top of page
  • aidsisrael

ניר עמדה: 40 שנות HIV/איידס ובלה דואגת ממשיכה לדאוג

40 שנות HIV/ איידס, ובלה דואגת, זרוע ההסברה והמניעה בקהילה הגאה של הוועד למלחמה באיידס-לא מפסיקה לדאוג. 40 שנה במהלכן המחלה הפכה מסופנית למצב רפואי כרוני. הטיפול הביא את האנשים החיים עם HIV למצב שאינם מדבקים כלל וניתן לקיים לצד ה-HIV חיים מלאים, לעבוד, להקים משפחה ולנהל זוגיות ללא כל מגבלות.


ועם כל האופטימיות, דווקא בקהילה הגאה אנחנו עדים לכמה תופעות מדאיגות בהקשר של בריאות מינית. קבוצות הסיכון להדבקה בישראל השתנו משמעותית בעשור האחרון, אבל יש קבוצה אחת שבאופן עקבי נשארת קבוצת הסיכון הגדולה ביתר: MSM (גברים השוכבים עם גברים). על אף מודעות גבוהה וזמינות של כל אסטרטגיות המניעה המתקדמות ביותר: בדיקות, טיפול תרופתי, טיפול מונע לפני ואחרי חשיפה (/ PrEP PEP) ומודעות לשימוש בקונדום- אחוז ה-MSM מסך ההדבקות השנתיות ב-HIV נמצא משנת 2018 בעליה: 29% מסך הנבדקים בשנת 2018, 31% מסך הנדבקים בשנת 2019 ו-35% מסך הנדבקים בשנת 2020 (ע"פ דו"חות המרכז הארצי לאבחון HIV, משרד הבריאות).


אנו מוטרדים מכמה תופעות שכיחות בחיי המין בקהילה, תופעות ששימוש נכון באסטרטגיות המניעה המתקדמות הזמינות לכולנו יוכלו למזער את נזקיהן. כמעט 5 שנים מאז שנכנס טיפול ה-PrEP (טיפול מונע הדבקה) לשימוש בישראל, אך הבשורה שאמור היה להביא עמו טרם הגיעה באופן מיטבי.


ממשאל אינטרנטי קהילתי של בלה דואגת בקרב להטב"קים המקיימים יחסי מין עם גברים (נוב' 2021, N=505) עולים נתונים שמשקפים את תחושותינו מהשטח בשנים האחרונות:


34% מהנשאלים דיווחו שהם נוטלים פרפ, אך כ-18% מתוכם עושים זאת "און דימנד" (סביב אירוע נקודתי ולא באופן יומיומי- דרך התוויה שאינה מאושרת בארץ וניכר כי רבים אינה משמשים בה כהלכה)


50% מאלו שאינם נוטלים פרפ לא משתמשים בקונדום בקביעות. 46% העידו על עצמם כי קיימו מין שאינו מוגן מפני HIV בשנתיים האחרונות.


73% מנוטלי הפרפ דיווחו כי נדבקו במחלת מין כלשהי מאז תחילת הטיפול


רק 40% מהנדבקים במחלות מין מבין כל המשתתפים יידעו את כל הפרטנרים שלהם


55% מאלו שאינם נוטלים פרפ מדווחים שהופעל עליהם לחץ מצד פרטנר שנוטל פרפ לקיים מין ללא קונדום


45% מאלה שנוטלים פרפ דיווחו שניסו לשכנע פרטנר לא להשתמש בקונדום


28% מאלה שאינם נוטלים פרפ ציינו כי הסיבה לכך היא עלותו הגבוהה (לווא דווקא הסיבה הבלעדית)


18% ממשתמשי הפרפ דיווחו שהתחילו טיפול עקב כך שקשה למצוא סקס בשימוש בקונדום


41% דיווחו שקיימו יחסי מין תחת השפעת סמים בשנתיים האחרונות


לפחות 1 מ-5 (21%) דיווח שהפרטנר הוריד את הקונדום במהלך יחסי מין ללא רשותו ו/או ידיעתו


המגמות מטרידות במיוחד לאור העובדה שבשנים האחרונות ישנה עליה מתמדת בשיעור מחלות המין בקהילה, כאשר לחלק מהמחלות כבר שינו את פרוטוקול הטיפול לאחרונה בשל עמידויות שפיתחו הזיהומים לטיפולים האנטיביוטיים וחשש משחיקה של טיפולים אלה. נתון מדאיג במיוחד נוגע לעצירת שרשראות ההדבקה במחלות מין: על אף ההמלצה הרפואית לעדכן לאחר אבחון את כל הפרטנרים מ-60 הימים האחרונים, רבים מהמאובחנים אינם עושים זאת באופן מלא ועל כן נמשכות שרשראות ההדבקה וישנו קושי מהותי לבלום אותן על ידי אבחון מוקדם וטיפול.


לאור הנתונים, המצטרפים לדיון ער בקהילה בשבועות האחרונים סביב נורמות מיניות בקהילה הגאה, מערך בלה דואגת, מערכי ההסברה ומערך שירותי התמיכה בוועד נערכים למקד את פעילותם במאמצי קידום בריאות מינית בקהילה הגאה, תוך שימת דגש על הסוגיות הקריטיות שעולות מהמשאל.


עידו בטיש, רכז "בלה דואגת" בוועד למלחמה באיידס: "על אף ירידה מתונה במספר ההדבקות השנתי ובקבוצות הסיכון האחרות בישראל, בכל הקשור להדבקות בין גברים בקהילה הגאה אנחנו רואים בשנים האחרונות מגמות מדאיגות, כשאחוז המאובחנים בה מתוך סך ההדבקות השנתי רק הולך ועולה. המגמה הזאת אינה בהלימה עם חלק ממדינות העולם, בהן ההדבקות בקהילה הגאה נמצאות במגמת ירידה עקבית. למרות שבישראל ישנה נגישות לאמצעי המניעה המתקדמים, השימוש בהם אינו מיטבי: מחירי ה-PrEP יקרים מדי, הבירוקרטיה סביב קבלת PEP מסורבלת מדי, נטילת "פרפ און דימנד" (סביב אירוע נקודתי) מתבצעת בצורה פיראטית ולעיתים שגויה וסיכונית. תוצאות משאל הקהילה שערכנו מראה במספרים את מה שאנחנו רואים בשטח יום יום במרכזי הייעוץ והבדיקות שלנו. לא רק לגבי HIV ומחלות מין, אלא גם לגבי תופעות רווחות בחיי המין בקהילה הגאה: סקס תחת השפעת סמים, הפעלת לחץ להורדת קונדום והורדת קונדום בניגוד לרצון הפרטנר. לאור שינוי השיח סביב מין ומיניות לאחרונה, אני חושב שכדאי לשים את הדגש על זה שמין בטוח הוא לא רק שימוש באמצעי מניעה, אלא על יצירת מרחב בטוח בכל מה שקשור למין ומיניות".


ד"ר גל וגנר קולסקו, יו"ר החברה הישראלית לרפואת להט"ב בהר"י, מנהל המרפאה הגאה "כללית גן מאיר" וחבר הוועד המנהל בוועד למלחמה באיידס: "הנתונים העולים מהמשאל אינם מפתיעים את כל מי שעוסק ברפואת להט"ב. נתוני המשאל מחזקים את הצורך של הקהילה הגאה לקבוע גבולות ברורים בכל הנוגע ליחסי מין גם בהיבטים הקשורים למניעת מחלות. האחריות היא שלנו הצוותים הרפואיים יחד עם הקהילה עצמה, להקפיד על אבחון וטיפול נכון, עדכון פרטנרים ושימוש בכל כלי המניעה הקיימים. אנחנו חייבים בראש ובראשונה לכבד את הבחירות של הזולת ולהיות ערים לרצונות שלו גם בהיבט של מניעת מחלות. המשאל מראה שגברים רבים חשופים ללחץ מצד פרטנרים להורדת קונדום כמו גם לחצים אחרים, זה חייב להדליק נורה אדומה אצל כולנו. אני בטוח שהקהילה גאה שידעה ויודעת שנים רבות של התעמרות, פגיעה ואפליה תדע גם עכשיו ליצור לעצמה כללים שיאפשרו כבוד הדדי, רק כך נוכל לצעוד קדימה עוד יותר למקום של בריאות פיזית ונפשית כאחד".

354 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page