחלש של מערכת החיסון. מצב זה מצריך הבנה ומודעות מדוקדקת כדי להבטיח מניעה וניהול נאותים.

האם יש תרופה ל-HIV? לא!

נכון לעכשיו, אין תרופה ל-HIV, ולא ניתן למגר אותו במלואו מגוף האדם. עם זאת, קיים טיפול תרופתי המכונה "הקוקטייל", שהוא שילוב של תרופות שונות הפועלות יחד לדיכוי התרבות של HIV בגוף ומניעת התפתחות איידס. טיפול זה יכול להוביל לחיים משמעותיים, להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות החיים עבור אנשים החיים עם HIV.

כיצד מועבר HIV?

HIV מועבר באמצעות מגע ישיר ומתמיד בין נוזלי גוף מסוימים המכילים את הנגיף לבין ריריות סופגות ספציפיות בגופנו. בנוסף, העברה יכולה להתרחש ישירות לזרם הדם ללא חשיפה לאוויר.

נוזלי גוף המכילים HIV: דם, זרע (כולל נוזל טרום שפיכה), הפרשות נרתיקיות, חלב אם.

ריריות סופגות: עיניים, חלל האף, פה ולוע, נרתיק, קצה הפין והעורלה, פי הטבעת, מערכת הדם.

הבנת האופן שבו HIV מועבר חיונית למניעת התפשטותו ולהבטחת הרווחה של עצמנו ושל הקהילות שלנו. על ידי קבלת מידע, אנו יכולים לנקוט בצעדים יזומים כדי להגן על עצמנו ועל הסובבים אותנו.

מתי אין סיכוי להידבקות ב-HIV?

חשוב לדעת ש-HIV אינו מועבר באמצעות אינטראקציות יומיומיות או חשיפה לנוזלי גוף מסוימים. הנה מה שצריך לדעת:

נוזלי גוף שאינם מדבקים:

•           זיעה

•           דמעות

•           רוֹק

•           צואה

•           שתן

•           קיא

 

אין הדבקה באמצעות מגע יום יומי:

לא ניתן להידבק ב-HIV באמצעות פעילויות יומיומיות כמו לחיצות ידיים, חיבוקים או נשיקות. שיתוף כלים, ישיבה על שירותים ציבוריים ושימוש במגבות משותפות גם הם אינם מהווים סיכון להעברת HIV. יתרה מכך, לא ניתן להידבק בHIV ממישהו שחי עם HIV פשוט על ידי להיות בקרבתו כאשר הוא מתעטש או משתעל. HIV אינו מועבר באוויר.

 

HIV ובעלי חיים:

לא ניתן להדבק בHIV דרך בעלי חיים, ולכן עקיצות יתושים, נשיכות כלבים או כל עקיצה או נשיכה מבעל חיים אחר אינה מדבקת.

מתי יכולה להתרחש חשיפה ל-HIV?

יחסי מין: HIV יכול להיות מועבר במהלך קיום יחסי מין עם חדירה מלאה לנרתיק ו/או לפי הטבעת, במיוחד ללא שימוש בקונדום. הסיבה לכך היא ש-HIV הקיים בזרע יכול להדביק את רקמות הנרתיק, הפין ו/או פי הטבעת. שימוש בקונדומים במהלך קיום יחסי מין הוא הדרך היעילה ביותר למנוע העברת HIV .

 

שימוש במזרקים משותפים: ניתן להעביר HIV באמצעות מזרק משומש ישירות לזרם הדם ללא חשיפה לאוויר. שיתוף מזרקים משומשים מעלה משמעותית את הסיכון לזיהום ב-HIV. יש להשתמש תמיד במזרקים נקיים וסטריליים כדי למנוע העברה.

 

מאם לילד: HIV אינו תורשתי, אך הוא יכול להיות מועבר מאם לילד במהלך ההריון, הלידה וההנקה. טיפול רפואי ב-HIV במהלך ההריון יכול למנוע העברה לעובר , והימנעות מהנקה באמצעות תחליפי חלב אם (פורמולה לתינוקות) חיונית למניעת הידבקות ב-HIV בתינוקות.

 

כל הנשים החיות עם HIV זכאיות לטיפול רפואי במהלך ההיריון (ללא קשר למעמדן החוקי בישראל), מה שמבטיח סיכון מופחת להעברת HIV לילדיהן. על ידי הבנת אפשרויות הדבקה אלו, נוכל לנקוט בצעדים יזומים כדי להגן על עצמנו ועל אלו שאכפת לנו מהם. חינוך ומניעה חיוניים בהפחתת התפשטות HIV והבטחת עתיד בריא יותר לכולם.

כיצד להשתמש בקונדום: הגנו על עצמכם ועל בני/בנות הזוג שלכם

שימוש נכון בקונדומים חיוני להגנה יעילה מפני HIV ומחלות אחרות המעוברות במגע מיני. להלן מדריך שלב אחר שלב כיצד להשתמש בקונדום בצורה נכונה:

בדקו את תאריך התפוגה והאחסון: לפני השימוש בקונדום, בדקו את תאריך התפוגה על האריזה. קונדומים שפג תוקפם עשויים שלא לספק הגנה מספקת. בנוסף, אחסנו קונדומים במקום קריר ויבש, הרחק מאור שמש ישיר או טמפרטורות קיצוניות.

מתי ואיך: הלבישו את הקונדום ממש לפני החדירה, כאשר הפין זקוף לחלוטין. זה מבטיח התאמה בטוחה ומפחית את הסיכון לקריעת קונדום.

השתמשו רק בקונדום אחד: לעולם אל תשתמשו ביותר מקונדום אחד בכל פעם. שימוש בשני קונדומים יחד יכול ליצור חיכוך ולהגביר את הסבירות ששני הקונדומים ייקרעו, מה שהופך אותם לבלתי יעילים.

התאמה ומיקום נכון: הלבישו את הקונדום על הפין הזקוף, וודאו שהוא מכסה את כל הפין. אם הקונדום הדוק מדי או לא נוח, שקלו להשתמש בגודל גדול יותר. השארו מרווח קטן בקצה הקונדום לאיסוף זרע בזמן שפיכה.

הישארו במקום: במהלך הפעילות המינית, ודאו שהקונדום נשאר היטב על הפין. אם הוא מתחיל להחליק או יורד, יש להחליפו בחדש מיד.

שימוש חד פעמי בלבד: לעולם אל תשתמשו שוב בקונדום. לאחר שפיכה ולפני שהפין מתרכך, יש להחזיק את בסיס הקונדום תוך כדי נסיגה כדי למנוע שפיכה כלשהי. השליכו את הקונדום המשומש לפח האשפה, לא לשירותים.

שימוש בקונדום באופן עקבי ונכון הוא חלק בלתי נפרד משמירה על הבריאות המינית שלך ושל בן/בת הזוג. זכרו, קונדומים נגישים בקלות ומציעים שיטת חציצה יעילה נגד זיהומים המועברים במגע מיני, כולל HIV. על ידי מתן עדיפות לשיטות בטוחות, ניתן ליהנות מחיי מין בריאים ומספקים תוך הגנה על עצמך ועל בן/בת הזוג מפני סיכונים פוטנציאליים. אם יש לך שאלות או חששות לגבי שימוש בקונדום או בריאות מינית, אנחנו כאן כדי לתמוך בך ולספק מידע.

מניעת הדבקה בHIV:

הדרך היעילה ביותר להמנע מהדבקה בHIV וזיהומים אחרים המועברים במגע מיני היא להשתמש בקונדום בכל מקרה של חדירה במהלך פעילות מינית. קונדומים מספקים מחסום אמין המגן גם עליך וגם על בריאות בן/בת הזוג.

STD

מחלות המועברות ביחסי מין

גילוי מחלות מין: החשיבות של בדיקות סדירות

לא כל המחלות המועברות במגע מיני (STDs) מציגות תסמינים בולטים, מה שמותיר את האפשרות שלמישהו עשוי להיות נשא של מחלת מין מבלי לדעת זאת. בנוסף, מחלות מין מסוימות יכולות להציג תסמינים שנעלמים לאחר תקופה קצרה, למרות שהזיהום נמשך. זה מדגיש את המשמעות של בדיקות קבועות לגילוי מחלות מין, לא רק כאשר מתעוררות חששות ספציפיים אלא גם כחלק משגרת הבריאות המינית שלנו.

מניעה ובדיקות שגרתיות:

מניעת מחלות מין כרוכה באימוץ אסטרטגיות שונות, כגון קיום מגע מיני מוגן, התחסנות ונטילת תרופות מונעות במידת האפשר. עם זאת, ישנם מחלות מין שלא ניתן למנוע לחלוטין, מה שהופך את הבדיקות השגרתיות להיבט קריטי בשמירה על בריאותנו המינית.

הסיכון להדבקה ב-HIV:

חשוב לציין שאנשים עם מחלת מין קיימת נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבק בנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV). זה מדגיש את החשיבות של גילוי מוקדם וטיפול במחלות מין, שכן זה יכול לעזור להפחית את הסיכון להידבק HIV.

אנו מדגישים את החשיבות של בדיקות שגרתיות למחלות המועברות במגע מיני. גילוי מוקדם מאפשר לאנשים לפנות לטיפול בזמן ולנקוט באמצעים מתאימים כדי להגן על עצמם ועל בני ובנות זוגם. בדיקות סדירות ממלאות תפקיד חיוני בקידום בריאות מינית ובשמירה על קהילה בטוחה יותר.

 

זכרו, ידע הוא כוח כשזה מגיע לבריאות מינית. אם יש לך חששות או שאלות לגבי מחלות מין, אפשרויות בדיקה או אמצעי מניעה, האתר שלנו כאן כדי לספק מידע ותמיכה מהימנים. יחד, בואו נתעדף את הרווחה שלנו ונתרום לעתיד בריא יותר לכולם.

מחלות המועברות במגע מיני (STDs) נפוצות ברחבי העולם, עם מיליוני הדבקות חדשות המתרחשות בכל יום. מחלות אלו מועברות מאדם אחד לאחר באמצעות צורות שונות של מגע מיני. דרכי העברה נפוצות כוללות מגע מיני נרתיקי, אנאלי או אוראלי. עם זאת, מחלות מין מסוימות יכולות להתפשט גם באמצעות מגע אינטימי אחר, כגון שפשוף או נשיקות.

מחלות מין לפי סוגים:

ניתן לסווג מחלות מין לשלושה סוגים עיקריים על סמך הגורם להן:

מחלות הנגרמות על ידי וירוס: מחלות מין מסוימות נגרמות על ידי וירוסים. גורמים מיקרוסקופיים אלה פולשים לתאים אנושיים ומשתמשים בהם כמארחים כדי לשכפל ולהתפשט. דוגמאות למחלות מין ויראליות כוללות נגיף כשל חיסוני אנושי (HIV ) והרפס ((HSV. לעתים קרובות ניתן לטפל במחלות מין ויראליות אך לא לרפא אותן לחלוטין.

מחלות הנגרמות על ידי חיידקים: חיידקים הם מיקרואורגניזמים חד-תאיים שעלולים לגרום לזיהומים שונים, כולל מחלות מין. ניתן לטפל במחלות מין חיידקיות ביעילות באמצעות אנטיביוטיקה. דוגמאות למחלות מין חיידקיות כוללות כלמידיה, זיבה ועגבת.

מחלות הנגרמות על ידי טפיל: טפילים הם אורגניזמים שחיים על המארח או בתוכו ומסתמכים על המארח לצורך הזנה והישרדות. טפילים מסוימים יכולים להיות מועברים במגע מיני ולגרום למחלות מין.

הטיפול וההשלכות של מחלות מין:

הטיפול במחלות מין משתנה מבחינת יכולת הטיפול וההשלכות הפוטנציאליות:

מחלות מין הניתנות לטיפול: ניתן לטפל ולרפא ביעילות חלק ממחלות מין עם התערבות רפואית מתאימה. טיפול בזמן מוביל לריפוי מלא, מונע סיבוכים נוספים.

מחלות מין כרוניות: מחלות מין מסוימות עשויות להישאר כרוניות, ומחייבות טיפול תרופתי מתמשך כדי לנהל את הסימפטומים ולהפחית את הסיכון להעברה.

השפעה חמורה: חלק ממחלות מין שאינן מטופלות עלולות לגרום לנזק פיזי חמור ואף להוביל למצבים מסכני חיים.

כלמידיה

מהי כלמידיה?

כלמידיה היא מחלת מין שכיחה הנגרמת על ידי חיידק, הפוגעת בגברים ונשים כאחד. לעתים קרובות ללא סימפטומים, זה יכול להוביל לנזק חמור אם אינו מטופל, במיוחד עבור נשים, בשל ההשפעה על הפוריות והריון.

 

דרכי הדבקה:

ניתן להדבק באמצעות מין נרתיקי, אנאלי או אוראלי לא מוגן, אפילו ללא חדירה. העברה יכולה להתרחש מנשאים ללא תסמינים, ואין הגבלה למספר הזיהומים שניתן לחוות.

 

מניעה:

יש להשתמש בקונדום בכל מפגשים מיניים.

להימנע ממגע ישיר באיברי המין או בעין עם זרע או נוזל נרתיק.

יש לשמור על היגיינה על ידי ניקוי וחיטוי אביזרי מין.

 

טיפול:

כאשר מאובחנת, ניתן לטפל בכלמידיה ביעילות באמצעות אנטיביוטיקה. חיוני לפנות לטיפול רפואי בהקדם כדי למנוע סיבוכים והדבקה נוספת.

צהבת

מהי צהבת?

צהבת כוללת מחלות דלקת כבד שונות הנגרמות על ידי נגיף הפטיטיס. באופן ספציפי, הפטיטיס A (HAV), הפטיטיס B (HBV) והפטיטיס C  (HCV) יכולים להיות מועברים באמצעות מגע מיני.

 

הפטיטיס A (HAV): מועבר באמצעות מגע אוראלי-אנאלי או חשיפה לצואה נגועה. חיסון זמין כאמצעי מניעה.

 

הפטיטיס B (HBV): מועבר דרך נוזלי הגוף במהלך יחסי מין לא מוגנים. חיסון ושימוש בקונדום הם אמצעי מניעה חשובים.

 

הפטיטיס C (HCV): מועבר באמצעות במהלך יחסי מין לא מוגנים. שימוש בקונדומים במהלך פעילות מינית אינטנסיבית מפחית את הסיכון.

 

אבחון מוקדם וטיפול:

אבחון מוקדם באמצעות בדיקות דם הוא חיוני, שכן ייתכן שהתסמינים לא תמיד ברורים. טיפול בזמן משתנה בהתאם לנגיף ולהתקדמותו ועשוי לכלול תרופות אנטי-ויראליות. פנייה לטיפול רפואי מיידי היא חיונית כדי למנוע סיבוכים והעברה נוספת.

עגבת

מהי עגבת?

עגבת היא מחלה המועברת במגע מיני הפוגעת בגברים ונשים כאחד. היא מתקדמת בשלושה שלבים, שכל אחד מהם מציג מאפיינים נפרדים. ללא טיפול זה עלול להוביל לסיבוכים רפואיים ולפגוע במערכות הגוף השונות.

 

דרכי הדבקה:

עגבת יכולה לעבור באמצעות מין נרתיקי, אנאלי או אוראלי לא מוגן. בנוסף, מגע ישיר עם כיב פתוח יכול להוביל לזיהום.

 

מניעה:

שימוש בקונדומים במהלך מין נרתיקי, אנאלי או אוראלי הוא חיוני. הימנעות ממגע ישיר עם כיב פתוח כדי להפחית את הסיכון להעברה.

 

אבחון ותסמינים:

התסמינים משתנים בין שלושת השלבים:

 עגבת ראשונית: כיב בודד ללא כאב מופיע באתר הזיהום, בדרך כלל תוך 10 ימים עד שלושה חודשים. בעוד שהכיב עשוי להחלים מעצמו, ללא טיפול, המחלה מתקדמת לשלב הבא. חלקם עשויים שלא להראות תסמינים כלל.

 

עגבת משנית: לעתים קרובות ללא סימפטומים, היא יכולה להופיע כפריחה על הידיים, הרגליים והאגן, יחד עם חום, חולשה, כאב גרון, כיבים באברי המין ובלוטות לימפה נפוחות. תסמינים אלו עשויים להיעלם ללא טיפול, אך המחלה תתקדם אם לא תטופל. הם יכולים להופיע שבועות עד חודשים לאחר ההדבקה הראשונית ועשויים להתרחש לסירוגין עד חמש שנים מאוחר יותר.

 

עגבת שלישונית: שלב מאוחר, המופיע באחוז קטן מהנדבקים, אפילו עד 30 שנה לאחר ההדבקה. זה גורם לפגיעה במערכות הגוף השונות, כגון המוח, העצבים, העיניים, כלי הדם, הכבד, העצמות והמפרקים. התסמינים משתנים בהתאם למערכת הפגועה ויכולים לכלול שיתוק, ליקוי ראייה, דמנציה וכו'.

האבחנה מאושרת באמצעות בדיקת דם, ובמידה וקיים כיב תילקח ממנו דגימה.

 

טיפול:

הטיפול כרוך באנטיביוטיקה, הניתנת בדרך כלל בהזרקה, כפי שנקבע על ידי רופא, בהתאם לשלב המחלה. בשלב השלישוני, הטיפול מכוון למערכות המושפעות.

זיבה

מהי זיבה?

זיבה היא מחלה נפוצה המועברת במגע מיני הפוגעת בגברים ונשים כאחד. זה נגרם על ידי חיידק ועלול להוביל לדלקת של איברי המין, הלוע והעיניים. בעוד שרוב הנשים עשויות שלא לחוות תסמינים, גברים נוטים יותר לפתח אותם לאחר זיהום. ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום לדלקת כרונית באיברי המין ולפגוע בפוריות בשני המינים.

 

דרכי הדבקה:

זיבה יכולה לעבור באמצעות מין נרתיקי, אנאלי או אוראלי לא מוגן, אפילו ללא חדירה. מגע של איבר המין, העין או הפה עם זרע או נוזל נרתיק יכול גם להוביל לזיהום. חשוב לדעת שזיהום יכול להתרחש, גם כאשר נשאים אינם מראים תסמינים, ואין הגבלה למספר הפעמים שניתן להידבק.

מניעה:

שימוש בקונדומים במהלך מין נרתיקי, אנאלי או אוראלי הוא חיוני. הימנע ממגע ישיר של איברי המין או העיניים עם זרע או נוזל נרתיק, והקפד על היגיינה על ידי ניקוי וחיטוי אביזרי מין.

אבחון ותסמינים:

זיבה עלולה להתרחש ללא תסמינים, במיוחד בקרב נשים. אם מופיעים תסמינים, הם מתפתחים בדרך כלל תוך יומיים עד חמישה ימים, אך יכולים להתבטא גם חודשים לאחר ההדבקה. התסמינים כוללים כאבים במתן שתן, הפרשות מוגלתיות מאיברי המין והגרון, דימום אנאלי ודלקת בצוואר הרחם. האבחנה נעשית באמצעות בדיקת איברי המין, פי הטבעת או שתן.

טיפול:

ניתן לטפל בזיבה ביעילות באמצעות אנטיביוטיקה שניתנת על ידי רופא.

test

בדיקות HIV: דעו את הסטטוס שלכם

למה כדאי לי להיבדק?

גילוי מוקדם של זיהום ב-HIV חיוני לטיפול רפואי יעיל, שמירה על איכות חיים גבוהה ומניעת התפתות לאיידס. על ידי ידיעת מצב ה-HIV שלך, ניתן יהיה להתחיל טיפול מציל חיים ולנקוט בצעדים כדי להגן על השותפים המיניים שלך.

מתי להיבדק ל-HIV?

בדיקות דם ל-HIV יכולות לזהות את הנגיף כ-21 יום לאחר ההדבקה. לכן, חיוני להמתין לפחות 21 יום מיום החשיפה הפוטנציאלית לנגיף לפני הבדיקה.

חשוב להבין שלא ניתן להבחין ב-HIV על פי מראה בלבד. הדרך היחידה לדעת אם מישהו נדבק ב-HIV היא באמצעות בדיקת דם פשוטה. בדיקות דם רגילות אינן מזהות HIV; בדיקות HIV ספציפיות נחוצות כדי לזהות את הנגיף במדויק. זכרו, רוב ההידבקויות החדשים ב-HIV מתרחשים אצל אנשים שאינם מודעים לסטטוס ה-HIV שלהם, ואין זה מהימן להניח שהשותפים המיניים שלך יגלו את הסטטוס שלהם, מכיוון שרבים מהם אולי אפילו לא יודעים.

HaVAAD_logoPoz.png
טרם.jpg
מרפאת-לוינסקי-לוגו-1.jpeg
רלא לוגו.png
ואהבת לוגו.webp
לרעך כמוך לוגו.png

היכן ניתן להיבדק לגילוי HIV?

למידע על מרכזי בדיקה ניתן להיכנס לקישורים

ניתן ליצור איתנו קשר במספר טלפון0543200077

Horizontal blue.jpg

אתר זה התאפשר באמצעות תרומה נדיבה של UNHCR

הוועד למלחמה באיידס הוא הארגון הלא ממשלתי היחיד ברמה הלאומית, הוותיק ובעל המשקל הרב ביותר בתחום האיידס בישראל. הוועד למלחמה באיידס הוקם כעמותה ללא כוונות רווח בשנת 1985 ע"י קבוצת פעילים חברתיים במטרה לקדם את בריאות כלל הציבור בכל הנוגע למחלת האיידס.

הנהלת הוועד נמצאת בקשר מתמיד עם רשויות השלטון ושרותי הבריאות כארגון היציג של החיים עם HIV ואיידס בישראל במטרה לשמור ולקדם את זכויותיו של ציבור זה.

צוות התמיכה פועל ללא ליאות לתמיכה באנשים החיים עם איידס וקרוביהם. יחד איתם, פועל צוות הסברה מקצועי להעמקת ידע בתחום האיידס הכולל מידע על דרכי התפשטותה של המחלה, דרכי המניעה ופרסום מידע רפואי מתקדם.

אנו מחויבים לפעול למתן חיים של כבוד ורווחה לאנשים החיים עם HIV. אנו עושים זאת בעיקר באמצעות פעילות פוליטית ותקשורתית להעלאת המודעות, מתן שירותים פסיכו-סוציאליים, סיוע חברתי וטיפול בתלונות.

 פעילות ההסברה שלנו כוללת סדנאות הסברה בעיקר לבני נוער, אתר אינטרנט, ניהול פורומים ברשת, ייזום והפקת קמפיינים פרסומיים להעלאת המודעות וקו טלפוני פתוח למידע ותמיכה. כל זאת כדי לקדם ידע אודות HIV ואיידס והתנהגות מינית אחראית שהיא הבסיס למניעת הדבקות חדשות בHIV .

bottom of page